Království nebeské (2005)

Za Directors cut, který z dobrého filmu dělá vynikající film.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Tak konečně je transformace dokončena. Z filmu, který byl původně o pouličních závodech, muscle kárách a postavách charizmatických až na půdu je agresivní akční nářez. Je sice fakt, že scénárista jakoby se občas pásl na marihuaně co nutí hercům do úst ("Pamatuješ si na svého otce?" bolela nejvíc), ale když přijde slabší místo, je ve scénáři napsáno "Akční scéna". A tady vládne režisér. Kdo by to po tragické tokijské jízdě a jen slušné 4ce čekal, že z Justina Lina je nový akční král? Digitální omalovánky z předchozích filmů zmizely, všechno je perfektně přehledné ať už jsou to přestřelky nebo rvačky. Vytoužený souboj Diesel vs. Rock pumpuje do žil adrenalin (je fajn vidět Rocka zase s kvérem v ruce a drsňáckým výrazem, jen to upnuté tričko je děsně přihřátý). A pak přijde to nejlepší. EPICKÁ finální naháněčka v ulicích Ria. Osobně si myslím, že Linovi umyli hlavu za přehnaně digitální finále čtyřky, takže tady se razí nový styl: má-li se roztřískat auto, tak se roztříská auto. Mnohem menší množství CGI vůbec výrazně prospívá všem akčním scénám. SPOILER ALERT: Ale tu bonusovou titulkovou scénu si mohli odpustit. Oživování postav patří spíš do komiksu. KONEC SPOILERU. Scénáristicky je to tragedie (a to jsem nezmínil jaké mají postavy štěstí a záporácká stafáž mizernou mušku), ale režisér a herci to táhnou nahoru. Suma sumárum, ideální popkorn.

Batman a Robin (1997) odpad!

Je až hříšně snadné, dělat si z tohohle filmu srandu. Toporní herci, mizerná návaznost scén, genderová nerovnoprávnost (proč mají Batman s Robinem na kostýmu zvýrazněny bradavky a Batgirl ne), to je jen několik záporů. Největší zlo je scénář. Proslovy, které strká hercům do úst jsou otřesné, skoro fyzicky to bolí zejména u Arnolda. Každý si najde čas, aby ještě před střetem v klidu a nerušen ucedil drsnou hlášku (předpověď na dnešek: bude zas mrznout), a některé jsou skutečné perly (a teď přidám své supervojácké sérum, s krycím jménem JED). Sledovat Batmana a Robina není utrpení, je to jedna z nejlepších komedií, jaké jsem kdy viděl. Smůla, že to není komedie.

Batman navždy (1995)

OMG, WTF LOL, tohle všechno je Batman forever. A to prakticky od úvodních titulků. Pestrobarevná stylizace dává Batmanovi na frak a veškerou atmosféru Burtonových adaptací posílá do zadele. Přesto, nebo právě proto je film neskonale zábavný, i když pravděpodobně ne tak, jak si to představovali tvůrci. Je na pytel, když je titulní postava v lepším případě nezajímavá, v tom horším otravná, Val Kilmer je pro tuhle roli vyložená katastrofa. Chris O´Donnell hraje pod obraz a jeho postava ani zdaleka nevyužívá svůj potenciál. Ženské postavy jsou jen na ozdobu, Nicol těžce podehrává a spoléhá na to, že je hot (oprávněně) a Drew skoro není vidět. To, co táhne Batman forever z odpadu jsou záporáci. Tommy přehrává jako o život a Jim.. je zkrátka Jim. Takže za každého jednu hvězdu. P.s.: U scény, kdy se Batman usměje potom, co ho doktorka odmítla, jsem skoro spadl ze židle. Jo, a akce je divná.

Podivní (2010)

Možná si to čtyři hvězdy nezaslouží, ale dalo se to. Lekaček moc nebylo, celé se to nese spíš v depresivním duchu. Několik úmrtí jsem trefil, jedno ne, a to je vzhledem k tomu že přežije jen "několik" (záměrně nekonkretizuji) postav z mé strany docela provar a výhra scénáristů. Herecké výkony rozhodně nadprůměr, takže od pěti hvězd dělí podivné jen několik zbytečných odstřihů, které navíc vzhledem k eRkovému ratingu nedávají moc smysl, a fakt, že o zombie virech byly natočeny tři lepší filmy a z toho dva mají v názvu hranaté závorky.

Glee (2009) (seriál)

Ultrakorektní blbinka, naplněná až po okraj strhujícími tanečními čísly, přestřelenými momenty (tříšť) a ujetými postavami, mezi nimi jasně vede Brittany: "Hele, a to víš, že delfíni jsou teplí žraloci?" Po půlce první sezóny to sice není dokonalé, ale v subžánru středoškolské komedie jenooký mezi slepými králem. Kromě několika drobností mě pekelně štve snad jen to, že postavy při sebemenším podnětu mění názory o stoosmdesát stupňů (Ken). Těším se na díl, režírovaný Jossem Whedonem.

Zapreščennaja realnosť (2009)

Zapreshche... Kruci! Interceptor je derivát spousty snímků, namátkou například zde již zmiňovaný Matrix nebo také Equilibrium. Ke srovnání svádí desaturovaná barevná paleta, vypulírovaný vizuál i samotný námět. Přitom množství dialogů a minimalistická hudba napovídají spíše artový film. Ve výsledku vznikl bastard, míchající v sobě obojí. Rádoby cool akce, jen těžko maskující chabý rozpočet, romantická linka vyústěná ve snad nejvíc WTF milostné scéně desetiletí, plochý dramatický oblouk vedoucí k psychedelickému finále. Osudy postav mě ani v nejmenším nezajímaly a kdyby hrdina na konci neuspěl a slavně zemřel, řekl bych jen: Ouha, i to se stává. Nicméně jsem to přežil bez újmy na zdraví, což je asi tak jediná pozitivní věc, kterou můžu o... Interceptor prohlásit.

Sucker Punch (2011)

Audiovizuální žranice. Dokud Snyder tvořil eRkové filmy, měli jsme ho za boha. V momentě, kdy se stal otrokem ratingu, se 90 procent lidí směje jeho zpomalovačkám a ostatním (čest výjimkám) se prostě nelíbí. Nebudu lhát, na Sovy mám alergii, ale Sucker punch má něco do sebe. Pointa není úplně marná a ve zbytku filmu je pořád na co koukat. Sucker punch je film, kterému by jako jednomu z mála slušel sestřih do eRka (nebo vyšší:-)). Snyder režisér zkoušku složil, dokázal film natočit tak, aby zaujal. Návaznost záběrů, nápadité kompozice (makro knoflíku vládne), ani ty herečky nejsou na odstřel. Je to snad jediný film, kde náctiletým hrdinkám věřím střelbu ze samopalu. Scénář slouží jako spojení akčních sekvencí. Nalijme si čistého vína. Scénář stojí za ho... -dně málo. Ale na film se přesto kouká dobře, takže za tři. Nicméně, ochotně půjdu na film z kteréhokoli z fikčních světů, pokud na něj Snyderovi někdo dá peníze. Nejvíc mě zaujala rádoby první světová. Čtveřice holek s útočnými puškami, samopaly a bitevním dronem v zákopech? Any time!

Hlavně nezávazně (2011)

Nestačím zírat, v jakém filmu hraje čerstvá držitelka oscara. R-kový rating trestuhodně nevyužitý, režie nijaká, hlavní mužská postava nesympatická, toporná a spíše podehrávající, scénář je snůškou všech klišé romantických filmů. Vedlejší postavy nevýrazné, žádná nebyla dost trhlá, aby mě zaujala, i když asistentka produkce se v romantické scénce hodně snažila. Klady? Pár povedených hlášek, period-mix, mrkvová kytice a finální rada nevěsty. Na takový film zoufale málo.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Za pět a post oblíbence letošního léta. Mimozemšťan s nevymáchanou hubou si mě okamžitě získal. Spousta drobných fórků od pravděpodobně nejhoršího souboje historie běžícího v pozadí scény v televizi až po finální lokaci na Stolové hoře. V neposlední řadě brilantní technická stránka se slušnými akčními scénami a triky. EDIT: Tisíce facek a pohlavků distributorovi za podvyživený dabing a vykleštěný překlad.