Jonah Hex (2010) odpad!

Hledal jsem něco, co bych na tomhle snímku pochválil, ale ač jsem se hodně snažil, nic mě nenapadlo. Předloha má potenciál, ale duo scénáristů, potažmo režisér z toho vylouhovali film na odstřel. Hlavní postava má protivný chraplák a ač Megan Fox plní svoji dekorační úlohu, není na scéně dost často, aby z toho udělala relevantní složku filmu. Navíc, ten, kdo na režisérskou sesli temného komiksového westernu posadil týpka, co zatím natočil jen infantilní animák, by měl z fleku dostat padáka. Hayward není schopen z filmu vytřískat žádnou emoci, natož pak obavu o postavy a to je vzhledem k faktu, že Hex je prakticky nonstop na pokraji smrti docela výkon. Takže je z toho poctivý odpad.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Přestože polovina filmu jede na půl plynu, Stallone režisér dokáže udržet tempo i napětí a vyčlenit z jednotky žoldáků osobnosti. Velitel, ostřelovač i ostatní jednají jako živí lidé. Zápletka je laciná a misionáři jsou naivní až to bolí (přestože se John snaží otevřít jim oči v lahůdkovém dialogu), takže se nelze divit, že je zajmou. Barmský velitel je bezohledná svině k pohledání, aby byla jeho démonizace úplná, je to ještě ke všemu pedofil, takže když Rambo popadne čerstvě ukovanou mačetu a vydá se udělat čistku, nikdo se nediví. Tichá stealth akce při osvobozování se rázem mění v běh o život až do explozivního finále. A tehdy na nás Rambo vybalí to nejlepší. Padesátkový kulomet začne diktovat tempo bitvy a vzduchem létají kusy těl. I misionáři zjistí, že rčení "násilí nic neřeší", platí jen do určité úrovně.Takže z louže krve povstávají čtyři hvězdy.

Hvězdný prach (2007)

Neskutečně příjemný film. I když z děje občas lezou podfinancované triky, zde kouzlo Hvězdného prachu netkví. Jeho hlavní devizou jsou skvěle napsané postavy. Ať už je to nesmělý Tristan, Yvaine nebo princ Septimus. Díky nim je to spíše pohádka pro starší a pokročilé, především díky jejich velmi uvolněnému slovníku a některým scénám (dívka Bernard a noc před finálem, co se asi dělo??). Nebýt jakoby odbytého začátku, bylo by to za pět hvězd, takhle jsou to velmi silné čtyři.

Doom (2005)

Úvod je prostě otřesný, chemie mezi vojáky prostě nefunguje, takže hlášky padají do prázdna, postavy jsou odpudivé a chovají se rozhodně jinak, než jako soudržná vojenská jednotka. První zhruba třičtvrtěhodina je tak vyloženě utrpení, kdy věty cezené přes sevřené rty posílaly mé oči na výlet do nebes. Ne, že by se to později zlepšilo, jen jsem si na to zvykl a celé to dostalo o fous zábavnější charakter. Pak samozřejmě přijde first person pohled, motorovka a závěrečný souboj. Ten jako jediný ospravedlňuje existenci tohoto bijáku. Doom je špatný film, přesto si myslím, že kdyby scénář dostal za úkol někdo, kdo nepodstoupil lobotomii a režíroval to někdo kvalitnější, než přinejlepším rutinér Bartowiak, mohl by to být dobrý film. Všechno ostatní je totiž tam kde má být. Ostře řezané rysy na tvářích vojáků i lepé děvy i relativně povedené triky. Takže, klidně znovu, ale snad lépe.

Robin Hood (2010)

Robin Hood je zpátky, stále stejný, přitom tentokrát trochu jiný. A musím říct, že já jsem s novou podobou spokojen. Jistě, mohlo to být lepší ale i tak je to velmi dobrý film. Špinavý středověk lučištnické legendě sluší, Ridley stále umí točit a herci hrají luxusně (až na královnu matku). Přesto se najde několik detailů, které tahají za oči. SPOILER! Například když pravý Robert z Locksley jako jediný přežije přepadení a i přes kopí v hrudi stihne zaúkolovat Robina. Finální bitva je příliš krátká a takticky odbytá, přesto, vyloďovací čluny působily jako přebytky z natáčení vojína Ryana a čekal jsem že hned po otevření jejich vrat zkosí rytíře zničující palba německých kulometů. Russel Crowe má charisma, Cate Blanchett je snad s každým filmem krásnější a Marc Strong si už asi kladnou postavu nikdy nezahraje. Otevřený závěr vzhledem k mizerným tržbám nepotěší.

Titanic (1997)

Na čsfd velmi kontroverzní film. Vlastně ani nevím proč. Cameron sedí na dvou židlích, ale podařilo se mu ukočírovat romantickou i katastrofickou linku. Byli jsme na tom se školou v kině (bylo mi 11) a já se strašně nudil (přeci jen tři hodiny jsou na ten věk docela dost), až s dospělostí (a teoreticky i rozumem) jsem schopen ho plně docenit. Všímám si takových detailů, jako jsou uvěřitelní herci (civilnost a uvěřitelnost jsou hlavní ukazatele herectví, o ikony nestojím) brilantní práce s kamerou, většinou perfektní triky a především MISTROVSKÁ a ještě jednou MISTROVSKÁ režie. Ukočírovat tříhodinovou romantiku tak, aby nenudila (rozumného diváka), to už chce velký talent. A Cameron je talent od boha. Nápaditá kompozice záběrů, perfektní orientace v prostoru a smysl pro detail činí z tohohle snímku etalon romanťáren i katastrofických snímků. I přesto že tržby hovoří jinak, je pro mě Titanic větší blockbuster než Avatar. A Cameron vždycky bude člověk, který podruhé potopil Titanic.

Mušketýr (2001)

Režisérsky je to průšvih, naštěstí sympatičtí herci hodně zachraňují. Scénář je nečekaně plný jak logických (např, jak může mladá dívka ustát zásah půlpalcovou kulkou do ramene?) tak filmařských (všimněte si zejména mizejícího mušketýrského pláště před finální bitvou) chyb. Choreografie soubojů je slušná, byť by to chtělo lepšího kameramana a střihače. Vůbec, v lepších rukou by to mohl být opravdu strhující příběh, takhle je to jen podprůměrné pseudohistorické dobrodružství, které sice neurazí, ale ani nenadchne.

Poslední vládce větru (2010)

Epický průser. Shyamalanova volba na post režiséra byla divná sama o sobě, jak chcete napasovat režiséra hororů do pozice standardní dětské fantasy? Nejdivnější je, že uměl pracovat s herci. Ale to co tady "herci" předvádějí, klesá hluboko do vod céčkových filmů. Jelikož předlohu znám, bál jsem se obsazení Katary mladičkou lolitkou, ale ukázalo se, že jsem se bál zbytečně. Typově do role pasuje, i když neumí hrát. S Aangem je to horší. Dlouho se mi nestalo, abych nesnášel hlavní postavu prakticky od jejího zjevení na plátně. Druhým kamenem, táhnoucím Avatara (!) k zemi je scénář. Ve snaze hnát děj dopředu úplně vynechává celé úseky děje, hercům nutí do úst takové voloviny že z toho brní uši a o logice se snad ani nedá mluvit. Např. hned v úvodu, když Katara začne sekat do ledu, na kterém stojí, nebo v závěru, kdy se jedna z postav plazí nenápadně po střeše uprostřed bitvy, kdy má každý jiné starosti. A ptáte se po epické bitvě? Bohužel, žádnou jsem neviděl. Menší šarvátka na konci není natolik záživná, aby se šlo těšit aspoň na ni. Jediné, díky čemu se na to dá dívat jsou většinou povedené triky a občasné záblesky Jamese Newton Howarda. Stále ještě kroutím hlavou jak je možné, že se s tímhle někdo odvážil pustit do kin. To se nekonali žádné testovací projekce? Doufám, že pokračování nevznikne, a když, tak s jinými tvůrci. Mám chuť požadovat vstupné zpátky. EDIT. Má hluboká omluva Jamesi Newton Howardovi. Jeho OST patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy v tomto žánru slyšel. Ve snímku moc nevynikne, ale na samostatný poslech je to brilantní práce. OST je jasně za 5 stars.

Alice (2009) (seriál)

Vida, filmová produkce syFy většinou kouká na kvalitní produkci hodně z dálky, naštěstí je Alice z trochu jiného ranku. Stačí krátká expozice a pak se na dvě a půl hodiny ponoříme do říše divů. Ta je zabydlená svéráznými postavami (bílý rytíř rulez!). Vyprávění navzdory nemalé délce plyne rychle, trikaři se docela vytáhli a jejich postapo svět vypadá relativně uvěřitelně, myslím na televizní produkci. Škoda jen nemnoha logických a filmařských lapsů, jinak by to bylo za plný počet. I tak ale srovnání s velkorozpočtovou Burtonovou Alenkou nedopadá úplně špatně, byť je hlavně co se týče výpravy trochu jinde. Zkrátka dobře strávené tři hodiny.

Kick-Ass (2010)

Kick Ass ze začátku vypadá jako průměrná teenagerská komedie a končí jako regulérní komiksový akčňák. To, co se děje mezitím, je přinejmenším zvláštní. jako hlavní problém vnímám to, že jsem si nebyl sto oblíbit hlavního hrdinu. Všechno ostatní je za pět hvězd to bez debat. Akce je v pohodě, hlášky se taky najdou, ale logika si odjela na kanáry (například, všichni při přestřelce hledají zapalovač, přitom kerosin je vysoce hořlavé letecké palivo, nestačilo by jen střelit do země?)Takže je to za solidní čtyři a doufám, že Hit girl dostane VLASTNÍ celovečerák.