Otec Stu (2022)

Film sa venuje niekoľkým etapám života kňaza Stuarta, pričom v prvej polovici ho hrá Mark Wahlberg v tej svojej typickej polohe. Klasické hlášky strieda pridrzlé vystupovanie. Tu som sa celkom nudila a nevedela sa dočkať zvratu. V druhej polovici filmu sa dynamika zmenila a v tejto časti ma veľmi bavil aj Mel Gibson, postavu s charakterom som u neho nevidela už dosť dlho. Duchovná pointa filmu a emotívny záver ma ale hlbšie neoslovili. Nedávam to za vinu hercom, ale skokovo postupujúcemu deju, ktorý ku koncu nemilosrdne preskakuje časové obdobia a film mi nedal čas sa s transformáciou hlavnej postavy stotožniť.

Z jiného těsta (2023)

Konfrontácie úplne cez čiaru a akože humor, ktorý si nevyberavým spôsobom uťahuje z každého a zo všetkého. Nie je to ani komédia, nie je tam štipka romantiky, tento film je tak obrovský krok vedľa, že ešte aj herci si to uvedomujú a ich znechutenie im vidno na tvárach.

Lockwood a spol. (2023) (seriál)

Príbeh sa odohráva v alternatívnej realite, ktorú vymyslel J. Stroud vo svojej knihe. Pozitívne na mňa pôsobilo prostredie ošumelého Londýna a celkom zaujímavé postavy s neoddeliteľným britským prízvukom. Oceňujem vizuálnu stránku ale aj soundtrack a jeho príjemný alternatívny rock a zavše aj punk, do toho prostredia sa mi skladby naozaj hodili. Príbeh nie je nijak komplikovaný, scenár sa držal epizódnej linky a myslím, že takto nejako si predstavujem aj seriál z prostredia Harryho Pottera. Privítala by som viac detektívky a odkrývanie komplikovanejších záhad. Prvé tri-štyri epizódy na mňa urobili lepší dojem, ako druhá polovica série, v ktorej dej pravdupovediac výraznejšie negradoval a stával sa aj ľahšie predvídateľným. Celkovo som sa ale dobre pobavila.

Čung_E (2023)

Dobre načrtnutý príbeh, ktorý sa na prvý pohľad javí ako akčné sci-fíčko, je ale do trikov zaobalená vzťahová dráma. Dejová linka je jednoduchá a aj predvídateľná. Rozuzlenie v závere je slabšie a predchádza mu na pozornosť celkom náročná stredná časť filmu, kedy som čakala zvrat alebo možno nejaký šok. Herci podávajú štandardné výkony v rámci kórejskej filmárskej tradície a preto nie je prekvapením afektované prehrávanie, podivné grimasy a mimika, či len ťažko uveriteľné emócie.

Šílení kanibalové (2016)

Herci vo filme nevedú plnohodnotné dialógy až tak, že sa mi celý film javil ako komplet o improvizácii. Vizuálne sa mi film páčil, kamera a strih boli na dobrej úrovni, dejovo mi ale tento príbeh nesadol a povedala by som, že to bol až príliš veľký úlet. Zápletka tam síce je, ale najzaujímavejšie scény sa odohrali na začiatku filmu.

Fotky zítřka (2014)

Nápad je dobrý, natočený celkom slušne, ale príbeh je aj napriek už kratšej stopáži natiahnutý a s tým pomalým tempom sa topí v nezáživných scénach. Viem si ho predstaviť ako poviedku v rámci cyklu niekoľkých mysterióznych príbehov.

Když promluvila (2022)

Po filmárskej stránke sa nejedná o nijak výnimočný film, dokonca by som povedala, že prvá polovica je natiahnutá až príliš a miestami dej pripomína až dokumentaristický počin. Druhá polovica bola o čosi svižnejšia, dej sa ale akosi nevie rozhodnúť, kto tu je hlavným aktérom, či sú to novinárky, ženy ktoré sa odvážili prehovoriť ako prvé, alebo Weinsten. Filmu neskutočne pomáha, že ide o šokujúci príbeh, ktorý bol a stále je spojený so silnými emóciami hlavne žien.

Nikdo (2021)

Násilie v tomto filme je podané naozaj vulgárnym spôsobom až tak, že dostať, alebo dať nakladačku vypadá ako poézia. Scenár je strohý, ale trefný, v úvode príjemne satirický. Finále sa nakoniec odtrhlo z reťaze a keby sa nepridali prvky paródie na Sám doma, celkový dojem by bol oveľa lepší.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Skúsenosť s hernou predlohou nemám, jediné, čo som o príbehu vedela bolo z traileru. Možno aj preto sa nemusím pracne dostávať von z krabice a oklepávať sa z predsudkov. Úvodný diel je skvelý a neviem si predstaviť, že by to mohlo byť lepšie. Prvých 30 minút som mala husiu kožu, už od úvodných tónov španielskej gitary. Všetci herci v hlavných úlohách sú skúsení a majú moju dôveru z ich predchádzajúcich projektov. Pedro Pascal má výbornú charizmu a mladá Ramsey je talentovaná herečka, ktorá nie je len peknou tváričkou ale dokáže zahrať aj postavu s vážnym charakterom. Vizuál je temný a graficky prešpikovaný do detailov reálne vyzerajúcimi kulisami v exteriéri aj interiéri.

Osvobození (2022)

Priznám sa, že som mala oveľa vyššie očakávania aj preto, že pri propagácii tohoto filmu sa spomínala minimálne nominácia na Oskara pre Willa Smitha. Jeho herecký výkon je ale kŕčovitý a zvláštne silený. V dvojhodinovom filme sa dej točí do kruhu a neponúka pôsobivejšiu gradáciu napätia. Dramatické scény postrádajú hlbšie emócie, sú stvárnené mechanicky a sterilne. Scenárista a režisér budú asi z jedného cesta, inak si tento prístup neviem vysvetliť.