Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

5150

Po dramatu IRIS (2001) se jedná o druhý film režiséra Richarda Eyreho, který přichází do našich kin. A znovu Judi Dench v hlavní roli dokazuje, jak skvělá herečka je. Nicméně ani Cate Blanchett a Bill Nighy se nenechali zahanbit. Příběh samozřejmě zajímavý. Co dodat, povedené drama. // Febiofest 2007 ()

gogo76

"Komuže sa zverím ja?Tebe,zápisniček môj!"... Úsporná, pokojná kamera, dokonale gradujúci a vierohodný príbeh a hlavne fantastický herecký koncert. Už som písal, že Cate Blanchett v súčastnosti nemá konkurenciu, je úplne dokonalá, zahrá vierohodne čokoľvek. Od premiéry Kráľovnej Alžbety prešlo už 9 rokov a za tento relatívne krátky čas sa stala najžiadanejšou a najoceňovanejšou herečkou, ktorá každým svojím filmom potvrdzuje, že patrí do extratriedy. Veľkú pochvalu si zaslúži J.Dench, ktorá má v tomto filme mierne navrch. Osamelosť a jej postupne zväčšujúca sa posadnutosť, unesú prostredníctvom jej herectva celý film. Film, pre náročnejšieho diváka, ktorý môže pripomenúť podobne kvalitný kúsok Misery nechce zomrieť. 80%. ()

Tomco

pribeh je pekny a zaroven dost kruty, no ten ma az tak neukojil...tym pravym orechovym su herecke vykony na cele s judi dench, v zavese vyborna cate a prijemne ma prekvapil aj bill nighty ...tento film vo mne otvaral davno zabudnute predstavy z cias puberty, ked som po podobnom zazitku tuzil viac ako po listkoch na finale ligy majstrov :) a nebol som urcite jediny. ()

Falko

Vcera som videl KRALOVNU ALZBETU (1998) s Cate Blanchett a dnes tento film, takze mozem krasne sledovat jej herecky talent pricom ma samozrejme moj obdiv. Avsak v pozadi nezostala ani skvela Judy Dench a reziserov zamer rozpravat vo filme vsetko, co si mysli jej postava, akokeby som cital knihu. Napätie postupne gradovalo nielen kvoli sokujucemu odhaleniu, ale i vdaka grandioznej hudbe Philipa Glassa, pricom zavidim uzivatelke Madison, ze uz pred filmom vedela, kto ma v tomto filme hudbu. Ja som sa to dozvedel az po filme... 27.02.2009 ____ Judy Dench - (Barbara Covett) +++ Cate Blanchett - (Sheba Hart) +++ Andrew Simpson - (Steven Connolly) +++ Bill Nighy - (Richard Hurt) +++ Tom Georgeson - (Ted Mawson) +++ Hudba: Philip Glass +++ ()

Legas

Vynikající drama s nádhernou gradací hlavní zápletky. V několika scénách je souhra hereckých výkonů, hudby a střihu tak intenzivní, že většina politických thrillerů o zmáčknutí červeného tlačítka může jen tiše závidět. Nejde o film americký, tudíž když je někomu 15 let, tak je zcela správně castingově obsazen. Stejně tak dobře režisér pochopil, že toto drama stojí na výkonu obou hlavních představitelek. Velmi se mi líbily vnitřní myšlenkové monology Judi Denchové, které filmu dodávaly úžasnou atmosféru. Pohnutky a motivy obou hlavních představitelek mi přišly velmi zajímavé. Příběh byl pěkně rozehrán i zakončen, bylo řečeno vše potřebné, nic nepřebývalo, nic nescházelo. Naprostá spokojenost. ()

• V Mexiku některá média a propagační materiály uváděli Zápisky o skandálu jako film Billa Nighyho, i když on ve snímku pouze hraje. Obyčejně se takto snímky označují jménem režiséra. (imro)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)
  • Zápisky o skandálu vznikly podle knihy „What Was She Thinking: Notes on a Scandal“ od Zoe Heller. Ve světě nepříliš známá autorka má na kontě ještě scénář k filmu Twenty-One (r. Don Boyd) z roku 1991. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)