Národ snílků (2010)

Náctiletá melancholie s nádechem něčeho většího je zajímavě natočená a občas se vám začne dosti drát pod kůži. Dle mého si tu každý najde kus sám sebe (obzvláště ti se vzletnější fantazií). Ucelenému příběhu se vkusně doplňujícímu vedlejšími vložkami se toho ani moc vytknout nedá - v umě vytvořeném buranově se zajímavé postavy (nejenom ty hlavní) různě proplétají a jejich osud vygraduje ve výborně sestříhaném závěru. Právě živé charaktery a osudy většiny postav považuji za největší klad tohoto dosti náladového filmu.

Lítám v tom (2009)

Filmy od Reitmana se mi začínají čím dál, tím více líbit. Opět (anti)hrdina s cynickým pohledem na svět, jehož povrchní život se začne měnit v kýžený romantický žblemc, ve kterém se, ejhle, něco zvrtne. Chválím opět skvělé herecké obsazení, asi se podívám po dalším filmu s Annou Kendrick. :) Jedna z mála romatických komedií, na které bych se dokázal podívat i znovu.

Gamer (2009)

Výborný nápad zazděn z jedné poloviny nepřehledným videem z akční hry a z té druhé tupým, naprosto předvídatelným dějem, který, i přes zajímavé momenty (např. první scéna s tlouštíkem hrajícím SPOLEČNOST mi dost připomněla Sedm), správně slizkého záporáka, jeho šílenou loutku a dle mého názoru reálné vyobrazení budoucí společnosti, působí značně utahaně a nudně. Škoda.

Atentát na střední (2008)

Příjemné překvapení. Namísto další fekální americké komedie je tento vlhký sen každého člena studentských novin vtipnou krimi s dobrým nápadem, příběhem, nadsázkou a dokonce i ucházejícími výkony hlavních protagonistů. Pobavilo mě obzvláště označení "katolická střední škola" při pohledu na krátké sukně, drogy a rozepnuté košile studentek. :)

13 samurajů (2010)

Vydatná řežba. První půlhodinu filmu jsem si sice pokládal otázku, kdo další nám předvede ukázkové harakiri, ale naštěstí hlavních hrdinů zbylo dost na závěrečné zúčtování. A není to jenom o tom! Před krvavou lázní v jedné moc vypečené osadě se dozvíte např. rozličné důvody samurajských depresí, jak si arcizáporáci dokáží z lidí vyřezat hračky či kolik času nazbyt mají samurajové, když není času nazbyt. Jedno poznání mi však uniklo - pochopil někdo z vás závěrečné zmrtvýchvstání?

Méďa (2012)

Ne, ne a ne. Další promarněná šance se zajímavým nápadem, ale až příliš vulgárním a fekálním humorem na to, abych pořádně zasmál. Pár geniálních fórků nemůže spasit celý film. A Mark Whalberg je sice prvotřídní herec, ale v komedii, kde má hrát hlavní roli, působí jako pěst na oko.

Patrola (2012)

David Ayer prostě umí. Od začátku do konce se tahle pocta tvrdé policejní práci a nezastaví a má v podstatě vše - výborně hrající sympatické ústřední kovbojské duo, s ním spojen nějaký nevtíravý příběh, nápad, trochu nadsázky, nekompromisní akci a umě vygradovaný závěr. Pseudo-dokumentární forma mi zde až nezvykle vyhovovala. Velice intenzivní zážitek.

Dogma (1999)

Vřele doporučuji nejen všem ortodoxním katolíkům. Tak trochu jiná komedie Kevina Smithe sází více na trefné dialogy (i když tu máme Jaye a mlčenlivého Boba) a zajímavé postavy než na primitivní gagy. Inspiraci Gaimanem (a Pratchettem) jsem cítil hned od začátku při představování jednotlivých postav. :) Od 5* film drží trochu přepálená stopáž a povícero rádoby-vážných scén. Jinak vše šlape na jedničku a geniální herecké obsazení (dlouho jsem neviděl film, ve kterém si většina herců/hereček se svými postavami sedne jak prdel na hrnec) dotáhne film až ke vskutku božskému zakončení. Určitě se na to podívám znovu. PS: Maaaatt Damon.

28 dní poté (2002)

Nedá mi to, ale když vidím, jak se hlavní ňouma přemění v pár dnech z uťápnuté nicky v Ramba a v naprosto neznámém prostředí vystřílí tucet trénovaných vojáků, kteří si z nějakého podivného důvodu ve vteřině sednou na prdel, aby to vyvražďování mělo spád, tak nemohu hodnotit výš. Navíc na scénář je naroubováno několik nesmyslných položek - viz. Jimův průzkum u cisterny, jen aby některé slovní výměny vypadaly dost cool a hlavní hrdina nebyl plochý hňup (což je). Jinak jde o celkem zajímavý thriller.

Rebelka (2012)

Konečně někoho napadlo do severské pohádky obsadit hlasy seveřanů! Skotský akcent většiny postav je naprosto boží a přidává příběhu nezkrotné modrooké zrzky správný říz. Jinak jde samozřejmě o klasickou Disneyovku (dobře i Pixar tomu trochu dal :)) s princeznou a zlou čarodějnicí čekají za rohem s nějakou pěknou kulišárnou. Mlhavé, kopcovité a legendami opředené Skotsko je zde využito beze zbytku a i když mně Merida šla chvílemi dost krkem, tak stále hodnotím vysoko.