Reklama

Reklama

Zdeněk Podskalský st.

Zdeněk Podskalský st.

nar. 18.02.1923
Malenice, Československo

zem. 29.10.1993 (70 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Zajímavosti (26)

  • Když mu bylo vyčítáno, že netočí vážnější filmy, bránil se bonmotem: „Když to nemůže být Pravda, tak ať je sto aspoň sranda.“ (sator)
  • Bydlel ve věži, která je součást bytu rohového domu na Malostranském náměstí 38/24 v Praze. Dům býval Malostranskou záložnou a v dnešních kulatých oknech věže se nacházely hodiny. (sator)

Silvestr, který se nevysílal (1989)

  • Zdeněk Podskalský tento pořad připravoval na podzim roku 1989 a v polovině listopadu začal s finálním střihem. Po zásahu tehdejší Veřejné bezpečnosti na studentské manifestaci odmítl pokračovat a prohlásil, že nebude pracovat na něčem, u čeho by se měli smát příslušníci jednotek, kteří zbili studenty. Po společenských změnách tak v očekávání, že po letech cenzury mají autoři plné šuplíky kvalitního materiálu, připravil narychlo složený pořad s názvem Silvestrfórum (od r. 1989), který se odvysílal namísto tohoto a moderoval ho Jan Vala. (cundak)

Křtiny (1981)

  • Scéna, ve které knoflíček z halenky soudružky Hlívové (Laďka Kozderková) vystřelí přímo do oka jejímu šéfovi (Vlastimil Brodský), má svůj předobraz ve skutečné příhodě, která se stala režiséru Podskalskému s Laďkou Kozderkovou. Seděli spolu v kavárně a když se herečka natahovala pro cukr do kávy, uletěl jí knoflíček od halenky přímo do hrnku pana režiséra. Ten okamžitě začal vykřikovat, že to je výborný fór a že to musí dát do filmu. (raininface)

Trhák (1980)

  • Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem nebyli s Trhákem příliš spokojeni. Napsali ho kvůli Podskalskému, který po nich chtěl muzikál. Na scénář neměli moc času a poté se za to, že takový film napsali, styděli. Až později Zdeněk Svěrák řekl, že už mu Trhák tolik nevadí. Některé scénky si prý dokonce oblíbil. (Pierre)

Trhák (1980)

  • Postava Lenského byla psána na tělo Karlu Gottovi, který ji odmítl. Poté režisér Podskalský uvažoval obsadit do této role francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda, který ji přijal s podmínkou, že k složí hudbu. Ačkoliv netrval na vysokém honoráři (původních dvě tisíc franků snížil o polovinu), na Barrandově to zamítli s odůvodněním nedostatku financí. (Willy Kufalt)

Drahé tety a já (1974)

  • Syn režiséra Podskalského Zdeněk Podskalský ml. popsal jednu příhodu z natáčení: „Při natáčení filmu potřebovali narychlo policejní vůz, který neměli. Přesvědčili proto kapitána na místní policejní stanici, ať jim půjčí jejich.  Nejen že kaskadér během hodiny auto zničil, ale když ho odváželi, byl tam propadlý poklop a auto spadlo do fekální jímky. Když ho vytáhl jeřáb, bylo nepojízdné a po strop plné fekálií. Průjezd vesnicí policejním autem se tak stal nejdražším záběrem celého filmu.“ [Zdroj: Teplický deník] (karlos_3)

Noc na Karlštejně (1973)

  • Vlastimil Brodský (Karel IV.) v roce 2000 vzpomínal: "Když mi Zdeněk Podskalský nabídl roli v Noci na Karlštějně, reagoval jsem samozřejmě naprosto odmítavě. Říkal jsem mu, že je to pitomost, že to dělat nemůžu, protože se svým titěrným, archaickým herectvím nemám nejmenší vlohy vytvářet nějaký dojem vznešenosti nebo majestátnosti. Na druhé straně mě ale přitahovala forma, muzikál. Protože já jsem začínal po pajzlech jako barový tanečník a stepař a k divadlu jsem přišel nějakým omylem. Zdeněk ale trval na svém a přivedl mi znalce, pana profesora historie. Proseděli jsme spolu tehdy mnoho hodin a já se zpočátku zajímal o takové ty konkrétní věci, které herci pomáhají, jako třeba když jíte kuře, co uděláte s kostmi, jak si myjete ruce... A tenhle člověk, fundovaný i v téhle reálné oblasti, mi řekl: 'Ježišmarjá, pane Brodský, kam by se dávala kost? To vás vůbec nemusí zajímat, ale házelo se to dozadu a tam to žrali chrti.' Už to bylo zajímavé, ale on mi chtěl nějak nastínit tu zvláštní velikost a výjimečnost Karla IV., kterou, jak říkal, můžeme jen těžko pochopit, protože například všichni umíme číst a psát. To uměl Karel IV. taky, ale mezi panovníky té doby byl jediný, protože číst a psát bylo pro vladaře stejně ponižující, jako kdyby si uklízel, utíral prach nebo topil v krbu. Jen jsem otvíral oči, protože by mě na mou duši nenapadlo, že mohl Karla IV. v jeho době někdo odsuzovat za to, že se svou gramotností vlastně ponižuje. Ale on byl velmi bystrý a věděl, že pokud je písař podplacený, může psát něco jiného, než on mu diktuje, a že předčitatel může něco jiného číst, a že by tudíž mohl nepříznivě ovlivnit jeho politické a vladařské snažení, takže se na to velice důkladně naučil. Na dalších podobných příkladech mi onen pan profesor vylíčil Karla IV. jako člověka duševně mimořádného - vyprávěl mi například o tom, že Karel IV. měl obrovské jezdecké dispozice, že když si sedl na koně, jeho družina mu sotva stačila, a že trasu Praha-Paříž dělal, teď si nezvpomenu, jestli říkal, že za deset nebo dvanáct dní, ale vím, že mi to připadalo jako doba krkolomně krátká. To byla jedna z věcí, které mě fascinovaly, ale pan profesor k tomu ještě dodal: 'No, oni mu vůbec nemohli stačit, protože on ještě každou noc trávil v bordelu.' Jeho vyprávění o Karlu IV. mě úplně uchvátilo, protože jsem se dozvídal spoustu věcí, které jsem v literatuře nenašel, respektive asi jsem nebyl vedle pana profesora dost vzdělaný. Nakonec jsem ho poprosil, jestli by to mohl shrnout, abych měl měl pro svou práci nějakou konkrétní, reálnou představu, a on mi řekl: 'Podívejte se, to se dá říct dvěma slovy - byl to kovboj a děvkař.'" (NIRO)

Noc na Karlštejně (1973)

  • Natáčení vždy neprobíhalo přesně podle plánu, ale Zdeněk Podskalský se snažil být nad věcí a nikdy neztrácel hlavu. Pokud ho něco trápilo, svěřil se jen svému deníčku. „Pátý den. Dnes jsme nenatočili vůbec nic, pršelo. Hála a Štědrý se pěkně zlinkovali, měli zpívat a nezpívali.“ Jak je vidět, všichni si to zkrátka užili podle svého. (Ainy)

Ach, ta vojna (1969)

  • Vladimír Menšík, jak bylo jeho zvykem, rozesmával a bavil herce do posledního okamžiku před klapkou. Točili záběr s Jiřinou Bohdalovou, která byla ve vojenské bílé uniformě. Menšík řekl zase nějaký vtip a Jiřina si učůrnula a museli ji převléct. Režisér Podskalský to vzal v klidu, ale poprosil Menšíka, ať si dá pusu na zámek. Točili nový záběr, znovu další vtip a znovu nutnost převléci kostým. A před klapkou třetího opakování záběru řekl Menšík Bohdalové: „Máš dost moče?“ A ten den dotočili, protože už nebylo Bohdalovou do čeho převléci. (sator)

Světáci (1969)

  • Při opakování jedné scény, v níž byla Jiřina Bohdalová spoře oděna, se natolik zabrala do natáčení, že když zaznělo „STOP!“ Zdeňka Podskalského, vyjela na něj, co zase bylo špatně. Režisér jí laskavě sdělil: „Klidně můžeme pokračovat, Jiřinko, pokud ti tedy nevadí, že máš venku jedno ňadro.“ (Robbi)

Světáci (1969)

  • Ve filmu použitá anekdota s portrétem muže visícího v bytě dámy, kterou hrála Jiřina Šejbalová („To je váš nebožtík? Nikoliv, to je Bedřich Smetana), měla negativní odezvu z Muzea Bedřicha Smetany (Novotného lávka, Praha). Odtud napsali Zdeňku Podskalskému, že je nedůstojné dělat si legraci z velikána naší kultury. (raininface)

Světáci (1969)

  • Scénář filmu musel režisér Zdeněk Podskalský obhajovat před dramaturgy z Barrandova, kterým se nelíbila ostrá satira a zejména herec Oldřich Nový. Jeho narážky na dobu po únoru 1948 málem vedly k zákazu celého projektu. (kenny.h)

Světáci (1969)

  • Oldřich Nový byl po přečtení první verze scénáře v rozpacích a chtěl roli odmítnout. Zdeněk Podskalský mu přitom roli doslova vymaloval a tvrdil, že je mu šitá přímo na tělo. Herec už byl vážený pán v letech (bylo mu sedmdesát); proto všechny nabídky pečlivě zvažoval, neboť si "na stará kolena" nechtěl pokazit renomé. Po přepsání scénáře již roli přijal. Po natáčení spolupracoval už jen na dvou dalších filmech. (kenny.h)

Světáci (1969)

  • Kultovní komedii začal Zdeněk Podskalský natáčet krátce po srpnové okupaci v roce 1968. Nálada na place byla zpočátku pochmurná, což se režisér snažil změnit tím, že dal prostor herecké improvizaci. Navíc původní scénář se ne všem zcela líbil, režisér ho proto během jediného dne spolu s Jiřím Sovákem upravil. (kenny.h)

Související novinky

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

07.01.2013

Ve věku 81 let zemřela herečka Jiřina Jirásková. Dlouholetá členka a později i ředitelka Divadla na Vinohradech absolvovala DAMU v roce 1950 a po jedné sezoně v Krajském oblastním divadle Hradec… (více)

Režisér

Filmy
1989

Dokonalý muž, dokonalá žena aneb Návštěva mladé dámy (TV film)

1987

Ohnivé ženy mezi námi (TV film)

 

Poslední leč Alfonse Karáska (TV film)

 

Žena v trysku století (TV film)

1986

Ohnivé ženy se vracejí (TV film)

 

Velká filmová loupež

1984

Ohnivé ženy (TV film)

1983

Společnost s ručením omezeným (TV film)

1982

Revue na zakázku

Reklama

Reklama

1981

Křtiny

1980

Trhák

1978

Kulový blesk

 

Smyk na mrkvi (TV film)

1977

Koncert pro mantinely (TV film)

1976

Sedm pater pro tisíce přání (TV film)

 

To byla svatba, strýčku! (TV film)

1975

Tři muži se žralokem (TV film)

1974

Drahé tety a já

 

Musím se ti k něčemu přiznat (TV film)

 

Narozeniny (TV film)

1973

Noc na Karlštejně

 

Zvony pana Mlácena (TV film)

1972

Příliš velká výhra (TV film)

1971

Alfons Karásek v lázních (TV film)

 

Lásky Emanuela Přibyla (TV film)

1970

Námluvy komtesy Gladioly aneb Přistání ve skleníku (TV film)

 

Ďábelské líbánky

1969

Ach, ta vojna (TV film)

 

Blázinec v prvním poschodí (TV film)

 

Světáci

1967

Muž, který stoupl v ceně

 

Sedm žen Alfonse Karáska (TV film)

 

Ta naše písnička česká

1966

Ženu ani květinou neuhodíš

1965

Bílá paní

1964

Trik aneb Jak dámu okouzlit aneb Jak manžela oblafnout (TV film)

1963

Einstein kontra Babinský

1961

Spadla s měsíce

1959

Kam čert nemůže

1958

Mezi nebem a zemí

 

Muž mnoha tváří (TV film)

Seriály
1983

Doktor z vejminku

 

Nemovitost (E06)

 

Býk na žír (E05)

1982

Doktor z vejminku

 

Veřejné osvětlení (E04)

 

Láska a úklady (E03)

 

Důchod (E02)

 

Boty (E01)

1970

Fantom operety

 

Konec Fantoma (E05)

 

Fantom v nebezpečí (E04)

 

Fantom dělá zmatky (E03)

  více epizod (2)
Dokumentární
1969

Úsměvné legendy o hradech a zámcích (seriál)

1950

O čs. studentech

 

Učit se, učit se, učit se (studentský film)

Pořady
1999

Bylo jich pět

1992

Werichiáda

1991

Modrý expres

1990

Sázka na talent aneb Bohouš má návštěvu

1989

Silvestr, který se nevysílal

 

Silvestrfórum

1988

Kouzelník ještě nepřišel

 

Přijď a nechoď sám

1986

Konkurs na místo kuchmistra ke dvoru Václava IV.

1985

Dlouho hrát budem vám

 

Konkurs na místo královského krejčího ke dvoru Karla IV.

1984

Hity 84

 

Silvestr u šenkýře Halíře

 

Trilobit se diví aneb 50 let Filmového studia Barrandov

1983

Sněhy loňské a starší

1982

Možná přijde i kouzelník

 

Románek za tři krejcary

1980

Přehlídka dobré pohody 1980

1977

Dostaveníčko s pražskými strašidly

1976

Bylo jich šest

1975

Silvestr na Silvestru

 

Šel pan Lada na houby

1974

Co v Silvestru nebylo

 

Kabaret U dobré pohody

 

Silvestr je za dveřmi

1973

Dostaveníčko

1972

Dostaveníčko u Orloje

1970

Herecké Vánoce

1968

Lieder-liches

1966

Bejvávalo

1965

Plechové dostaveníčko

 

Račte vstoupit do té boudy aneb Staropražští komedianti

 

V neděli za koňskou bránu

1964

Půjčovna talentů

1963

Babiččina krabička

 

Revue pro banjo

1960

Píseň o myši a jedu

Hudební videoklipy
1963

Miloš Kopecký feat. Miroslav Horníček – Francka a Johnny

 

Waldemar Matuška: Ó, Zuzano

Krátkometrážní
1988

Kongres

1987

Pokušení doktora Burdy (TV film)

1986

Dokonalý muž, dokonalá žena (TV film)

1985

Profíci (TV film)

1980

Už vám není dvacet, paní Bláhová (TV film)

1972

Bakaláři (seriál)

 

Zatloukat (S01E04)

1968

Pražský Sherlock Holmes (TV film)

1966

Svatební cesta aneb Ještě ne, Evžene! (TV film)

1961

Začátek konce (TV film)

 

Ztracená revue (TV film)

 

Úderem deváté (TV film)

1957

V pátek ráno

1954

Posvícení (TV film)

 

Příběhy lásky plné (TV film)

Scenárista

Herec

Host

Související novinky

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

Jiřina Jirásková 1931 - 2013

07.01.2013

Ve věku 81 let zemřela herečka Jiřina Jirásková. Dlouholetá členka a později i ředitelka Divadla na Vinohradech absolvovala DAMU v roce 1950 a po jedné sezoně v Krajském oblastním divadle Hradec… (více)

Reklama

Reklama