Heuréka – město divů (2006) (seriál)

Instantní klasika. Eureka mě zaháčkovala po prvním díle. Sympatické postavy (v čele se šerifem), technobláboly, fajn atmosféra. To všechno a ještě mnohem víc obsahuje Eureka. Jeden z mála seriálů, které jsem viděl celé (dal jsem všech pět sezón v jedenácti dnech). Dokonce dvakrát. A znovu jsem se bavil. Je prostě nemožné ty postavy nemít rád, přestože první příjezd do města evokuje spíš Stepfordské paničky. Poměrně záhy se ukazuje, že nic není dokonalé. Přestože hlavním cílem seriálu je bavit, dokonce se dostavuje i napětí, a to navzdory faktu, že mnohé díly dokonce nemají záporáka v pravém slova smyslu (což samo o sobě je v soudobé televizní dramatické tvorbě unikátní). Po úvodních epizodických dílech se objevuje i hlavní linie s tajemným konsorciem (která se ale až do konce seriálu nestihne vyřešit). Také změna konceptu (podobně jako v případě Battlestar Galactica epizody na Nové Caprice) cestou do minulosti a následná odštěpená realita, která měla oživit stagnující děj (úspěšně, např linie Henryho a Grace a objevující se temné tóny u Henryho) Eurece prospěla. Ano, mám ty postavy rád, a tak se celý finální díl nese v duchu loučení se starými známými. A dokonce v české verzi v nadstandardně kvalitním překladu a dabingu (Jiří Langmajer je IMHO dokonalá volba na Cartera), který nezabíjí popkulturní odkazy a hlášky. Jasných pět a status jednoho z mých top ten, a to i přesto že nestojí na nákladných trikových exhibicích (i když i ty se najdou).

Čínský zvěrokruh (2012)

Já jsem spokojen. Úvod je sice ze všech tří Relikvií nejslabší, ale pak se to trochu rozjede a s příchodem pirátů jsem se regulérně začal bavit. Chyby samozřejmě jsou, podání příběhu není nejjistější, vztahy mezi postavami jsou navíc a nešikovně podané (spor o dítě). Jackie-režisér jednoduše drama nedokáže podat. Celý film by chtěl prostříhat, krutě přestřelená dvouhodinová stopáž je hrozně moc. Svou roli v tom možná sehráli i titulky. Navíc, s franštinou a ostatními jazyky si nejsem jistý, ale Jackieho (a ostatních) angličtina je prostě otřesná a bolely mě z ní uši. Ale docela mě to bavilo, a při souboji o kanape jsem se přistihl, že se nablble usmívám a okouzleně sleduji, co všechno ještě Jackie v devětapadesáti ukaskadéruje. Navíc, kdy se k tomu ještě navíc rozjede catfight (dokonce tvrdší, než Chanova ekvlibristika), přiznávám, ten film mě dostal. Pravda, sopečné finále je už hodně over the top, ale i tak budu mít na třetí relikvii dobré vzpomínky. Není to dokonalé (první hodina) ale ty čtyři hvězdy si Jackie vykopal. A teď si jdu pustit druhý díl.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Pořád je to hnůj. Ale je to zároveň první díl, ve kterém se něco děje, začíná fungovat chemie mezi Stewartovou a Pattinsonem a zároveň se nebere úplně vážně. Sice je to dějově pořád amorální svinstvo, ale Slade si z toho dělá regulérní srandu a celý film je posetý narážkami a ironickou nadsázkou ("Doesnt he have a shirt?" a rozhovor s tátou "I am a virgin."). Dialogy dávají smysl (rozhovor s Rosalií je dokonce výborný) a konečně nejsou jen natahované co to jde, ale najdou se i svižnější názorové výměny. Jen je škoda, že film je přivázán ke kolejnici jménem předloha, která ho táhne ke dnu. Vlastně si myslím, že kdyby někdo amputoval hlavní trojici i s jejich hlavní linkou, mohlo by to být docela dobré upírské drama. Cullenovi ( mínus Edward) a indiánští vlkodlaci (mínus Jacob) jsou docela sympatičtí. Akční scény jsou statické, ale mají něco do sebe, jen je škoda, že knížete estetické krve Sladea zotročil rating. Suma sumárum, poprvé můžu zodpovědně říct, že jsem netrpěl. Snad to zvládne i Condon. Když si představím, že by mě čekalo něco takového, jako ve druhém díle, ty čtyři hodiny bych asi nevydržel. Což je ostatně zvláštní. Proč mají tak neskutečně řídké zápletky (tak řídké, jakoby vlastně chyběly), takhle krutě přestřelené stopáže. Vždyť každý díl má ke dvěma hodinám, a přitom se tam nic neděje. Uvidíme. Snad to Condon vytáhne aspoň na průměr.

Twilight sága: Nový měsíc (2009) odpad!

Může mi někdo říct, co jsem to právě viděl? Tohle totiž skoro hraničilo s hrdelním trestním činem pro všechny zúčastněné. Teď trochu seriózně: Proč je to sakra nevhodné do dvanácti let? Mělo by to být spíš nevhodné pro všechny bez těžce masochistických sklonů. Jediné plus oproti jedničce je, že zmizel otravný modrý feeling a objevil se náznak nápadité akční scény. Jinak je všechno v ještě větší žumpě než posledně. Tentokrát nejde jen o scénář, ten měl být spolu s minulým dílem zakopán hluboko do země spolu s jeho autorem, aby už nic takového nemohl vyplodit. Snažím se vyhýbat tendenčnímu psaní, ale Neexistuje nic, čím bych si obhájil třeba i jen stín hvězdy. Herecké výkony - nejsou. O scénáři už tu řeč byla, horší výběr hudby jsem ještě neviděl (suverénně vede honička v lese, připadal jsem si jak na houbičkách, kvalitních a velmi halucinogenních), režisér (mýty tvrdí, že na place někdo takový byl) snad jel na první dobrou, a ty neúnosně natahované dialogy... Kdyby postavy mluvili tak, jak běžní, nelobotomizovaní lidé, s bídou by z toho vyšla stopáž na jednu epizodu seriálu. Ano, myslím, že je na čase vyjít s pravdou ven: Ten film nenávidím. Tohle je tak čistý odpad, jako ještě žádný jiný. Postavy si ubližují, pak se jedna druhé omlouvá, druhá té první vysvětluje, že to udělala pro její dobro... Ke každému filmu se snažím přistupovat nezaujatě, ale tohle je regulérní filmový ekvivalent satana a důkaz, že staří Mayové měli možná pravdu a tahle série je jednou z biblických ran. Hold, kobylky, krev v kašnách a potopy už asi nefrčí. Jen to zatmění v příštím díle je dost oldschool. Takže, až se vzpamatuji, dám další. Ne, netěším se. Poslední věta? "Vem si mě, Bello." Ouch.

Tajemný muž (2012)

Kdybych se líp podíval na žánry, možná bych nebyl tak překvapený. Takhle jsem si Tajemného muže pustil jako horor na dobrou noc. A on horor není. Během sledování je všechno v pohodě, ale jak film skončí, vyrojí se spousta otázek. SPOILER ALERT: Jestliže to obyvatelům města došlo, proč to nezačali řešit dřív? Proč nezavolali policii? Proč si Kristin myslela, že je Julyin manžel po smrti? KONEC SPOILERŮ. To nic nemění na tom, že twist vprostřed filmu je z ranku What the hell... Finále není špatné, ale Jennyina postava je tam navíc, přestože se na Jodelle kouká čím dál líp. Natočeno to není zle, ale za půlkou začne být děj ředěn a natahován zbytečnými dlouhými záběry, bez kterých by mohl být Tall man klidně o deset patnáct minut kratší a ničemu by to neuškodilo. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem na to koukal od půl třetí v noci mě to bez problémů udrželo vzhůru a to se cení.

Ocelová pěst (2011)

200. koment. Sportovní drama říznuté rodinnou limonádou. Výsledkem je čistý průměr. Max není na odstřel, Jackman si odehraje to svoje (se slušivým překladem a dabingem), Evangeline Lilly (o které jsem zkraje měl podezření, že je Kentonova sestra) je matná, ale netahalo mě to za oči, jen jsem jí toho robotického mechanika, nebo co to mělo být moc nevěřil. Mizerný záporák, který je úplně zbytečný a je tam jen proto, aby tam nějaký byl. Boti jsou krásně animovaný, a tentokrát jsem jim věřil i fyziku, skutečně se hýbali tak, jak si já představuji půltunového robota. Ocelová pěst je sice veskrze průměrná, ale za triky a skutečně výborný finální zápas, který dokáže i strhnout, přestože jsem dokázal odhadnout, co se bude dít dál je ta hvězda navíc.

Zlatý kompas (2007)

Je to hezké, ale chybí tomu něco navíc. Předloha poměrně výrazně ryje do náboženského tmářství, ale film veškeré náročnější podhoubí zredukoval na bezmyšlenkovou dobrodružnou jízdu. Nemuselo by to být nutně špatně, ale triky jsou přinejmenším nevyrovnané, přestože je Lyra co chvíli v nebezpečí, nějak jsem se o ni nebál, přestože je Dakota sympatická a do role se hodí. Deus ex machina povýšený na styl vyprávění. Vždycky když Lyra potřebuje pomoci, objeví se záchrana. Jednou se to dá snést, popáté (Romuni, Scoresby, Iorek, paní Coulterová (Star Wars vrací úder:-), všichni dohromady) to ale zabíjí veškeré napětí. Takže neškodné tři hvězdy. Vzhledem k mizerným tržbám zamrzí obligátní "to be continued" v závěru.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Sice jsem měl vůči Hobitovi averzi (které jsem se tak docela nezbavil, ale o tom dále), ale užil jsem si ho. Úvod, kdy by měl film navnadit, je slabý. Sice ne tak, aby mě to donutilo vypnout, ale je to rozhodně nejslabší část. Expozice je zkrátka přehnaná. Flashbacková bitva v Morii na chviličku vytrhne, ale pak zpátky do průměru. Například incident se zlobry přijde po hodině (!). Mezitím se ještě stačí zjevit Radagast a být na odstřel. Ono vůbec celé to šaškování je tam navíc a jen otravuje. Navíc, jako úlitba dětem nedává moc smysl v souvislosti se skřetorubeckou olympiádou v poslední čtvrtině. Uspávací půlhoďka v Roklince a poté film zcela změní své vyznění. Od (hospodské:-)) rvačky skalních obrů je z toho najednou Jackson jak ho známe a milujeme. U hádanek ve tmě jsem to začal žrát (je vidět, že tuhle část Jackson očividně nechtěl odfláknout a užil si to), a pak už jen okouzleně sledoval, co se děje. Nápadité vybíjení skřetího doupěte a osudové setkání na ostrohu. Oproti LotRovi jsou sice triky o něco preciznější (ne vždy lepší, např. úvodní přepadení Dolu), Shore jakoby přeskočil těch devět let a po Návratu krále se vrhl rovnou na Hobbita (rozdíly jsou minimální). Britský dr. Watson do role překvapivě pasuje, McKellen jen přezul ponožky. Jediný, kdo se z trpaslické jednotky zvláštního určení vryje do paměti je Thorin Pavéza. Armitage je jediný, kdo z té haldy pochodujících čepelí a ostří má charisma. Takže, dal bych pět, ale nudu na začátku při nejlepší vůli nejsem schopen odpustit. Takže za čtyři. Rozjeté je to hezky, a jelikož v Desolation of Smaug nemusí být expozice, tak věřím, že to bude za plný počet (EDIT: Tohle byl krutý omyl.). A Song of Misty mountains je. Prostě. Boží.

Stmívání (2008)

Krásný příklad filmu, kde nefunguje absolutně nic a subjektivně nejdelší dvě hodiny mého filmového života. Chemie mezi hlavními postavami - nefunguje. Atmosféra - není (a ten odporně modrozelený filtr tam je proč?). Gradace? Ježiš, nestrašte. A hudbu, která by sedla ke scéně snad měli zakázanou. A ty hlášky co se z nich sypou ("Jako malí jsme si dělali koláčky z bláta."). Chvíli po dokoukání mám neovladatelnou touhu vyjadřovat se pouze v antismajlících a emotikonech. Říkal jsem si, že to přeci nemůže být tak hrozné, jak okolí tvrdí. Není. Je to ještě horší. Stotožňuji se s názorem bývalého kolegy: Upíři mají na slunci hořet, a ne zářit. Asi holt nejsem cílovka. Za co je ta hvězda? Za jeden jediný záběr: Bella a Ed na stromě. Strašně dobře se do Twilightu kope. Rytmus scén, střih, triky, napětí, dokonce i samotný děj. Aspoň za to dík.

Legendární parta (2012)

Překrásná animace ve službách průměrného příběhu. Dvě lepší hlášky na moře dialogového balastu, minimum humoru a nezajímavé postavy including té hlavní. Námět i provedení je veskrze dětské a nabízí pramalou přidanou hodnotu pro dospělého diváka. Hudba je taky nevýrazná (hm, Desplat, no), a Chris Pine se IMHO na Frosta hlasově vůbec nehodí. Ale jak říkám, animace je dělaná s láskou a je prostě úžasná, takže jsem rezignoval na příběh a prostě se kochal. Takže průměr.