Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

kulyk

Aby Prima napravila prizma, flákla hned po ultranudě psychologický trhák. A tak jsem byl proti své vůli, zatímco se mi minuty života vlekly při psaní hanlivého komentáře na Pokání, vtažen do děje. Skutečně kontra mé chtění, protože se psychovložkové filmy snažím obcházet uctivým obloukem. Žiji totiž v přesvědčení, že nejsem jejich cílovým divákem, neboť PMS téměř nikdy netrpím a hysterickou záduchu jsem předvedl naposledy v dávných letech, ještě před oochlupením. Zkrátka je ve své bláhovosti považuji za frndí državu. Proto klopím všechny své hlavy a tvůrcům Zápisků vzdávám hold. Při pohledu na slaďoučkou Cate mi hlavou táhnul zásadní dotaz: co jsem to míval ve školských ústavech za katedrnické schoury? Pro týčerskou rozkuřovačku jejího ražení bych neváhal naučit se azbuku, základy zpěvu, trojčlenku či periodní tabulku prdků, tedy tajemné vědy, jimž jsem se nekompromisně vyhýbal. K samotné ,,vypravěčce" a tahounce celičké storky, tedy ku starolesbické madame Denchové - vynikající výkon. Její postava chvílemi ukazuje lidské ledví v jeho defekáty obalené střevnatosti. Je to o nás. O sobcích. A kdo tvrdí, že není, dělá si to dodnes! ()

Slarque

Začátek trochu klame lehkým tónem a humorem. Ale oboje se z filmu rychle vytrácí. To, co na začátku vypadalo jako neškodná stará semetrika s přezíravými názory prakticky na každého v jejím okolí, se před našima očima mění na opravdu nebezpečného magora a podlou svini. V závěru jsem se začal obávat nějakého americky thrillerového „konečného řešení“, ale scénář naštěstí zůstal britsky uměřený. Cate Blanchett a Bill Nighy jsou tak dobří, jak jsem čekal. Jinak film naprosto ovládla Judi Dench, díky které není pokroucená realita hlavní „hrdinky“ až tak nepochopitelná. ()

Aidan

Pod kůži se zarývající, příjemné pocity nezanechávající, výtečně zahrané psychodrama o tom, co všechno je také láska. "Love is enough", nadepsal viktoriánský snílek William Morris jednu svou báseň; "It is not," podotkl lakonický recenzent (tak alespoň dí C.S. Lewis v poslední kapitole své moudré knihy The Four Loves). Zápisky o skandálu by mohly být ve sporu "Morris versus neznámý recenzent" použity jako důkazní materiál ve prospěch toho druhého. Neboť i lidská láska může stejně jako všechna přirozená dobra nabýt velmi pokřivených podob - a zde tím horších, čím větší je předmět deformace. Tak pohledná učitelka Sheba, žena na horní hranici mladosti, nalezne v zakázaném vzplanutí útěk ze středovstavovského rodinného poklidu, ze spárů všedního dne, k chvilkovému zázračnu, svůdné to iluzi přiváté odkudsi z krajin dospívání. Tahle deformace lásky model "Paní Bovaryová" je přitom paradoxně velmi všední a hrdinčina popletená instatní romantika v podání Cate Blanchetové vzbuzuje ze všeho nejspíše soucit. O poznání hlubší, temnějším až démonická je láska její kolegyně Barbary - vysoce inteligentní, duchaplné, ale též zahořklé a po přijetí zoufale toužící staré panny. Její vitriolový cit vůči Shebě je vlastně inverzí lásky, je duchovním vampyrismem. Portréty obou žen, skvěle herecky ztvárněné, jsou zde důležitější než příběh, jakkoliv jinak napínavý. ()

klerik

Neškandalózny film, ktorý má skvelé obsadenie, ale je dosť nesúrodý. Dench je ako vždy super, ale jej postava je scenaristicky nedotiahnutá a jej snaženie o novú MISERY tak vyšlo na prázdno, ale stále je na tom lepšie ako jej kolegovia z PARFUMU a posledného HANNIBALA. Cate Blanchet je živelná, rozkošná. Fajn film, fajn dráma, menej presvedčivý triler... ()

B!shop

O tomhle flmu jsem nic nevedel. Pak jsem nahodou skouknul trailer a prislo mi to jako ultra drsnej buzeracni thriller, na kterej jsem se zacal tesit. Ale ted musim rict, ze to nebylo tak drsny a misty to bylo spis komedialni, ale rozhodne to bylo kvalitni. Vsechno zacina docela poklidne a je to spis takova komedie s jednou hodne neprijemnou babou, ktera vse okolo komentuje a zapisuje do deniku. Jenze postupem casu film cim dal tim vic zvaznuje, objevujou se prvni buzerace a zacina bejt jasny, ze tu nebude happy-end. A cim vic minut je za nama, tim jsou i lepsi hlavni predstavitelky. Skutecne hereckej koncert Cate Blanchett a hlavne Judi Dench, kterej obcas prijemne ozivi opet uchylnej Bill Nighy. Navic je film pekne sviznej a ma uzasnou hudbu. Cekal sem sice neco krapet vostrejsiho, ale i tak nemam duvod, proc nedat 5*. ()

• Cate Blanchett (Sheba) o natáčení choulostivých scén s Andrewem Simpsonem (Steven) řekla: "Ve skutečnosti mu nebylo patnáct, ale osmnáct, ale pořád to byl mladý kluk. Bylo to velmi delikátní a musela jsem myslet na to, že v té situaci musím být za dospělého. Což nebylo úplně jednoduché vzhledem k tomu, že moje postava si namlouvá, že jde o vztah muže a ženy. Zvrat v jejich vztahu nastává ve chvíli, kdy jsou spolu v chatě. To si uvědomíte, že není způsob, jak by se s ním mohla bavit o svých dětech nebo o svém životě, prostě proto, že by to nepochopil. Lidi v životě často dělají hloupé věci, i když si to uvědomují. Když souložíte v chatce na své zahradě přímo pod ložnicí, kde je váš manžel, úplně škemráte o odhalení." (NIRO)
  • Knižní předlohu filmu - "Zápisky o skandálu" od Zoe Hellerové - u nás vydalo v roce 2006 nakladatelství BB art. (Pumiiix)
  • Režisér Richard Eyre získal na filmovém festivalu v Berlíně Teddy Audience Award. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)