Kód 355 (2022)

Špionážny film so zaujímavým obsadením, vhodný možno tak na unudené sobotné popoludnie. Poviete si, veď som sa aj tak nudila, takže o akom sklamaní tu hovoríme? Filmársky by som ho zaradila medzi béčkové filmy a do očí ma bil hlavne scenár a slabá réžia. Na akčné scény tu nie je núdza, ale sú akési preplácané a ako cez kopírák. Keby bol scenár okorenený povedzme humorom a nebral sa tak vážne, možno by bol celkový dojem o niečo lepší. Lenže hlavný problém tu je aj tak chýbajúca originalita. Pozitívne ale vnímam ženské hlavné hrdinky, na ktoré sa dobre pozerá, sú to predsa len dobré herečky.

Index strachu (2022) (seriál)

Ak si pred začatím sledovania prečítate čo i len jedinú vetu z obsahu, moment prekvapenia môže byť vážne ohrozený. Stupňovanie deja má celkom pomalý nábeh a príbeh sa snaží o thriller, nedosahuje ale ani priemernú kvalitu. Je síce fajn vidieť Josha Harnetta v ďalšom projekte. V tomto príbehu ale určite vyčnieva a nie je tam žiadna ďalšia silnejšia postava, ktorá by seriálu dodala väčší šmrnc.

Zelená planeta (2022) (seriál)

BBC v spolupráci so Sirom Davidom Attenboroughom natočila unikátnu sériu, ktorá so sebou neprináša len ďalšiu sadu náučných prírodopisných filmov, ale diváka doslova ovalí spŕškou emócií. Ako už napovedajú názvy jednotlivých epizód, diely sú tematicky zamerané. V závere každého dielu je potom dokrútka za kamerou z priebehu natáčania. Kameraman odhalí svoje tajomstvá a pomocný tím ukáže, čo treba urobiť pre získanie pár minút jedinečných záberov. Komentár Davida Attenborougha je už tradične veľmi silný a scenár sa teda dotýka nielen životného cyklu rastlinnej ríše, ale aj ľudského vplyvu na konkrétne biotopy. Povzbudzujúce je ale to, že navrhuje riešenia, ako môže každý jeden človek vo svojej rodnej zemi urobiť napohľad malú drobnosť a tým prispieť k navráteniu balansu. Tvorcovia urobili výbornú prácu, pretože naštrbili môj skepticizmus a aj ja sa pridávam k ich plánu na zalesnenie planéty.

Top Gun (1986)

Nič nezblíži namachrovaných, testosterónom napumpovaných a až nenormálne arogantných mladých Amíkov, ako spoločná bitka proti odvekému nepriateĺovi. Model filmu sa dá použiť v akejkoľvek téme a prostredí, tu sa tie stíhačky mihali setsakramentsky natesno.

The Requin (2022)

Film má veľmi pomalý až žiadny rozbeh a asi do polovice sa v podstate nič nedeje. Nuda na dovolenke pri mori. Zlom nastáva potom, ako sa manželský pár dostane na otvorené more a spŕška bizarností sa môže začať. Jedna perla za druhou. Na konci ma úplne dorazil a vytočil obraz žraloka modrého, ktorý tu vystupuje ako krvilačná a pomstychtivá beštia, ktorá porušuje svoje lovecké postupy, evolúciou privedené do dokonalosti. Jednu hviezdu dávam za Aliciu, ktorá má pred 50-tkou a naozaj vypadá, ako obyčajná ženská v strednom veku. Za pozeranie tohoto filmu by mal divák dostať zaplatené.

Záchrana (2021)

Príbeh, ktorý sa stal, v tomto dokumente prerozprávala skupinka chlapíkov, ktorí majú zvláštny a ojedinelý koníček. Preto, že svoje schopnosti rokmi skúseností priviedli k dokonalosti, sa stali jedinou iskrou nádeje na záchranu chlapcov a ich trénera zo zatopenej jaskyne niekde na opačnom konci sveta... Spôsob, akým dokument nazerá na ich pohľad na prežité udalosti, odhalil hlavne ich nesmiernu pokoru voči prírodným silám a k svojim vlastným schopnostiam. Napínavé a dojemné, neuveriteľné a ohromujúce.

All of Us Are Dead (2022) (seriál)

Prvých asi 6 dielov malo slušné tempo a dej sa niesol v duchu apokalyptickej témy. Kde tu presvitol na povrch aj spoločenský problém kórejskej spoločnosti, často prezentovaný z pohľadu študentov strednej školy. Niekde v polovici série seriál začal strácať dych a v slučkách sa s rôznymi obmenami striedali zombie scény, čo malo za následok stratu mojej plnej pozornosti. Koniec je potom plný sentimentu. Záver sa dá chápať aj tak, že otvára dvere druhej sérii, alebo aj nie. Čo ma najviac bavilo bolo to, že seriál určite nie je natočený štýlom umelo naťahovaných telenoviel, ale má riadne uzatvorenú dejovú líniu a herecké výkony ma nevyrušovali takou tou typickou ázijskou afektovanosťou.

Nebezpečný (2021)

Mladý Eastwood sa vo filme snaží prejaviť ako funkčný jedinec, pričom predvádza to, čo reálne znamená byť sociopat. Mel Gibson si tu zas zahral menšiu rolu a pôsobil na mňa trochu bláznivo, je ale možné, že to bol zámer tvorcov. Ostatní herci sú mi známi skôr z béčkových filmov, nebola to ale až taká pohroma na film, od ktorého veľa nečakáte. Film by som zaradila skôr medzi thrillery, o atmosféru sa snažil aj takmer neustále prítomný hudobný podmaz. Nenáročná záležitosť, na ktorú sa dá pozerať, ak nechcete práve premýšľať, veľmi mi pripomenul tvorbu z pred 20-tich rokov. Keby mal film živší scenár, bolo by to úplne iné kafe. Slabých 60% za zaujímavý námet.

Tři přání pro Popelku (2021)

Veľmi slabý remake kultovej rozprávky Tri oriešky pre popolušku sa príliš nevydaril. Ani sa nečudujem, latka bola predsa len postavená príliš vysoko. Nová verzia sa sekla v hercoch, kulisách, kostýmoch a úplne pohorela v hudbe. Všetko dôležité, na čom mohla rozprávka stáť a získať moje sympatie, sa minulo účinku a jediné, čo zostalo, bol námet samotný.

Bod varu (2021)

Film je natočený akoby v dokumentaristickom štýle, pričom kamera tu vystupuje ako ďalšia postava, drzo nazerá do zákulisia pracovného prostredia jedného týmu, kde hladina stresu atakuje tie najvyššie hladiny. Jednotlivé postavy majú ten svoj bod varu, kedy vypenia, alebo sa zrútia a tu musím povedať, že herecké výkony pôsobili fakt autenticky. Je jasné, že v skutočnom živote by sa veľa vecí udialo inak, alebo možno ani nie. Ale keď prišiel na konci príkaz "Strih!", sánku som mala dole. Skvelá atmosféra, ozajstné hranie a kamera sú tie najhlavnejšie rozdiely, prečo som v žiadnom prípade nemala pocit, že pozerám len ďalší diel "Ano šéfe!".