Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

Miki68

Jak by asi tenhle film natočil Pedro Almódovar?! X-) Zkrocená hora je pro mě jako imaginární báseň na které by se podíleli Paul Whitman, K.H. Mácha a J.H. Krchovský. Krása přírody, rozervanost duše a touha chtíče... Neuvěřitelně citlivě natočený film. Ale ten, kdo viděl "Ledouvou bouři" se nediví. Klobouk dolů, Mr.Lee... ()

savage3303

Moc podarené. Každý si tu musel nájsť to svoje. Pekný príbeh lásky, kt. sa v tej dobe nepripúštal. Hlavní hrdinovia si ale našli svoje miesto v prírode, kde boli o samote a mohli vyznávať svoje pocity. Film plný pocitov a emocii v podtóne prekrásnej hudby. Fajn film. 3*. ()

Dillon

Fascinující film, který mne celkem posadil. Už od začátku jsem obdivoval herecké výkony hlavních protagonistů no a zasazení filmu do nádherné krajiny Wyomingu to jen umocňují. Skvělý zážitek a protože hvězdičkami nelze vytvořit podrobnější hodnocení, slovně hodnotím 95-ti procenty. ()

Mr.FreeZer

Pěkný film, skvělé herecké výkony a Ang Lee. Ledger se ukázal v nejlepším světle, byl nominovaný na Oscara a získal Zlatý glóbus. ()

Kaučuk03

Krásná příroda, velcí sympaťáci a ještě větši herci. Krásná krajina, zajímavý námět, vše by to mělo stačit na parádní film, pro mě však nestačilo, i přes velmi odvážné výkony hlavní dvojice. Hezké pozorovat, jak si dva chlapi dokazují, že jsou drsní chlapi, ale v jádru jsou oba velmi citliví a empatičtí. Tahle rovina byla fajn, to okolo byla už nuda. ()

Stíba

Přiznám se bez mučení, že pohled na dva cicmající se homosexuály není zrovna tím, co bych vyhledával, ale po překousnutí scény ve stanu ze začátku filmu jsem od televize nemohl odtrhout zrak a více než dvě hodiny mi připadaly neskutečně krátké. Velice silný a nečekaný zážitek. ()

Kaucuk

Vzhledem že sem u toho usnul tak je to tak nízké....kdybych to někdy dokoukal celý tak to bude možná více ()

dainio

Krásné a dojemné. Že nejde natočit milostné drama o vztahu dvou mužů ? Ale jistě, že jde. Ang Lee se toho zhostil nadmíru vydařeně. Jasným důkazem je i fakt, že snímek dostal Oscara za nejlepší režii. Jsem si vědom faktu, že film se nebude líbit zapšklým puritánům s homofóbními předsudky. Taktéž se asi nebude líbit ženám, které při pohledu na líbající se muže, provádí různé gesta a srší všemožnými nadávkami. Jasně, každému sedí něco jiného. Co se týče mě, tak film mi naprosto sedl a na dlouho ho budu mít v paměti. Příběh o dvou mužích, mezi kterými prolétne jiska mě zaujal hned od začátku. Do toho krásné scenérie hor a výborně vytříbené dialogy, dodají snímku potřebný "glanc". Dalšími věcmi, které mě pohltili byli výborně zahrané intimní scény. Divák, jim věřil všechno ... já jsem třeba při příjezdu Jacka k Ennisovi, po 4 letech z jejich srdcerivného přivítání naprosto ucítil tu dobu, za kterou se neviděli a tu radost, kterou jim přineslo jejich shledání. To bylo opravdu úžasné. Kolem a kolem, musím říci, že film na mě zapůsobil. Je to výborně odvedená filmařina a každý rozumně uvažující divák, by si to neměl nechat ujít. Svou sílou se film zařazuje k podobným filmům jako "Single Man" nebo "Milk". ()

frbulka

Nádherná příroda, tvrdá práce, nalezení vášně a lásky tak jiné a přece tak podobné, realita každodenního života, šeď, práce, přetvářka, lopocení, hory, západ slunce, láska, rutina, práce, peníze, intervaly mezi jednotlivými setkáními se zvětšovaly, vášeň se umenšovala, rodiny se rozšiřovaly, nespokojenosti přibývalo, ale pouto, které se zrodilo tenkrát v horách, to zůstalo až do konce. H.Ledger hrál výborně, J.Gyllenhaal skvěle. 85%. P.S.: Proč se na to se mnou nechtěla dívat žádná osoba mužského pohlaví? ()

Haide

Zapomeňte na předsudky nebo naopak protěžování filmu, kvůli tématu tj. vztahu dvou mužů. Toto je geniální herecký koncert hlavních protagonistů. ()

Ygnor

Velmi tendenčně nebo z tendenčních důvodů natočený film, který má vštípit políček (pseudo)křesťanské morálce asi nejen americké společnosti a odhalit její odpornou pokryteckou masku, možná jako třeba v American Beauty či Philadelphia. Fajn. Jen se to celé nějak imho nepovedlo. Pominu-li výběr herců a přírody, tak se mi nelíbil neuspořádaný a skákající střih, laciné masky herců, kteří vlastně pořád vypadali stejně, ačkoliv uběhlo několik desetiletí a hlavně z dramaturgického hlediska nezvládnutý první milostný akt, který mi víceméně evokoval spíše scénu z Deliverance, než nějaké romantické vzplanutí. Leadgerovy děcka neustále brečely a druhá paní v příšerné platinové paruce byla prezentována jen jako tupá vypočítavá ekonomická mrcha. Kde se vytratily ty pohnutky a pozitivní strany mince? Krásno zůstalo jen v „chlapském“ přátelství, tam někde daleko venku v horách, které nedokázali naplnit pro svou vnitřní rozervanost a strnulou a hostilní společnost. Já vím, že kritizovat (né dělat kvalitní kritiku) umí každý debil, na druhou stranu se nesvezu na celkově přijímaném nadšení, přesně (a asi na objednávku) načasovaného snímku, kdy přes poměrně silný potenciál, mi tento přišel odbouchnutý příliš rychle a bez míření, tzv. od pasu. ()

UniqueNett

Trošku zdlouhavé, chvílemi až nudné. Závěr filmu lehce předvídatelný a typicky americký. Ale příběh určitě neotřelý, prostředí nádherné, herci příjemní. Nejsem vyloženě nadšená ale ani nijak zklamaná. 65% ()

Joppo88

Veľmi nárčná téma na spracovanie a musím uznať, že výkony hercov boli dobré, rozhodne sa s takýmto typom postáv dobre pobili - lepšie by znelo porvali... Ale ako celkové hodnotenie filmu - dobré. Dobrý je za tri, čomu odpovedá aj počet hviezd, ktoré som udelil. Zbytočne natiahnuté s brutálne rýchlym a kolmým zakončením... Dej sa akoby prelieval raz fajn, inokedy odpad. ()

Adiemus

Musím se zastat režiséra, na kterému mnozí přičítají nedostatky v ději. Mne naopak fascinovalo, že Ang Lee dokázal z předlohy, z nedlouhé povídky (!) vytěžit maximum; zfilmoval prakticky každé slovo, potažmo každé hnutí mysli - a nic si nepřidával; rovněž datace odpovídá předloze. Výtky na nepropracovanost vztahu mezi Ennisem a Jackem by proto měly padnout spíš na vrub autorky předlohy Annie Proulx. Pokud jde o film samotný, působí vlastně velice bezvýchodně. Život kovbojů, honáků dobytka, prostě těch, kteří by se uplatnili v seriálu Dallas nanejvýš jako velice okrajové postavy, byl (je?) těžký, nepříjemný, bezvýchodný. A pokud k tomu přidáme pracně skrývanou homosexualitu, je to... na zabití. V tomto kontextu působí i záběry na šedivá městečka a farmy nepříliš prosperujících majitelů depresivně, jako vězení. Na druhou stranu "kýčovité" scény z čisté přírody jakoby evokovaly svobodu, kterou si jen tam mohou hlavní protagonisté dopřát. A mimochodem, režisér usiloval o natáčení filmu snad šest (nebo víc) let; jeho film tedy netěží z momentální "módní" poptávky. Inu, to je rádoby tolerantní Amerika. I Johnu Schlesingerovi trvalo devatenáct let, než se od Mizerné neděle (natočené v r. 1971 v Británii) odvážil natočit v USA film s homosexuálním kladným hrdinou (Příští správná věc). ()

joker30

Velmi dobry a velmi silny gay film aj ked to v podstate gay film ako taky nieje, jeho sila je v tom ze je to naozaj velmi realny pohlad na zivoty dvoch podotykam bisexualov nie homosexualov. Herci su dobri, priroda a jej zobrazenie skvele k 5* hviezdam mi napriek tomu nieco chyba, ale predsudky to urcite nie su :) ()

TommyGun89

Raději se nebudu moc vyjadřovat, hodně lidí zde by to asi nerozdýchalo...kdo viděl, ví o čem mluvím - viz. scéna ve stanu:-) ()

Jakubik

Tak jsem konečně viděl do nebes vychvalovanou Zkrocenou horu. No a výsledek…čistej průser tedy chci říct průstřel ke třem hvězdičkám. Duo Gyllenhaal a Ledger odvádí naprosto neuvěřitelnou práci o kterou se opírá zbytek filmu. Bohužel mě Lee nějak nepřesvědčil v tom, že natočil citlivý film o lásce dvou mužů. Na druhou stranu mě neunudil k smrti což je celkem dobře… ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)