Maturitní ročník (2022)

Nesmírně jsem se bavil a samotné téma i přes mnoho klišé bylo zajímavé. Co mi nejvíc na této komedii vadilo, byl rozpačitý výkon Rebel Wilson. V mnoha polohách jí to slušelo a podávala takový slušný výkon, ale moc často přehrávala a místy mi byla až protivná. Jinak se však jedná o velmi zajímavý film, který vtipně nadhazuje, co byla zábava a co současná kultura ze zcela přemrštěných důvodů, považuje za nevhodné.

Neviditelný (2020)

Obrovské překvapení. V první polovině jsem ani nedýchal. Neviditelný má výborné použití kamery s dlouhými a prostorovými záběry, které dávkují napětí na tu nejvyšší úroveň. Souboje mezi neviditelným a dalšími osobami jsou skvěle provedené a zábavné (výtku mám snad jen u toho úplně prvního s hlavní protagonistkou, kdy se mi zdálo, že máchá rukama úplně mimo). Herci sice nejsou v několika polohách bůhví jak sympatičtí, ale svou práci odvedli dost slušně. Opět musím, ale zdůraznit, že v tomto filmu jde hlavně o napětí a to je dávkováno vynikajícně a vzhledem k tomu, co dávkují současné vysokorozpočtové horory, tak jde v tomto případě o TOP. Film je ve výsledku až tak skvělý, že člověk odpustí i drobné nesrovnalosti. Přeju si, aby vznikalo víc takových filmů.

Sedmý syn (2014)

Na to kolik a jaké hvězdy v tomto fantasy filmu hrají, nic moc. Sedmý syn je nezáživný, postavy jsou ve směs nudné a samotný příběh je stokrát viděný. Herci odvádí slušný výkon, ale nějak se jim nepodařilo postavám dát charisma, aby se chtěl divák s nimi sejít třeba v pokračování. Sedmý syn je prostě typicky průměrným filmem, který si stačí pustit jednou.

Rudý úsvit (1984)

V tomto filmu se jedná o asi nejhorší herecké výkonu hollywoodských hvězd 80´ a 90´ let. Člověk by skoro nevěřil, jak špatné výkony dokázali předvést Swayze, Sheen, Grey, Thompson a další. Na druhou stranu, jsou to přeci jenom jejich začátky a samotný scénář jim nedal moc možností se herecky ukázat. Jako dítě jsem tento film měl rád, ale postupem času, je čím dál tím víc znát, že kvalita není nijak dobrá. Akční scény jsou však na skvělé úrovni a samotná myšlenka napadnuté Ameriky je divácky zábavná. Pro fandu 80´ let, kterým já jsem, se jedná o velmi slušnou akční podívanou, která mladého diváka asi neoslní, ale nás, co jsme na takových filmech vyrůstali, potěší.

Přichází Satan! (1976)

The Omen je rovnocenným kultem jako Vymítač ďábla. Ba co víc je i o něco děsivější. Přichází Satan! má skvělé herecké obsazení, kde jednoznačně dominuje Gregory Peck. Šťastnou ruku měl však Richard Donner i u obsazení herce do role Damiena. Harvey Stephens je skvěle démonický a a část, kdy poprvé přijíždí do kostela je díky němu dokonalá, a to nemluvím o závěrečné scéně a jeho úsměvu. Skvěle děsivou byla i Billie Whitelaw, která je důkazem toho, že herec nemusí bát napatlaný bůhví jakými líčidly, aby vypadal děsivě a že čiré herectví profesionálovi stačí. A mohl bych dlouho pokračovat v kladech tohoto skvělého hororu. The Omen je prostě skvělým hororem, který patří mezi to nejlepší se satanskou tematikou.

Jsem božská (2018)

Komedie jako Jsem božská mají jednu výhodu, diváka ve většině případů nemohou zklamat. Když už si někdo něco podobného pustí, přesně ví, o čem to bude a jak to skončí. Na druhou stranu, až na pár výjimek, ani nepřekvapí a nepřináší nic, co už by nebylo použité. I Feel Pretty je typickou romantickou komedií, která zapadá do průměrnosti a používá 100x viděné téma (v tomto případě až moc kopírované Ďábel nosí Pradu, ale kvalitou se nijak nepřibližující). Přesto, co jsem čekal, to jsem i dostal a tudíž dvě hvězdy jsou zcela zasloužené.

Panenka z pekla (2014) (TV film)

Panenka z pekla je poměrně povedeným televizním hororem, který má velmi slušnou atmosféru a nadmíru dobré obsazení. Ano speciální efekty jsou děsné  a příběhově není film nijak inovativní, ale v rámci možností a rozpočtu to není vůbec zlé. Velkým plusem je skloubení hudby s napínavými scénami, protože u televizních hororů se mi moc často nestává, že by byla až takhle dobře odvedená práce. Za mě rozhodně nadprůměr a doufám, že na filmy takové kvality v této kategorii narazím častěji.

Vřískot (2022)

Doufal jsem, že Vřískot 4 bude tím posledním a věděl jsem proč. Tato verze Vřískotu byla v rámci příběhu dost přehnaná, přesně jako to bylo v případě trojky a předvídatelná, že jen úplný amatér musel být čímkoliv překvapený. Na druhou stranu, tento film vznikl jako pocta Wesu Cravenovi, přidání brutality bylo příjemným zpestřením a závěr byl z nostalgického hlediska skvělý. Fanoušky série, jako jsem já, vyloženě rozčílí jedna věc, kterou v rámci nespoilerování nemůžu uvádět. Bylo to předvídatelné a doufal jsem, že tvůrci aspoň v jednom bodě poruší pravidla a budou mít odvahu to neudělat. Bohužel se tak nestalo a mě to štve. S tím však nic neudělám. Ve výsledku tedy chápu, proč tento horor vznikl, ale nebýt toho, že se jedná o poctu hororové legendě, tak je tento film zbytečný.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Marvel má u mě jeden prim. Vždy mě dokáže něčím překvapit a v případě Doktora Strange v mnohovesmíru šílenství se to podařilo dvojnásob. Nejen, že jsem měl z trailerů pocit, že příběh bude o něčem jiném a že postavy budou mít jiné charaktery, ale množství známých postav, které se ve filmu objeví mě překvapil. (Jednu bych tam opravdu nečekal a byl jsem opojen blahem, když se tam objevila.) Samotný podpis Sama Raimiho byl poznat v každém záběru a to je dobře, protože jeho styl režírování je opravdu dobrý, což už předvedl mnohokrát. No a dalším velkým pozitivním bodem (tedy aspoň pro mě) bylo hororové pojetí, které se ještě moc v Marvel universu nevyužilo, ale v komiksech bylo mnohokrát použito. Jedno velké mínus však tento film má. Celkově jsem byl místy až moc přehlcen, což se sice dalo čekat, když se film odehrává v mnoha paralelních světech, ale mě to zrovna prostě nesedlo. Třeba až se na film jednou znovu podívám a budu v trochu jiném rozpoložení, tak hodnocení navýším.

Sněhurka a lovec (2012)

Mám rád temné filmové variace na klasické pohádky, ale Sněhurka a lovec se moc nepovedl. Přesto, že herecky to nadmíru ušlo, tak samotný příběh mě nudil a místy mi přišel takový neucelený. Vlastně ani nevím, kdy nastala změna od naivní dívenky ve zkušenou bojovnici. Přišlo mi, že tvůrci se snažili tak moc, aby se ve filmu objevili všechny zásadní situace z klasické pohádky, že to vypadalo nuceně a celkově to narušilo samotný příběh. Vyloženě špatný film to však není a jednou se na něj podívat nikoho neurazí. A jen tak mimochodem, nesmírně mě štvalo, že místo sedmi trpaslíků, tam bylo osm :-)