Plán útěku (2013)

Průměrný akčňák, jenž se v jednu chvíli tváří jako promyšlené drama a v té druhé nastupuje klasické "jeden kulomet proti všem". Arnold a Sly by si rozhodně zasloužili lepšího režiséra a scénář.

Užívej si, co to jde (2009)

Fantazie! Skvělá konverzačka a jeden z nejlepších filmů od Woodyho poslední doby. Boris Yellnikoff se zařadil do mé TOP5 nejoblíbenějších filmových hrdinů (a učitelů šachu). Jeho remcání, hlášky a urážky všeho druhu mě rozesmály, až jsem z toho slzel. Patříte-li mezi nadprůměrně inteligentní část naší populace se smyslem pro trochu drsnější humor, budete se královsky bavit.

Red 2 (2013)

V jednoduchosti je síla. Oproti jedničce sequel trápí scénář. Ne, že bych ho považoval za vysloveně špatný, ale na slabé dvě hodiny je i pověstný cikánský kufr na množství děje málo. Z toho plyne nezměrný počet příběhových zkratek, méně prostoru pro dobře propracované vtipy a celkově sžití se s jednotlivými charaktery. Minimálně Hopkinsovi bych dal více prostoru pro jeho šílenosti. Z tohoto nedostatku (přemíry, chcete-li) vychází epizodičnost, která na sebe navaluje jedno klišé za druhým a ve výsledku vyvolává znuděné "whatever". Kromě Mojžíšovy buchty jde ale o skvostný herecký ansámbl, díky kterému se dvojka dostává alespoň na ty tři hvězdičky.

Království lesních strážců (2013)

Silné ***. Snad první film, kde mi český distribuční název sedí mnohem více, než ten originální. Epic je totiž epickým příběhem, avšak nikoli filmem. Na vyplnění významu názvu, jímž se tato podívaná honosí, by byla potřeba přidat dobrá půlhodina (Ano, vím, příběh zminiaturizované teenagerky je určen hlavně dětem, tzn. kratší stopáž). Těšil jsem se zejména díky "originálnímu" nápadu mrňavých válečníků, ale zkratkovitost příběhu, jež se pohybuje ve starých známých kolejích a nedostatek akce brání vyššímu hodnocení.

Mortal Instruments: Město z kostí (2013)

Z počátku slušně vypadající akční fantasy navnadí a poté uvrhne do tragické dějové změti, nad jejíž rodinnou zápletkou kroutí hlavou i Darth Vader. Scénář působí silně zalátaným dojmem (nevzpomínaje spoustu nelogičností) a divák se každých pět minut ocitá v nechvalně známé situaci "počkej, tohle jsem už někde viděl". Pár zajímavých nápadů a slušná exekuce z režisérské židle jsou bohužel málo.

Imaginaerum (2012)

Jako promo pro nové CD od Nightwish 5/5, jako samostatný film 3/5. Finská fantasy ve spolupráci s jednou z jejich nejznámějších kapel má zdánlivě vše - na jedničku zpracovaného průvodce snovým světem, nekonečná prostranství na zemi, průlety nebesy, výtečný soundtrack, neméně kvalitní vizuální zpracování, vzpomínajícího staříka na smrtelné posteli a prolínání snového světa s realitou. Poslední část je však kamenem úrazu, realita zde vyznívá schematicky, až pateticky s hollywoodským načasováním, přičemž se mi nejednou zdálo, že "reálná" část tu funguje pouze jako povinný přídavek, nikoliv jako samostatná, oddělitelná část. Věčná škoda.

Nádherné bytosti (2013)

Podhodnocené. Ačkoliv ve mně žánr "romantický" vyvolává trpké chutnání v ústech, přiznávám, že zde zůstávám potěšen. Hlavní dvojice netvoří krále a královnu plesu jako u všech ostatních, podobných filmů a emocemi předčí všechny díly Twilight dohromady, scénář nelpící na ohrané lince "Láska překonala osud a všechny zachránila" považuji za příjemné překvapení a dokonce mi nevadila přepálená stopáž. Kéž by něco podobného dávali v kinech vždy, když mě nějaká slečna začne tahat na romantický film. :)

Stážisti (2013)

Povedená pohádka o dinosaurech v říši za internetem by potřebovala jemnější zpracování. K IT vtipům nepatří řvaní, běhání kolem (a.k.a. otravný Vince Vaugh) a doslovné vysvětlování, aby se i "(pod)průměrný" divák zasmál. To se k tématu s potenciálem geniální zábavy nehodí a osobně mě mrzí, že The Internship je další z řady komedií, jež je nastavena tak, aby si každý druhý trouba myslel, že je hrozný geek.

Pot a krev (2013)

Americký sen v troskách aneb "Suck the real shit, bitchezzz.". Občas se to tváří příliš vážně a akce převážnou část filmu absentuje, přičemž příběh sám o sobě, ačkoliv se herci snaží, vás nestrhne ze židle, ale na druhou stranu to hýří černým humorem, náboženským Johnsonem, spoustou detailů vypiplaných ke kolikrát boží dokonalosti a, jak jsem již zmínil, ale zdůraznit to nemohu dostatečně, osobitým vyobrazením velkého amerického snu. Bohužel to nestačí převážit nekonzistentnost filmu, která je snadno oddělitelnými částmi krimi, dramatu i komedie, ale jako celek trochu drhne.