Přichází Satan!

• Velká Británie The Omen (více)

Narodil se v šest hodin, šestého dne šestého měsíce... Britsko-americký film Přichází Satan! režiséra Richarda Donnera patří ke komerčně nejúspěšnějším hororům s okultistickou tematikou, které prožívaly svůj rozmach ve Spojených státech 70. let. Působeni Satana je v Donnerově filmu dáno do souvislosti s politikou: americkému diplomatovi Robertu Thornovi je za podivných okolností podstrčen k adopci chlapec Damien, ve skutečnosti vtělení Antikrista. Po řadě záhadných nehod, jejichž oběťmi jsou lidé odhalující pravou tvář dítěte, vyhledá Thorn v zoufalství kněze, který mu vyjeví, co musí udělat. (Česká televize)

farfalla

Třetí horor z trilogie o démonických dětech spolu s ´Rosemary´s Baby (1968) a ´The Exorcist´ (1973). Film je hororem svou satanistickou stránkou, i thrillerem, protože všechny nehody i úmrtí se dají logicky vysvětlit. Jenomže příběh je velmi temný a těch souher náhod je moc. Takže já to beru, že nečisté síly tam opravdu působí. Temnost a napětí podtrhuje hudba v náboženském stylu. Také střihy na nehybné tváře postav, které vyjadřují jejich myšlenky a nálady zvyšují intenzitu scén ve zkratce a beze slov. Pohled malého Damiena (Harvey Stephens) na závěr filmu je jedním z nejhrůznějších úsměvů filmové historie. ()

Litvicek

Člověk musí obdivovat film, který je takhle starý a i tak si uchovává i v dnešní době takovou kvalitu. Neberu to jako horror ale příběh byl víc než famozně precizní spolu s efekty a podanými hereckými výkony. Opravdu, smekám. ()

Miller

Skvělý film. Mám moc rád filmy s jemným náboženským nádechem a hororovým pozadím. Navíc ten film má Gregoryho Pecka, který by dobře zahrál i komparz a hlavně - hudbu Jerryho Goldsmitha. Napínavý, svižný, zajímavý a děsivý film. Dlouho jsem neviděl tak kvalitní horor. 100% ()

Adramelech

Parádní satanášský horor s pěkně špatným koncem natočený v roce 1976. A vizionářská věta: „Svět ďábla povstane ze světa politiky.“ ()

krtek138

Záživnější než jiný kult Vymítač ďábla, přesto ne můj šálek kávy. Možná je to tím, že satanská tématika mě nikdy moc nebavila. Ze všeho nejvíc mě nebral malý Damián, ale vyšetřovací pasáž v Itálii. A chudák David  Warner si po Titanicu vybral další ikonickou smrt. Bezmála před 50 lety asi Satan diváky vyděsil, ale dnešnímu otrlému publiku, i kvůli zubu času, už nemá moc co říct. ()

Bouřňák

** je možná málo - dal bych raději **1/2. Film je ale pro mě upřímně zklamáním. Těšil jsem se na propracovaný, tajemný děj a děsivou náladu. Ale vše mi přišlo moc jednoduché - opravdu moc povrchní, málo psychologie a hlavně mi přišlo, že se člověk nemá proč bát. Tento film asi ztrácí časem na působivosti - rozhodně The Exorcist (1973) a pár jiných hororových klasik jsou prostě lepší. P.S: Konec filmu je vysloveně trapný - jak Gregory Peck táhne svého "syna" do kostela. Evokuje to spíš něco jiného než rituální vraždu. ()

Drc

Dneska již klasika s velice poutavým příběhem, skvělou atmosférou, zpracováním a hereckým výkonem, zejmnéna v hlavní roli. Mírně hororové, trošku kriminálka, satanistický film, dohromady opravdu výborné skloubení několika prvků. Ani uběhlá léta neubírají nic na kvalitě. ()

Arach.No

Vynikající temná atmosféra, Gregory Peck, zajímavé smrti, ale hlavně, ta hudba! To je něco neskutečného. Co víc chtít? ()

blues

Na tu dobu dobrý horor, remake jsem neviděl. Trošku jiné kafe než moje oblíbené japonské lekačky, andělský xichtík hl.dětské postavy mi byl až odporný, stejně jako dlouhé vedení hl.hrdiny, který, i když už v půlce filmu zná hlavní motiv chování (a vraždění) svého syna-ďábla, nechá zraněnou manželku v nemocnici, syna s "chůvou" a odjede si klidně s fotografem, který už je předem mrtvý, do Říma a pak do Jeruzaléma. Konec mi připadne strašně americký, nemusel to být zrovna happy end, ale aspoň ho mohl probodnout, aby byl klid... ()

unagi

Myslím, že taký nenápadný film, by mal byť na vysokej známosti ako jeden s najvydarenejších hororov filmového priemyslu. Je tak vieruhodný a racionálny či perfektne odohraný, že mu môžu závidieť niektoré filmy svetového rázu. Fotografie, napovedajúce priebeh situácie sú znázornené geniálne, nevýrazne až možno nepochopitelne, ale po vykonanom úmrtí sú tak jasné! Treba zhliadnúť vo večerných hodinách a myslím, že milovníci hororov si ocenia tento strávený večer. ()

Haymar

Omen je vážně lahůdka a pro hororové fandy doslova povinnost (kam se hrabe Friedkinův, o tři roky starší Exorcista)! Skvěle obsazené, skvěle zahrané, parádně napsané i natočené (a oskarová hudba samozřejmě vynikající). Zároveň učebnicový příklad, že špičkový film prostě nestárne! Tohle je přesně ten typ filmů, na který se můžete dívat znovu a znovu a stejně vás vždycky zase dostane... Škoda, že takhe kvalitní a atmosférické horůrky se už dneska netočí... ()

Schuldiner

Přiznám se, že mě to víceméně nudilo. Tahle klasika byla strhující dílo možná před lety.. Nechci tento film hanit, má svoje zajímavé momenty, ale jako celek je to z mého pohledu takové nijaké. Vymítač ďábla (film na podobné téma a z té samé doby) se mi líbil více. PS: Pokud se 4 rotvajleři vrhnou na dva obyčejné a neozbrojené muže, tito muži by asi neměli šanci utéci :-) Ale to je jen taková maličkost.. ()

peetriss

V pořadí 666. hodnocený film na ČSFD jsem musel prožít stylově, a nenabízí se příhodnější film než Přichází Satan!, který byl navíc mým obrovským diváckým dluhem. Richard Donner dokazuje, že je velmi schopným filmařem, jeho práce na režijním postu je dokonalá, herci předvádějí skvělé výkony a Jerry Goldsmith se svou "ďábelskou" hudbou se stará o prohloubení temné atmosféry, která je hlavní devizou filmu. Přichází Satan! je výborný horor působící na nervy diváka, spíše než prolitou krví, napínavě a pomalu gradujícím dějem. Klenot svého žánru. ()

Ixbalanke

Je to dobře natočený film, nechybí mu napětí a obsahuje většinou docela přesvědčivé herecké výkony. Avšak v mém případě mu ubírá ten křesťanský podtext. Nemohu se zbavit dojmu, že víra v JK je to, co naši civilizaci soustavně dezoluje, a ne zachraňuje. ()

LxLuthor

Asi som ešte naozaj primladý na to, oceniť, čo tu veľa z Vás chváli do nebies. Filmy s rokom výroby '80 a menej ma proste málokedy dokážu udržať s očami otvorenými. Všetko sa to tam tak pomaly rozbieha, naťahuje.. 107 min. by som dokázal hravo zredukovať na 37. Obávam sa, že v tomto prípade mi nepomôže ani zostarnúť. ()

Hanes88

No tak film velice dobrý..ale spíše než horor je to mysteriózní thriller. Každopádně v 76tém musel určitě dost nahánět hrůzu. Já jsem si to dost užil a přes hudbu, děj se zajímavým závěrem, až po herecké výkony, hodnotím výborně. 80%. ()

Shimargh

Naprosto srdcová záležitost, kult kultů, modla model..zkrátka vybroušený klenot! Hail Satan ! 666! Ave Satani Chachachahá ! ()

ClimbVibe

Svůj komentář č.666 věnuji rád tomuto filmu. Omen je klasika, která ale (narozdíl od Exorcisty) stárne dost rychle. Pár scén je tu pořád fajn (zejména chůva, kříž, tabule skla atd). Malý Damien byl se svým kukučem vybraný skvěle. A vůbec je to taková příjemná záležitost na listopadový večer. ()

Prochy38

Asi jsem udělal chybu, že jsem si tento kousek nepustil později večer. Chyběla mi trochu ta pravá atmosféra. Přesto, když kouknu na dobu vzniku, musím tleskat ve stoje. Horory mám rád a celkem se snažím tak nějak pokrýt jejich vývoj v posledních 40ti letech. A tento bez pochyb patří mezi ty nejvydařenější. Atmosféru zastřešuje výborná hudba a místy napětí fungovalo natolik, že mi i mráz běhal po zádech. Téma skvělé a myslím, že odstartoval vlnu už jen slabších a slabších kopií... I proto se hodně zdráhám kouknout na pokračování, které mě hodně láká. Film je postaven na charisma G. Pecka a myslím, že se tato sázka na jistotu vyplatila. D. Warner skvěle sekunduje. Ale nebýt vynikajícího výrazu tváře H. Stephense, film by nikdy nemohl fungovat... U mě velké nadšení!! ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner