Rudý škorpion

• Jihoafrická republika Red Scorpion (více)

Ruský důstojník tajné služby Nikolaj je vyslán do Afriky, aby zlikvidoval vůdce povstalců, kteří bojují proti tyranskému režimu. Nikolaj se snaží připojit k rebelům a po čase se jeho přesvědčení obrací proti původnímu poslání a je rozhodnut se přidat se zbraní v ruce na stranu spravedlivého boje za svobodu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

MickeyStuma

Tak tento film musel být ve své době sovětskému bloku hodně velkým trnem v oku. Jen Čechoslovákům mohl vykouzlit úsměv na tváři. A neodradil je ani fakt, že se jim tam jednou nadává a jeden hned na začátku příběhu dostane od rusa přes držku. No, od rusa, od jeho představitele Dolpha Lundgrena, který se svým vzhledem na to prostě hodil. Po čtvrtém dílu Rockyho a podivné komiksové taškařici ´Vládci vesmíru´ se jedná o jeho třetí hlavní roli a to ve snímku, který se stal vyhledávanou klasikou mezi nostalgiky akčního žánru. Akční nářez bez ohledu na pravidla byl v osmdesátkách zkrátka in a tak není divu, že se po tom svezl i stále začínající Dolph. Tímto se tak zařadil mezi akční souputníky své doby. Že se námět opírá o studenou válku je více než jasné a tak není od věci, že se po dějové stránce stane to, že se nejlepší sovětský bojovník vzepře a postaví proti svým chlebodárcům. Jistou komiksovost to vlastně také má. Svalnatý hrdina je daný, záporáci také, není co řešit. ()

Denny

Film stejně brutální jako naivní, švédský svalovec se marně snažil sesadit z trůnu superhrdinů Arnieho a Stalloneho. ()

Dárius

Asi první film který jsem jako svazák-pro ty co nevědí-SSM-socislistický svaz mládeže,staral jsem se pouze o pracovní brigády odměněnou bečkou piva.Tak a vrátíme se k filmu-asi první film s Lungrenem.Zajímavé-v americe se natáčely filmy o radě soudruhů soudruhy,a u nás opět použili studentíky pro touhu po moci a osobním vlastnictví.Už podruhé a doufám že za mého života naposledy.Ta euforie,to nadšení-netočil se "Rudý škorpion" v Praze na václaváku? ()

Torgal

Očividná vykrádačka tretieho Ramba. A Dolph je tu snáď za ešte väčšieho borca než Sly. Keď je v akcii, tak to stojí za to - neustála streľba a explózie sú veľmi zábavné. Sú tu ale aj pokojné scény - tých je na nešťastie väčšina - kde film nemá vôbec čo povedať. 5/10 ()

AxelWers

Jeden z plejády starých dobrých akčných filmov z 80. rokov, ktorých sledovanie na RTL v nemeckom dabingu bolo povinnosťou. ()

Harry_

Tak tohle mě překvapivě během éry akčního filmu 80.-90. let nějak minulo. Je to béčko jak vyšité, těžící z v té době populárního Rambo stylu. Dnes mi to přijde jako splácanina poplatná době železné opony. Křováci byli sympatičtí, ale nějak mi tam neseděli, copak fakt Sověti hájili své zájmy tímto způsobem i v Africe? Rozpačitých 2,5*. ()

Jakubik

Zlatá osmdesátá kdy svět byl ještě normální a filmy šílené. Není to sice taková pecka oproti velmi bohaté konkurenci ale je to prostě dobrý… ()

Kingjiri

Čert vem přiblblej příběh, protože nejvíc mě zklamalo menší množství akce (v podstatě jen úvodní útěk z vězení a finále). S tim souvisí naopak větší množství scén, ve kterejch se nic moc neděje. Nějaký scény pak byly na pomezí cringe - třeba ty s křovákem nebo obstárlym reportérem. Zamrzela taky absence hustejch hlášek a pořádně pobavil hlavně moment ustřelený ruky s granátem. Moc nepomohlo ani záporácký angažmá čechoslováku nebo neotřelá stylizace hlavní postavy do rusáka. V době vzniku asi béčkovej standard, za těch 35 let se ale zub času projevil silně nelichotivě. A to řikám jako člověk, kterej má béčka z osmdesátek fakt rád. ()

danny_21

Akční béčko o kouzelné proměně ruského SPECNAS Nikolaje ve spravidleného kata apartheidu a pokrevním bratrství s křováky. Dolph je v akci drsnější než Rambo, tváří se ještě drsnějc, vystřílí kde co, no prostě klasika mého dětství, Švédík byl vždycky vysoko na mém žebříčku svalnatých hovádek - 50 %. ()

Acrobat odpad!

Nadšeniu nerozumiem pretože ma asi masa svalov bez rozumu a scenáristickej náhody nevzrušuje. Musí tam byť scéna, kde je takmer nahý a prezentácia jeho 660 svalov. Ináč klasika. Inde ako Samson v mizernej výprave s krajinou ktorej osud je Vám takýmto spracovaním u zadku. Zlí sa tam váľajú, nadbiehajú, nemieria, sú štatisti. Švédsky Rus so svedomím a dobrou muškou. A čo ďalej ? Taký tvrdší disneyho príbeh :) (videné 30.4.2019, Dajto Archív) ()

Nix

Stará škola v podobě obra Lundgrena. Tady má šílenou formu a velkou pivku na všechny. Střílí se tu a vybuchuje vše a střílí a taky nám Dolphík ukazuje svou pozemskou sílu. Tak jak to mám rád, je to řežba, jen škoda těch pár hluchých míst, ale určitým způsobem se jedná o klasiku a je to určitě to lepší, co nám vazoun poskytuje. Pro milovníky takových akčňáren, povinnost. ()

Likan7

Sledovat Lundgrenovu snahu o nějaký náznak herectví je legrační. Z těch akčních hvězd je právě Dolph fakt úplně nejhorší. Proto se hodí nejlépe do rolí záporáků, jakmile totiž má být ten klaďas, tak to je hrůza. Tady na to herectví zase tolik času nemá, i když někde uprostřed někde v buši se o to snažil. Naštěstí si pak zase navlíkne kraťásky, omaluje se válečnými barvami a vykosí všechny padouchy. Ve všem je ale Rudý škorpion horší než jeho slavnější bratříčci. Takový Rambo 3 o 2 levely horší no.. ()

TomJ

Podla mna jednoznacne najlepsi Lundgrenov film. Dolph tu predvadza naozaj vsetko, co sa od akcneho hrdinu da cakat. Film je navyse "plny" ruskych zbrani, co som od Americanov vobec necakal. Su tu sice tiche chvilky, kedy odporucam film pretocit, ale za tu akciu to stoji. Vyvrcholenim je posldna akcna scena, kedy Dolph Lundgren alias nadporucik Nikolaj Petrovic Racenko vezme tazky gulomet a "nasype" to do generala Vortega. Okrem ineho su tu spomenute aj ceskoslovenske bojove jednotky, takze film je aj trochu o nas. ()

Looka

Jedna z nejzdařilejších variací na Ramba. Lundgren žere brouky. A Pepa Žito točí v podstatě jeden film pořád dokola (jen mění herce). ()

Artie

V rámci shánění filmů mého mládí jsem se dostal i na tento kousek. Dříve to bylo na mém žebříčku rozhodně hodně vysoko. Po shlédnutí jsem trochu překvapen, protože jsem si většinu(krom hlavní myšlenky) už v podstatě nepamatoval. Nikolai je ruský voják ze speciální jednotky, který slepě plní svůj úkol a snaží se dostat ke hlavnímu vůdci afrických povstalců, kterého má za úkol odsranit. Po tom, co skoro zemře v poušti a zachrání ho křovák Gao prozře a pomůže africkému lidu v boji proti komunistické okupaci... Nevím proč, ale tento film na mě vždy působil hrozně originálně a na tomto se nic nezměnilo. Je to nejspíš prostředím Afriky do kterého je akční snímek zasazen. Lundgren je proti ostatním doslova obr (je to zde znát nejvíc z filmů, co jsem s ním viděl). Dobré 2/3 filmu se chová jako(aspoň trochu slušně řečeno) "pěknej hajzl" a moc sympatií u diváka nemá. Nakonec se ale stane správným akčním hrdinou a vybojuje si zasloužené uznání. Film není nijak mimořádně kvalitní, občas se najde i nějaký ten kýč. Ale řekl bych, že je to jeden z nejlepších snímků své doby v danném žánru. ()