Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Djkoma

Příběh o dvou ženách. Natolik rozdílných, že se dokážou doplnit a cítit se jako dvě přítelkyně. To vše se změní se skandálem, který způsobí jedna z nich. Další drama, které využívá myšlenky, jak krutý dokáže být člověk (tentokrát ještě lépe přímo žena), když dostane do rukou moc. S mocí se z lidí stávají netvoři, kteří jsou schopni čehokoliv. Vcelku klasická zápletka, která těží z hereckého obsazení, v kterém exceluje na plné čáře Judi Dench a poráží všechny ostatní postavy, včetně své oběti, Cate Blanchett. Ta ať se snaží sebe líp, nedokáže být jiná než ve všech svých ostatních filmech a to mě na ni stále vadí. Judi Dench naopak dokáže dokonale využít nejen svého věku (kdo by to do té "babičky" řekl...), ale i hereckých zkušeností a celý film působí autoritativně nejen jako učitelka na žáky, ale také na diváka, který z ní cítí charizma silné ženy s mocí. Vedle těchto klíčových hereček je tu další faktor a to hudba. Možná to je přehnané, ale Zápisky o skandálu jsou skoro jako muzikál, hudba tu netichne snad ani na jedinou vteřinu. Ať kamera sleduje pevnou a tichou tvář Julie Dench nebo intenzivní prožitek Cate Blanchett s jejím mladým milence, neustále hraje úžasná hudba, která vystihuje pocity, emoce a v podstatě je součásti děje samotného. Nebýt hudby, šel bych na 3*, protože je to příliš známých klišé, ale hudba dokázala filmu darovat emoce ještě působivější, než by dokázali nejlepší herci. Už se těším na soundtrack.... ()

Aluska88

Samotářská, zapšklá, závistivá a manipulativní mrcha, která stále čeká, že jednoho dne potká toho pravého člověka, jež jí bude bezmezně oddán a jemuž by se ona sama zcela odevzdala. Jenže Barbara Covett po někom touží tak strašně moc, že je zcela zaslepena závistí a strachem, který ji nutí si člověka, k němuž pocítí náklonnost přimknout a nepustit ho, začne na něm být závislá. Nedokáže milovat, chce jen vlastnit. Nemůže dopustit, aby ji dotyčný opustil, aby ji zradil, či zklamal. Aby byla zase sama. Jak se tak stane, na první pohled dobrotivá žena ukáže svou odvrácenou tvář. A to se stalo Shebě Hartové. Nádherná, výrazná a okouzlující mladá žena svým příchodem na školu ihned vzbudí rozruch. A neunikne ani pozornosti Barbary. Sheba v ní vidí dobrou přítelkyni, která jí pomáhá vypořádat se s novým prostředím a žáky. Barbara v ní vidí velký objekt svého zájmu. Tuší, že ona je ta pravá... Herecký koncert Judi Dench a éterické Cate Blanchett v působivém a silném příběhu o vztahu dvou žen, který skončí nedozírnými následky pro obě. Předčítání pasáží z vlastního deníku je bravurní a přesně mapuje utvářející se a stupňující pouto k mladé učitelce. Famózní hudba Philipa Glasse dokonale zapadá do celkového příběhu a v jistých pasážích mocně dotváří pocity hlavních postav, které jsou stejně silně přenášeny na diváka. Myslím, že pokud bych byla v Sheebině kůži a přede mnou by se objevil ten krásný, černovlasý mladík a tím svým pohledem mě hypnotizoval, nebyla bych zřejmě ani já schopna mu odolat. Andrew Simpsona si pamatuji z filmu Píseň pro chudého chlapce. Po těch třech letech značně vyspěl a i zkrásněl a já se jen divím, že tento britský talent nemá na svém kontě více filmů. Svou postavu zde ztvárnil excelentně. ()

Nathalie

We are bound by the secrets we share....Zápisky o skandálu mají parametry chladnokrevného divadelního dramatu a jsou hloubkovým vrtem do psychologie manipulace, zrádné sexuality a osobní moci. Vědění je předehra k moci-a odulá žába na prameni v podání ztrouchnivělé Dench to dobře ví. Utopit svou oběť v objetí, zahrnout ji city a porozuměním a pak mrsknout jedovým jazykem. Jenže když chcete rozehrát nebezpečně vysokou hru, nemůžete si jako trumf schovávat srdcové eso. Zcizení umožňuje pitvat postavy hlouběji. Nejdřív to vypadá jako blízká setkání jednoho (učitelského)druhu, ale do ohniska se dostává vztah bohémsky rozevláté Sheby, která se hroutí pod křížem dokonalé matky, a předčasně vyspělého teenagera. Možná její naivní pedagogická imunita selhala jen kvůli němu nebo mu spadla jako zralé jablko do klína a poměr s patnátiletým je vředem, které vyrostl z nemocného manželství? A pak se nedokonaná nevěra jako únik zvrhne do zvrhlosti. Intimní scény byly natočeny tak, aby divák poznal ten přímočarý imperativ touhy, který redukoval morální dilema až na kost. A na té kosti zbylo jen : nikomu ani muk. Už výběr milostných lokací ale naznačuje, že tenhle poslední výškrabek rozumu je tam jen do počtu. Skutečné vyvrcholení se schovává za erotikou, překročením tabu i mezi špinavými řádky Barbařina deníčku. Je o rovnováze, která se mění jak dubnové počasí, a o prázdnotě, kterou má někdo potřebu naplnit ovládáním a jiný poddáním se. Barbara vlastně není nijak komplikovaná bytost. Je to hluboce nešťastná, za svým vznosným veřejným závojem ubohá stařena, která trestá zrazenou důvěru a chce si urvat poslední kousek štěstí. A běda tomu, kdo jí bude stát v cestě. P.S. Judi Dench teď doma někdo chybí. Jistý plešatý krasavec. Helen, vrať ho. ()

B!shop

O tomhle flmu jsem nic nevedel. Pak jsem nahodou skouknul trailer a prislo mi to jako ultra drsnej buzeracni thriller, na kterej jsem se zacal tesit. Ale ted musim rict, ze to nebylo tak drsny a misty to bylo spis komedialni, ale rozhodne to bylo kvalitni. Vsechno zacina docela poklidne a je to spis takova komedie s jednou hodne neprijemnou babou, ktera vse okolo komentuje a zapisuje do deniku. Jenze postupem casu film cim dal tim vic zvaznuje, objevujou se prvni buzerace a zacina bejt jasny, ze tu nebude happy-end. A cim vic minut je za nama, tim jsou i lepsi hlavni predstavitelky. Skutecne hereckej koncert Cate Blanchett a hlavne Judi Dench, kterej obcas prijemne ozivi opet uchylnej Bill Nighy. Navic je film pekne sviznej a ma uzasnou hudbu. Cekal sem sice neco krapet vostrejsiho, ale i tak nemam duvod, proc nedat 5*. ()

Brygmi

Šedivý svět. Jedna škola, která je řadu let naprosto stejná. Stará. Zkostnatělá. Stejně jako učitelka Barbara, která má rok do důchodu a veškerý svůj volný čas tráví s kočkou a s deníkem. Svěřuje se mu s každou maličkostí, našeptává mu vše hezké i provokující. Touží ubližovat a ubližuje skrze stránky, slova i činy. Pak se objeví Sheba... Jako blonďatá víla dokazuje, že dokáže pobláznit pubertálního chlapce i starou mrzutou pannu. Skandál je na spadnutí… Nenudila jsem si ani chvilku, užívala si vynikající herecké výkony (Judi Dench je ďábel!) i napínavou atmosféru a přesto… Něco mi chybělo. Možná moment překvapení. Tušila jsem, co přesně se v následujících minutách bude dít, a tak se také stalo. Skandál, o kterém přesně víte, jak skončí… Prostě dobrý film na jedno zhlédnutí. Bylo to fajn, ale znovu to vidět nemusím. ()

• Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)
  • Knižní předlohu filmu - "Zápisky o skandálu" od Zoe Hellerové - u nás vydalo v roce 2006 nakladatelství BB art. (Pumiiix)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)