Turnaj zabijáků (2009)

Příběh je stupidní, největší hvězda Carlyle hraje jako ochotník, pointa předvídatelná od dvacáté minuty a akce pouze fajn. Tenhle film je skutečně strašný. Hvězda za akci a Kelly Hu.

Nevinná (2008)

Většinu času sice děj jen tak plyne, ale plyne povětšinou zajímavě a veskrze logicky. V posledních 30 minutách, ale nastane takový twist, že jsem si musel dávat reklamní pauzy, abych to vydýchal. Postavy jsou sympatické a trvá jen chvilku, než se s nimi sžijete. Je to poprvé, co vidím Diane Kruger opravdu hrát charakterní postavu a ne děvku nebo karikaturu. Snad jediná výtka putuje ke scénáristům, vysvětlení, co se tehdy v garážích odehrálo, mohlo přijít později nebo vůbec, podtrhlo by to morální nejednoznačnost Julienova jednání. i tak ale solidní čtyři hvězdy.

Stav beztíže (2009) (seriál)

Nakonec jsem rád, že to skončilo. Poslední díly byly vařené z vody a finále tomu nasadilo korunu. Technická stránka na televizní produkci výtečná, kdyby se jen tolik péče věnovalo i scénáři, mohla vzniknout perla. Jelikož druhá sezóna nejspíš nevznikne, jdu se modlit aspoň za Virtuality. Přál bych si, aby můj stý koment byl k něčemu lepšímu. Přiznám se, že jsem nesnášel postavu Pauly Garcés, celou dobu jsem přemýšlel, co na nejdůležitější výpravě v historii lidstva dělá náboženský fanatik. Už jen za tohle hvězda dolů a velký vykřičník tvůrcům.

Nová vesmírná odyssea (2009)

Tupé. Chování některých postav přímo bilo do hlavy svou nelogičností, například vesmírná přestřelka. Výtvarné ztvárnění a stylizace mi ale sedla už u Vexille, za to je první hvězda, ta druhá je poměrně nečekaná pointa prvního příběhu. Ten byl ostatně lepší, už jen proto, že byl o něčem. Roztáhnout na plnou délku a mohla vzniknout vesmírná Smrtonosná past.

2012 (2009)

Od tvůrce dne nezávislosti velký krok zpět, i když pokud jde o destrukci... V katastrofických scénách to všechno hezky šlape, takže Emmerich ví CO točit. Jakmile se ale obloukem dostaneme zpátky k dramatické rovině, zjišťujeme, že vlastně neví JAK. Rodinné osudy mne skutečně nechávali chladným a fakt, že u filmu usnula i moje máma, která obyčejně přímo žere všechny možné rodinné peripetie, také cosi vypovídá. A ten závěr je skutečně utrpení. Ve výsledku vzniklo vztahové drama se špetkou větších katastrof, přesto to ale není takový vyložený průser jako 10 000 l. př. n. l.

Vzhůru do oblak (2009)

Pixar jako vždy kvalitně, jen tomu tentokrát chyběl trochu větší drajv. Trvalka jako Vall-i z toho asi nebude, aspoň pro mě.

Odstřelovač (2009)

Filmy o sniperech mám rád, přestože poslední výživný kousek byl nepřítel před branami a ty ostatní byly spíše zklamáním. Stejně jako tento. Příběh o zdivočelém ostřelovači není sice zrovna objevný, ale ve šťastných rukách z toho mohlo vzniknout výborné akční drama. Nevím, jestli je to zde několikrát zmiňovaným přestříháním, ale tohle je katastrofa. Akce je fajn, ale když se neorientujete kdo je kdo, tak je to dost naprd. Struktura vyprávění se režisérovi potažmo střihači kompletně rozpadla pod rukama a zůstala jen relativně koukatelná akce. Tedy, kromě té poslední. Logika v ní vzala za své, koho napadlo poslat jednotku ostřelovačů do úzkého prostoru v budově(!)? Proč aspoň nekryjí jeden druhého? Je fajn, když tvůrci respektují účinky jednotlivých kalibrů při zásahu (Barrett rulez!), všechno ostatní to ale táhne k šípku. Za dva s povzdechem: kde jsou časy Hard boiled a Killera?

Sherlock Holmes (2009)

Hvězda mínus za nevýrazné barvy a pár nepovedených triků. Jinak je to perfektní oddechovka na volné odpoledne. Přiznám se, že je to první Ritchieho film, se kterým se setkávám, ale jestli jsou ostatní aspoň trochu podobné, tak si je asi nakoukám. Slovní přestřelky mezi Holmesem, Watsonem a Adlerovou mají ten správný náboj a jsou snad ještě lepší než akční scény. Mezi nimi vévodí výbuchy v bullet-timeu. Zbytek je nenáročná dobrodružná podívaná.

Rec 2 (2009)

Už první rec byl nářez, představte si hektické finále jedničky a roztáhněte ho na skoro devadesát minut. Dravý styl tvůrců se podepsal i na druhém dílu, první a zejména druhé setkání s mrtvými ve druhém dílu drásá nervy a napíná je až k prasknutí. Další moment hodný zapamatování je sniperský útok (přestože nevěřím, že by policejní ostřelovač netrefil cíl pohybující se v úzkém koridoru na šířku ulice). A finále? Opět posunuje hranice filmového napětí o kousek dál. BTW, zajímavý nápad s tou temnotou. Jen škoda onoho částečného odklonu s dětmi, hlavně zkraje jsou hrozně otravní. Vynikající technická stránka a nekompromisnost (smrt si nevybírá a bere občas i děti) je už jen třešničkou na řádně ohnilém a krvavém dortu. Hlasitě volám po třetím dílu.