Přichází Satan!

• Velká Británie The Omen (více)

Narodil se v šest hodin, šestého dne šestého měsíce... Britsko-americký film Přichází Satan! režiséra Richarda Donnera patří ke komerčně nejúspěšnějším hororům s okultistickou tematikou, které prožívaly svůj rozmach ve Spojených státech 70. let. Působeni Satana je v Donnerově filmu dáno do souvislosti s politikou: americkému diplomatovi Robertu Thornovi je za podivných okolností podstrčen k adopci chlapec Damien, ve skutečnosti vtělení Antikrista. Po řadě záhadných nehod, jejichž oběťmi jsou lidé odhalující pravou tvář dítěte, vyhledá Thorn v zoufalství kněze, který mu vyjeví, co musí udělat. (Česká televize)

snakepit

Pri pohľade na filmy ako The Exorcist, The Thing alebo The Shining sa človek jednoducho musí zamyslieť nad tým, kde nastala chyba, že takéto žánrové klasiky jednoducho vymreli a vystriedali ich lacné teenagerské vyvražďovačky. The Omen je taktiež skvelý príklad takejto žánrovky, kde sa viac ako na litre preliatej krvi dbá na vytvorenie pôsobivej atmosféry, ktorá nepoľavuje až do záverečných titulkov. Jedine ten Damien mohol byť trošku hrôzostrašnejší, vo filme to vypadalo ako všetky "nešťastné náhody" išli mimo neho. Každopádne sa však jedná o nadpriemerné dielo, ktoré si miesto medzi najlepšími horormi jednoznačne zaslúži. ()

Yuri69

Bohužel, pro mě velke zklamání. Čekal jsem hutnou temnou atmosféru, ale ta se nedostavila. Chůva a místy velice podařená sugestivní hudba zachraňují to málo z horové části snímku. ()

Asdas

Zo začiatku sa to trocha pomalšie rozbiehalo po stránke atmosféry ale potom začal Goldsmith vypúštať jeden lepší desivý tón za druhým a až do konca to malo silnú atmosféru akú si takáto ducharina zaslúži. Potlesk patrí aj zúčastneným hercom a réžii Donnera. ()

frxXx

Odseknutá hlava, scéna na cintoríne a to čudné oko obhoreného mnícha:D sú peckové :). Inak niektoré časti neboli podľa môjho gusta moc stráviteľné a pochopiteľné. Chcelo by to dáky lepší, originálnejší nádych aby to malo 5*. ()

donnovann

Podle zdejších komentářů sem čekal špičkový horor. Možná kdybych si zde nic nečetl a nebyl tolik zmlsaný dal bych plné hodnocení ale k tomu chybělo větší napětí, přesvědčivější herecké výkony a hudba mě také moc nepřesvědčila. Za to ale musím vyzdvihnout scény jako narozeninová oslava nebo návštěva Izraele, to stálo opravdu za to :). Celkově je "Přichází satan" spíše průměrný horor. ()

soviczka

Ave Satani! Děsivá hudba posouvá The Omen do hororové extraligy. Chvílemi jsem zapomínala dýchat a s vytřeštěnýma očima jsem sledovala (nejen) Gregoryho Pecka. A konec? Mrazivý, geniální... A teď mi může někdo ještě tvrdit, že děti jsou radost :) ()

Havala

Famozní film plný mystery a ponurého napětí. Psychochlapec dá všem zabrat a vraždí o sto šest. Sázka na filmy s ďáblem je vždy buď velký průser nebo naopak špička. Toto rozhodně vyšlo. ()

B.Jay

Já vám teda nevím. JIstě, jedná se o oldschoolovou klasiku s legendárním Greogory Peckem, ale toť vše. Film je na dnešní poměry již značně vyčpělý a modernímu, zmlsanému dívákovi snad kromě nostalgie nenabízí skoro nic. Plusový bodík v podobě skvělě zakompotované hudby jej bohužel nezachrání a jelikož nejsem ovce, abych šel s davem, tak za mě nee. ()

AgnesDee

Podle toho, co jsem o snímku předem věděla, jsem očekávala, že se s divákem nijak mazat nebude, ale až na pár celkem šokujících smrtí se graficky nijak zvlášť nepředvedl. To nejlepší se ovšem odehrávalo v psychické rovině, kdy zjišťujeme, že ačkoli chceme mít svět bez zla, v hloubi duše se tomu i částečně bráníme. A to nejen z nevědomosti, ale také ze strachu z vědomí. Film nám ukazuje, že je důležité neztratit zdravý úsudek a činit podle toho, co je nejlepší, nikoli podle emocí. ()

Blazkowicz

Juj, tak na tomto "veledíle" se zub času projevil tak moc, až to hezké není. Klidně bych to přejmenoval na "Hledá se Satan". Skoro dvě hodiny jsem ho tam hledal, ale nenašel jsem nic. Mně neříkejte, že to děcko a ta služebná byl Satan. No nic no, takže zase dvě hodiny totální nudy, bez špetky napětí nebo strachu. Klidně bych dal bez milosti i jednu hvězdu, ale v závěru se tam cosi aspoň trochu dělo. Staré horory stojí za vyližprdel. 2-* ()

PlayEasy

Včera jsme viděli 3:15 zemřeš, kde se tvůrci snažili za každou cenu děsit tucty jumpscarů, přesto naše ruce zůstaly naprosto suché. To "Omen" si bohatě vystačí s vytrvalým budováním a následním stupňováním tíživé atmosféry, což se prokázalo jako mnohem působivější metoda :) Mistrovský (téměř) debut, který již zrcadlil zářnou Donnerovu budocnost, Peck je i po šedesátce stále na hereckém vrcholu, výborný byl i David Warner..... No a zatímco po první půlhodině jsme byli jen tak lehce připosraní, na závěr to už byl dávno úplný trans! 100% ()

hrumsrt

Režisérský velikán Richard Donner, ještě před tím než se vydal na dráhu akčních značek, rozhodl přidat hororový kousek a ukončit tak svoji dráhu televizních filmů a po zbytek profesního života se obrátit ke kinosálům. V lecčem dá připomenout na o tři roky staršího Exorcistu a definitivně potvrzuje tuhle "satanskou cestu" jako vlastní žánr. Přes lehce nepřesvědčivě nepoutavý úvod, se výborně daří držet diváka v neznalosti a neustálém očekávání, o čem že teda příběh bude. S časovým posunem se spouští vyhlížený kolos událostí, který předznamenala synopse. Přestože nevyužívá všech svých možností a z ďábelského dítka neplyne obava ani na sebe nepoutá tolik divných situací, tak s behěm příběhu pořád stoupá a stoupá. Není nouze o řadu pěkných triků, které v sobě nesou až běžné nástrahy, které potkávají naše hrdiny. Horor sázejíící především na hutnou atmosféru, kterou jen doplňují démonické chorály. Perfektně fungující film, kde herci vědí i kam jim budou vlát kadeře. K tomu neustále skeptický výraz Gregoryho Pecka a je o skvělý žánrový snímek postaráno. The Omen obstál i rubem času a i po více než 40ti letech dokazuje svoji výjimečnost. Kromě pár lehce úsměvných triků není důvod, proč neuznat filmu svoji důležitost v hororovém žánru. 80% ()

ostravak30

Jasně, v té době stále vládly horory od Hitchcocka a určitým předobrazem mohl být Vymítač ďábla. Jinak vládli hlavně zombie, mimozemšťané a upíři. Richard Donner poukázal na boj se skutečným ďáblem, kterého navíc nelze porazit. Připadá mi to celé ale trochu schématické. Damien nebo vyšší síla postupně zabíjí jednoho člověka za druhým a tomu se nelze vyhnout, zlo nemůže být zastaveno ani poraženo. Zajímavé je, že nebeská/boží stránka byla absolutně pominuta. Jistě, je zde kněz, ale ten je brzy umlčen a nikdo další, kdo by se protivníkovi postavil není. Zato jsou zde objasněny pojmy satanismu, třeba známé ďáblovo číslo aj. Určitě tento horor zůstane kultovním, jedním z velkých plus je země, kde se děj odehrává - Anglie a Gregory Peck. ()

kneekal

Tak vážení přátelé! Má tu čest Vám představit nejlepší "horor" (nenapadá mě lepší označení), co jsem kdy shlédl. Jediným vážných konkurentem tohotu opusu je Rosemary's Baby, ale ani ta nemá tak strhující atmosféru. Nevím co chválit dřív... hudbu, kameru, režii, herce... tohle si pusťte... vykašlete se na nějaký remake, nekoukejte na Pány Náhrdelníků a jiné ... vraťte se do roku 1976 a vychutnejte si tuto lahůdku... nový film mezi mé TOP...btw. a až to zkončí, tak ohulte bedny a pusťe tam Iron Maiden, because Six Six Six is number of the Beast!!!! ()

dražis

Děti jsou prostě ten nejspolehlivější nástroj děsu a ve filmu to platí dvojnásob. Damien a jeho domácí mazlíček jsou opravdu dvojka k pohledení, kterou bych fakt doma mít nechtěl. Perfektní atmosféra, interiéry, exteriéry, záběry a herecké výkony v čele s Peckem. Brilantní horor. ()

akcul

Ačkoliv satanistické filmy nemám ráda, tak tento je opravdu výborný. Skoro mám chuť se vyhýbat výrazu "horor", abych zbytečně neodradila odpůrce tohoto žánru, ne tohle by si nikdo neměl nechat ujít. Skvělé herecké obsazení, příšerná atmosferická hudba, přesná režie a ta dokonalá nelítostná přítomnost samotného ďábla. Takto civilně natočený snímek o (doufejmě) neexistujících věcech Vás donutí pochybovat a nakonec uvěříte, jako uvěřil (skvělý) Gregory Peck. Pro mě rozhodně určitě jedna z medailových pozic pomyslného stupně vítězů v kategorii nejlepších mysteriózních snímků. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner