Na hraně zítřka (2014)

Wow, tak toto je veľmi slušné dielo. Dokonca mi príliš nevadil Cruise a ten jeho obohraný ksicht, fakt ho nemusím. Nosníkom celého filmu a všimla som si to hneď na začiatku, je výborný scenár, ktorý balansuje medzi vážnosťou a humorom, či mieša tieto dva prvky bez ostychu dohromady a rovnako tak rozvážna réžia. Chvíľami sa to síce Limanovi vyšmyklo z rúk a akčné scény boli fajne pritiahnuté za vlasy, to sa ale pri takýchto filmoch stáva a asi aj berie ako bežná záležitosť. Dej napreduje naozaj svižne a nedovolil mi ani na chvíľu myslieť na niečo iné, ako na záchranu ľudstva, ktorú má v rukách ten poš*k. Škoda len finálnej bitky finálnych bitiek. Ale, možno na nej nakoniec až tak nezáležalo, že?

Pompeje (2014)

Do čoho si sa to do pekla namočil, Jon Snow?

Penny Dreadful (2014) (seriál)

Seansa príšer, kreatúr a známo-neznámych postáv, z ktorých každá má svoje vlastné hlboko ukryté tajomstvo. Temné a démonické prostredie a rovnako tak aj herecké výkony. Pre mňa, zatiaľ prekvapenie roka.

Laskavý dotek (2012) (seriál)

Na ritnatú a cicnatú Jennifer sa pozerá dobre. Horšie je to ale so seriálom samotným. Možno hodnotím príliš kriticky, ale to hlavne preto, že v scenári je až príliš vaty a naivity. Okrem toho ma klasický americký konzumný život rozčuľoval a pýtala som sa sama seba, či sú Američania až tak nároční, že nie sú ochotní podstúpiť žiadne uskromnenie a ochotu znížiť svoju vysokú životnú úroveň ani o milimeter, ani v prípade, ak nemajú z čoho platiť účty. Seriál má len dve série, potom bol zrušený.

Hannibal (2013) (seriál)

Zo seriálu mám zmiešané pocity. Nedá sa povedať, že by ma chytil za srdce, ale niečo ma k nemu vždy vrátilo a pozrela som si obidve série. Dynamika niektorých dielov kolíše a obzvlášť rozjazd prvej série bol dosť pomalý. Chýbala mi špecifická dávka napätia, ktoré by mi naháňalo hrôzu. Dalo by sa povedať, že napätie vystriedalo násilie a nechutné scény. Ale ponurosť a temnota sa tiahnu celým seriálom, podfarbené sú úplne dokonalou hudbou a zvukmi, ktoré atmosféru dokonale fixujú. U postáv som mala najväčšie očakávania na Hannibala, nakoniec ale zabodoval Will Graham. Jeho nevyrovnanosť a kombinácia psychických porúch je namiešaná výborne. Spôsob, akým sa ponáral do mysle vraha, či blúdil v tej svojej, sú urobené výborne. Sú to najdesivejšie momenty seriálu. Hannibal a jeho servírovanie delikátností hosťom, mi vyvolávali divný úškrn na tvári. Avšak jeho na pohľad priehľadná schopnosť manipulácie so svojím okolím ma prekvapila a v týchto okamihoch som pocítila slabiny seriálu. Zdalo sa mi, že niekedy ani Hannibal nevedel, prečo to robí, alebo by mal nejaké ciele a len si tak skúša, čo sa stane. Každý, kto videl film Mlčanie jahniat vie, ako to skončí, otázka je, kedy. Scenár je slušný, má psychologickú hĺbku, obsahuje zaujímavé úvahy, tvrdenia a pravdy. Je to viac thriller, ako horor a aj keď sa jedná o kriminálku, vzťahy medzi postavami sú dôležitejšie, ako samotné prípady. EDIT po druhej sérii: 95% a jedno veľké "pre Kristove rany", toto je naozaj bravúrny návod pre sociopatov!

Lidé zítřka (2013) (seriál)

Začiatok bol sľubný, kým sa to nezačalo až príliš zamotávať a kombinovať jedno s druhým. Dialógy jeden veľký trapas, herci hrali podľa divnej osnovy a réžia zmeškala vlak. Seriál bol po prvej sezóne zrušený, tak som zvedavá, s čím "novým" príde CW nabudúce.

Láska ve hvězdách (2014) (seriál)

Na chrbte zaujímavej témy xenofóbie, sa vezie ďalší teenegerský príbeh lásky. Okrem riešenia klasických problémov mladých ľudí na strednej škole v rámci telenovely, sa do deja pridala zápletka prisťahovalectva mimozemšťanov na našu planétu. Nebol to až taký vyšperkovaný mix romantiky a temného sci-fi, ako som čakala, ale zvládla som pozrieť všetky diely. Keď hovorím, že všetky, tak všetky, pretože 8.5.2014, bol tento seriál definitívne zrušený.

Divergence (2014)

Myšlienka nútenej segregácie populácie mesta, kedy musí každý človek niekam patriť a vyčnievať sa ani tu nevypláca, je dostatočne silný námet a dokázal pritiahnuť moju pozornosť. Hlavná hrdinka je sympatická mladá dáma, pôsobila na mňa naozaj nežne a nevinne, v ten správny čas ukázala presne tie vlastnosti a schopnosti, ktoré ju robia výnimočnou. Film je dosť dlhý a dej postupom času ľahko predvídateľný, ale na moje počudovanie mi to nevadilo. Privítala by som prepracovanejšie akčné scény, pretože prestrelky boli často účelové. Ocenila by som aj detailnejšie zdôvodnenie konania postáv, aka doladiť scenár. Až tak veľa romantiky tam nebolo, vlastne bola väčšinou len naznačená. Tvorcovia si dali záležať, aby vážnosť situácie nebola ponížená sentimentom a to na mňa tiež urobilo pozitívny dojem. Potešil ma slušný soundtrack, plný mladej hudby. EDIT: Prečítala som celú trilógiu. Uznávam, je to oveľa zaujímavejší príbeh, ako sa to filmárom podarilo dať dohromady. Dej filmu sa síce točí okolo knihy, nadobudla som ale pocit, že neistota z pokračovania natáčania ďalších dielov, mala na scenár príliš veľký vplyv. Vzťahy medzi vedľajšími postavami, nosné a rozhodujúce scény pre hlavnú hrdinku, myšlienky a emócie a tiež princípy frakcií, boli len naznačené, vynechané, alebo vystrihnuté.

Sherlock (2010) (seriál)

Pojatie seriálu je zosnované geniálne a úplne ma dostalo. Jeho hlavným atribútom je jednoznačne obrodenie, s dôrazom na zachovanie klasickej atmosféry. Ako keď vrátite stratenú silu niečomu starému, zostane to síce staré, ale dobré vlastnosti vystúpia na povrch. Bavili ma detaily, dialógy, návnady pre diváka, ktoré ma mali rozosmiať, odviesť moju pozornosť, alebo prinútiť používať hlavu a premýšľať, či sa aspoň pokúsiť držať s detektívom krok. Jednoznačne skvelé herecké obsadenie a výkony hercov ma presvedčili o tom, že Sherlock si zaslúži 5*.

Bitevní loď (2012)

Budem sa vyjadrovať slušne, tak poviem len toľko, že je to somarina na entú. Dementný humor a hromada nezmyslov. Kvôli nim je film len ťažko uveriteľný a z kasového trháku sa tak razom stala priemerná zábavka na upršané sobotné popoludnie doma na gauči.