• Krátkometrážní

Ségry (2015)

Tak nakonec mě Tina a Amy udolaly a měním hodnocení z průměru na čtyřku! Jsou to prostě borky, jak se patří a ony mě opravdu zvládly tu hodinu bavit, přestože jim místy podle mě opravdu podrážel nohy neúplně povedený scénář. Menší role pro prakticky většinu obsazení Saturday Night Live mě také potěšily a je to poměrně svěží a neotřelá komedie, která by však bez Tiny a Amy nemohla být tím, čím je.

Železná lady (2011)

Velmi zmatené prolínání mnoha časových linek, opravdu si myslím, že neměli vyprávět příběh z pohledu skoro dementní stařenky. U většiny životopisných filmů mám problém s tím, když se nezaměřují na určitou část života jedince, ale na prakticky celý život. Je to zbytečné, například Margaritino mládí a stáří není pro zachycení jejího života příliš důležité. Meryl je výborná, ale tady je na vinně jednoduše scénář...

Psycho (1960)

Co je opravdu úžasné, je atmosféra, ve které se celý snímek line. Bohužel už jsem tak přehlcený novodobý úrovni, které často nemají ani poloviční atmosféru, že už je pak těžké snažit se u Psycha pocítit alespoň trochu strachu. Napětí by se tu dalo krájét a herci i kamera jsou výborné, ale kdybych se aspoň trochu bál, tak hodím to hodnocení i o hvězdičku více. :)

45 let (2015)

Film 45 Years mě velmi zajímal už od chvíle, kdy jsem o něm věděl z MFF a musím říct, že jsem zklamaný. S popisu jsem věděl, že to nebude nějaký obrovský složitý příběh, spíš něco jednoduchého komorního. A to to bylo, ale hodina a půl prakticky bez děje, mě tu nutí jít na tři hvězdičky, protože pak už se kromě notné dávky sentimentu dá opěvovat maximálně výkon Charlotte a Toma.

Spotlight (2015)

Za mě jsou to teda výrazně slabší čtyři hvězdičky, protože mě to táhlo dost k průměrnému hodnocení, ale je to tak půl na půl. Spotlight vydělává z většiny na silném a stále kontroverzním tématu spolu s výborným hereckým obsazení, ale jinak je takovým obyčejným filmem, na který si nejspíš za pár let nikdo nevzpomene. Ale nedá se mu upřít kvalita po všech stránkách, jen místy to může být lehce nezáživné, ale Keaton na plátně s McAdams a Ruffalem vás naštěstí po většinu filmu svými výkony udrží při pozornosti.

Smrt panen (1999)

Tak do tohohle filmu jsem se nejspíš zamiloval na první pohled. Nádherná atmosféra jako ze snu a ani mi tolik nevadilo, že film vlastně ani moc otázek nezodpověděl, protože to dodává na mysterióznosti nejen sestrám Lisbonovým, ale i samotnému snímku. Asi by bylo fajn, kdyby nám Sofia naservírovala, proč to děvčata udělala, ale takhle si to zase může každý vyložit sám, tak jak se mu to líbí. Velmi realistické a jeden z nejlepších filmů o teenagerské generaci, jaký jsem viděl.

Anomalisa (2015)

Konečně animovaný film, který není pro děti. Anomalisa mě vážně nadchla pouhým výtvarným zpracováním, v němž se kouzlo ukrývá právě v oné jednoduchosti. Slušné depkařské a místy až psycho drama, které má naprosto primitivní příběh, ale stejně nakonec vyznívá velmi silně a je to film, který se nepodobá ani myšlenkou ani provedením žádnému mnou viděnému. Tleskám!

Bestie bez vlasti (2015)

Z tohohle filmu my šel hlavně mráz po zádech, nejde jen o to, že tady válčí děti, ale z války celkově. Scéna, kdy Agu a ostatní najdou tu matku s dcerou ve skříni ve mně bude asi ležet delší dobu. Tohle je prostě něco, čeho nemá být součástí nikdo, natož dítě a natož to vidět jako normální, ale vinit je nemůžete. Myslím, že většinu kvality filmu tu nahodí už mrazivé téma a dobré zpracování už jen přidává, výkon představitele Agua je jeden z nejlepších dětských, jaké jsem viděl. Ale čtyři hvězdičky tu za mne budou muset stačit.

Hotel Modrá hvězda (1941)

Svižná a energická komedie s jednoduchou zápletkou a humorem na podobně nesložité úrovni, přesto však funguje naprosto perfektně. A protáčení očí a šilhání Natašy Gollové si zaslouží hvězdičku samo o sobě.

Bez dechu (2011)

Fuj, jsem rád, že jsem tu hodinu a tři čtvrtě vydržel bez zažívacích potíží, protože tohle je v rámci žánru snímek asi s nejmenší snahou o jakoukoliv inovaci a ukázání něčeho inovativního, co jsem tisíckrát neviděli. Tragický výkon Lautnera opravdu nepomáhá, koukat se dá aspoň na Lily a Sigourney je v tomhle opravdu naprostá škoda. Plus za vyloženě odporné počítačové triky při jízdě vlakem fakt nemůžu dát nic lepšího než tohle a to se to blíží spíš k odpadu.