Návrat Chen Zhena (2010)

V podstatě etalon průměru. Akce je málo, když už nějaká dorazí je nudná a nezáživná, romantická linka je zmatená a nezáživná, a historický podtext, ten, na kterém to podle všeho mělo stát, je plný zmatků a nesrozumitelností. Snad jsem neviděl míň zvládnuté milostné scény. Další WTF je zakomponování maskovaného mstitele. Nevyužité a v zásadě zbytečné. Return of the fist je takový kočkopes. Rád by byl historický. Fail. Rád by byl špionážní. Fail. Rád by byl akční. Fail. A takhle bych mohl pokračovat. Film bez jakékoli zapamatovatelné scény (Kromě momentu: "Ty. Ty" Bum. Bum.). A finální boj je prostě WTF na n-tou. Mrzí to o to víc, že když se Donnie dostane do revange módu, jde z něj vážně strach a 24 snímků za sekundu má co dělat aby stíhalo jeho ruce. Donnie, tohle bolelo.

Super drbna (2007) (seriál)

Popravdě řečeno na Gossipku koukám hlavně kvůli Blake Lively. Jinak k seriálu: Je to průměr, ničím nevyčnívající z nabídky podobných seriálů, vypsaných po pravé straně. Postavy včetně těch "záporných" netahají za oči a dají se v pohodě snést, Jako autentický náhled do života americké smetánky se to asi moc brát nedá, ale nic mě neodrazuje od dalšího sledování, takže by to byl zlatý střed. Nicméně, za Blake je ta jedna hvězda navíc nad průměr. EDIT: SPOILER ALERT!!Gradace konce první sezóny je něco neuvěřitelného. Scénář se s nimi nemazlí. A její finále dokazuje, že tvůrci, musejí být velmi, velmi smutní lidé.

Zvláštní zpravodajství (2004)

Aneb jak lze zajímavý nápad zabít špatným zpracováním. SPOILER ALERT! Úvodní přestřelka je živelná, dramatická, ale úplně pitomá. Není se co divit, že má policie ztráty, když se kryjí za plastovou folií. Následující zhruba dvacetiminutovka je čirá detektivní bezradnost. Inspektor s jednotkou krouží sídlištěm a čeká na zprávy tak dlouho, že na sebe v podstatě narazí. No a zbytek je zmatená akce, kde se v uniformních úzkých chodbách střetávají obě strany. Tím, že místo není nikterak odlišené vzniká chaos, všechny chodby jsou stejné a bitky až na pár výjimek (plynová bomba - kde se vzala?) nenápadité a jak z filmů o Vinnetouovi. Následuje snaha o zlidštění postav a jejich psychologii. Tady z toho paradoxně líp vycházejí pachatelé. Uvaří jídlo, nechají dítě napsat si úkol a komunikují s policií. Ta oproti tomu má na své straně zarputilého mezka a velitelku, která se tváří jako robot. Třešničkou na dortu je jeden z rukojmích. Pokusí se o zbabělý útěk a vesele tam nechá své děti. A finále? Takhle nezvládnutou akční scénu budu ještě dlouho vydýchávat. Forma zde zvítězila nad obsahem. Jen díky dobrému nápadu to vytáhne na průměr.

Hasiči (2010) (TV film)

Není to dokonalé. Občas je scéna o jeden záběr kratší, nebo nedodá dostatek informací. Herci nedostanou příliš prostoru k hraní, protože většinu stopáže zabírá akce (OMG, jak rád tohle píšu u tuzemského počinu). Příliš z toho kouká, že je to jen pilot ke předem zrušeného seriálu (Neodpustím si vzteklé odplivnutí ke skvostům jako je Ordinace nebo ulice, které dostávají ne další a další sezony, ale rovnou celé stovky úplně zbytečných dílů, přičemž koncept je stokrát provařený, a takovéto nadějné počiny potom nedostanou šanci). Hasiči pro mně poněkud překvapivě nezklamávají v akční části. Režisér má nakoukáno a s přehledem seká jeden povinný trademarkový záběr za druhým (sjíždění po tyči, blikající majáček na cestě k zásahu...), Zásah je živelný a dravý, přesto až moc chtěný výbuch nebyl dostatečně vysvětlen (proč najednou začala stoupat teplota, vznikl nový oheň?). Také by nebylo od věci přestat se tolik bát o kamery a postavit aspoň jednu do cesty explozi, stěna plamenů valící se k vám je přece jen divácky přitažlivější. Také mi osobně vadil slovenský dabing, někdy opravdu tahal za uši. Nicméně to tak špatné nebylo. A z Hanky Vagnerové se pomalu klube první česká akční herečka (Dokonce si myslím, že jí role sedla víc než v Expozituře). Aplaus.

Cesta do středu Země (2008)

Svižné rodinné dobrodružství. Popisek sedí jako u málo čeho. Sprintující děj, relativně krátká stopáž, sympatičtí herci, solidní režie. Co na tom, že některé úseky jsme už viděli u jiných, často lepších filmů. Jen ve zkratce, jízda důlními vozíky á la Indy 2, honička s dinosaurem jako vystřižená z Jurského parku a tak by se dalo pokračovat. Nehledě na to, že Film jako takový je noční můra každého vzdělanějšího člověka, od geologa po fyzika. Nicméně je mi to sympatické, takže objektivně o fous lepší průměr, pocitově čtyři chlupaté tečky.

Neviditelný cíl (2007)

Scény, kde nikdo do nikoho nekope jsou tradičně tragédie, akce pouze průměrná, takže i když mám pro asijské filmy vyhrazenou opravdu velkou dávku tolerance, musím zařadit Neviditelný cíl do kategorie podprůměr. V postavách s naprosto šílenými jmény se orientuje na pytel, takže pak nevíte, kdo pase po kom, kdo dostal na budku a koho zabili. Ústřední trio je sice sympatické, ale i ono dokazuje, že celý děj ve všech rovinách klouže jen po povrchu. K tomu si přidejte okaté wire-fu a dostanete tristní výsledek. Tváří v tvář New police story se může jít Nan er ban se zahrabat. A dabing od North videa tomu taky zrovna neprospívá. A finále? Akční. Z něj by se dalo vytípnout pár hezkých záběrů. I díky němu je to za dvě stars.

Captain America: První Avenger (2011)

Film jako takový je o fous lepší než Thor, ale zatímco blonďákův dabing se dal přežít, tak česká verze Kapitána Ameriky vyloženě fyzicky bolí. Démonický Red Skull vyvolává záchvaty smíchu (aspoň u mně), takže je něco špatně.

Green Lantern (2011)

Tohle hodně bolelo. Celý film nevypadá špatně, Kdybyste si pustili jednotlivé scény zvlášť, nejspíš budete nadšeni. Průšvih je, že pohromadě je to zmatené, nevyrovnané, nechtěně vtipné (čti směšné) a se slůvkem "gradace" to nejspíš nesdílí ani stejnou planetu. Vývoj postavy žádný (a pokud, tak nedůvěryhodný), akční scény odbyté (městský střet s Parallaxem je jedno velké WTF, což hodně zamrzelo u mého oblíbence Campbella. JEDINÍ kdo z toho vyšli bez ztráty kytičky jsou trikaři a pro mně docela překvapivě i Blake Lively. Abych nezapomněl, jako bonus obsahuje Zelená lucerna i jednu z nejodpornějších postav v dějinách filmu (aspoň pro mně), myšleno v tom zlém smyslu. Postava Petera Sarsgaarda se chová i vypadá jako retardovaný luční koník křížený s vetřelcem mínus jeho charisma. a to nezachrání ani povedená vizuální stránka. Jedna hvězda s ostudou. Je smutné, když zase jednou na celé čáře vyhrávají animáče. BTW, vážně nešlo přeložit přísahu Green lantern tak, aby se rýmovala? P. S.: I na druhý pokus mě jímá radost, že jsem to v kině propásl.

Barbar Conan (2011)

Bravo! Skutečně zírám. Nevěřil jsem, že se dají všechny scénáristické a režisérské faily nacpat do jednoho filmu. No, a pak přišel nový Barbar Conan. Scénář si nedělá hlavu s návazností scén, Nispel je skutečný antitalent, který se s kamerou v ruce stává zbraní hromadného ničení. Úvodní pětadvacetiminutovka je neskutečné peklo. Malému klukovi máme věřit, že sám vyrube komando nepřátel, ze sněhu se práší, moudra pronášená s vážnou tváří regulérně bolí a Ron Perlman vypadá jako Harry z Harry a Hendersonovi.. Ne, že by se to pak zlepšilo, na odiv stavěná brutalita je tvořená pouze cákanci krve, prýštícími z nejnepravděpodobnějších míst, bojovníci evidentně počkají se smrtící ránou, aby je mohl složit někdo jiný zezadu. Ale potom začnou trochu fungovat postavy, Momoovi lze ten meč v ruce uvěřit, Rachel Nichols také trochu zakční a Stephen Lang opět úřaduje v roli záporáka. Dalším plusem je, že i přes nerozumnou délku docela pádí kupředu a pořád se něco děje (co na tom, že to "něco" je spíš k smíchu, např. loď bořící očividně polystyrenové hradby kláštera). O to víc bolí angažování Nispela. Za výpravu a herce dohromady jedna chlupatá tečka a zdvižený prostředníček producentům. Posadit diletanta na režisérskou sesli filmu za 90 milionů je stupidita. Obsah: "Z kultovní KOMIXOVÉ postavy..." Conan je literární hrdina, komiksy s ním jako postavou vznikly až po povídkách a knihách.

Expozitura (2009) (seriál)

Po prvním dílu. Tvrďáctví českých herců je nevěrohodné, je otázkou, jestli za tím není to, že přítomné herce vidíme v radikálně odlišných rolí například v Ordinaci. Nicméně jako představení hrdinů docela funguje, jediné co mi v Expozituře vadí je do nebe otravující voiceover a Náhody (psáno s velkým písmem, protože to jsou velké náhody. Kramár v roli záporáka překvapivě fungoval. Dokonce se dostavilo i cosi jako napětí. Po druhém dílu: Po herecky trochu rozpačitém pilotu přichází zlepšení. Najíždí se na tradiční strukturu řešení případu, výslechy, ohledávání místa činu atd. Ukazuje se, že Robert Jašków je spása Expozitury. Jakýkoli známější herec (např. obligátní Ondřej Vetchý v "konkurenčním" Edenu) by ve mně svým drsňáctvím vyvolával záchvaty smíchu. Naštěstí Robert má i náznak charizmatu a chemie s Hanou Vágnerovou docela funguje. Snad ustojí i akčnější scény. Na voiceover jsem si už zvykl, takže jediné, co mně ještě pořád zvedá tlak je hudba. U jiných českých seriálů je hudba snad to jediné, co za něco stojí, ale to co uvádí a provází Expozituru mi připomíná ty pazvuky, které mixoval do svých hongkongských filmů John Woo. P.S.: Hodnocení se zdá vysoké, ale je nutno ho brát v kontextu s ostatní českou seriálovou tvorbou. Pokud by Ordinace nebo Rodinná pouta měla být brána jako průměr, tak Expozitura by měla šanci vyhrát Emmy. A to včetně agresivnějších názorových výměn (tedy pořád), kdy není úplně dokonalá výslovnost. Já se při hádkách taky nestarám o to, abych měl správnou dikci.