Resident Evil: Odveta (2012)

Je to za hvězdu, i když popravdě řečeno, to od odpadu není zas tak daleko. Vyšší rozpočet je znát, škoda, že nebyl vynaložen na scénáristu, který umí používat aspoň TROCHU mozek. Dějově je to opět katastrofa, herci nehrají, ale pózují (což z nich dělá ne herce, ale pozéry:-)), režisér měl pravděpodobně stabilně dvojku v žíle, výsledek nemůže být nic jiného než sr***a. Tvůrci se marně snaží nahnat stopáž zpomalovačkami, což nejspíš skončí kompletně zpomaleným posledním dílem, nicméně dějová řídkost (píšu "dějová", ale celý děj se už pět dílů skládá z putování odnikud nikam) naznačuje, že by to bylo lepší jako seriál. Označení přístupnosti je k smíchu. lepší varování by bylo: Lidem nad 15 let nevhodné, může způsobit lobotomii. Jestli tohle vydělá, tak se modlím ať to režíruje někdo jiný. Kdokoliv.

Iron Sky (2012)

Na Iron sky jsem čekal hodně přes rok. Nevěřil jsem, že se podaří naplnit ambice, předložené trailerem. No, nakonec, přestože je film trochu jiný, než jsem čekal, jsem spokojený. Satirická linka je výživná, vtipu je taky dost (za zmínku stojí úvodní setkání Washingtona s čtvrtoříšským vůdcem), herci nejsou špatní (Julia Dietze má rozkošný anglicko-německý přízvuk), pro šťavnaté "fuck" nikdo nejde daleko. Přesto, návaznost záběrů občas vázne, sem tam zůstane stopa něčeho nedořešeného (například na policejní stanici), triky nejsou úplně dokonalé (např. kouř). I tak jsem rád, že Iron sky vznikl a že jsem ho viděl. Jednak kvůli tomu, že je to mé první setkání s finským filmem, a druhak díky geniálnímu fóru s desetiminutovým chaplinovým Great dictator. Ten mě dostal do kolen (dostal by, kdybych nekoukal vleže). Takže Timo, díky. I za ten ne zrovna optimistický závěr.

Ťomnyj mir (2010)

Jednoznačné zklamání. Na Tjomnyj mir jsem se těšil už půl roku před premiérou, ale to, co z toho nakonec vzniklo, se nedá nazvat jinak než obrovský fail. Takže popořadě. Už odporně digitální look už naznačoval, že je něco špatně. Nicméně relativně rychlý úvod a postavy napovídaly (špatně), že začíná takový podivný slasher. Pak to šlo všechno hlouběji do kopru. Na herce se dá chvilkama koukat (hlavně kukadla hlavní hrdinky mají něco do sebe) nicméně, žádná postava není nijak zajímavá (snad až na Kosťovu zarážející podobu s Harry Potterem), ba většina je spíše otravná, chybí jakýkoli náznak atmosféry, nepřehledný střih a bezprecedentní neschopnost režiséra likviduje akční scény a finále? Jak to říct: V porovnání s tímhle se i takový Tygr a drak drží fyziky. Nejhorší na tom je, že se to všechno tváří smrtelně vážně. Aspoň malý vtip by to odlehčil, ale ne. Místo toho jsou nám podávány létající postavy, nadzvukové oštěpy, vědmy, bezzubí běsové, člověk, co svým dopadem zdemoluje náklaďák, atd. SPOILER ALERT: Přestože bezohledná likvidace postavtomu napovídala, tak finále s cestou zpět v čase je jedno velké WTF. Dalším je to, že suverénně nejefektnější záběr z traileru se ve filmu vyskytuje jen jako moneyshoot a kdyby ve filmu nebyl, tak se vůbec nic nestane. Ta jedna hvězda je za to, že některé triky jsou slušivé a hlavně location managerům, tentokrát se vytáhli. Močály, lesy a jezera vypadají skvostně. ZAJÍMAVOST: řidič náklaďáku má na čelním skle vlaječku Havlíčkův Brod.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Na velkém plátně je z toho pořád cítit velkofilmový feeling, problém je, že všechno ostatní krom měřítka to táhne ke dnu. Popořadě: O hereckých schopnostech nemá cenu mluvit, malý Anakin přehrává jak o život, starší a kvalitnější herci (např Samuel L. Jackson) jakoby ani nevěděli co pořádně hrát, tak se tváří zmateně, Keira Knightley/Natalie Portman, hrají naivní postavy, takže jim rozhodné kroky nelze věřit (pravda, v tomhle jim podráží nohy i scénář, to, co jim nutí do úst by neuhrál ani shakespearovský herec). Což je mimochodem druhý problém prvních SW. Scénář a jeho neskutečná naivita. Už jen to, že by pragmaticky uvažující Obchodní federace ani neuvažovala o jistě nákladné blokádě/válce, ale hezky potichu by královnu odstranila nájemnou vraždou (což Lucase naštěstí napadlo později a použil to ve druhém dílu). Nejspíš jen bohové vědí, proč se ve Hvězdných VÁLKÁCH objevuje suverénně nejotravnější a nejzbytečnější animovaná postava filmových dějin (subjektivně, chápu, že to má každý jinak). Ano, Jar Jar. Je na odstřel hned v první scéně a díky jeho důvtipným a duchaplným replikám je to už jen horší. Triky za těch třináct let samozřejmě trochu zestárly, především textury ve finální bitvě na Naboo si hlasitě říkaly o update, ale nešť. A teď klady. Geniální hudba Johna Williamse hodně pomáha maskovat osudovou stupiditu textu, akční scény jsou v pohodě(hlavně závod na kluzácích a nejlepší souboj na světelné meče v celé sáze). A Liam Neeson. I když jen vydělává na nájem, vysoko ční nad všechny ostatní. Další pozitivum je, že teď už se to bude jen zlepšovat. Bitva o Geonosis, Yoda v bojovém módu, Anakinův přerod, věta "Raise, Lord Vader." doprovázená sípavým dechem. Jar Jar bude sice pořád debil, ale bude už jen ve dvou dílech. A pak znovu, na velkém plátně, kam právem patří, původní trilogie.

Underworld: Evolution (2006)

Můj jasně nejoblíbenější díl. Kosení upírů a vlkodlaků ve velkém, cákance krve, jedna akce za druhou při zachování reálií a jakés takés logiky. Opětovná nejednoznačnost postav, kdy lze bez problémů fandit oběma stranám. Krvavě syrová akce, ze které stříká fyzično a adrenalin na všechny strany (souboj na náklaďáku), slušné triky i při rozpočtu, za který by ILM ani nezapnula počítač. Nejsympatičtější upír-kronikář a mixážní finále, kde se nešetří vedlejšími postavami. Díl, ve kterém má Kate největší hot-level. V mém osobním Underworld-žebříčku suverénní a neochvějné první místo.

Underworld (2003)

Directors cut. Vampýrsko-vlkodlacká romance? Tentokrát s krvavými gore-efekty? Proč ne. Kate Beckinsale bez problémů věřím střelbu obouruč z automatických pistolí, maďarské reálie jsou tentokrát pro film spásou a film (navzdory přestřelené délce) celkem svižně šlape. Narozdíl od bezelstně jednoduchého Awakening má první díl fungující vztahy, každá postava se drží svých cílů a nedělá jim problém se (několikrát) podrážet. Plusem je i nejednoznačnost obou ras, fandit lze bez problémů komukoliv. Jako plus se v prvním Underworldu nachází nejstylovější náhražka výtahu. V mém osobním Underworld-žebříčku jisté druhé místo.

Underworld: Probuzení (2012)

Dno mnou velmi oblíbené filmové série. Mizerná režie, některé repliky vyloženě fyzicky bolí, nefungující emoce (na které dokonce jedna postava ve filmu poukáže, problém je, že nejde pouze o jednu konkrétní osobu, ale neduh celého ansámblu), mimo jiné i špatná návaznost záběrů a očividná záchranná lana při kaskadérských scénách. V duchu pokračování je všeho víc, a ani v tomto případě to není dobře (čest zřídkavým výjimkám). I přes dvojnásobné navýšení rozpočtu a fakt, že lykani jsou tentokrát plně digitální, vypadají triky hůř, než v prvním dílu. Chybí tomu atmosféra a cokoliv zapamatovatelného. Chybí tomu cokoliv, co by mě nutilo bát se (aspoň trochu) o hrdinku. Scénář nedává prostor jakékoliv interakci mezi postavami (jaké bylo mé překvapení, když jsem na konci filmu mezi scénáristy zahlédl i J. MIcheala Straczynského), prostě jen chrlí jednu standardní akční scénu za druhou. Logika šla flámovat a přestože mi to obvykle nevadí, tak tohle mě velmi mrzí. Další hřebík do rakve je fakt, že ačkoliv má Probuzení eRkový rating a krví rozhodně nešetří, neváhají věnovat kousek rozpočtu na digitální cenzuru nahé Kate Beckinsale. Už jen za to si zaslouží se smažit v pekle. V mém osobním Underworld-žebříčku s velkým přehledem na posledním místě, dokonce i Vzpoura lykanů je o řád výš. a to je škoda. Nejvtipnější moment? Nastupování do výtahu zespoda. Tentokrát to není tak stylové, jako v prvním dílu. P.S. Nenechte si nic nakecat, dějem ani ztvárněním to horor opravdu není, i když se přiznám, že myšlenka, že bych na to měl koukat znovu se hororu hodně blíží.

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

Vlkodav sice kopíruje spoustu jiných filmů (občas dokonce záběr po záběru), ALE, má výbornou pochmurnou fantasy atmosféru, charismatického hrdinu, u kterého se necítím trapně pokaždé, když se ožene mečem, slovanská mytologie a slovenské prostředí mu opravdu svědčí a s pohrdavým úšklebkem si vytírá kloaku s 95% současné fantasy produkce, v čele s novým Conanem. Úvodní kopie Barbara sice není žádné terno (přesto s poklidem válcuje novou verzi), odtud už to ale je mnohem lepší. Setkání s kněžnou, první střet se Žadobou. Později se objeví i lehce hororové prvky (noční setkání s duchy). Ve filmu je dost výborných počítačových triků a téměř kompletně digitální finále. I přes tyto lehké neduhy je Vlkodav skvělý fantasy film, s parádní špinavou atmosférou, solidními herci a povedenými triky. Jako alternativu k dnešní bezzubé a bezkrevné západní produkci ho lze jen doporučit. Jako bonus má totiž i boží soundtrack Alexeje Rybnikova

Gladiátor (2000)

Extended cut: Film, který měl znovu vzkřísit sandálovky. Film, který se (skoro) všem líbí, ale málokdo mu dá pět hvězd. Pro mě je to Ridley Scott v největší formě, a živoucí důkaz toho, že stačí dobře obsadit hlavní protihráče. Russel Crowe táhne na svém psím pohledu celý film a Joaquin Phoenix je mu víc než zdatným soupeřem. Je pravda, že Gladiátor je mírně nevyrovnaný. Lze najít několik scén, které se v něm vyjímají jako pěst na oko, ale protiváhou je naopak všechno ostatní. Ať už je to úvodní bitevní peklo, nebo první setkání Commoda a Španěla v koloseu ("Jsem Maximus Decimus Meridius, generál severních armád a velitel legie Felix. Otec zavražděného syna a manžel zavražděné ženy. Své pomsty dosáhnu v tomhle životě, nebo v příštím." Jo, šel mi po zádech mráz, už po několikáté.) První polovina je bezchybná jak režisérsky, tak scénáristicky. Tu druhou táhne nahoru uvědomělá režie. Intriky mi připadají jaksi navíc, ale zato je sympatické že matka nelpí na ideálech tak moc, aby obětovala syna. Prodloužená verze sice lépe prokresluje charaktery, ale i kinosestřih je tentokrát (oproti Království nebeskému) výborný film. I díky povedenému dabingu.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Stále mě překvapuje, že Universal ještě nebankrotuje, když jsou schopni nacpat 163 miliónů do báchorky o mimozemšťanech na divokém západě. Tupější scénář aby člověk pohledal, chybí tomu nadhled a logika se zašívá někde v baru s flaškou vizoura. Nicméně, dialogy nebolí, možná proto, že jich není zase tolik a scénář více sází na všeříkající pohledy. Osobně si myslím, že než Craigův Lonergan, je mnohem zajímavější postavou Woodrow Dollarhyde Harrisona Forda. Olivia Wilde je WTF. SPOILER ALERT! Překvapilo mě, že zemřela (dvakrát), i to když ji přiložili. KONEC SPOILERU. Podle informací během produkce jsem čekal, že to bude trochu epičtější, a ne jen taková malá šarvátka. Také by tomu přispěl o trochu větší nadhled a ne se tolik zabývat různými detaily. Ani prodloužená verze tomu zrovna moc nepomáhá. A i když je extended cut o dost drsnější, ani kinoverze není zrovna přívětivá k dětem, zajímalo by mě, s kým se musel Favreau vyspat nebo koho podplatil, aby udržel PG-13, protože to občas připomíná spíš splatter. Přestože spíš kritizuji, pořád se na to dobře kouká, triky jsou slušivé (ILM), nevadí ani přestřelená stopáž. Uši odřené až na lebku, ale přesto 4 chlupaté tečky.