Osmá třída (2018)

Film si nehraje vůbec na nic. Snaží se být reálný, co to jen jde. Je to místy dost cringe - stejně jako bejvaj samotní puberťáci - ale taky tísnivé a nepříjemné. Kamera se drží zuby nehty, mnohdy skoro až klaustrofobicky, hlavní hrdinky. Šikovně tak přenáší na diváka pocity úzkosti, které hlavní hrdinka zažívá. Dobrá festivalovka, kterou bych měl, být baculatá osmačka, jistojistě za modlu.

Dlouhá cesta na Jih (2007) (seriál)

Pravda, že už to není tak extrémní a spontánní jako Long Way Round, ale jako cestopisný dokument je to o mnoho lépe sestříhané, byť za cenu toho, že je to místy brané dost hopem. První tři díly jsou obsahově citelně slabší. Kluci na sebe navalili zbytečně velké břemeno, přecenili své síly a nestíhají šibeničně nastavený schedule. Je tam hodně cítit napjatá atmosféra v týmu a celkově se nenese ve zrovna pozitivní atmosféře. Stále se nic nestíhá, pořád se někam spěchá, všichni se kvůli tomu hádají a to hlavní - požitek z cesty - se jaksi vytrácí. Tým si toho je moc dobře vědom a s příchodem do Sudánu se situace obrací o 180°. Najednou je všemu věnován dostatek času, tým má naplánováno množství, především charitativních akcí UNICEF napříč celou Afrikou a kromě samotné cesty divák vidí i hromadu zajímavých míst, lidí a zvířat. Vtipné mi přišlo, jak se tady situace otočila: zatímco Ewan je v LWD psychicky daleko vyrovnanější, Charley je překvapivě ukňouranější, než byl v LWR. Na druhou stranu přizvat mi bff na chlapský road-trip manželku, byl bych asi taky trochu otrávený.

Pohromadě (2020)

Nepříliš novátorské, ale hodně příjemné procítěné feel-good drama, které si klidně mohlo dovolit být ještě více dramatické a méně zidealizované. Auli'i Cravalho je super a její song taky. Poselství cením. Svět takhle sice nefunguje, ale na druhou stranu: proto tyhle filmy máme, ne?

Rudý kapitán (2016)

Po vizuální stránce dost zajímavé a porevoluční atmosféra je tu zachycena náramně věrně a atraktivně, ale ke dnu to posílá naprosto neuchopitelný, nepřehledně odvyprávěný příběh, kde nejsou osvětleny ani základní motivace postav. Tragické ozvučení dialogů tomu také příliš nepomáhá. Prostě jeden velký chaos a kvůli tomu strašná nuda.

Čára (2017)

Ohromilo mě, jak profesionálně dokážou Slováci natočit kvalitní evropský film. Čiara totiž v mnoha ohledech překonává po filmařské stránce většinu české produkce. S výjimkou ozvučení, ze začátku jsem tomu mumlání vůbec nerozuměl a musel si stáhnout titulky. Se scénářem už je to horší. Dojde na řadu vtipných, i mrazivých momentů a ústřední rodina okolo Adama Krajňáka mi přišla načrtnutá více než zajímavě, ale ač mě film bavil, měl jsem z toho dost neúplný neuspořádaný pocit. Zejména z docela nezvládnutého nepřehledného konce. Každopádně po stránce zasazení dost vostré. Něco málo ze Slovenska jsem už viděl, ale toto je teda solidní balkán.

Maverick (1994)

Klasický Donner - pohodový a ztřeštěný, stejně jako režijně průměrný a často docela zdlouhavý. Zachraňuje to obsazení a ve finále docela promyšlený scénář, ale stejně to nebude film, ke kterému bych se měl chuť vracet.

Cardinal (2017) (seriál)

Zima, léto, podzim,... a zase zima. Na veselé jaro tu není čas. Cardinal je hodně fajnová detektivní krimi s nesmírně sympatickou ústřední dvojící, která se viditelně inspiruje severskými krimi seriály. Kde se však tvůrci severských krimi poslední roky až absurdně předhání, kdo přijde s překombinovanější zápletkou, Cardinal zůstává příjemně přízemní a uvěřitelný. Seriál je zasazen do chladného fiktivního města Algonquin Bay nesoucího svůj název po stejnojmenném nefiktivním národním parku ležícím kdesi na půli cesty mezi North Bay a Torontem, v kanadské provincii Ontario. Touhle zeměpisnou vsuvkou se snažím naznačit, že prostředí, kde se seriál odehrává a je skutečně natáčen, opravdu za zmínku stojí, protože Cardinala hodně odlišuje od zbytku severoamerické produkce (a pro mě osobně je prostě mega cool a žeru ho). Každá série zpracovává jeden díl knižní předlohy, takže se, až na jednu výjimku, jedná o uzavřené celky. Stopáž 6 epizod na sérii je naprosto ideální. K mému překvapení to končí pěkně uzavřeně, byť mě trochu mrzí, že se zfilmování nedočkaly úplně všechny novely. Kdo hledá senzaci a vykonstruovanou detektivku, Cardinal ho asi úplně neuspokojí a může na něj působit spíše tuctově, ale komu chybí přízemní, ale přesto temná a místy nekompromisní realistická krimi v neokoukaném prostředí, ten tady nešlápne vedle.

Wild Wild West (1999)

Nepříliš ambiciózní guláš všeho možného, ale je to originálně mixnuté steampunkem a vlastně i docela sranda. Zejména díky Willu Smithovi, který svými hláškami a komediálním talentem táhne nahoru jinak spíše podprůměrný scénář.

Zaříkávač koní (1998)

Vizuálně pohlcující a režijně velmi dobře zmáknuté drama, které navzdory tématu a délce nenudí. Redford tu léčí koně, napravuje pochroumané dcery a nezapomíná ani na seksuchtivé matky, přičemž ta poslední část navzdory očekávání nevyskočila (resp. nespadla) na úroveň německého TV filmu ala Rosamunde Pilcher, což mě teda upřímně překvapilo a potěšilo. Kýčovité to samozřejmě trošičku je, dopomáhá i k tomu přepálený bloom v některých scénách, ale režijně i herecky je to natolik na výši, že odcházím spokojen... stejně jako moje mamka a babička! Yee-haaaw!

Cesta do fantazie (2001)

Plné nápadů, originálních monster a zřejmě i myšlenkového přesahu, který jsem tam ale neobjevil. V osobní rovině mě to úplně minulo, postavičky mi přišly spíše protivné a zhruba od poloviny mě to už děsně nebavilo tím, jak přeplácané a nedějové to celé je. Prostě jeden velký autorský trip, který mi vůbec nesedl.