„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

• angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Učitel Georg Camel ze Springtownu marně usiluje nejen o pozornost žáků k veršům Shakespeara, ale také o pozornost šéfredaktora místního časopisu k básním, které píše. Rád by upoutal i redaktorku společenské rubriky Sabrinu. Vše se změní, když u dveří do bytu najde mrtvolu doktora Portera, otráveného lupiči kvůli šeku na milion dolarů. Nechápající učitel se nečekaně ocitá uprostřed bláznivého boje o peníze, který svádějí gangsterská banda ze San Boniga, v čele s Josém Antoniem a michiganská banda, kterou vede mladá Kate Draixová. Obě jsou přesvědčeny, že George má šek a snaží se ho získat. Obě za něj zaplatí kauci, když ho policejní komisař Brooks zatkne a obviní z vraždy. Muž je sice na svobodě, jeho trable však teprve začínají. V domě, ve kterém bydlí, se totiž ubytují členové obou gangů. Učitel si zatím užívá nečekanou popularitu vraha. Všichni ho znají, někteří se ho bojí, někteří si ho začali vážit a Sabrina, která ho dosud přehlížela, je jím okouzlena. Jenže praktiky padouchů jsou značně nevybíravé, a tak téměř kdykoli otevře dveře, vypadne z nich nějaká mrtvola. Do městečka se mezitím sjíždějí policejní posily a zabijáci. Ti se postarají o dostatek mrtvol, které mohou být připsány na vrub nic netušícího učitele. (TV Nova)

Inozuka

Čtyři vraždy mě k srdci nikdy úplně nepřirostly. Nevím proč, snad díky ústřední trojici Lipský, Janžurová a Bohdalová, která mi nepřijde moc dobrá, snad kvůli přepálené orientaci na USA a komiks. Nicméně i přesto mám rád pár scének a hlášek ... huhu koktejl, Gogo, kapela v baru, bandy gangsterů ... takže občas si to dám, abych pak měl zase na pár let vybráno. Takže nashle v roce 2020. ()

Monggol

Všetko potrebné k tomu filmu tu už azda bolo popísané. No ale mne sa páčilo ako si trefne uťahovali zo západnej kultúry a navyše predznamenali ženský obdiv k vrahom, sú tam paralely s Kájinkom atď. :) ()

Nix

Herecké obsazení je naprosto fantastický, jenže film sám o sobě už tak vyníkající není. Přišlo mi to občas nudný a ani ne tak vtipný, jak se film tváří. Ale sto lidí a sto chutí,každopádně raději se budu dívat na tyhle filmy z takového období, které stálo za to a ne na dnešní braky, které česká kinematografie točí. ()

junxi91

Prostě taková hovadinka, odehrávající se na smyšleném místě, pojednávající o obyčejném, neúspěšném učiteli bez respektu u studentů, ze kterého se stane hlavní podezřelý v případu série vražd, které nespáchal. Film je založen na komiksech a jsou v něm vloženy kreslený prvky. Film začíná cestou ve vlaku, kde jeden cestující čte komiks. Má u sebe šek na milion dolarů a jdou po něm dvě zločinecké bandy - gang z Michaga a ze San Boniga. Do kupé za ním vnikne šéfka gangsterů Kate, která mu píchne injekci. Mezitím se povede učitelovi literatury Georgy Camelovi bez jeho přičinění docílit toho, že k němu domů přijde redaktorka Sabrina na večerní rande. Sabrina není Georgem nijak přitahována, ale to se postupně změní. Předtím mu však na dveře zazvoní mrtvola, která předtím navštívila bar Kovarski, kde byla otrávena koktejlem Hu-Hu. Mrtvolu pak učitel skrývá v knihovně, zatímco je u něj na rande Sabrina. Mrtvoly se postupně hromadí a George je nachází za každými dveřmi. Policie v čele s policistou Brooksem a komisařem Sheradinem si s tímto případem vůbec neví rady, protože i přes zatčení hlavního podezřelého George se mrtvoly hromadí jedna za druhou. Dva gangy proti sobě vedou vyhlazovací válku a chtějí po Georgovi šek na milion dolarů, který byl v cestovní kabelce mrtvého cestujícího. A vše komplikuje jeho všetečná a otravná paní domácí. Zkrátka - ztřeštěná komedie bez hlubšího smyslu, která musela v době tuhé normalizace působit jako zjevení. Nechybí v něm také bary, nevěstince a sexuálně-explicitní hudba. Oddechovka bez nutnosti zapojovat mozkové závity. ()

neo93

Bláznivá česká komedie, která už patří ke klasice žánru. Zvlášť výborné je propojování komiksu a hraného filmu. Baví samotný příběh, kdy dvě bandy gangsterů se přetahují o šek na milion dolarů a mezi nimi ostýchavý učitel, který o ničem nemá ani páru. A jen nevěřícně sleduje, jak se u něj doma vynořuje jedno mrtvé tělo za druhým. Za nejdůležitější přednost filmu, však považuji brilantní herecké obsazení, ve kterém se sejdou naše největší české hvězdy první velikosti, a to jak v hlavních tak i vedlejších rolí. Bez nich by snímek nebyl rozhodně tak úspěšný a zábavný. Pokud bych měl někoho vypíchnout tak je to samozřejmě Lubomír Lipský jako ústřední postava popleteného učitele George Camela nebo Iva Janžurová v roli šéfky michiganské sebranky, Kate Draixové a její důmyslné převleky. Film vůbec skvěle paroduje gangsterky, policii, vraždy, i samotné padouchy. Na tento snímek se však budu muset zanedlouho podívat znovu, abych ještě více ocenil samotný film a jeho nezpochybnitelný přínos. ()

KdG

Tenhle film nemá chybu, gangsterka jak má být ve vysokém tempu, skvělé obsazení, kultovní hlášky... ()

Tiiso

Až se člověk dnes diví, jak se to v době počínající normalizace panu Lipskému a spol vlastně podařilo. Takový velký odkaz hollywoodské produkci snad ani nenajdeme. Množství neskutečných detailů (např. prášek Tide v koupelně pana Camela, vlastně i jeho jméno); odkaz na komerční systém v podobě vkládaných reklam. Prostě lahůdka. Nejvíce mě vždy dostává ta chvíle když banda omylem označená za policii z ústředí počne v baru hrát svou produkci. Ta falešnost, kterou orchestr předvedl dokazuje, jací to byli profesionálové. Zkuste si někdo kdo na něco hrajete, hrát jakoby že to neumíte. Je to opravdu náročné. ()

marlon

Komédia určite, ale ze by legendárna či nebodaj najlepšia v rámci čs. kinematografie, o tom potom. Rozhodne originálne spracovanie a zaujímavý i keď ľahko predvídateľný sujet, ale kvalít a vzletného humoru iných klasík predsa len nedosahuje. Takže fakt neviem ... ()

Robbi

Bravurní ukázka toho, že když se parodie vezme za správný konec, nemáte šanci se přestat bavit. Když jsem hovořil s panem Camelem, tedy Lubomírem Lipským, svěřil se mi, že si roli užil už jen proto, že má rád hudbu a na suzafon si doopravdy příjemně zapřeludoval. Už jen herecký výčet dokazuje, že se tu sešli snad všichni, co v tehdejší době ve filmu něco znamenali, k tomu už několikrát zmíněné komiksové dotvoření atmosféry z pera Káji Saudka s nádherně ironickými reklamními šoty ("Máš-li bol, zkus Harmol!"), prostě bez uzardění čistá pětka s upřímným titulem klasika. A vzhledem k tomu, že tu bylo hlášek více než dost, nabízím perlu v pěveckém podání Ivy Janžurové: "Bílá noha na ubrusu, dál je víc a špatně, včera bude bez fíkusu kýbl s vínem v šatně. Chladná vlna ze západu židle není tác, vystrkuje na nás bradu, udělala bác." Což rozštípne číšník v podání Karla Effy dotazem k Janu Přeučilovi: "Dobré, co? To víte, New York Tec, asi nějaká nová vlna!" A Přeučil reaguje: "Není to špatné, zajímavé texty." A to všechno, prosím, deset let před onou skutečnou a reálnou new wave! ()

Rodin

Nemůžu dát méně, než 5*, protože i já mám mýdlo a ručník a zároveň jsem Gogo. Vážněji se mi film komentovat nechce,to si opravdu nezaslouží, takže jen přiznám, že jsem už dlouhá léta nadšen z celkového komiksového zpracování a vyznění této nádherné parodicky pojaté podívané, v níž marně hledám nějaké hluché místo (a vlastně už ani nehledám). Výtvarná stránky filmu je opravdu naprosto ojedinělá, včetně geniálně vychytaných reklam, a jen by mě zajímalo, jak se Oldřichu Lipskému podařilo dosáhnout skutečného dojmu amerického prostředí, když v roce 1970 jsme měli k americkým reáliím poměrně dost daleko (rozhodně dál, než nějakých baj voko 10.000 kilometrů). ()

Godhaj

,,V dětství kolika, později pohlavně zneužit řádovou sestrou v okolí lesní studánky.“ Jméno Oldřicha Lipského pro mě bylo zárukou, že si tento film užiju stejně dobře jako ostatní jeho filmy. O to víc jsem však byl rozčarován! Místo vybroušeného scénáře s chytrými hláškami a replikami se to tu hemží lacinými fóry jak z novácké estrády. Postavy jsou tu naprosto ploché a většinou mají pouze jednu jedinou motivaci, jíž se neustále drží. Vypadají spíš, že vypadli z nějaké hloupé situační komedie. Příběh nestojí moc za nic. Vše se točí v kruhu a dochází znovu a znovu ke stejným situacím. Z herců mi přišel k chuti akorát Lubomír Lipský, naopak protivná mi přišla Bohdalová. Parodie reklam vkládaných do děje mi přišla trochu mimo mísu. A Saudkovy kresby, ačkoliv jsou pěkné, mi taky přišly rušivé. Závěrečná akční scéna mohla tento film trochu pozvednout, to by ale nesměla být tak žalostně nudná. ()

karlospr

Česká americká gansterka. Výborně zpracovaný a herecky nabitý děj a nikdo rozhodně nezklamal. Film, který tématicky u nás nemá konkurenci (alespoň pro mě). Je to takovej ten druh, kdy člověk vypne a velmi dobře se pobaví. Scénky jsou zpracované, tak aby byl děj zamotanější. Já mám prostě tuhle dobu rád a ve spojení s povedeným počeštěním a výbornými výkony jednoznačně palec nahoru. ()

topi80

Zásoba hlášek je neoddiskutovatelná, ale co mě na tomto filmu baví nejvíc, je ta plejáda gangsterů. Takové držky nenajdete ani mezi otloukanými padouchy ve filmech s dvojicí Spencer & Hill. Výtvarná stránka je vůbec chloubou celého filmu. Kromě nezapomenutelných rolí Kemra, Hlinomaze, Rosůlkové a dalších tady dostal Filipovský příležitost zahrát si policajta funesovského typu. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let