• Krátkometrážní

Mechanický pomeranč (1971)

Naprosto šílený nářez nechutnosti a absurdnosti, výborná výprava filmu a všechno tady opravdu perfektně šlape, přestože si myslím, že zrovna tohle je typ filmu, který nenávidíte nebo máte rádi. Herecký výkony McDowella je fakt pecka, to šílenství jsem mu upřímně žral, ale občas je to na mě až moc a musím říct, že jsem se ve snímku i místy ztrácel a přes ty obrazové šílenosti pak některé myšlenky docela zapadly. Ale přestože jsem dal 5 hvězd i včera, tak dneska nemůžu činit jinak, protože tohle si to zaslouží na plné čáře.

Straight Outta Compton (2015)

Po řemeslné stránce velmi dobře natočené a příběhově kupodivu velmi kvalitní a záživné. A to už jsem se chystal nad životopisnými filmy celebrit lámat hůl! Ono není divu po takových průměrnostech jako byli letos Joy, Trumbo, Love and Mercy a jiných. Tohle má drsnou atmosféru a slušný spád díky neustálým potyčkám s policií a co mě překvapilo nejvíce je, že pod snůškou toho všeho drsného se nachází docela citlivý a silný příběh. Jen mě docela mrzí, jak tenhle film přehlížela Akademie u Oscarů... Nominace jen za scénář??? Jako celek i herecky mnohem lepší než kupříkladu Joy, Carol, Trumbo i Brooklyn.

21 gramů (2003)

I přes zvolený styl vyprávění, který mi místy dost vadil, je to pětka, přestože opravdu slabší pětka. Protože jinak je to úžasná nálož dramatu se skvostnými hereckými výkony a evidentně dobře odvedenou režisérskou prací, takže můžu konečně říct, že se mi prakticky bez výtek líbilo něco od Innarita, protože Revenant i Birdman šli částečně mimo mě. Celou dobu je to takové tiché utlumené, ale velmi drsné a finále byla opravdu naprostá pecka.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Tak hádám, že na seznam mých největších strachů se po tomhle filmu probojoval útok medvědem, z tý scény mi normálně běhal mráz po zádech. No a pak musím říct, že jsem se místy začínal i dost nudit, se stopáží se mohl Iñárritu trochu krotit, ale velmi poctivě natočený boj o přežití s opravdu úžasnou kamerou a prostředím. Výkony to však vytáhla 100% na čtyřku, přestože si nemyslím, že by si za to DiCaprio zasloužil Oscara a pokud ho vyhraje, tak to pro mě bude od Akademie jako spíš taková póza "už mu ho konečně dáme"... Fassbender ve Stevu Jobsovi ho letos rozhodně překonal a Redmayne v Dánské dívce taky, takže výkon je hodný nominace, ale výhra mě spíš naštve.

Už teď mi chybíš (2015)

Je to doják, ale s ideální vyrovnaností mezi přehnaně vynucenými emocemi a nenuceností. Myslím, že hodě z toho je tu ovlivněno výběrem hlavního dua, protože Drew a Toni spolu opravdu skvěle na plátně fungovali. Jinak to není nic objevného ani naprosto úžasného a nečekaného, ale jako film působí velmi upřímně a přijemně, nemám tedy jediný důvod jít s hodnocením níže.

Šimon kouzelník (1999)

Tak už potřetí měním hodnocení, protože se vážně jedná o podivný a podivínský film a nakonec jsem došel k názoru, že mi až zase tak moc nesedl. Má něco do sebe, mysteriózní snová atmosféra jej činí velmi odlišným, ale kromě hlavní zápletky napsané tady nahoře v obsahu, jsem tak nějak nepochytil žádné dějové linie a a nedějovost byla vážně až přílišná. Je to tak nějak hodnocení za 3,5, ale dejme tomu, že 3,49...

Marťan (2015)

Čekal jsem od Marťana upřímně trochu více, takže jsem zklamaný, nevidět Interstellar, tak asi půjdu s hodnocením výše, ale ve srovnání například s ním je tohle opravdu slabší podívaná. Slušné výkony, ale nominace Matta na Oscara mi přijde přehnaná a některé části filmu jsou nudné a hlavně tedy konec mě nějak extrémně nenadchnul. Špatné to není, ale průměr dle mého určitě.

Room (2015)

Ćekal jsem silný zažit, ale uf takhle silný tedy ne, Room je opravdu drsná nálož mrazivých emocí doprovázená nadherným výkonem hlavního dua a čekal jsem, že mě film začne nudit po půlce, kdy se dvojice dostane ven, ale nikoliv. Ten příběh má sílu i mimo Pokoj a to hlavně kvůli vnímání světa kolem něj dítětem.

Dokonalý šéf (2015)

Slušně mi z toho vyhládlo a celou dobu se mi zbíhali sliny, ale to je tak všechno. Není to naprostá nuda, ale příběh mne vůbec nezaujal, to už spíš to krásné nasnímané jídlo. Hodně mi vadilo, to že má hlavní postava poměrně temnou minulost, což z toho udělalo naprosto tuctové drama o pádu a vzestupu. Kromě Bradleyho tu herecky nikdo moc neoslovuje, 3 dobré herečky v malých rolích jsou přímo plýtvání a všechno to padá prostě na práh průměrnosti.

Sufražetka (2015)

Velmi slušně natočené drama s jednoduchým nápadem a nepříliš roztahaným dějem. Velmi si cením toho, že film tak nějak jen zachycuje události a nesnaží se vnucovat emancipovanost žen, jen ukazuje, jaká nepráva, se jim děla, za to, že chtěly, to co si zasloužily. Carey a Helena podávají naprosto solidní výkony, Merylina postava mi za tu chviličku ve filmu přišla spíš přehnaně afektovaná, ale to je detail. Celkově opravdu povedený kousek a velmi rád se podívám na další tvorbu režisérky.