Pravěk útočí (2007) (seriál)

koprodukční seriál Primeval má vskutku pomalý rozjezd. Téměř celou první šestidílnou řadu se vcelku nic neděje. Sledujeme jednotlivé epizody, které na sebe vcelku moc nenavazují. Každá představuje jeden případ pro novodobé "krotitele duchů", nebo SG tým, chcete-li. K SG se ještě vrátím. Samotné případy jsou vcelku různorodé, každý díl se točí kolem jiné potvory, potažmo potvor. Prvních pět dílů je ale jen prologem a ani v nejmenším vás nepřipraví na to, co se stane ve finále první řady. Šestý díl je totiž jedním slovem NÁŘEZ! Obsahuje dosud největší porci napětí a akce, a je nutno říct, že zůstal nepřekonán. Dojde zde hned ke dvěma překvapivým zvratům, nad kterými jsem vyplázl oči a sanice mě hrubě praštila do klína. Šestý díl není cliffhanger v pravém slova smyslu, ale donutí vás pokračovat ve sledování. A zde přichází zklamání. Zde se vrátím ke stargate. Druhá řada Primevalu totiž téměř úplně přebírá jeho narativní koncept. Máme tu základnu, ze které vyráží tým, aby řešil problémy, týkající se tentokrát prolínání časových hladin. Poprvé zde přichází kontinuální příběh a určité potemnění celkového vyznění seriálu, přestože jsem se nasmál více než v první řadě. Nutno říci, že to nebylo vždy v souladu se záměry tvůrců, na vině jsou především logické lapsy a různá klišé, dovedená ad absurdum. Za všechny například vyznání lásky během boje o život. Po technické stránce téměř není co vytknout, triky jsou vcelku kvalitní. Technické vizuální efekty (mám na mysli například vesmírné lodě nebo stavby), většinou v seriálech vypadají reálně. S živými tvory už to tak slavné není. Zde to ale tak horké není, efekty neruší a dotvářejí svět seriálu. Na konci druhé série, tedy celkem po třinácti dílech přichází konec. Ten je opravdu matný, nic neřeší a patří do kategorie WTF. Působí to, jakoby si scénáristé už nevěděli rady. Dodatkem ještě zmíním obsazení. Většinou neruší, mám jen výtku k postavě Claudie, později Jenny. Do role typově absolutně nesedí. Hannah Spearritt to pořád sluší, hlavně v první řadě. Primeval můžu vcelku doporučit, a nebýt přinejmenším nedokonalé druhé řady, nebál bych se plného hodnocení a usazení na piedestal mezi nejlepší seriály.

Star Wars: Klonové války (2008)

Ač jsou někteří zklamáni, já jásám. Přestože je to určené dětem, jsou klonové války nabušeny akcí a ani na chvilku nehrozí, že by začaly nudit. Pravda, na styl animace je třeba si chvíli zvykat, ale jde to a ke konci už ani Obi Wanův jehlanovitý plnovous tolik nepíchá do očí. A zase na rozdíl od ostatních, velice rychle jsem si oblíbil Ahsoku. Její hlášky vůči Anakinovi jsou skutečně jedna velká lahůdka. Tak jediná moje vážnější výtka míří na stranu překladatele, potažmo redaktora. To opravdu nešlo ohlídat droidí potvrzovací hlášku "rozkaz, rozkaz"? Á propos, droidi a humor. Možná mi tolik nevadí, protože nejsem tak zarytým fanouškem, ale chápu to. Klonové války odlehčení přímo vyžadovaly, nevím jak by děti a adolescenti snášely svět každodenního násilí a smrti bez kapky odlehčení. Takže za mě spokojených 5*. Dovětek: hudbu nahrála pražská filharmonie.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Tady není co dodat. Můj absolutně nejoblíbenější seriál. Rimmer, Lister, Holly a v rozhodně ne poslední řadě Kocour (skafandr s manžetovými knoflíčky rulez!). Všech osm sezón Červeného trpaslíka pravidelně protáčím, protože tahle parta se jen tak neomrzí.

Matrix (1999)

Nekomentovatelné! Úžasná akční sci-fi. Poprvé viděno na malé televizi na intru. Dodnes mě mrzí, že jsem si ho nemohl vychutnat v kině. Pomalý rozjezd, a pak zběsilý veletoč akce a vizuálních kouzel počítačových mágů. Matrix je jen jeden. Neochvějně se drží na špici mých nejoblíbenějších filmů, a ač se jiné filmy snažily, přiblížit se dokázal jen Temný rytíř. Ale Matrix je jen jeden. Reloaded a Revolutions jsou už jen stíny. P.S.: Matrix má navíc nacheatovanou proklatě sexy Trinity a přestřelku v přízemí mrakodrapu. Dokonalou. To se překonává těžko.

Temný rytíř (2008)

Jak pochválit dokonalý film? Komiksový film, který jakoby nechává ležet ladem téměř všechny komiksové propriety. Ten tam je gotický feeling Burtonových adaptací, i přepálenost Schumacherových... ehm... filmů? Tohle je svět, kde se hraje na "realističnost", samozřejmě v rámci mantinelů. Akce jde až na dřeň. Herci ze sebe ždímají maximum, zatracovaná Maggie Gyllenhaall je mi stokrát sympatičtější, než Katie. Všichni však ustupují do stínu před Jokerem. Nechci se rozplývat, ale tak suverénního padoucha jsem už dlouho nikde neviděl. A přiznám se, že jsem mu i fandil. Než mi zabil Rachel. No, a Harvey Dent? Dva zloduchové na jeden film jsou prý moc, tohle dokázal už třetí Spiderman. Proto nevidím Denta jako padoucha, ale jako tragickou figurku, oběť drtivých událostí. Zkrátka, Temný rytíř přepsal můj žebříček dlouhodobě nejoblíbenějších filmů, bratry Nolany budu sledovat a pan Goyer si u mě trochu šplhnul po katastrofě jménem Blade: Trinity. Všem, kdo mají tenhle film "na triku" děkuji. P.S.: Kouzlo s tužkou a odchod z nemocnice rulez! Howgh! EDIT.: Ještě dovětek. I po opakované projekci Temný rytíř funguje i přestože vyvstávají různé chybky. Ani proti dabingu tentokrát nemám výraznější námitky, ovšem to co český distributor provedl se zvukem, to je na přesdržku(omlouvám se za vulgaritu, běžně to nedělám, ale tohle si o to prostě říká). Takhle mizerně namixovaný zvuk snad nikde neexistuje. Hovor jednou utlumený na hranici slyšitelnosti, v jiných scénách duní, až se okna třesou, no co to je? Kdybych měl hodnotit jen dvd po technické stránce, tak za zvuk je to sotva na hvězdu.