• Krátkometrážní

Před úsvitem (1995)

Romantika na naprosto jiným levelu oproti kdejakýmu jiným filmu. To, co tu oceňuji je tedy převážně nápad, protože provedení už zas tak dokonalé není, některé pasáže jsou nudnější, ale až jsem sám překvapený, jak moc mě pouhá noční procházka dvou cizinců po Vídni s hlubokými dialogy bavila. Velmi silný efekt má na atmosféru jejich časová limitace a jsem docela rád, že se na konci tak domluvili. :) I když si teda nejsem jistý, jestli to nakonec klaplo, ale konec už si může každý divák vybájit sám podle potřeby a fantazie.

Všechno, co mám (2015)

Není to žádný filmový zázrak, to rozhodně ne, ale Sollett ve filmu nenápadně hraje na divákovi emoce opravdu silným způsobem a příběh těchto dvou žen jsem prožíval mnohem více, než například na Oscara nominované Carol. Nevím, čím to je, možná i tím, že tady je právní boj a ne pouze obtíže něčí lásky. Herecky slušné, ale moc jsem nepřišel na chuť drsné verzi mechaničky Ellen Page, ona se na roli opravdu nehodí, pokud si najdete jak skutečná Stacie vypadala, ale jinak hraje velmi dobře. Hodně povedený je tu podle mě scénář příběhu, i když u filmů o umírání mám radši otevřenější konec. (Stejně ja jasné, že ten člověk umře, nemusíte ukazovat pohřeb...)

Respire (2014)

Celou dobu to vidím na čtyři hvězdičky a v posledních pěti minutách mě Mélanie ukecala na pět. Šokující a nečekané finále vyznělo opravdu stokrát silněji než celý film a dodalo mu obrovskou hloubku, protože film se pak soudí úplně jinak. Nemůžu si pomoci, ale silně mi to připomíná (spíš atmosférou než příběhem) Coppolinu Smrt panen a stejně jako tady hodnotím plným počtem za geniální výkony a celkově velmi slušnou odvedenou práci na příběhu a pocitu, který vám Respire dá.

Sedmikrásky (1966)

Úlet. Teď to nemyslím špatně, ale něco takového vážně mohlo vzniknout maximálně za permanentního používání narkotik celého štábu. Asi nejšílenější film, jaký jsem kdy viděl, který se nepodobá ničemu, co jsem kdy viděl. Občas jsem ani nevěděl, nakolik "dobře" jsem si podobenství a metafory ve filmu vyložil, ale obě Marie mě bavily a i pokud po poselství filmu nepátráte příliš do hlouby, je to zábava jak humorem obou postav, tak originální kamerou či použitím filtrů atd. Velmi příjemné překvapení, nenapadlo mě, že by se mi to líbilo.

Kruh (2002)

Kruh jsem viděl asi před pěti lety jako svůj první horor, bylo mi třináct a mohl jsem se z něj podělat strachy. Myslím že jsem to ani nedokoukal, no teď už vážně nechápu, čeho jsem se na něm bál. Strašidelné scény spočítáte na prstech jedné ruky a atmosféra je opravdu velmi slušná to uznám, ale já jsem se prostě místy vážně nudil. Oceňuji "Samařin film" a symboly z něj prolínajícím se celým filmem, ale tohle je spíš taková detektivka a hororově ve mě pocit strachu vyvolala opravdu minimálně.

Vítězství je naše (2015)

Docela zajímavé téma a tento pohled do zákulisí prezidentských voleb není ani špatně zpracovaný, ale jako drama poměrně slabý, často se tlačí do nějakých vypjatých situací, jenž pak působí neuvěřitelně a vlastně mnohem lépe vychází jako komedie, takových scén je však opravdu mnohem méně. Slušný výkon Sandry to zachraňuje, ale není nějak velkolepý, aby to zachraňoval.

Muž na laně (2015)

Estetika filmu tu hodně přebíjí všechno ostatní, což by mě jinak vedlo asi k průměrnému hodnocení, ale tady jsou ty triky a kamera tak dokonale vyvedené, že mě i zážitek u obrazovky počítače ohromoval, nedovedu si představit jak musela The Walk působit v kině ve 3D. Bohužel od pětky mě dělí to, že je velmi tak nějak prázdný. Ano, je to "strhující a působivá podívaná," jak láká plakát nahoře, ovšem kromě Levittovy dosud zřejmě nejlepší role a vizuálu plus opravdu zajímavého příběhu film nemá žádnou větší myšlenku. Každopádně je zajímavě pojat a neskutečně mě bavil.

Třídní sraz (2013)

Začátek byl takový, že z něj člověku skoro nabíhala husí kůže, druhá polovina je klidnější a trochu strádala na gradaci, ale pořád byla tak podobně "nepříjemná" atmosférou pro všechny postavy. Téma a způsob vyprávění je opravdu zajímavý, jen škoda, že trochu lépe nezvládla Anna ukočírovat druhou polovinu, jsem každopádně velmi velmi spokojený a myslím, že na ty čtyři hvězdičky to tu s pohodou vyjde.

Let číslo 93 (2006)

Od pět hvězd mě dělí fakt, že začátkem je opravdu těžké se prokousat a pak je najednou všechno pryč, ale musím uznat, že tohle je přesně film, jaký si události 11. září zasluhují, aby se na ně zapomnělo. Autentičnost je na úrovni takové, že máte chvíli pocit, že se díváte na skutečné záběry z toho osudného letu... Brrrr, ještě že teď nikam delší dobu určitě nepoletím, jinak bych asi nenastoupil.

Škola života (2009)

Krásně naivní příběh o dívce, která sešla ze své cesty a poté si na ní naštěstí opět přes pár překážek dostala. Český název je opravdu perfektně vystihující a film nemá nějak převratný příběh, ale rozhodně nádhernou atmosféru, kterou dokonale podkresluje kamera a výkon Carey. Jediné, co mi fakt vadilo, je, že jí má být 16!!!! Nemohli třeba změnit věk postavy, když už jí hraje 22-letá? No nic, jinak vážně příjemný film s poselstvím a od režisérky Lone Scherfig si určitě ještě něco pustím. :)