Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

lift666

Určitá německá sračkovitost tam byla.To jo.Ale je to výborný film.Představte si,že je vám 10 let,hrajete hru na policajty a zloděje (i s vedoucími),ale najdnou všichni policajti zatknou i vedoucí a pak fyzicky i psychicky týrají zloděje.Nejdřív jsem si říkal,že je přece hloupost,aby se to tak rychle vykloubilo,ale pak jsem se dočetl,že to je natočené podle skutečné události.No,tentokrát soudruzi z NDR chybu neudělali.:-) ()

zmates

Nevím, čekal jsem o mnoho víc. Zas taková psychologická studie to není, pokud se o ní pan autor pokoušel, pak neuspěl. Spíše mi to připomínalo jednoduchý akční thriller typu Saw, bohužel tam zas překážely ty "cesty do hlubin taxikářovy duše". A to nemluvím o těch úmorných scénách s jeho lehce řečeno ulítlou přítelkyní. Divné, nedotažené, neucelené...zklamání. ()

stiewe

Standforský experiment nedopadl tak krutě, ale tato adaptace byla myslím v některých směrech více než reálná. ()

karlee

Začátek je pomalý, scény s přítelkyní by se měly škrtnout. Konec je dost napínavý, i když trochu přehnaný, už není podle skutečnosti, takže mi to úplně nesedí (tj. že by se dozorci vrhli i na organizátory experimentu). Ovšem po delší době jsem byl při sledování thrilleru celkem napjatý, takže hodnotím vcelku pozitivně. Docela rád bych se mrknul na originál experiment. ()

hero_bk

Viděno jako příprava na zkoušku ze Sociologie. Brutální, mrazivá sonda do lidské duše. Perfektní záporák. ()

xpantherx

Vcelku zaujímavý pokus rozvinutia Standfordskeho väzenského experimentu, ktory sa odvolava na skutocne udalosti avšak samozrejme, že vela faktov (keďže vo filme treba čo najviac zaujať a vytvoriť zvraty) je oproti reálnemu experimentu pokrútených až nadsadených. V skutočnosti sa experimentu zúčastnili štdenti a nie random jedinci vybratí na základe inzerátu, ale to nehrá vo filme dôležitú rolu. Snaha aj o emocionálnu stránku hlavného hrdinu v snových a retrospektívnych výjavoch mi do filmu moc nepasovala, pripadá mi, že sa niekto snažil z toho vyťažiť väčší psychologický aspekt než sa mu podarilo - skôr by sa mi tu hodilo do scény v debni, retrospektíva hlavného hrdinu do jeho detstva. Tieto retrospektívy neboli prepracované natoľko aby diváka oslovili, i keď snaha o vytvorenie emociálnej roviny tu bola. Celkovo však na mňa film pôsobí "príjemne" sklučujúcim dojmom a o to išlo. 78% ()

lysohlava

Dobrý thrillet, ale hlavně výborný námět.. Moritz Bleibtreu od této role kraluje německému filmu. Škoda častých obrazů Tarekovi přítelkyně, její role v celém filmu je trochu zbytečná. Taky by se určitě dala lépe zpracovat psychologická stránka všech postav.. Doufám, že se dočkáme remaku.... Materiálů o Stanfordském experimentu je mnoho a dal by se z toho vytěžit výtečný film. Námět by si zasloužil ještě preciznější filmařskou ruku i rozpočet. ()

TommyDiamond

Film se mi vůbec nelíbil. Jak provedení, tak příběh. Popis filmu se ohání tím, že je podle skutečnosti. Jenže všechno to s vězněmi a jací byli je vymyšlené. A navíc při experimentu nikdo neumřel, nikomu se neholila hlava a na nikoho se nemočilo. Filmaři si to přetvořili tak, aby tam alespoň něco bylo zajímavé. Celý to je navíc dost ujetý. Sledovat chování vězňů a dozorců. K čemu to vlastně je? Nechápu a ani nechci..... ()

Zl0

Remake sa mi páčil oveľa viac. Tu ma rušili tie zbytočné scény o tom čo akurát robí frajerka. Who cares? Mali toho provokatéra zmlátiť na začiatku do modra a poslať domov, možno by si tak všetci zarobili svoj vytúžený balík. A ten wannabe rebel by dostal čo chce. Aj ten koniec tu pôsobil dosť komicky, hoci bol vlastne strašnejší než v tom novšom filme. ()

Zmeo

Skvělý film o tom co dokáže lidská bytost, když si vsugeruje pocit neomezené moci a přestane se ovládat. ()

myse

Po zhlédnutí zůstávám v šoku. Mám ráda drsné filmy, ale toto bylo krapet moc silné i na mě. Stěží pro mě uvěřit, že se toto vskutku kdysi odehrálo. Scénář, který tentokrát napsal sám život, těžce nepobírám. Nicméně je pro mě zůstává celý koncept onoho vězeňského experimentu fascinující. Snímek má pomalý rozběh, ale v druhé polovině jsem málem nedýchala, vskutku velmi silné, německy chladné a psychicky náročné. ()

create

Podle mě je tento snímek o dost slabší, než jeho mladší následovník z roku 2010, kde dle mého názoru Adrien Brody seděl do hlavní role více, než Moritz Bleibtreu z tohoto filmu. Z toho důvodu dávám o jednu hvězdičku méně než Experimentu z roku 2010, tudíž dávám 3*. ()

Shitonit

Nu, inu, co k tomu? Náckovskej pohled na problematiku je míň šťavnatej než americkej, nicméňě krve by se ve mě chvílema nedořezal při pomyšlení, že by měl bejt v takovejch srčkách dobrovolně. Banda magorů se dostane do prekérni situace ? No dyk si za to můžou sami. ()

Maniik88

Trochu rozpačitejší a pomalší úvod. No o to bola lepšia gradácia a ku koncu už mal človek hodne pocitov. Príbeh založený na experimente z Americkej univerzity ukazuje, že hoci sme všetci "normálni" ľudia, veľmi rýchlo vieme podľahnúť nejakej autorite a nátlaku okolia a začneme robiť zveriny, ktoré by nám nikdy nenapadli. Stačilo fakt zopár psychopatov v nemeckom vedení a ostatní vojaci už potom ochotne splynovali ľudí, týrali ich a ešte z toho začali mať radosť. Fajn film, výborný slizký hlavný padouch - dozorca, ten by hneď zapadol medzi SSákov. ()

joelly01

No co by, na me tenhle pokus fungoval opravdu vyborne. Ty slizaky na roli bacharu vybrali opravdu paradne, uplne jsem zatinala pesti vzteky kdyz sikanovali, ten Justus byl kor nesympaticky. Pana Moritze ja vubec rada, fyzicky to muj typ sice neni, ale charisma ma a kdyz ho vidim ve filmu tak me oko na nem spociva se zalibenim. Dejova linie s tou jeho "kamaradkou" tak trochu WTF, za to jedna dolu, ale jinak kvalitka. Repete probiha vzdy jednou za par let. ()