Melancholie (2011)

6.8/10 aneb zase jeden z filmů, který zkazila jeho délka. 130 minut, i když se zprvu nemusí zdát, může na člověka působit neuvěřitelně dlouhým dojmem. Bohužel tohle byl můj případ a tudíž i hlavní problém s filmem samotným. Melanchonie je velmi komorně pojatý portrét zániku civilizace, ale jak už jsem říkal, zbytečně natahovaný. Je mi jasné, že nám Trier musel ty postavy nějak předvést avšak, abych jen nekřivdil, sem tam se tu i nějaká scéna podaří, ne-li rovnou zazáří, jenže ne tak často, jak by měla a my potom z filmu s velkým potenciálem, získáváme jen drama o pár né moc zajímavých lidech, avšak o velmi zajímavé události.

Portrét dívky v plamenech (2019)

6,5/10 o žádné přelomové dílo se nejedná. Mé očekávání z byly z prvu pouze na vizuální stránku, a tam taky zůstaly. Nádherné záběry na myslící ženy, rozbouřené moře nebo vysokou, ve větru planoucí trávu. Portrét dívky v plamenech je románově pojatý snímek s krásnou hlavní představitelkou mladé malířky, která se jen tak prochazí po pláži nebo po baráku. Někomu to stačí, někomu ne. Mě bohužel příběhová linie nijak zvlášť nezaujala a tak mé hodnocení stavím na vizuálu, kvalitním scénaři a lehké dobové atmosféře. Možná by k vyšší intenzitě dopomohl nějaký krásný soundtrack, bohužel pro mě, (milovníka filmové hudby), zde nezaznělo skoro nic.

Kde zpívají raci (2022)

6/10 samozřejmě s knihou se to nedá ani z dálky srovnávat, ale na nějaký ten nudný večer je to dostačující. Čekal jsem víc ale hlavně od hlavní herečky, která mě docela překvapila ve svém předchozím filmu Fresh, a díky kterému jsem si řek, že má Daisy před sebou zářnou budoucnost. Dnes mám ale už pochyby, protože i když zde hrála, na poměry scénáře docela dobře, mě to nestačilo. Olivia Newman své řemeslo v rukávu zatím moc nemá, byť je to její druhý film, mým názorem je, že si vybrala až moc velké sousto, které režisérský amatér prostě není schopen dovést do patřičného stavu geniality, v jakém se nachází knižní předloha. Škoda, ale na druhou stranu to hezky uteklo, a postavy (hrané méně známými herci) byly překvapivě sympatické.

Kurz negativního myšlení (2006)

7,3/10 a bezesporu ten nejzábavnější film o vozíčkářích. Dobré herecké provedení, fajn námět, různorodé postavy a negativní myšlení. Víc třeba není.

Katie se loučí (2016)

8.2/10 aneb v jednoduchosti je krása. Neskutečný nářez v podobě nezávislého dramatu o mladé slečně s těžkým životem. Film není známý a o to má silnější kouzlo. Velmi jednoduchý, ale dostačující scénář, výborné herecké výkony, strhující atmosféra a fantastická hudba ženou film téměř k dokonalosti. Vše co se zde za ten krátký čas odehrálo bylo kulervoucí a neskutečně zajimavé. Takhle jednoduché a zároveň tolik lidské postavy jsem už dlouho neviděl. Snímek dobrovází chvályhodná kamera, a světlo je v některých scénách při tmavší obloze, nádherné. Celá scéna pak díky tomu vynikne o to víc realisticky. Konec je ukázka luxusní filmařiny a promyšlené práce, kterou dozajista ocení nejeden divák. Na to, že jsem do filmu šel jen tak "z nudy", nakonec se z toho vyklubalo mistrovské dílo, které je pro svůj žánr extrémné podceněné. Jasně, kdo se v tom bude rýpat, určitě si nějakou chybku najde, ale já jsem nadšen a nemám co vytknout.

Americká krása (1999)

8/10 a kdybyste se mě zeptali, jaký ten film byl, odpověděl bych vám: upřímný. Teda opravdu jsem nevěděl, že to pojede v takovém tonu. Myslel jsem si totiž, že se bude jednat o nějaký komediální muzikál. Nejedná. Americká krása je nádhernou zpovědí upřímnosti a kruté reality, díky které si uvědomíte, že nás všechny jednou čeká to samé. Výborně zahrané drama se skvělým scénářem vás překvapí ale hlavně svou nápaditostí. Kdybych to pustil člověku, který o tomhle filmu nic neví, ze začátku by si dozajista myslel, že se bude jednat o klasickou americkou teen drama komedii. Ale i tenhle člověk by za pár dlouhých minut poznal, že se dívá na něco většího.

Vortex (2021)

6.5/10 můj druhý film od Noého už bohužel nebyl tak geniální jako jeho předchůdce Climax. Vzhledem k tomu, že jsem o tom do čeho jdu, neměl nejmenší ponětí, překvapivě jsem byl překvapen. Skoro dvě a půl hodiny dlouhý film o dvou důchodcích, kteří žijí a umírají. Stejně jako všichni. Jenže Noé zde dokázal vytvořit atmosféru tak bujnou, že vám sledování (pravděpodobně normálního) života starých lidí, připadá extrémně depresivní. Celé tohle "čekání na smrt" ve vás vyvolá nespočet pocitů a to se režisérovi podařilo, potlesk. Na druhou stranu, sledovat takto dlouhý film ("o ničem") může být pro někoho zdrcující horor už jen tak. Já sám se musím přiznat, že jsem si to musel rozdělit na třikrát, ale dokoukal jsem to a i když mě snímek zaujal jen atmosférou a kamerou, vůbec jeho zhlédnutí nelituji.

Pýcha a předsudek (2005)

7,4/10 a na to, že ještě pořád mám vůči knize kterou nemám v plánu nikdy přečíst spoustu předsudků, nebylo to vůbec tak hrozivé. Tohle slaďoučké romantické drama si své příznivce dozajista najde. A to pro mnoho důvodů. Buď to jste milovníkem knihy, zdejších herců, dobové atmosféry nebo jen romantických příběhů. Já byl po celou dobu okouzlen Kierou Knightley, protože hezčí ženský úsměv jsem za celý svůj krátký život v jakémkoliv jiném filmu neviděl. Má to sice své tempo, ale scénář je na velmi dobré úrovni a vám tak ty dvě hodiny utečou jako voda. Na závěr řeknu jen to, že pokud se vám to v jakémkoliv ohledu líbilo, doporučuji velmi podobný (skoro totožný) film: Malé ženy, z roku 2019, který jsem si užil asi o něco víc.

Bullet Train (2022)

6.5/10 po delším vzpamatovávání ze začátku školního života se mi opět dostala pod ruku zpátky má velká moc v podobě csfd recenzí a nezbývá mi tudíž nic jiného, než lehce zkritizovat nový film jednoho z mých oblíbených herců Bradda Pitta. Na film jsem zas až tak velká očekáváni neměl a vidím, že jsem je neměl oprávněně. Snímek se sice z traileru může jevit jako parádní akční jízda ve stylu Ledové archy, jenže když na to pak ty dvě hodiny koukáte a dojde vám, že většinu akčních scén jste spatřili již v traileru.. To nejednoho člověka zamrzí. Dobrá tedy, řeknete si, že když pomineme tu akci, máme pořád dobré příběhové drama. Vlastně ani to není tak úplně pravda. Příběh je tak nějak zajímavě (neříkám že špatně) propletený avšak v závěru vám hlavou proletí věta typu: hezké, ale myslím, že tohle už tu párkrát bylo. Bohužel, absence téhle věty je pro mě klíčová. Na druhou stranu, abych nebyl tak zaujatě kritický, musím pochválit herecké výkony a nejedno fajn cameo. To je vše, dále už nevidím moc velké důvody proč by měl být snímek takhle dobře hodnocen. Ale dívat se na to v klidu dá, to samozřejmě ano.

Čarodějnice (2015)

8/10 schválně jsem film plánoval na podzim kvůli atmosféry, neudělal jsem chybu. Eggers vypustil do světa svůj první celovečerní film se vší parádou. Nebo tedy aspoň tohle si řekne jakýkoliv fanda hororů, nebo artových záležitostí. Čarodějnice ve vás vyvolá všemožné pocity a nenechá vás nedokoukat. Celé to tak působí jako taková pohádka pro starší. Dobová atmosféra je kulervoucí, lesní prostředí vypadá děsivě a herci podávají obstojné výkony. Bohužel mi zde chybělo více dialogů a stopáž se taky mohla trochu natáhnout a ukázat nám více nádherných záběrů. S tímhle vším pan Eggers bohužel šetřil, takže film v závěru nepůsobí až tak vznešeným dojmem, jak tomu bývá zvykem u těch kvalitních artových záležitostí. I tak si mě ale film pozitivně našel a já ho hodnotím velmi slušně a se vší pokorou.