Rychle a zběsile 6 (2013)

Když se k ničení strojů letecké dopravy začnou používat auta, logika i scénář jsou v trapu - své o tom ví McClane. Totální výplach v čupr kabátě sice akrobatickými kousky předčí všechny své předchůdce, ale to zdaleka nestačí. Neustálé řeči o rodině, pravých amerických svalech a modlení se připomíná velký oslizlý blob patosu, jenž je zabalen do nesmyslných konverzací, kterým dává punc naprosto nelogické chování hlavních hrdinů. A ne, není to tak blbé, až je to dobré. PS: (spoiler alert) Zajímalo by mě, s kým si dá Dwayne Johnson fackovačku příště, když mu v pětce Diesel nestačil a v tomto díle si to rozdal s ruským Goliášem, co odhazuje brokovnice jak párátka. To aby vykopali Michaela Clarka Duncana. :)

Prokletý ostrov (2010)

Po prvním shlédnutí ***, po druhém ***** . Scorseseho strhující schýzu bych označil za jeden z hrstky filmů, k jejichž plnému pochopení je potřeba druhé promítání. Obzvláště z hlediska docenění geniality scénáře (předlohy) - většina konverzací vyzní úplně jinak. A když vám, stejně jako mně, docvakne poslední scéna až napodruhé, tak nezbývá než tleskat (režisérovi :)). Bravo!

Jedna mezi oči (2012)

"Tak to je teda divná analogie." Když jsem slyšel tuto repliku z úst italského hřebce, jehož obličej vypadá jak vytesán z kamene neohrabaným sochařem, smál jsem se až za roh. Poté ještě zmínil Konfucia, což se nachází daleko za jeho (nejen) slabikovým dostřelem, a já věděl, že tento akčňák "ze staré školy" bude stát za to. A stál. Co replika velkého Slye, to hláška. Co hláška, to perla. Plus klasická dávka krve, headshotů, výbuchů a ztrapňování korejského policisty. Silné 3*.

Pomsta mrtvého muže (2013)

Dead man down aneb čtyřpísmenné slovo začínají na "N" a končící na "uda". Můj nejoblíbenější irský ochlasta by si společně se švédskou punkovou rychlokvaškou v tomto akčním krimi-thrilleru, který slova akční a thriller splňuje tak ze třetiny, nezadali s tvajlajtovským hereckým výkonem Kirsten Stewart. Dvakrát u filmu usnout se mi nepodařilo už dlouho. Pointa je odhalena pro jistotu hned na začátku, scénář slabý a ještě hůře zrežírovaný (o všem víte nejméně deset minut dopředu v rozvláčném tempu úderné šnečí jednotky) a celkové vyznění filmu jde za hranice ztracena.

Madagaskar 3 (2012)

Madagaskar 3 aneb jak supercool afro-americká (doufám, že jsem trefil politicky korektní název) zvěř přechytračí zlý, umrlčí francouzský sbor, nadělá paseku neschopným Italům (tady bych s tím souhlasil) a navrch toho všeho pomůže tvrdým a natvrdlým Rusákům dostat se do Ameriky, protože to je přeci každého sen (obzvláště Rusů)! Upustím-li od své rebelsko-antiglobalizační nálady, tak je to celkem fajn ztřeštěnost.

Velký Gatsby (2013)

Nope, not this time, Baz. Těžce přepálený vizuál bez duše nezachrání ani sto DiCapriů či Edgertonů (jejichž slovní přestřelku shledávám nejlepší částí filmu). Být tento přeexponovaný přenos knižní klasiky na plátna filmová zkrácen minimálně o deset minut, s řádově vyšším hodnocením bych neváhal. Proč? Protože do té doby to víceméně klape, film si dělá kolikrát legraci sám ze sebe, soundtrack střílí jednu pecku za druhou, výteční herci (možná až na spidermana) rozplétají hlavní dějovou linku v jednu velice zdařilou pavučinu, do které se v závěru nenávratně blíží divák. Jenže, hle! Tu letí cihla z ruky samotného velkého režiséra a patetickým, natahovaným a naprosto zbytečně slzopudným hollywoodským koncem dokonává dílo zkázy. 50%

Kouzelníci (2013)

Sen o tom, že stará klasika má přeci jenom šanci zvítězit nad nástupem neurvalé, konzumní a za každou cenu "šokující" přítomnosti? Nepochybně! Skvělý ústřední herecký ansámbl roztáčí velkou magickou show, která posléze plynule přechází v nestárnoucí hollywoodský šlágr o cestě za americkým snem, což mi ani překvapivě nevadilo, protože film srší jednotlivými nápady, kouzly a vtípky jak naše vláda při sestavování rozpočtu. Oproti ostatním filmům, jež stojí hlavně na hereckých výkonech hlavních hrdinů a prsech herečky ve vedlejší roli, se může inkredibilní buřt pochlubit tou vtíravou feelgood nostalgií, která z vás vymámí hvězdičku navíc. Obzvláště pokud si přejete, aby Chrisi Angelovi někdo udělal lobotomii vrtačkou.

Vzhůru do oblak (2009)

Asi nejlepší animák od Pixaru připomíná spíše slepenec skvělých "kraťasů" než celistvý film. Na povrchu vypadá dětinsky, ale po chvíli si uvědomíte, že je to asi nejdospělejší animovaný film "pro děti" za poslední dobu. Hlavní (i vedlejší) postavy jsou skvěle propracované a v této výpravě do ztraceného světa klopýtají z akce do akce seč jim revma stačí. O originálních nápadech a jednotlivých vtipech ani nemluvě. Hořké stáří přeci jenom nemusí být tak zas až tak hořké. PS: Jeden nostalgický pohled Carla Fredericksona ve mně zanechá mnohem hlubší dojem, než tisíce těžce přeceňovaných, natvrdlých robotů ze smetiště.

Amarcord (1973)

Těžko hledat film, který by tak krásně dokázal vystihnout italskou mentalitu - uřvaní, temperamentní blázni, s nimiž se nemáte šanci nudit. Přesně takoví, jaké si je pamatuji. :)

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

3 hodiny jsou na první díl Hobita prostě moc. Navíc je sice film způli dokonalou temnou akční fantasy a způli neméně dokonalou výpravnou pohádkou plnou dechberoucích scenérií, ale moc to spolu neštymuje - kolikrát působilo roubování jednotlivých pasáží na sebe značně násilně. Taky jsem se po celý film nemohl zbavit pocitu, že Gandalfa měl hrát někdo jiný. Nic proti siru Ianu McKellenovi, jehož herecký výkon bych řadil k těm skvostným, ale stáří člověk neporučí a až si někdo pustí třetí díl Hobita a poté Společenstvo Prstenu, tak to odhaduji na pořádnou pěst na oko, když ten sympatický šedivý čaroděj po padesáti letech omládne o patnáct. :) Jinak je to samozřejmě pecka, které určitě věnuji nejedno další shlédnutí. [viděno 3D (48 fps) s titulky]