Faunův labyrint (2006)

A já vůl si to pustil jako pohádku. Nu, vystřízlivěl jsem z toho celkem rychle. A připojuji se k té haldě lidí, co Faunův labyrint vynášejí do nebes. Mrazivé prostředí válečného Španělska dokonale sedí na to, co se podle synopse zdá, jako pohádkový příběh. Ofélie je asi nejlépe zahranou dětskou postavou, co si pamatuji, prvotřídní záporák (a že je to pořádná svině), je rovněž dobře (tedy odporně) zahrán, a nenašel jsem jedinou chybku na zpracování.

Metropolis (1927)

Měl jsem obavy, že to dnes bude už působit směšně, ale opak je pravdou. Výrazové prostředky jsou už někde jinde, pročež musí Metropolis vyprávět výhradně obrazem, ale na to, že je filmu téměř devadesát let, stále působí svěže. Pravda, hodně tomu pomáhá skutečně na svojí dobu megalomanská výprava. Viděno u příležitosti vydání Complete verze (ve které přesto ještě dvě scény chybí), a navzdory smrtící délce jsem se ani chvilku nenudil a pohlcen sledoval velkolepý a přitom hluboce lidský a morální blockbuster.

Peacemaker (1997)

Asi mé největší Guilty pleasure. Adrenalinový akční polit-thriller se svižným tempem (ne vážně, copak se ten film na chvíli zastaví?), sympatickými herci, slušnou akcí a opravdu výbornou hudbou. Scénář by sice možná potřeboval hodně vypilovat, na druhou stranu, může někdo říct, že se to nemůže stát?

Sněhurka a lovec (2012)

Na jedné scéně vyloženě otravné scény (v podstatě všechny se Sněhurkou (přiznávám, byl jsem v pokušení zaměnit v za k, na rovinu, asi mi temná zkušenost s Twilight ságou vypěstovala celkem pokročilou averzi ke Stewartové), speciálně motivační proslov po wtf jablečné otravě a vzkříšení (vím že tam má být, ale nepochybně to tam šlo zapracovat lépe), jsem jen tak tak nepřeskočil), na straně druhé opravdu solidní atmosféra spolu s výpravou a triky. Opisuje to od spousty filmů, ale naštěstí to nedělá příliš okatě. Hemsworth si vystřihl dalšího sympaťáka a Charlize by mohla záporačit i nadále, jen s výrazně vyšším ratingem, takhle z hlavy mne nenapadá žádná lepší Femme fatale (abych se vyhnul titulu MILF) mezi současnými herečkami. Suma sumárum, pokud se nenechám ovlivnit averzí ke Stewartce, vychází mi z toho nadprůměr. P. S.: Tímto se omlouvám za větší než malé užití závorek.

Až po uši (2014) (seriál)

Mno, tak po třech epizodách je jasných několik věcí: po obrazové a střihové stránce je to někde úplně jinde než takřka všechny tuzemské televizní seriály, scénář je spíš než co jiného sled tragikomických scének (občas hraničící až s absurdní komedií, krutě nezvládnutá návštěva Čvančarové s Polívkovou v baru HODNĚ bolela), herci jsou jak na houpačce, tu hrají přirozeně, onde zase pře/podehrávají. Kolem zmiňované Polívkové bych se zastal, její postava není ani zdaleka tak otravná, jako zbytečná. Daleko protivnější je mi postava Lenky Krobotové a musím říct, že ji Aňa vystihla poměrně přesně. Jsem moc zvědav, jak se to vyvine dál, osobně mám několik tipů, co by se mohlo stát. Moc by mne zajímalo, jak vypadá scénář, jmenovitě dialogy, jestli herci improvizují, případně mají možnost si text upravit do úst, nebo je je striktně neměnný. Musím říct, že jsem ještě NIKDY neslyšel v jakémkoli seriálu nebo pořadu tolikrát slovo "tak", myšleno jako verbální výplň, a dost mne to tahá za uši. Dost dobře nevím, jaký je vlastně APU žánr. Možná by stálo za to někde trochu přitlačit, protože romantiky je málo, komedie je málo i dramatu je málo. Přitom už od Hořícího keře víme, že se HBO nebojí říznout mnohem víc do hloubky. A není to třeba tím Hřebejkem? Zatím nehodnoceno, uvidíme, kam se to vyvine (jestli vůbec někam).

Interstellar (2014)

Strašně, strašně moc bych chtěl napsat, že je to nová 2001, žel není. Navenek se zdá všechno v pořádku, postavy šlapou, režie je sebejistá, herci hrají jako o život, ale pak se začnete dostávat do zápletky a najednou přijde pocit podobný momentu mezi tím, co se kopnete do malíčku na noze a než přijde bolest. Nastane okamžik (u mne to bylo zhruba po hodině filmu), kdy si říkáte, "to ne, takhle hloupé a průhledné to přeci nebude." Nejen že bude, je to ještě horší, ono to začne být ještě k tomu nelogické. A to je u filmu, který si zakládá na tom, že je to SCIENCE-fiction, pro mne neodpustitelné. Co na tom, že tu máme živé, chybující a veskrze lidské a uvěřitelné postavy, podle soudobých poznatků přesné ztvárnění černé a červí díry (ačkoli i tady mi film trochu hapruje), opravdu dobré nápady (jako planeta obřích vln nebo zmrzlé mraky), když scénář předepisuje dějový oblouk, jako z barona Prášila, speciálně historku o vytažení sebe sama za vlasy z bažiny. Aby bylo jasno, film jsem si v kině užil, a líbil se mi. Ale pak jsem přišel domů a samovolně o něm začal přemýšlet. A to byla chyba. Možná, kdyby z toho mediální kampaň nedělala inteligentní sci-fi, vypadalo by to jinak. Ale takhle to Interstellaru nejsem ochoten odpustit. EDIT: Napodruhé, když už víte co máte čekat, je dojem o moc lepší, pořád to ale strašně moc chtělo stříhat. Aktuálně za čtyři.

Želvy Ninja (2014)

Trailery vypadaly zajímavě a zábavně, ale takhle tedy vážně ne. Želvičky bohužel nejsou ani jedno. Scénář, obsahující snad všechna klišé, nenavazující scény (a to včetně faktu, že Raffael má v jedné a té samé scéně jizvu jednou na levé straně a jednou na pravé), podivně nekvalitní triky (na film za 125 mega), otravný humor (vlastně nejvtipnější scéna je během závěrečných titulků) a neuvěřitelně nenápadité a nepřehledné akční scény, snímané ze zvláštních úhlů a tvrdošíjně proti ostrému světlu. Takže se smutkem v srdci musím říct, že nejlepším filmem, s želvákama je pořád ještě TMNT z 2007. P.S.: Je zvláštní vidět marketink postavený ne na režisérovi, ale na producentovi. Zdá se, že Bay přebírá otěže po Bruckheimerovi. P.S.2: Jo, ta hvězda je za Megan.

Transformers: Zánik (2014)

Po druhé minutě jsem si říkal, co to ten Bay sakra hulil. Ano, celá předchozí trilogie měla svoje WTF momenty, ale to, co se děje tady, to je úplně nový vrchol. Následujících zhruba čtyřicet minut je marný a bezzubý pokus o rodinné drama. S patosem, kamerovými oblety, postavami snímanými z podhledu a záběry do slunce. Mimochodem, většina to asi čekala, ale stejně to napíšu: drama taky nefunguje. Přesto, že je Marky Mark relativně sympatická postava, a Nicola Peltz definitivně nechala zapomenout na průšvih s Posledním vládcem větru/ů. Yeager je sice lepší Witwickyho, ale Megan je pořád nejlepší roštěnka série. No, a po čtyřiceti minutách začne bordel. Osobně si myslím, že po opuštění stodoly scénář obsahuje pouze citoslovce. Ke slovu se dostávají náhody, králíci z klobouku a deus ex machina. A to prosím celé následující dvě hodiny až do konce. Zbytek filmu je (po tom utrpení na začátku) totiž ještě větší shit. Jsem sice zvyklý, že v Bayových filmech vybouchne i banán spadlý na zem, ale tady definitivně ztratil soudnost. První tři filmy ještě jakž takž dávaly smysl, ale tady si dělá co chce. Proč do filmu strkat jasnou obdobu Stevea Jobse? Protože můžu. Proč bych tam nedal i dinoboty a transformeří stvořitele? Bay se chová jako otylé dítě v cukrárně. Páni producenti můžu tam dát tohle? A tohle? A taky tohle? A páni producenti to všechno zaplatí, protože vědí, že lidi stejně přijdou a oni svoje prachy dostanou zpátky. Transformeři se zkrátka zalkli svojí snahou o epičnost a režisérovou neschopností vytvořit postavy, které žijí. Všechny jakoby se vygenerovaly před začátkem filmu. Letní blockbusterová sezóna 2014 byla slušně nabitá a nečekaná spousta filmů se povedla. Age of extinction k nim ale nepatří. JEDINÉ, co můžu na tomhle pochválit jsou triky, za něž výhradně je ta jedna hvězda. Přiznám se: v srdci chovám odvážný a smělý sen, že Bay konečně sekne s Transkami a natočí pro změnu něco normálního. Třeba další Mizery. Jenže dokud to bude vydělávat, tak se to asi nestane. A to je škoda.

Berlínská mise (2013)

Proč ne? V případě akutního deficitu Bourna je Berlínská složka ideální náhradou. Komplikovaný příběh boje několika tajných služeb, slušní herci a uvěřitelné motivace (a že 4 miliardy dolarů je sakra hodně motivace) a v neposlední řadě i výtečná akce spolu s parádním ozvučením. A to jsem si říkal, že už seknu s těmi korejskými akčňáky. Hafo postav, nesrozumitelná jména a unifikovaný vzhled a scény, které tam nemají co dělat (koukám na tebe, Soar into the sun). V Berlíně je sice hafo postav, ale s postupem času to začne dávat smysl, jednotlivé lidi od sebe lze odlišit a fakt, že v celém filmu není jediná odbočka mimo a po celou stopáž šlape na plyn. SPOILER: Jako bonus film neobsahuje hepáč a případné pokračování slibuje výživný revenge-movie. SPOILER END. Za co tedy ta hvězda dolů? Za úvodní zmatek v příběhu a vztazích a za fakt, že ačkoli se to tváří realisticky, tak ohromná laxnost německých úřadů přímo bije do očí. A taky za to, kolik toho vydrží postřelený člověk.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Sedm let marně čekám, než někdo v rámci žánru aspoň dorovná Stardust. Sněhurka s lovcem dojela na mizernou Sněhurku, Zlatý kompas byl cílený moc na děti a Oz rovnou odporný. Maleficent mě vůbec nezajímala, naštěstí se z ní vylíhl relativně příjemný, rychle ubíhající snímek s nečekaně sympatickými postavami. Krom jedné. Vážně, marně pátrám v paměti, kdy Sharlto Copley hrál sympatickou postavu, a krom Murdocka z A-týmu si na žádnou nemůžu vzpomenout. To, a do očí křičící logické chyby spolu s se zmatenou první půlhodinou jsou jediné chyby Maleficent (jo, a ještě to, že někdo pojmenuje malou rozjívenou holku Zloba). Zbytek je sympaticky zahrané (to mimčo prostě muselo být digitální), kvalitně otrikované fantasy.