Barbar (2022)

7,9/10 hm, velmi milé překvapení. Abych byl však doslovný, musím přiznat že mne skutečně ohromila pouze první půl hodinka, kdy jsem si říkal, že jsem snad objevil jeden z nejvíce atmosférických a zajímavých hororů posledních let. Byl jsem opravdu od srdce nadšen. Přesně takhle si totiž představuji precizní práci s budováním napětí. Bohužel po určitém čase, film začíná trochu ztrácet, a váš zážitek už nebude tak intenzivní jako doposud. Konec mi taktéž přišel zbytečně "klasický a ohraný". Což je velká škoda, protože tenhle snímek měl podle mě obrovský potenciál, kterého však nakonec nebyl schopen dosáhnout.  Když to však pomineme, máme tu pořád naprosto perfektní kulisy, kompozice a celkově se mi to vizuální zpracování velmi líbilo. Takže palec nahoru, doporučuji.

Mosty (2022)

7,7/10 a nová, nezávislá jednorázovka od studia A24 tradičně nezklamala. Musím se přiznat, že si začínám Briana Tyree Henryho dost oblibovat a Jennifer mi potvrzuje, že s hraním taktéž nemá sebemenší potíže. Mosty jsou velmi komorně pojatá, nezávislá filmařina se skvělou kamerou, scénářem a postavami. Jedná se sice v podstatě jen o vývoj přátelství dvou lidí, ale je to zvládnuto na jedničku a nic tak nevypadá jakkoliv nuceně, ba naopak to místy vypadá až krutě reálně. Možná bych do filmu přidal pár dramaticky vyhrocenějších scén, protože mi ta jedna nestačila.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

8/10  aneb velmi pěkné překvapení v podobě velmi barevného filmu. Film s nádhernou myšlenkou, krásnou hudbou, příjemnými herci a úchvatnými lokacemi, na mě zapůsobil hřejivým dojmem. Místy to bylo trochu hloupé, ale svou lepší stránku si to vždy dovedlo udržet. Krásný, klasický a jednoduchý film pro všechny věkové kategorie.

Psycho (1960)

4/10 a od "velkolepé" hororové klasiky s 88% jsem čekal víc. Můj první Hitchcock a mé první zklamání. To, že je film Psycho natočen, napsán, zahrán a zrežírován dobře, nepochybuji. Ale z mého pohledu mladého diváka a ještě k tomu v dvacátých letech 21. století se (pro mě) jedná o neuvěřitelně nudný, únavný a nezajímavý film. Upřímně řečeno jsem měl problém to vůbec dokoukat, a to i přes to, že mi sledování starších filmů nedělalo nikdy potíže. Možná za to může fakt, že jsem o filmu už dřív dost slyšel a vytvořil si na něj předčasný názor, nebo za to může druhý fakt a to ten, že jsem si příběh představoval dost jinak. Ať už je to co chce, teď s tím nic nenadělám, ale v budoucnu dám Hitchcockovi ještě jednu šanci.

Telefonní budka (2002)

8.2/10 a k mému překvapení se jedná o velmi slušný psychologický thriller. Skvělý Collin Farrell po celý film uprostřed telefonní budky. No, z počátku to z ní opravdu nudně, ale věřte, zdání klame. Film začíná stupňovat napětí už od prvních dvaceti minut, a potom už to jede jen a jen z kopce. Místy si dokonce budete říkat, že si to Farrell nezasloužil. Snímek má slušnou kameru která dokáže perfektně využívat malý okruh, ve kterém se děj odehrává a vám tak připadá, že se stále koukáte na záběry, které jste doposud neviděli, a toho si vzhledem k opravdu malému prostoru velmi cením. (Skvělé práce pane Libatique). Scénář je spokojivě dostačující, herecké obsazení perfektní a tempo je svižné a "pohodlné". Jo, nevidím jediný důvod proč by se mi to nemělo líbit, a to i přesto, že filmy z městského prostředí výrazně nepreferuji.

Město bohů (2002)

9.3/10 aneb brazilské mistrovské dílo. Město bohů mi vyrazilo dech. Film s příběhem tak lidským, až se nám jeví odporný. Je plný chamtivosti, sobectví, nenávisti, ale je v něm i trochu lásky. Nevím jak moc je to podloženo skutečnými událostmi a knižní předlohu jsem zatím také nečetl, ale film dokáže velmi pevně stát už jen sám na sobě a dokázal vybudovat atmosféru, příběh a postavy téměř dokonalé. Tenhle film miluju a uvidím ho ještě mnohokrát. Všem vřele doporučuji už jen z filmařské a fanouškovské povinnosti, děkuji za přečtení.

To nic, drahá (2022)

8,1/10 no, čekal jsem to o dost horší, takže jsem mile překvapen. Film, který potěší převážně fanoušky seriálu Black Mirror, se mi líbil. Ano, takhle jednoduché jsou mé pocity. Normálně bych sice takovému filmu se vším všudy dal hvězdy jen čtyři, ale díky přítomnosti mé oblíbené Florence Pugh (která hrála klasicky výborně), nemohu jinak než tu jednu přidat. Film má příjemnou atmosféru, výborné vizuální zpracování, rychle utíká, herci jsou obstojní a hlavní postava je docela dobře vykreslená. Scénář mě však trochu zklamal a to kvůli tomu, že se snaží působit až moc tajemně a thrillerově, no a kdyby se naše Olivia rozhodla poprat se s tím trochu víc a udělat z toho psychologické drama (od kterého se snímek místy nedrží daleko), myslím, že by to v závěru dopadlo líp. Když to však budeme brát jako takový ten jednorázový thriller, pak si myslím, že je to v pořádku. Co však musím Olivii pochválit, je že dokázala docílit poměrně slušného pocitu paranoi, a to jak u hlavní postavy, tak i u nás.

Temný případ (2014) (seriál)

9/10 myslím, že je zbytečné koukat na zbylé série, protože už teď podle mého úsudku, i podle zdejšího hodnocení vím, že řadu první už jen tak něco nepřekoná. Naprosto geniální počin v čele s úžasným McCounaugheyem (aá to příjmení se píše strašně), který hrál takměř Oscarově, a také s úctyhodným Harrelsonem, který hraje taktéž velice slušně a oba dva tu mezi sebou mají nepopsatelnou chemii. Příběh je extrémně zajímavý, dialogy skvostné, vizuál taktéž neurazí a konec, i když nebyl tak vyhrocený jak jsem očekával, stojí za to. Bavilo mě to i když nejsem dvakrát velký fanda detektivních záležitostí a toho si cením.

Král (2019)

6.9/10 a velmi podobně laděný film "Král psanec" mi sednul víc. Král, ztvárněn výborným Chalametem má své pro a proti. Za prvé musím pochválit vizuální stránku, kde je kamera, střih a světlo na patřičné úrovni a neurazí ani fanouška artových záležitostí. Hlavní problém jsem měl však se scénářem, kdy mi občas přišel až moc jednoduchý a jindy zase dost složitý, a tohle neorganizované střídání mi přišlo hloupé. Většina herců hraje na naprosto průměrné úrovni, a k tomu mi chyběla sympatie pro větší část hlavních postav. Očekával jsem i více krvavých a dech beroucích bitev, která je v závěru jen jedna, a co si budem, žádná sláva to není. Na druhou stranu si snímek pěkně pohrává s hudbou a vyprávěním příběhu, kdy nám pak těch 140 minut uteče rychleji.

Babadook (2014)

8.8/10 a takhle dobře zahraný psychologický rozpad postavy jsem viděl snad jen u pár filmů, nyní můžu s klidným svědomím říct, že si Essie Davisová zahrála svou roli vyšinuté matky, s oscarovým přehledem. Babadook je co se týče kulervoucí atmosféry, nesnesitelné paranoi a útrapně vyhrocenými scénami, mistrovské dílo. Na naše dva hlavní herce je už jen znepokojivé se podívat, natož k tomu sledovat, co si zažívají oni. Film nepotřebuje zbytečné jumpscary aby vás udržel v pozoru a napětí, to vůbec. Filmu bohatě postačí depresivní dům, hroutící se osobnost matky malého syna a precizně provedený zvuk, který může na první poslech vyznít dost lacině, ale pocit z něj je zatraceně znepokojivý, a o to tu jde. Babadook není jen tak nějaký výplňkový horor, naopak si myslím, že se jedná o precizně promyšlené dílo pro užší publikum a pro diváky které už nebaví obyčejná, tupě béčková, hororová atmosféra.