Nene (2022)

7.9/10 nebojte, otravný vtip s "nene" nezazní. Nope, třetí hororový thriller Jordana Peeleho který k nám přiletěl v plné parádě. Tou parádou myslím klasický Peelův filmový rukopis, skvělou kameru a dostačující herecké výkony. Osobně beru Peeleho filmy jako takové odpočinkové horory, které jsou však vždy v něčem kapku odlišné, něž většina ostatních shitů. Ale jak jsme dostali u Get out a My, docela dobrý sociální podtext, zde se vyhnul obloukem po nebi, takže trochu škoda. Děj je tedy docela strohý, vlastně tam o nic nejde, jen takový návod jak zdokumentovat UFO. Ale kdo by se na horror díval kvůli ději, že ano. NOPE láka hlavně na svou tajemnou a skrytou stránku, kterou odhalíte jen koukáním. Film vám nabídne neuvěřitelně parádně znázorněnou noc, kdy úplně cítíte to měsíční světlo a hvězdy nad vámi. Také je zde k dostání druhá, pro mě mnohem zajímavější, dějová linie o zlobivém opičákovi. Doufám, že se mu jednou dostane prequelu, a je mi líto, že ji tu nebyla věnována dostatečná pozornost. Konec mě bohužel zklamal, přišlo mi to až moc kýčovité a na zdejšího režiséra až moc happy. Jinak je to super oddychový film, který můžu doporučit lidem, kteří chtějí vidět něco originálnějšího.

Birdman (2014)

9.4/10 páni! Tohle bylo nepopsatelně geniální! Kdo mě trochu zná, moc dobře ví, že jsem u filmů vysazen na vizuální stránku. Tudíž si asi dovedete představit, že už jen koukat na tu obrazovku a sledovat pohybující se kamera za procházejícíma lidmi, mi působilo nepopsatelnou euforii. Nedokážu si představit lépe obsazený film, dokonalý Norton (který všechny své "role" zde zahrál oscarovým způsobem, mě opět a naposledy musel přesvědčovat, že je jedna ze špic Hollywoodu), okouzlující Emma Stone hrála jako vždy skvěle a se svou rolí se pobila jak jen to šlo (nebo spíš jak jí scénář umožnil) a nakonec sám Michael Keaton který předvedl něco neskutečného. Příběhově je to na dost průměrné úrovni, ale to je ta jediná věc která mi nějak vadí. Vizuálně a audiovizuálně je film SKORO na větší úrovni než můj oblíbený Climax. Kamera je neskutečná a nehrozí, že by jste tu viděli nějaký špatný střih. To jak tvůrci sem tam pustí do pozadí dialogu obyčejné bicí, je svým způsobem v tomhle filmu mnohem efektivnější, něž jakýkoliv soundtrack + působí to odlišněji a víc originálně. Ale naposled se vrátím k dialogům a všem konverzacím, či popřípadě vyhroceným scénám, protože to jsou přece věci, společně s kinematografickou stránkou, které film táhnou. Konec je perfektní, sice jsem to tak vůbec nečekal, ale o to víc si toho cením. Doporučuji si o filmu nic jiného nezjišťovat, protože odkrývat pomalu celý ten příběh je taky zážitek.

Spiderhead (2022)

5,9/10 ale no tak, až tak špatné to zase nebylo. Příjemně obsazený levný thriller, který z velké části působí jako vykrádačka filmů jako jsou Truman, Ostrov atd.. Děj, zvrat a konec jsou nějak tak očekávané, ale prostředí, ve kterém se film odehrává je svým způsobem zajímavé a lehce vás pak nutí dokoukat to až do konce. Pravděpodobně se zde tvůrci snažili zkompletovat i nějaké ty emocionálně sociální scény.. Není to nic extra a myslím, že vám film tak nějak i může uniknout. Ovšem ne, pokud jste fanouškem jakéhokoliv ze zde přítomných herců, protože zde všichni hrají docela obstojně.

Millerovi na tripu (2013)

6.5/10 no jo, taková ta klasická komedie. Tenhle film opravdu stojí za zhlédnutí snad jen kvůli úžasného Willa Poultera a pár vtipným scénám. Aniston ze srdce nesnáším, takže to je možná ten důvod proč jsem si to tak neužil, ale jinak jako komediální road movie na jedno zhlédnutí je to dostačující.

Requiem za sen (2000)

10/10  Nejsilnější film který jsem kdy v životě viděl. To snad není ani pravda, že se tomuhle ještě říká film. Z fleku bych to zařadil jako vyučovací hodinu, která by na základní škole nahradila všechny občanské nauky. A věřte, že by to opravdu nebylo na škodu dát to na školách povinně. Requiem za sen je neuvěřitelně silný film, který by však měl být viděn aspoň jednou za život, a to ať už máte jakékoliv předsudky. Aronofsky je režisér, kterého mám v oblibě (Černá labuť, matka!), ale jsem si tak nějak jist, že svůj Requiem už asi nepřekoná. Prvně jsem měl v plánu pustit se do knihy, ale z důvodu, že nebyla kde sehnat jsem volil film. Neudělal jsem špatně, protože mám nový snímek v TOP 10. Film ukazující, že závislost nemusí být jen na drogách vám přinese i neuvěřitelné kinematografické zpracování. Kamera, střih, nepříjemné zvuky.. To Aronofsky umí. Soundtrack je bezesporu špičkový a ke konci, když už všechno přichází k vyvrcholení, nám je do uší vpuštěný tak dokonalá hudba, že je na zbláznění. (Ano, myslím tu velmi nepříjemnou). Co však stojí za zmínku je naprosto fenomenální herecký výkon paní Ellen Burstyn, která hrála nepopsatelně. Nikdy v životě jsem neviděl takhle dobře herečkou zahraný film. Ostatní herci hrají taky precizně a atmosféra je slovy nepopsatelná. Mohl bych zde o tomhle, ve vatě rozpuštěném, mistrovském díle hovořit hodně dlouho, ale Vy se na to musíte podívat sami.

(1998)

3/10 v klidu Maxi, já nejsem od šílenství daleko, když mám před sebou primitivní slovní úlohu z pracovního sešitu. Tenhle film jde popsat jedním slovem: bordel. (Kdo viděl ten pochopí). Pí, je jak nesmírně zajimavé číslo, tak taky nesmírně zajimavý film, který abych pochopil, bych musel být matematický génius závislý na DMT. Takže asi nic. Škoda, ale na druhou stranu každý režisér nějak začínal. Ona tam sice jde vidět ta kinematografická propracovanost všech scén, i scénáristicky je to na hodně vysoké úrovni, ale nelíbilo se mi to. A to na udělení jedné hvězdy stačí.

Peacemaker (2022) (seriál)

7/10 a opravdu se jedná o tak špičkový superhrdinský seriál? Toť otázka. Peacemaker je ale především pro fandy DC, popřípadě pro fandy levného a zbytečného násilí. První epizoda mě sice abnormálně nadchla, byla zábavná, mega vtipná, svižná a hravá. Bohužel potom to jede z kopce. (V horším slova smyslu). Přichází nudný a ohraný děj a klasické vedlejší postavy. Některé byly fajn, některé méně, ale určitě by bylo lepší se zaměřit blíže na pana Cenu a nechat ostatní pěkně stranou. Ovšem abych jen nekřivdil, musím přiznat, že děj odsýpal docela rychle, byl doprovázen slušnými hláškami a poslední cameo Ligy spravedlnosti bylo fakt cool.

Zmizelá (2014)

7.9/10 aneb film natočen podle knihy, kterou jsem nudou nedočet. Zmizelá, co k tomu dodat? No ve zkratce film pro ty, kteří milují skvělé herecké obsazení, překombinovaný děj, podmanivě zvláštní hudbu, neuspokojivý konec a poměrně slušné vizuální zpracování. Bohužel mě dlouhá stopáž místy nudila, ale na druhou stranu to opravdu vypadalo, že se to podle nějaké knihy natáčí, tudíž věřím, že fanoušci předlohy byli tímto dílem více než uspokojeni. Ovšem pro všechny ostatní se může jednat zas o tu klasickou kriminálku, kterou viděli už tolikrát a bohužel takhle trošku to působilo i na mě.

Král psanec (2018)

7.9/10 páni, tohle jsem fakt nečekal. Netflixovský historický životopisný film. Jo, takhle to zní fakt nudně, přesně tohle jsem si říkal a šel do toho vlastně jen kvůli přítomnosti F. Pugh. Taky jsem měl za to, že Chris Pine nedokáže utáhnout celý historický biják a že to bude prostě jen letmá slátanina všeho co už tu bylo. Ve zkratce jsem se ve všem zmýlil a film si dost užil. Pine hrál naprosto skvěle, dalo by se říct i bezchybně, prostě tak, jak mu scénář umožnil. Příběh je, i když o Skotské historii nemáte žádné tušení, dost zajímavý a poutavý. Pár epických bitev se zde odehraje a sem tam je i nějaká ta krev vidět. Bohužel ji není dost a dost není ani barbarského násilí. Zbytek hereckého obsazení je velmi příjemný a vizuální stránka taktéž není úplně k zahození. Jo, přes mé očekávání je to fakt dobrý film, takže mohu s čistým svědomím doporučovat.

Dealer (2004)

8,5/10 a každých 10 minut sledování, mi z hlavy vyprchalo další synonymum, kterým bych tento počin k něčemu přirovnal. Popravdě ani mě moc nenapadá co bych k tomu dodal. Dealer je film pro ty, kteří si myslí že už viděli všechno. Je to film tak originálním způsobem pojatý, že něco jako dějová struktura se mi zde vyhla obloukem. Vy máte za úkol prostě jen sledovat život jednoho nelegálního pracovníka a koukat na to, co z lidí dělají všemožné omamné látky. Ale i přes to všechno co se ve filmu děje, jsem snad nikdy neviděl vyrovnanějšího a smířenějšího protagonistu, než právě zde našeho dealera. A ten kontrast mezi ním a okolím je fakt nářez.