1923 - 1923 (2022) (epizoda)

Nie tak šokujúci a surový úvod, ako v 1883, na prvý pohľad si ale bude 1923 držať vysokú úroveň s ohľadom na každý detail.

Nevyzpytatelné cesty Boží (2022)

Oriolovi Paulovi sa podarilo natočiť celkom slušnú detektívku, avšak so zápletkou, ktorá už nie je až tak originálna a preto je film odsúdený na vysokú dávku predvídateľnosti. Ďalšia vec, ktorá ma zaskočila nepripravenú, bola dĺžka filmu, o ktorej som nemala potuchy. Stopáž teda bola tou skúškou správnosti, či som dejom zaujatá tak silno, aby som film dopozerala na jeden šup. Nestalo sa. Nebola to vyslovene nuda, ale hromady dialógov v rozprávačskom móde, ktoré príbehu nedodávali dostatočnú iskru. Paradoxne boli ale potrebné na to, aby sa dej nezamotal do nespočetných slučiek a zvratov, ale zostal jasný a pochopiteľný. Film vylepšuje prostredie, v ktorom sa natáčalo a podarený casting.

Cyrano (2021)

Silnou stránkou tohoto muzikálu je scenár a hudobné spracovanie skladieb s pridanou hodnotou od hercov, v mojich očiach im role naozaj sadli. Zaujímavo je tu kombinovaná klasika s novým pohľadom na už známy príbeh. Výprava je krásna a pekne dotvára celkový obraz, kostýmy si určite zaslúžia pozornosť. Je to samozrejme príbeh o veľkej láske, čo by sa asi tak mohlo pokaziť?

Frost (2022)

Frost mi pripomína žiacke/študentské diela, ktoré sú prezentované na youtube a vznikli skôr z recesie, ako z túžby natočiť skutočný film. Jedná sa o nízkorozpočtovú produkciu, ktorá sa snaží tváriť akože nie je krátkometrážna. A tu je asi najhlavnejší kameň úrazu. Keby bol film zostrihaný na 20 minút, mohol by byť o dosť pozerateľnejší. Dávam jednu hviezdu za to, že som si pri pozeraní spomenula na náš vlastný film z adolescentných čias. Natočili sme ho pred dvadsiatimi rokmi na starú kameru a volal sa Smrť vo vrbinách. Ale to už z deja prezrádzam až príliš.

Médium (2022) (seriál)

Bizarne poprepletaný a skombinovaný príbeh, ktorý začína nenápadne v gamerskom štýle Ready Player One, aby postupne predstavil celkom komplikovanú schému sci-fi postapo- časovo a priestorovo skutočného-neskutočného sveta Počiatku (2010). Graficky potom celý obraz dotvárajú perfektné triky, ktoré sú rafinovane v kontraste s obyčajným kalifornským predmestím. Môj záujem o seriál narastal postupne, v priebehu prvých troch epizód. Potom došlo aj k naťahovaniu deja a vate, premršteným dialógom na úkor akcie, pričom záverečné dve epizódy mali najpomalší spád a akoby bez emócií uzatvorili prvú kapitolu.

Slunovrat (2019)

Slnovrat nezačína ako klasická idylka pred búrkou nepekností, ale už na začiatku predstaví hlavné postavy s ich dobrými a zlými stránkami, slabosťami aj nedokonalosťami, bojmi ktoré zvádzajú medzi sebou, alebo samé so sebou. Prvá pol hodina sa mi veľmi páčila a vo filme mi dávala aj najväčší zmysel. Potom prichádza zlom, ktorý je očakávaný a v podstate predvídateľný. Režisér sa otázke predvídateľnosti nevyhýba, otvorene naznačuje, čo bude nasledovať a očakávanie ešte viac predlžuje nadmernou stopážou. Skutočným ťahúňom vo filme je transformácia postáv, ktorá sa deje u každého rôzne intenzívne alebo rýchlo. Moje hodnotenie padá na scenári, ktorý núti slušne charakterovo vystavané postavy robiť nezmyselné rozhodnutia bez adekvátnej protiváhy aspoň akej-takej snahy o ich predchádzajúcu konzistentnosť.

Willow - Bitva u obětního beránka (2022) (epizoda)

Nevyváženosť, ktorá ma prekvapila v prvom diele, pokračuje nanešťastie ďalej. Je to škoda, pretože seriál určite má potenciál a mohol by nadviazať na charizmu prvého filmového spracovania z '88. Zdá sa ale, že problémom je spôsob, akým filmári pristúpili k námetu, ktorý ma vo výsledku nebaví tak, ako by dobrodružný seriál mal. Ako keby réžia ani nevedela, čo chce a výsledok sa mi tak veľmi podobá na nemecké koprodukčné filmové rozprávky pre mladších divákov. Stále pritom platí, že po vizuálnej stránke sú investované peniaze jasne viditeľné, masky, kostýmy a triky sú výborné a filmové exteriéry krásne.

Trol (2022)

Nórska mytológia, v podstate rozprávka pre malé deti, natočená vážnym spôsobom ako televízny film. Priznám sa, že upútavka ma pred pár mesiacmi síce ešte zaujala, výsledok bol ale sklamaním. Herci sú pri tom sympatickí a triky sa podarili. Čo ma ale nebavilo bol príbeh, jeho predvídateľnosť a narážanie na kontrast vykreslenia mytologickej postavy v modernom svete. S tým súvisí možno aj žánrové pojatie námetu, ktorý by bol v mojich očiach ako temný thriller/ horor oveľa zaujímavejší.

Willow - Vichry (2022) (epizoda)

Pilotný diel sa v prvom rade venoval predstaveniu nových postáv a novej zápletke. Dramaturgicky na mňa jeho prevedenie pôsobilo trochu nevyvážene a príbeh samotný neskočil rovnými nohami do akcie plnej napätia. Na druhej strane chcem pochváliť krásne exteriéry, skvelé masky a vydarené triky.

V krizi (2021)

Film, ktorý ma nijako špeciálne neprekvapil, na druhej strane som ho bez väčších problémov dopozerala do konca. Príbeh sám o sebe nie je nijako originálny, spracovanie v rozvetvených dejových líniách je ale vo výsledku slušné a prvá polovica filmu bola aj zaujímavo zamotaná. Známi herci vo vedľajších úlohách boli príjemným prekvapením a pridávali odkazu filmu väčšiu váhu.