Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

IQ Tiqe

Až dodatečně jsem si dohledal, že v Británii je legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku 16 let; takže až dodatečně chápu, co měli za problém. Říkejte si co chcete, ale to, žte si to rozdává 15letej kluk s dospělou ženskou, může být trochu divný, ale nemám s tím zásadní problém. Když postarší babča intrikuje a vydírá, protože jí rajcujou ženský, štve mě to, ale nemám s tím problém. Ale mám problém s páprdou, co se zamiloval, nemá koule na to ženskou oslovit, a tak jí zkurví život. Hezky kontroverzní, ale ke konci už nuda. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4 ()

castor

Ano, Judi Dench a Cate Blanchett mohou zcela oprávněně přijímat poklony, i když první jmenovaná mi zřejmě nikdy sympatická nebude (to je ale ostatně můj problém). Právě ona v Eyreově dramatu (který sází na zajímavou koncepci vyprávění) exceluje v roli zahořklé, staropanenské profesorky, s níž léta strávená v osamění bez přátel a životních partnerů notně zamávala, ono s přestárlou kočkou si toho moc nepovíte. Je tu ale ještě deník, do něhož si po léta vytříbeným slohem zapisovala veškeré své myšlenky a postřehy. Její stoický život rozhýbe až seznámení s mladou učitelskou posilou, pro níž se stane přítelkyní i mentorkou. A to výhradně v souvislosti s jejím letmým románkem s nezletilým studentem. V mých očích měl příběh dvou žen, které mají diskutabilní morální kredit, přesto zůstat v literární podobě – a i na divadelních prknech by mu to slušelo mnohem více!! Ať už to dopadlo jakkoliv, jeho myšlenka a zpracování mě nějak zásadně neoslovily!! ()

Legas

Vynikající drama s nádhernou gradací hlavní zápletky. V několika scénách je souhra hereckých výkonů, hudby a střihu tak intenzivní, že většina politických thrillerů o zmáčknutí červeného tlačítka může jen tiše závidět. Nejde o film americký, tudíž když je někomu 15 let, tak je zcela správně castingově obsazen. Stejně tak dobře režisér pochopil, že toto drama stojí na výkonu obou hlavních představitelek. Velmi se mi líbily vnitřní myšlenkové monology Judi Denchové, které filmu dodávaly úžasnou atmosféru. Pohnutky a motivy obou hlavních představitelek mi přišly velmi zajímavé. Příběh byl pěkně rozehrán i zakončen, bylo řečeno vše potřebné, nic nepřebývalo, nic nescházelo. Naprostá spokojenost. ()

genetique

Psychologický teror, citové vydieranie, lži, intrigy, tajnosti, klamstvá, nepravdy, či prekrúcanie skutočností sú všetko dokonalé nástroje malichernosti ženy, ktorú si Judi Dench vychutnala každým záberom kamery, každým zápisom do denníka. Cate Blanchett ako (nie nevinná) obeť a Bill Nighy ako jej manžel zohrávajú herecky nemenej dôležité postavy, pri pár dialógovo vyhrotených scénach som od dramatického napätia takmer nedýchal. Dokonalá hra s postavami. Celý dej ubehne ako voda, tie dokonalé herecké výstupy som ani nestihol absorbovať a už bol koniec. Teším sa na repete. 95%. ()

Falko

Vcera som videl KRALOVNU ALZBETU (1998) s Cate Blanchett a dnes tento film, takze mozem krasne sledovat jej herecky talent pricom ma samozrejme moj obdiv. Avsak v pozadi nezostala ani skvela Judy Dench a reziserov zamer rozpravat vo filme vsetko, co si mysli jej postava, akokeby som cital knihu. Napätie postupne gradovalo nielen kvoli sokujucemu odhaleniu, ale i vdaka grandioznej hudbe Philipa Glassa, pricom zavidim uzivatelke Madison, ze uz pred filmom vedela, kto ma v tomto filme hudbu. Ja som sa to dozvedel az po filme... 27.02.2009 ____ Judy Dench - (Barbara Covett) +++ Cate Blanchett - (Sheba Hart) +++ Andrew Simpson - (Steven Connolly) +++ Bill Nighy - (Richard Hurt) +++ Tom Georgeson - (Ted Mawson) +++ Hudba: Philip Glass +++ ()

• V Mexiku některá média a propagační materiály uváděli Zápisky o skandálu jako film Billa Nighyho, i když on ve snímku pouze hraje. Obyčejně se takto snímky označují jménem režiséra. (imro)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)

Časové pásmo bylo změněno