Příběh služebnice

• USA The Handmaid's Tale (více)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Bruce Miller

Předloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (více)

Série(6) / Epizody(66)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

Petaxis

První série výborná, druhá, hlavně zpočátku, ještě lepší. Ke konci jsme se ale dočkali dalšího umělého natahování. Jen doufám, že tvůrci ví, co dělají a ze seriálu se nestane překombinovaná sračka, vytvořená z honby za zisky. Ale zpátky k tomu, co už jsme měli možnost vidět. Handmaid's Tale je seriál, který Vám buď sedne a budete z jeho sledování úplně mimo, nebo ho budete nenávidět. Nejdříve jsem směřovala k tomu druhému případu, protože se mi scénář po zhlédnutí prvního dílu zdál nesmírně přitaženej za vlasy, každopádně jsem vytrvala a netrvalo dlouho a změnila jsem na seriál názor. Nejdřív na mě působilo všechno brutálně nereálně až hloupě, ale pak jsem se zamyslela nad tím, co všechno se dělo v minulosti, nebo se stále děje na některých místech naší planety. Ne, zřejmě nikdy nebude existovat země ve kterém by to vypadalo přesně tak jako v Gileádu, ale tenhle utopistický stát nám může připomenout, jak snadné je lidi postupně zbavovat jejich práv, pomalu a plíživě, tak, že si toho všimnou, až když už je pozdě. Může nám připomenout, jak se z náboženství může stát nebezpečná zbraň, která lidem vymeje mozky, připraví je o kritický myšlení a jejich dříve běžná práva a potřeby se změní v kacířství. Seriál je navíc doslova prošpikovaný neuvěřitelně brilantníma hereckýma výkonama a jeho atmosféra je tak temná a skličující, že budete při sledování trpět společně s hlavními postavami. Ano, určitě to není seriál pro každého, koukat se na Handmaid's Tale se dá vlastně přirovnat ke každotýdennímu psychickýmu mučení, ale možná si při sledování s postavama vytvoříte tak pevný pouto, že jim prostě taky budete muset fandit až do konce. Doufejme tedy, že třetí série nezažije žádný strmý scénaristický propad a kvalita bude i nadále stoupat, nebo se alespoň nebude snižovat. Jsem ale trošku skeptická, protože Handmaid's Tale nevidím jako materiál na velký počet sérií, ale předpokládám, že z ní Hulu bude chtít vytřískat ještě hodně peněz a tak se dočkáme umělého natahování. Snad se mýlím. UPDATE: Při sledování třetí série bohužel musím snížit hodnocení. Seriál už fakt kriticky volá po ukončení, místo toho byl obnoven pro čtvrtou sérii.../Čtvrtou sérii si moc nepamatuju, tak asi nebyla zrovna výjimečná, ale pátá mě překvapivě zase dost bavila, i když člověk musí občas hodně přivřít oči nad nelogičností zápletek. Těším se na šestou a poslední sérii. ()

Morholt

Pokud jde o samotné prostředí a atmosféru klero-fašistického státu, tak ani jedno nemělo chybu. To, že si autoři vystačili s pouhým politickým převratem a nepotřebovali k tomu nějaký globální konflikt či nedej Bože invazi mimozemšťanů, je chvályhodné. Na druhou stranu mi chyběla linka, která by se výrazněji věnovala změně režimu a novému mocenskému uspořádání. Seriál se tomu sice v retrospektivách věnuje, ale to pro mě nebylo dostačující. Ale třeba se to s druhou řadou zlepší. Každopádně nové uspořádání společnosti, kde jsou plodné ženy pouhými putovními inkubátory a jakékoliv prohřešky jsou postihovány drakonickými tresty, to mělo něco do sebe. Vysoce je třeba hodnotit i technickou stránku věci a zejména za nasnímání by kameraman zasloužil nějaký metál. Herecky dokonalé a září především Elisabeth Moss, což je podle mě nejnedoceňovanější herečka současnosti. Možná by neškodilo okrouhat sérii na osm dílů, protože místy se to až příliš táhlo, ale nebylo to nic, co by se nedalo přežít. 85% ()

KevSpa

Tomu říkám dokonalá filmařina. Od příběhu, přes zpracování a úžasně mrazivou atmosféru, až po výborné herecké výkony v čele s Elisabeth Moss. V další z jejích nezapomenutelných rolí je zkrátka famózní a rozhodně by si tu Emmy konečně zasloužila, když za Mad Men neproměnila ani jednu ze šesti nominací. Čekání na druhou řadu bude utrpení. 1. série - 100% ()

Handle

1. SÉRIE (90 %): Dokonalé to určitě nebylo, ale dostatečně poutavé a silné určitě ano. Souhlasím s názory, že mi chybělo více informací o Gileádu. Neříkám, že jsem hned v prvním díle potřeboval vědět úplně všechno o systému Gileádu, ale časem bych alespoň pár informací rozhodně uvítal. Osobně jsem čekal také více gradující a velkolepější finále, ovšem nepochybuji o tom, že se ho ještě nedočkáme. Seriál má beze sporu obří potenciál a věřím, že pokud se téma chytne za správný konec, mohou vyždímat následující řady ještě více. Každopádně první řada byla super. Napínavá, nepředvídatelná, emotivní. Atmosféra naprosto špičková a herecké výkony obecně bezvadné, mnohdy naprosto geniální. Kupříkladu na Elisabeth Moss jsem si pár dílů musel zvykat, ale taková Yvonne Strahovski nebo Ann Dowd, to jsou fakt naprosto přesně zahrané role. Knihu jsem nečetl, ale absolutně mě vyrazilo dech, že byla napsána v 80. letech. Člověk by řekl, že takový námět může být pár roků starý a ono prd... Nevím tedy jak kniha, ale seriál působí velmi vyspěle, ačkoli by to mohl být klidně teen materiál alá Hunger Games, pokud by obsadily herce o deset, dvacet let mladší. Celkově tedy nadšenost a hrozně moc se těším na pokračování. PS. Dost cool mi přišel ten wtf výběr písní v prvních dílech. // 2. SÉRIE (100 %): No to byla síla! Nakonec se to vážně vzalo za ten správnej konec a máme tu ještě o chlup lepší řadu než tu první. Žasl jsem doslova od prvního do posledního dílu. Můžu však upřímně říct, že znovu bych si to nepustil, protože tísnivý pocit při sledování už se mnohdy nedal vydržet. S postavami jsem permanentně trpěl jak blázen a nejednou se mi rozbušilo srdce a rozdýchával jsem díl. Na druhou stranu takhle intenzivně vyvolat emoce je obdivuhodný. A ještě obdivuhodnější je fakt, že seriál ty emoce nevyvolává kdejakým povrchním šokujícím zvratem, ale dokáže to i s pomalým tempem. Kolikrát jsem si říkal, že se toho v x dílech zas tak moc nestalo, ale přesto by se napjatá atmosféra dala krájet a nechápal jsem, že jsou najednou závěrečné titulky. Filmařsky je to bez přehánění opravdu geniální počin. Od režie, scénáře, kamery až po hudbu (opět mě bavil ten občasný creepy výběr hudby). Výborná byla i práce s tichem. Hrozně mě také bavilo, jak druhá série neustále bourala očekávání a děj byl pro mě naprosto nepředvídatelný. Zapomenout nemůžu ani na výborně napsané postavy a jejich ztvárnění. Díky většímu prostoru tentokrát ještě více zazářila Yvonne Strahovski. Postava Sereny si prošla v této řadě největším vývojem a bylo to fakt skvělé sledovat (v jednom dílu bezcitná mrcha, ve druhém jí vám je skoro líto). Jinak byla opět bravurní samozřejmě i Elisabeth Moss a Ann Dowd… ale vlastně i spoustu dalších, takže je trochu zbytečný vyjmenovávat tu polovinu obsazení. Nicméně můžu říct, že obecně mi v seriálu přijde mega dobrá psychologie postav – každé rozhodnutí u jednotlivé postavy působí opravdu uvěřitelně. Akorát mám rozpačitý dojem ze závěru, který mě nepotěšil (ale vzhledem k tomu, že finálový díl jako takový byl naprosto excelentní, tak mi přijde hloupé to promítat do hodnocení celé série). Upřímně se ale trochu obávám, jaké jsou záměry pro třetí řadu. Zatím fakt nemám ponětí, jaké uspokojující vysvětlení mají tvůrci pro závěr této řady. Ale na druhou stranu věřím tomu, že tvůrci si jsou vědomi, že příběh teď musí posunout někam jinam a nakonec to přeci jen bude mít nějaký hlubší smysl. Zatím jim ještě důvěřuji, tak uvidíme... :) Nicméně jestli u nějakého seriálu netoužím po zbytečném natahováním, tak je to právě Příběh služebnice. Dokážu si představit ještě dvě, tři řady, ale někde jsem četl, že snad mají materiál na deset řad, tak doufám, že nakonec najdou dostatek soudnosti. A nejen kvůli kvalitě seriálu, ale i psychické pohodě fanoušků... :) // 3. SÉRIE (60 %): No, tak to vypadá, že tísnivá atmosféra je dočista pryč. Občas jsem cítil i silnější místa, ale jinak to byl slušnej pád dolů, ty jo. To už se ani nedivím, že mají tvůrci "materiál na deset řad", když začali psát scénář, který nemá hlavu ani patu a o nějakém vývoji děje tentokrát nemůže být ani řeč. Zbytečnost některých dílů je totiž do nebe volající a psychologie postav je příšerná (pokud berete v potaz předchozí dvě řady). June se najednou chová jak hrdinka, která může všechno - takže jsem se po pár dílech naprosto přestal bát, že by se jí něco mohlo stát (což bylo na předchozích řadách výborný - taková ta nejistota - že každý pohled / slovo / může být nebezpečné). Serena mění svoji osobnost snad v každém díle a tvůrci fakt naprosto zabili potenciál takhle zajímavé postavy. A mohl bych pokračovat... Třetí řada prostě není vůbec tak temná a stojí buď na jednom místě nebo naopak hraje na jistotu. Občas jsem se nemohl zbavit i pocitu kýčovitosti - najednou to na mě bylo nějak moc americké, sentimentální, přehnané. Nevím. Kdybych neviděl ty dvě řady před tím, tak si možná řeknu "ok, dobrý", ale takhle jsem zklamanej a nevím, jak se z týhle natahovaný vaty a zpackaném scénáři chtějí vymotat. Dobrý záblesk byl až v posledních dílech, ale že bych zas skákal nadšením se taky říct nedá. Nezbývá jen doufat, že se z tohodle škobrtnutí tvůrci poučí a že čtou i ohlasy fanoušků. () (méně) (více)

EvilPhoEniX

Depresivní podívaná jako křen a nejzvrácenější totalita od Hitlera. Opravdu zvrácený fundamentalistický režim vyprávějící život v dystopickém Gileádu na území Spojených Států, kde z žen se stávají sexuální otrokyně jejichž jediným úkolem je zplodit potomka. Seriál má sice pomalejší tempo, přesto si skvěle drží divákovou pozornost, jelikož tenhle režim má, co nabídnout a postupné objevování a zjišťování je dostatečně poutavé. Hlavní hrdinka je vynikající a to platí i o zbytku ( Tetu Lýdii budete nenávidět). Je zde hodně sexu a najde se zde prostor i na násilí ( Hodně oběšenců, kruté tresty) a v průběhu se objeví i několik zajímavých překvapení. Emocionální, psychologické, sexuální a velmi mrazivé. 80% ()

Galerie (2 125)

• Seriál je natočen na motivy stejnojmeného románu od Margaret Atwood z roku 1985. Margaret Atwood knihu napsala během svého pobytu v Západním Berlíně. Při psaní ji inspirovali i cesty po vychodním bloku včetně Československa. (morgos)
  • Americká módna značka Yandy prišla s novinkou určenou pre Halloween. Sexi kostým inšpirovaný seriálom však vyvolal skôr pobúrenie ako záujem. Spoločnosť sa neskôr verejne ospravedlnila a kostým zo stránky odstránila. [Zdroj: Filmkult] (krasomama)

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (více)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (více)