Superman/Shazam!: Návrat černého Adama (2010)

Slabý příběh, stojící sám o sobě, fakt, že Supík je pouze vedlejší postavou, rozsah epizody animovaného seriálu. Liduprázdné ulice velkoměsta, ve kterých se pohybují jen požárníci a blondýna. Na druhou stranu, animace je hezká a Kapitán Marvel by mohl být jakousi magickou protiváhou Supermana. Snad další film s ním bude podařenější. P. S.: Být zaměstnancem Technických služeb Metropolisu (nebo kde se to odehrává) asi nebude žádný med.

Nejsem do tebe blázen (2014) (seriál)

Po třech dílech to totálně žeru, ale vydržím aspoň do konce sezóny, abych věděl, jestli tomu fakt těch pět hvězd napálím.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

S prvním restartem pavoučka jsem ještě šel trochu proti proudu. Spousta lidí na něj nadávalo (i v mém okolí), ale mně se líbil. Bral jsem ho včetně patosu, romantiky a faktu, že je to v podstatě epičtější vztahovka. I pokračování se na tomhle kurzu zuby nehty drží, jenže tentokrát už to prostě nefunguje. Dvojka se drží železného pravidla dvojek: "Všeho víc." Bohužel se přidávalo v té nezábavné části. Hormony, ne-logika, záporáci (člověk by řekl, že zrovna Spiderman by se měl v tomhle poučit ze třetího Raimiho Spidermana). Parkerovi jeho alter ago překáží v osobním životě. V jedničce otci Gwen slíbil, že se od ní bude držet dál. Jenže on nechce. Vše nakonec vyústí v to, že se s ním Gwen rozejde. Sice píšu nakonec, jenže pozor, popsané se uděje v prvních dvaceti minutách (a to je v tom ještě zamotán flashback z minulosti a akční scéna). Následuje nepochopitelné martyrium spřátelování se, nevěrohodné odtažitosti, do toho zableskne modré oblohy líbačka v kumbále, ale vlastně nikdo, až do finále, neví na čem je. Logiku u komiksů moc neřeším, ale přeci jen si neodpustím: zneškodnění protivníka, který ovládá elektřinu, VODOU? To jako vážně?? Ad záporáci: Někde jsem četl, že dílo je jen tak dobré, jako jeho antagonista. Tady je to taky mizérie. Foxův Elektro je tak mizerně napsaná postava s nevěrohodnou motivací a větší než malou psychickou poruchou, že je to až u pánů Orciho a Kurtzmana s podivem. Emo Osborne je spíš takový podržtaška, který je na plátně příliš krátkou dobu na to, aby jeho proměna v Green Goblina vyvolala nějakou emocionální reakci. Ptal-li by se mne někdo na herce, prohlašuji, že jediný kdo z celého ansámblu hraje, je Sally Field. K tomu přidejte fakt, že linie s Parkerovými rodiči se zase jen nakousla a nechala smrdět dál, a vyjde vám, že jedinými klady Amazing Spider-mana 2 jsou akční scény. Jsou kvalitně otrikované s jednou čestnou výjimkou přehledné a relativně nápadité, ale krátké a uprostřed haldy hlušiny, takže ani finální fackovaná, která přijde po víc než hodině a čtvrt (!) to nemá šanci zachránit. Dneska je v módě slovo temnota, jenže v tomhle případě ji reprezentuje pouze jedno, pravda, překvapivé (a zbytečné) úmrtí. Jakýkoli nadhled vyšuměl do pryč. Tohle je prostě průser.

Zátah 2 (2014)

Dvouapůlhodinový akčňák. Dvě slova která bohužel vystihují vše. První díl byl nekompromisní přímočarý nářez, který se s ničím moc nepáral. Pokračování kráčí ve stylu "všeho víc". Víc postav, víc děje, víc protivníků, víc krve. V Indonésii je možná vše v pořádku, ale já jsem měl problém se orientovat v tom kvantu postav. Všichni ti gangsteři se mi slévali do jedné nepřehledné masy (nehledě na fakt, že jim sice nerostly pořádné vousy, ale skoro každý si pěstoval knír nebo bradku, nicméně to je ryze můj subjektivní problém). Více děje zase způsobuje, že se Berandal až v podstatě do druhé poloviny hodně táhne. Nenudí, ale táhne se, a to je spolu s bordelem v postavách VELKÝ problém. Iko to táhne všechno na svém permanentně zamračeném pohledu, ale zakrýt díry v příběhu prostě nemůže. Díky DAVOVÝM střetům zase do očí bije fakt, že soupeři čekají na to, až hrdina domlátí předchozího pána, aby mohli zaútočit. Na druhou stranu zase dokazují fakt, že být kaskadérem v Indonésii je stejně mizerná práce, jako o kousek výš, v Thajsku. Zatím jen kritizuji, ale zhruba od průvanu v hlavě to najednou začne všechno šlapat. Berandal se vrátí k videoherní struktuře, příběh se v podstatě vyřeší, zjeví se boss a jeho dva (lahůdkoví) podržtaškové, a může začít ruční řešení. Tady se pozitivně projeví fakt, že Evans se podílel na akční choreografii, takže ví, co zabrat a jaký detail vypíchnout. Závěrečný kuchyňský duel je výborný, ale ještě lepší je IMHO souboj Iko versus Baseballista + Kladivářka. Po dlouhé kritice se sice zdají 4 hvězdy neadekvátní, první polovina se sice táhne, ale pouze v kontextu té druhé. Pokud jde o akční součástky, Berandal stále vládne (a netrpělivě čekám, jak se k tomu postaví Tony Jaa), ale řekl bych, že s gangsterským eposem si Evans uřízl trochu velké sousto.

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012) odpad!

Na tomto místě původně měl být obsáhlý a velmi znechucený komentář, obsahující vše, co je na tom filmu špatně, ale po střízlivé úvaze jsem došel k závěru, že tomu týden usilovné práce věnovat nehodlám. Takže jsem jen rád, že to mám za sebou, a že mě moje mizerná paměť škodolibě nezklame a urychleně to zapomene.

300: Vzestup říše (2014)

Ne, ani tohle není historické drama. Pokračování vysoce stylizovaného ultramilitantního komiksáku dorovnalo první díl a dokonce ho překonává. Stapleton sice není Butler (své taky dělá fakt, že Léonidas byl mašina na zabíjení, zatímco Thémistokles bojuje především mozkem), a do macho hovada jako v Protiúderu má daleko, ačkoli koitální kvótu splnil, tak pochybnostmi zmítaného člověka, čelícího ztrátám mu zase tak nevěřím. Eva Green má oproti tomu badass level proklatě vysoko, a rozhodně bych nechtěl být jejím generálem. Menší porce politiky zatraceně prospívá dynamice děje, který se tu kupodivu objevuje (zatímco v prvním díle šlo jen o to hrdinně padnout), nárůst rozpočtu je zatraceně znát na tricích a jedno z režisérských překvapení roku těžce válí, přihlédneme li k tomu že měl Murro na svědomí pouze romantickou komedii. Sebejistě využívá trademarkové scény z jedničky a přináší dlouhé záběry na decimování peršanů. Byť finální pomsta není tak překvapivá, jak asi měla být, bohatě to vynahrazuje milým detailem, a to starou Lannisterovou v bojovém módu. Jako bonus je také vynikající a dokonale padnoucí hudba. Já jsem velmi spokojen.

Pompeje (2014)

Řekněme si na rovinu dvě věci: Anderson není Scott a Harington není Crowe. Úvod Pompeii připomíná spíš než nejslavnějšího barbara Krále Artuše s Owenem. Kit prostě hraje drsňáka s traumatem, potíž je, že mu ani jednoho nežeru. Na drsňáka mu scénář nedává moc prostor a trauma prostě herecky neutáhne. A když nefunguje hlavní postava, jdou do kelu i všechny ostatní. Hlavní antagonista jen vydělává na nájem (a Pompejemi zjevně pouze zaplácl čas před další Čtyřiadvacítkou), Trinity se objeví na chvilku a Emča všechno odehraje svýma očima. Jí jediné bych tu zamilovanost i věřil, ale scénář pospíchá tak přímočaře, že chybí jakákoli peripetie, která by diváka donutila postavám fandit. Pompeii vypadají jako TROŠKU dražší epizoda Spartaka, ovšem bez krve, slušných akčních scén, a BEZ OSTRÝCH MEČŮ. Ne, vážně, ještě jsem neviděl film z historie, kde by to tak křičelo z obrazu. (BTW: Jeden meč gladiátor zlomí rukou, ale jiný vydrží i úder do kamene.) Naštěstí film začne šlapat v momentě, kdy si Vesuv odkašle. Souboje jsou sice mizerné, ale finální naháněčka hroutícím se městem je hodně slušná. Ostatně, ta je spolu s výtečnými triky to jediné, co se skutečně bez červenání dá pochválit. Podprůměr.

Na hraně zítřka (2014)

Hmm, další UFO invaze. A znovu jsou neporazitelní. Posledním protiútokem to všechno zvrátíme. Jenže UFOs o něm ví, takže z plážové bitvy jsou velkoobjemová a výkonná jatka. A do toho všeho nakráčí Bill, zbabělý tiskový mluvčí v podání zase přesného a důvěryhodného Tomíka. Trailery EoT prezentovaly jako válečnou akční sci-fi. Co se jim ale podařilo zastřít, je veliká spousta humoru, který podpírá střední část, kdy už koncept respawnu začíná trochu omšelý. Akce jako taková je živelná, přehledná a parádně otrikovaná (popravdě jsem na tricích nenašel jedinou chybu, snad až na nepovedený kouř v dálce v londýnské scéně). Emoce se najdou taky. Finále je sice klišovité, stejně jako debil nadřízeným, ale poslední boj Toma a jeho squad JE parádní finále. Vlastně jsem na EoT našel jedinou chybu, krutě nepadnoucí titulkový song, a to už něco značí. Sice počkám na druhou (třetí, čtvrtou,...) projekci, ale mám velké podezření, že jsem právě našel nového člena své topky. Takže za mně VELIKÁ spokojenost. P. S.: Emily jako Fullmetal Bitch je strašně HOT!! P. S. 2: Proč to neříct: EoT je jeden z nejzábavnějších a nejnářezovějších filmů posledních let.

Protiúder (2010) (seriál)

Scénář je na úrovni kteréhokoli pozdějšího dílu Call of Duty, to je pravda. Béčkové zápletky a jednorozměrní hrdinové jsou tu taky. V podstatě je to totéž, co kterýkoli jiný akčně-špionážní seriál. Jenže. Na druhou stranu, pokud jde o akční scény, Protiúder si dává k snídani ÚPLNĚ VŠECHNO, CO V TOMHLE ŽÁNRU V TELEVIZI EXISTUJE. Boje jsou uvěřitelné, takticky přesné a dlouhé. Ne nadarmo si drží přízvisko nejakčnější seriál současnosti. Pokud se na tenhle žánr zaměřujete jako já, tetelíte se blahem. V neposlední řadě zde hojně účinkuje český samopal vz. 58. Takže ode mě odvázaných a velmi nadšených pět hvězd.

Equilibrium (2002)

Problém je, že jinde než při akčních scénách není využit ani kousek invence, nebo vlastního nápadu. A tak přestože to Bale celé odtáhl na vlastních ramenou, bohužel to výš jak na průměr Equilibrium nevytáhne. Produkční kvality taky nejsou žádná výhra, digitální triky jsou dík rozpočtu doslova hnusné a scénář nemá odvahu ani na jedinou aspoň trochu šokující scénu, rádoby překvapivé zvraty jsem byl schopen odhadnout před tím, než se staly. Takže je to průměr, hlavně díky pohledné akci. P. S.: Obsazení Seana Beana už beru jako regulérní spoiler.