Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

VasaX

Pro přátelé post-apokalypických témat se tu zjevila filmová lahůdka, ne li orgie, s názvem The Road. Úchvatně upřímný a bez příkras svět lidí ve smrtelné křeči. S dokonalou atmosférou, kde cestou dál nás vede jen pud přežití a při troše milosti i poslední střípky etiky a morálky. Depresivní tak, že i zapomenutá otlučená plechovka CocaColy je více jak zázrakem a sluncem naděje. Dokonalý nástin světa, kde lidství je více na pokraji vyhynutí než lidstvo samotné, v temné a katastrofické atmosféře. Něco takového naše obrazovky málokdy potěší svou návštěvou. A nejvíc potěší ta syrovost. žádný zázračný mesiáš s mačetou. Nebo obdivuhodný macho frajer brázdící pustiny. Prostě jen milující otec a jeho syn, na pokraji bídy, života i světa, na cestě za sluncem a nadějí... ______________________________ Dodatek: To, že film The Road není žádný emoční apel, i když by s přehledem mohl být, mi nepřijde na škodu. Naopak posouvá hranici zoufalství a beznaděje tam, kde už "běžné emoce" nedosáhnou. A svým pomalým tempem prosévá relativitu času v době, kdy čas neurčuje přežití, ale přežití určuje jej. PS: Hodnotící znalí předlohy často sráží hvězdu za obyčejnou adaptaci bez přidané hodnoty. Já, neznalý předlohy, tudíž se zážitkem beze šrámu, dávám tedy plný počet. A ano, má slabost pro tématiku, na tomto hodnocení má také svou nemalou zásluhu. ()

hroubek

Jednou se mě můj kamarád zeptal jestli jsem viděl film Cesta a já mu odpověl, že ne ale tak nějak vím o čem je a on mě začal říkat co se mu na tom filmu líbilo a já jsem mu potom řekl, že se na to někdy podívám.Uplynul nějaký čas a já nevěděl do jaké knížky se mám pustit tak mi pochvilce přemýšlení padla na mysl Cesta od Cormacka McCarthyho a jen co jsem přečetl pár stránek hned jsem si sechnal film ale počkal jsem sním dokud nepřečtu knížku.Knížka dočtená,film zhlédnut a spousta slov na jazyku.První věc, kterou si z filmu odnesete je atmosféra apokalyptického světa, která je velmi hnusná a nepříjemně realistická a snad nejlepší od Potomků lidí.Při sledování Vám dojde jedna věc, že ten film(knížka)nemá žádnou dějovou linii je to jen příběh taty se synem cestující k moři.A právě proto odvedl Hillcoat ohromnou práci, že velmi strohý příběh okořenil o spoustu emoci zvlášt co se tyče páru Mortensen-Theron.Mortensen je v této roli uplně geniální a stačí jediný záběr na něj a jeho syna a víte.Trochu mě mrzí, že režisér nezašel trochu dál a nevysvětlil nám co se stalo a to, že do filmu nedal to nejdrsnější z předlohy aby divákům předvedl opravdovou beznaděj a krutost.Pro neznalce knihy velmi silný zažitek a pro znalce a trochu slabší. ()

greghouse

Tento film atmosféru rozhodně nepostrádá, zároveň však na mě moc minimalisticky ztvárněné...chybělo mi tam trochu víc děje, zápletky... Ale i tak postapokalyptických nedebilních filmů je málo a tento je rozhodně povedený. ()

yeniczek

Postapo já rád... Knihu jsem četl a film je jejím přesným opisem, takže nevidím důvod, proč bych hodnotil hůře.Je pravda, že to co filmu možná chybělo, jsem si prostě doplnil zážitkem z knihy... Kdo ví, odpoví. ()

VanTom

Patřičně depresivní nálada prostupuje tímto nedějovým (svízelné situace nenabízejí jiné řešení, než chvatný útěk), nikam nespěchajícím a obrazově velmi tmavým a "nebarevným" putováním otce se synem zpustošenou a (téměř) liduprázdnou postapokalyptickou krajinou. Svět po nespecifikované katastrofě zůstal nelítostně krutý, všude jen hlad, zima, smrt či kanibalové, na poslední marné záchvěvy lidskosti tu nezbývá místo. ()

lykan9

Film, který je moc hezký na pohled a herecky je také poměrně dobře odveden. Má však jednu obrovskou vadu. Je nudný, a to v každé části. Ani závěr to nezlepšil. Prostě kluk s otcem jdou, jdou a je konec. Nic víc. ()

Timak

Vůbec nevím, jak to hodnotit. Jako láska mezi otcem a synem super, ale jako horor vůbec, napínavé vůbec a zábavné cože? Matka nechce dítě a potom co ho 10 let má spáchá sebevraždu - to vymyslel kdo? Zbytečný film. Jedna velká depka. Hudba dobrý. Ale taky od pěkného depkaře. ()

ghatos

Ani by nevadil xkrát ohraný námět. Již nepřekvapí neustálé stejné variace jedné látky. Zaměřil jsem se na řemeslné zpracování. To samo o sobě je na slušné úrovni. Nevidíme krásné čisté poustevníky, ale zničené a vyhladovělé bezdomovce. Faktor kanibalismu je dostatečně děsivý, takže to působí lépe než zombíci. Obvzláště jedna scéna v domě je skvěle natočená. Tady pozitiva končí. Většinou vidíme citové výlevy v nezajímavé ubíjející šedi. Viggo se hodně snaží, bohužel jeho mladší kolega svou roli hrubě nezvládá. Hraje velmi špatně. U takového subžánru těžko očekávat, že něčím překvapí. Finální vyvrcholení je slabé. Celkově jsou to lepší 2 hvězdičky. ()

svobik

Z mého pohledu nehodnotitelné. Mortensen výborný, malý klučina překvapivě velmi snesitelný, navíc jako by své matce z oka vypadnul. Ponurá atmosféra, všude kolem totální deprese a jenom cesta před námi. Ten film je přesně takový, jako putování hlavních hrdinů. Většinu času extrémně nudný, pomalý a stejně stereotypní jako cesta samotná, ve vypjatých momentech však absolutně strhující. Nedokážu zdůvodnit, proč mu nedám plnou palbu, ani proč se zaseknu na nadprůměru, takže se ortelu raději zdržím a nechám to pouze na pochvale. ()

horacko

Ja si proste nemôžem pomôcť, ale mňa táto cesta neoslovila. Citovo ma to ani len trošku nezasiahlo, ten dej sa tak strašne pomaly tiahol, že už ani neviem koľko krát som si počas filmu zívol a celkový dojem je na bode nula. Tento film mi nič nepriniesol, nijak ma nepobavil akurát mi ubral 111 minút života. Škoda, moje očakávania pred filmom boli úplné odlišné od výsledného efektu. ()

toyrider

Zajímavá atmosféra, ostatně takovou jsem očekával, a proto jsem si tenhle film vybral.Akorát si říkám, proč nejeli na kolech, určitě by nějaká našli.Ale poslední dobou je podobných katastrofických snímků až moc.3 a půl. ()

cpt.Lynch

Kniha je naprosto skvělá a odrovnávající a film... no lépe to asi natočit nešlo, ale kniha je halt kniha. Co se povedlo: atmosféra je úžasná, ze světa a lidí v něm dychá beznaděj a smrt ve velkých dávkách. Kniha je přepracováná téměř přesně. Vigo i chlapec zahráli přesvědčivě. Co se povedlo míň: Místy se děj dost vleče, nudné pasáže hlavně na konci. Některé scény nejsou tak "odrovnávací", jak by asi mohly být. Chibí scéna s těhotnou, porodem a konzumací novorozence která mě v knize hodně dostala. Celkově však velmi dobrá práce 4,5* ()

blackJag

Hutně depresivní, zdařile apokalypticky zinscenované, smířlivě bezvýchodné. Mortensen se do své role výborně hodí, klučina po jeho boku sedí typově (vybrán právě pro svou podobu s Theronovou), leč slabá herecká průprava vyraší mu občas ve výrazu jako růžky (přehrává). V nečetném zbytku je další obsazení celkem přesné. Bude jistě hodně (většina?) takových, kteří by upřednostnili dějovější linku (neprozkoumaný prostor pro různé gangy a další) před převládajícím dramatem, pro mne byl ale poměr žánrů vyhovující. 80% ()

R1CH1E

Je to tak šedivé a chladné až je to šíleně emocionální a strastiplnou cestu otce a syna jsem prožíval až do konce. Některé scény vám dokonce způsobí mrazení v zádech, například onen sklep plný "potravy" byl pěknej fičák. ()

Guzo

The Road je parádně natočený atmosferický film podle předlohy - ta se mi do rukou nedostala a asi je to dobře, protože děj je jediné, co bych mohl vytknout. Nelogické momenty, nechce se mi zrovna spoilerovat, ale není tam jen jeden, srážejí hodnocení i celkový dojem. Jinak herecké výkony i vyobrazení jsou na jedničku, lépe zachytit tenhle svět na kameru už asi ani nešlo. ()

klima777

Film je značně podhodnocen. Možná proto, že dokonce i většina místního osazenstva (sarkastická a povznesená) se upírá k jakési naději. Tenhle film pojednává o tom, co se stane, když naděje (která je vždy iluzorní) zemře. Musíte jít. Dávat nohu před nohu. Zdánlivě snadné, triviální, ba nicotné. A také ubíjející. Jít k obzoru. Žádné jiné omezení neexistuje. Dokonce i když cesta není život, leč živoření a o cíli by se dalo sáhodlouze diskutovat. Tak to chodí & o to kráčí. McCarthy ví; Hillcoat tuší. Thanx 4 The Road. 4,5* (P.S. závěr je příliš "americký", tudíž alespoň půl hvězdy srážím; což se na konečném hodnocení stejně neprojeví...). ()

Ravi

Nebudu hledat mouchy na filmu, který mě svojí atmosférou, příběhem a podáním naprosto pohltil. Je to film z kategorie těch, co Vás buď neosloví nebo úplně vtáhnou. Herecké výkony jsou skvělé a to i vedlejších rolí. Hudba nádherně dokresluje, funguje jako průvodce dějem. Dlouho jsem neviděl tak dobrý postapokalyptický snímek. Někdo by mohl namítnout, že se tam nic neděje nebo že tam není dost akce. Ale já nehodlám hledat akci na filmu, který je o vyprávění a navození tíživého pocitu. Divák dnes není zvyklý při sledování filmu považovat za vývoj v ději, když ti, co jedí rukama, najdou lžíci (myšleno obrazně). 95% = 5/5 ()

Kurikmoon

Uveriteľne stvárnená cesta otca a syna zničeným svetom, kde najväčšie nebezpečenstvo hrozí od ľudí. Nečakajte žiadne veľké akcie. Je to tak šedé ako všetko okolo nich. Dobrý film, dobre hraný. Ale šedá nie je moja obľúbená farba oblohy... ()

MI-380

Stejně jako v literární předloze, se i ve filmu podařilo přesně vyjádřit beznaděj světa i lidí po velké katastrofě. Zatímco ale kniha byla velice čtivá, zvládl jsem ji na jeden zátah, ve filmu jakoby se občas něco zasekávalo, což očekávanou dech beroucí podívanou změnilo na pouhou pěknou ilustraci. 70%. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)