Altoobi : riteon too beiseu (2012)

Jihokorejský Top gun. Hm. Úvod byl zmatený, postavy se mi pletly, a celá první hodina se mi neskutečně vlekla. V japonských tvářích a jménech se sice už dokážu relativně slušně vyznat, ale korejské mi stále dělají potíže. Ani casting tomu moc nepomohl, jedinou výrazněji odlišenou postavou byl hlavní mechanik s dlouhými vlasy a obě ženské postavy, jinak jakoby se na obrazovce pohyboval anonymní dav. Scény se dvěma mechaniky byly otravné a chtěly vystříhat, protože pro děj neměly žádný význam. Romantická linka byla sympatická, ale trochu zvláštní ("Vsaďte se se mnou. Když vyhraju, necháte mně dát vám facku, chtěla bych vám jednu vlepit", nebo výlet rogalem). Vývoj hlavní postavy nedával moc smysl, první hodina se neskutečně táhla a když jsem zjistil, že mě čeká ještě jedna, málem jsem to oplakal. Ale. Po náletu na Soul se to rozjede, konečně přichází to pravé drama a akce. Sice jí ubližuje zběsilý střih a slabší CG, ale je dravá a nápaditá, byť nerealistická. Například poloměr zatáčky při rychlosti mach 0,9 je přes dva a čtvrt kilometru. Srovnejte si to s manévrovacími schopnostmi filmových strojů. A finální naháněčka ztraceného pilota severokorejskými vojáky mě pobavila. Jakto, že dvacet lidí ma takový problém trefit člověka utíkajícího zhruba třicet metrů před nimi? Takže, kromě slušivé, ale podfinancované akce tu máme sbírku klišé ("Slib mi, že se vrátíš."), zmatek v postavách a neskutečně otravné neustálé řvaní. Takže za dvě hvězdy.

Bídníci (2012)

Těžko říct, pro koho jsou Bídníci vlastně určeni. Muzikál asi není každého šálek čaje. Na historické drama se tu příliš zpívá, na velkofilm obsahují poměrně málo opulentních záběrů, bojové scény... jsou v podstatě dvě a půl. A mizerné. Nicméně. Herci (zpěváci) hrají jako o život. Emoce z nich tryskají proudem. Snad všichni ve svých rolích sedí jako p***l na hrnec. Wolverine, generál Maximus, Catwoman. Dokonce, vůbec poprvé, mi nevadila Amanda Seyfried. A lepší Thénardierovi než Borat a Bellatrix Lestrangeová mě nenapadají. Výtek ovšem taky není málo. Rozmáchlejší scény se dají spočítat na prstech JEDNÉ ruky (to není nadsázka, ale fakt), takže se neodbytně vnucuje dojem, že sledujete televizní film, odehrávající se skoro celý v interiérech. Kritizovaný styl natáčení zpěvu on set není zas tak strašný. Popravdě, jsem si musel chvilku zvykat, ale když Valjean vedl monolog u biskupa, bylo to už v pohodě. Větší potíž mám se záběrováním. S železnou pravděpodobností jsou herci zabíráni ne tak, aby koukali jakoby do záběru, zde se dívají ven. Vadilo mi to, a dost. Takovéto momenty jsou ovšem vyvažovány třeba hned prvním záběrem. Úvod je totiž čirá esence výpravného velkofilmu. Valjeanovo propuštění na podmínku (nabízí se paralela s poslední amnestií Václava Klause :-)) krádež v kostele, která to vlastně všechno odstartuje. Pak přijde střih o osm let později. Z bývalého trestance a galejníka je najednou majitel továrny a starosta. Ten čas tam citelně chybí, minutová montáž by při téhle délce nemohla vadit. Mrzí to o to víc, že jinde se mělo střihat a nestřihalo. Taky se tu umírá, ale vlastně jen tak. Na co třeba zemřela Fantina? Na ostříhané vlasy? Přitom zrovna její I dreamed a dream zatahá za srdce. Poloviční (podměrečná) akční scéna Javerta a Valjeana, ač dobře (v Crowově podání bych řekl až rockově) zazpívaná je nepřehledná a mizerně sestříhaná. Ty další dvě jsou stejné. Přestože to vypadá, že převážně kritizuji, Bídníci jsou sice veskrze průměrný film, ale skoro dokonalý muzikál. Až na drobné výjimky překvapivě dobře odzpívaný, s DOKONALÝM soundtrackem a skvělými hereckými výkony. Ano, jsem fanouškem tohohle muzikálu a směle přehlédnu jeho chyby. P.S.: Jsem zvědavý, jak bude vypadat dabing. P.P.S.: Za SPOILER v popisku nedík.

Kurýr (2012) (seriál)

Po prvním díle asi těžko soudit, ale je to předvídatelné až hanba. Postavy se chovají přesně podle šablony, překvapivý zvrat je překvapivý asi jako finále filmu s Brucem Willisem, To blonďatý jelito se chová jak nadrženec po lobotomii. Ale. Celé to svižně odsýpá, bitky mají energii a výprava je velkorysá. Jako bonus: je příjemné sledovat, jak si někdo potměšile vytírá kloaku s MPAA. Scénář lehce pod průměrem, zpracování výtečné, plus bonus. Pro mě čistě subjektivní 4 hvězdy. EDIT: Nic mě nenutí vyhledávat další díly, takže ubírám jednu hvězdu na průměr.

T is for Toilet (2011)

Da fuq!!! Tenhle kraťas je brutálnější než drtivá většina filmových hororů. A taky to dokazuje, že spousta uživatelů čsfd musejí být velmi smutní lidé :-).

King of Thorn: Ibara no ó (2009)

Těžko říct, jestli si dokážu tu jednu hvězdu nad průměr obhájit. Trnový král je další slepenec spousty jiných snímků. Začátek připomíná skoro libovolný film o nákaze, přesto funguje jen jako spouštěč dalších událostí a v dalším ději nemá v podstatě žádnou roli (s jednou výjimkou paragána bez padáku v úvodu). Pak tu máme úprkový horor osolený příšerami, akci á la Resident evil... A pak jde všechno k šípku. Celé se to začíná zamotávat a v podstatě se z Trnového krále stává taková hodně bizarní detektivka, udržovaná jen tím, že vám dodává vždycky jen střípek potřebné informace, nikdy ne celou. Postavy mají emoce, a každá má nějaké trauma (což má vlastně také svůj důvod, jak se ukáže v závěru), přesto se jim ale nikdy film nedostane pod kůži a až do konce to budou jen sice krásně (a víceméně realisticky) nakreslené, ale stále jen postavy, nikdy lidské bytosti. Takže i celá finální katarze (s několika šťavnatými WTF momenty) vlastně zcela postrádá hloubku. Takže, i když je to vlastně strašně povrchní, je to taky hezky animované, obsahuje sympatické akční scény a zejména po probuzení i náznaky atmosféry, Trnový drak ve finále a SPOILER ALERT fakt, že hlavní postava je v podstatě jen konstrukt, který spolu s nejotravnějším členem skupiny přežije epický (a směšný) konec, mě nutí hodit to do průměru. Ale takhle těsně po skončení, čistě pocitově je to na těsné čtyři hvězdy. Může se stát, že až vyšumí animace, budu chtít ty skoro dvě hodiny stráveného času zpět, ale nešť. BTW, srovnání s Inception je fakt úplně mimo. P.S.: Začíná mě štvát, jak Japonci cpou do libovolného žánru stále stejné sériově vyráběné popové odrhovačky, když zbytek filmu má relativně slušný orchestrální soundtrack.

Lukostřelci (2011)

A já jsem tak moc chtěl Válce šípů věřit. Bohužel, místo kvalitního a zábavného lučištnického filmu jsem ale dostal zmetek, který zklamává po všech stránkách. Scénář psal idiot a režisér taky doj**al co mohl. Takže celý film je v podstatě slepenec hala bala rozházených scén, nesympatické postavy se procházejí po lokacích a setkávají se mezi sebou aniž by to dávalo význam. Myslel jsem, že co se týče asijského herectví, jsem dostatečně otrlý, ale tohle byla zkouška ohněm. Přehrávající herci bez mimiky ze sebe nedokážou vyždímat emoce a to, co jim scénář tlačí do úst, jim taky moc nepomáhá (Ať žije Mandžusko). Návaznost scén taky nefunguje, takže z travnaté pláně jsme najednou v hlubokém lese a zpět. Až na výjimky působí mizerně sestříhané scény jako z televizního filmu. A finále? Záblesk pragmatického myšlení (živý štít) pohřbí laciná vykrádačka Wanted. Tohle a ještě spousta dalších argumentů stačí Choejongbyungki Hwal jenom na jednu hvězdu a to ještě jenom za zajímavý námět a příjemnou naturalističnost akce. Škoda, velká škoda.

Anna a král (1999)

Rozmáchlé historické drama o králi a učitelce je sice plné krásných (a občas i krutých, např. poprava) obrazů, přesto však převážně, pokud jde o emoce, chladných. S klidem můžu říct, že ústřední linka je studená jak psí čumák, přestože oba představitelé docela sedí. Vedlejší zápletka s Tuptim a jejím milovaným, byla daleko zajímavější. Anna a král je dalším důkazem, že výprava snímku ho může hodně vytáhnout nahoru, ale není samospasitelná. I toho Cow yun fata mám radši, když střelbou obouruč decimuje gangsterskou populaci, než ve státotvorné roli. Takže tři.

Válka světů (2005)

Neskutečně atmosférická pecka, kde je každá scéna maximálně vyšponovaná. Herecky opět přesný a věrohodný Cruise (jehož nominace na Zlatou malinu je imho úplně mimo), otravná a uvřískaná Fanning a bodrý hlas Morgana Freemana. Triky mají lehce kolísavou kvalitu i když to nikdy netahá za oči. V zásadě je to komorní rodinné drama na pozadí mimozemské invaze. sbírka epizod spojená ústředními postavami, které nás provedou od počátku až na konec útoku. Osobně se mi nejvíc zaryl pod kůži přejezd vlaku. Bohužel, ani Válce světů se nevyhnula řada nepřesností a nelogičností. Např. v úvodu EMP odstíněná kamera, nebo postavy očividně se nesnažící se dostat z dohledu ale strkající hlavu ještě víc do nebezpečí. To, a Dakota jsou jediné mé důvody, proč nedat plný počet. To, a fakt, že ve finále je o scénu navíc. Chápu, že si američani potažmo armáda potřebují občas podrbat ego, ale v relativně komorním snímku ční scéna s Javelin jak pěst na oko. Nedík.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Co to Bekmambetov, sakra, hulil? Přestože v žánrech je horor, atmosféru aby člověk hledal lupou (neúspěšně). Celé to působí jako slepenec scén, než jako film. Filmová zkratka povýšená na seriózní styl vyprávění. Herci nejsou špatní, v mantinelech toho, co jim umožňuje scénář a režisér. Tudíž nejsou na odstřel, ale emoce, jakoby jim někdo amputoval. V podstatě souhlasím s tím, co napsal Ďuro: Lincoln má dvě scény, kde je znát Bekmambetovův rukopis. Koňská honička a finále ve vlaku. Jinak je to celé nefungující mišmaš, který si bere do úst zbytečně dlouhý časový úsek (aby Lincolnův výcvik vměstnal do někollika málo dnů, soudě podle nezahojených zranění po souboji s vrahem jeho matky). Sewelův záporák je tu navíc, patriotická linka mohla jít taky do koše a mohl z toho být celkem zajímavý revange-movie. Takhle je to jen nezvládnutá blbinka, která se nedá moc brát za seriózní film, právě proto, že se tváří tak strašně vážně. Timure, za co?

Stíhači Red Tails (2012)

Red tails utvářejí úplně novou úroveň patosu. to by ani tak nevadilo, i patos jde celkem ustát. Průšvih ocasů (ehm... kormidel) je v tom, že naprosto prkenní herci předvádějí hrdinské pózy ve scénáři, který je děravý jako průměrná poválečná Me 109, se schematickými postavami (mechanik, nováček, drsňák, velitel s traumatem), ale přitom se tváří smrtelně vážně a chtějí po vás, abyste jim to žrali. Za sebe říkám "NE!" Romantická linka je jedno velké WTF, pět scén, které mají každá snad maximálně dvě minuty, ukazuje jak vzniká láska mezi dvěma lidmi (a teď pozor!), KTEŘÍ SI ANI NEROZUMĚJÍ. Nepřítelem je celá německá armáda, hlavní záporák má ve filmu čtyři (!) věty, z nichž dvě jsou "Zeigt keine gnade" Scéna se zajetím a následným transportem do internačního tábora je snad myšlena jako komedie. Němci, pakáž, která si vždycky našla záminku proč jiné rasy (a židy) perzekuovat (mučit, věšet, střílet, topit...) se před černým letcem málem klaní a dokonce nechá američany vybírat, do kterého baráku ho mají strčit. WHAT. THE. HELL! Abych jen nekritizoval, kromě tupého a naivního scénáře, herců-neherců, neúnosného patosu, mizerné režie,... (je vážně těžké přestat kritizovat takhle promarněnou příležitost) jediné, co si zaslouží pochvalu, jsou s ohledem na budget relativně slušné triky a neškodná hudba. To stačí sotva na jednu hvězdu, a ještě s odřeným zadkem. Takhle ne, Georgi.