Osvobození (2022)

Priznám sa, že som mala oveľa vyššie očakávania aj preto, že pri propagácii tohoto filmu sa spomínala minimálne nominácia na Oskara pre Willa Smitha. Jeho herecký výkon je ale kŕčovitý a zvláštne silený. V dvojhodinovom filme sa dej točí do kruhu a neponúka pôsobivejšiu gradáciu napätia. Dramatické scény postrádajú hlbšie emócie, sú stvárnené mechanicky a sterilne. Scenárista a režisér budú asi z jedného cesta, inak si tento prístup neviem vysvetliť.

Elvis (2022)

Fíha, tak tento film ma dostal. Nápaditý prístup k spôsobu prerozprávania sa mi síce na začiatku zdal pritiahnutý za vlasy, ale po prvej pol hodine som už od Elvisa nemohla odtrhnúť oči. Stopáž je fakt dlhá, ale pri šialenom tempe, v akom sa dej rúti dopredu, to nakoniec nebolo vôbec utrpenie. Prekvapil ma aj nečakaný mix neskorších hudobných štýlov v mixe s oldies, ale len v dobrom slova zmysle. Austin Butler sa do role pretransformoval neuveriteľným spôsobom o tom žiadna. Čo ma asi dostalo najviac bolo jeho naspievanie piesní, ktoré vo filme odzneli. 90%

55 schodů (2017)

Film má bez mála dve hodiny a po úvodnom predstavení konfliktu dej vhupne do právnických naťahovačiek a pri tom sa výrazne venuje vzťahu medzi právničkou a poškodenou. Nejedná sa ale o klasický príbeh zo súdnej siene. Dej je poprepletaný scénkami, ktoré majú za úlohu vytvoriť kontrast medzi hlavnými hrdinkami, ktorý sa začne postupne zmenšovať. Vo filme určite dominuje Helena Carter a jej herecký výkon.

Jak jsem se stal gangsterem (2019)

Zaujímavý príbeh, natočený presne takým spôsobom, aby divákovi neušiel žiadny dôležitý moment každej bitky alebo nakladačky, záleží samozrejme podľa uhlu pohľadu hlavného Gangstra. Dej sa hýbe dopredu svižne a plnohodnotné scény sa striedajú v rýchlom tempe životného štýlu hlavnej postavy. Rozprávačský mód je nielen vtipný, ale dáva aj poučné rady z prvej ruky každému, kto by si náhodou chcel otvoriť biznis v danej oblasti. Celé to je podmáznuté skvelou hudbou, na tú sa nedá zabudnúť. Vo filme by sa dali nájsť aj chyby, ale v opare silného dojmu ich proste vynechám.

Bledé modré oko (2022)

Komorná atmosféra a vystihnutá doba sa tomuto filmu určite nedá uprieť. Nasvietenie scén bolo skvelé, hlavne v noci so sviečkami, kostýmy ošetrené perfektnou patinou, herci nastajlovaní v účesoch a pózach, používajúci dobovú angličtinu a v pozadí všetkého tohoto tiahly hudobný podmaz. Vizuálna báseň. Námet je výborný, ale scenár je z nejakého dôvodu naplnený vatou, príbehu chýba svižnejší nábeh na finálne rozuzlenie. Edgar A. Poe bol zakladateľ hororového a detektívneho žánru a tento film je milou poctou jeho tvorbe a neľahkému životu.

Menu (2022)

Vo filme mi chýbala detailnejšia kulinárska stránka. V kuchyni nie je dostatočný frmol a chýbali mi obrazy všakovakých chodov, ktoré by spôsobili explóziu mojich slinných žliaz. Bol to asi úmysel režiséra, že sa kuchtíci hýbali v rytme ako roboty výrobnej linky v montovni motorov. Výsledok potom, odtrhnutý od reality, pôsobil len ako satirická metafora na priemyselne spracované potraviny. No a ešte tu sú scény, ktoré nedávajú zmysel alebo sú vyslovene absurdné, očividne nastavené tak, aby šokovali. Na druhej strane sa mi páčil Ralph Fiennes v ústrednej postave šéfkuchára, jeho úsečná elegancia a záchvaty melanchólie, ktorými ma dokázal úplne pritiahnuť na jeho stranu.

Kaleidoskop (2023) (seriál)

Celkom zaujímavý príbeh a práve široké časové okno mu v mojich očiach jednoznačne pridalo plusové body. Niektoré epizódy sú lepšie a niektoré boli až nadmieru predvídateľné, ale v celku som sa pobavila. Súhlasím, že možnosť sledovať príbeh v rôznom poradí dielov je marketing, ale hovorím to až potom, ako som si to pozrela zaradom. Tiež ma napadlo, že keby som niktoré informácie videla v inú dobu, už by som vedela až príliš hneď od začiatku. Snáď sa nájde niekto odvážny, poradie si vylosuje z klobúka a dá mi vedieť...

Bílý šum (2022)

Vo filme cítiť toľko filozofie a dôjde aj na hlboké myšlienky o živote a smrti. V spleti nekonzistentných surealistických scén sa mi ale všetko zlialo do všeho-gulášu, až sa mi zdalo, že je film zostrihaný a pozliepaný zo zážitkov rôznych ľudí. Nemám pocit, že toto sa podarilo.

Slow Horses - Season 2 (2022) (série)

Druhá séria už nie je postavená hlavne na briliantnom scenári, ale do deja pridáva o poznanie viac napätia a thrilleru. Stále ale platí, že Slow Horses odrážajú svoju autentickosť v dialógoch, ktoré sú okrem inteligencie okorenené štipkou britského suchého humoru. V porovnaní so špionážnymi seriálmi dnešnej doby môžem bez hanby ohodnotiť najvyššie, ako to ide.

Na nože: Glass Onion (2022)

Celkom priemerná satirická detektívka, ktorá ma zaujala viac divadelnými hereckými výkonmi, ako príbehom samotným.