Raubíř Ralf (2012)

Může mi někdo říct, proč letos dostala oscara utahaná a veskrze průměrná Rebelka? Ralf se oproti ní nebojí experimentů, je originální a přestože hodně tlačí dopředu rodinnou idylku a možná i trochu ekologie, pořád je to emocemi natřískaná zábavná jízda s bonusem pro všechny, kdo vědí co je Pac-man. Už dlouho jsem nebyl u animáku naměkko, až teď. Začátek je super, prostředek sice trochu vázne ale od autoškoly je to zase super. Drsňák Ralf, Vanilopka, Felix a Calhounová (to protože romantika nesmí chybět a Ralf+Vanilopka by byl trochu pedo pár). A mentos finále? Libový. Opakovaná projekce s dabingem nutná.

Úžasňákovi (2004)

Když se sejde kvalitní scénář a najde se dostatek peněz na animaci, je zpola vyhráno. Když se toho ještě k tomu chopí Pixar, nemůže vzniknout nic jiného, než kvalitní dílo. Dlouho před tím, než se studio nakazilo sequelitidou, vznikl originální, zábavný animák, který nedělá z diváka idiota, má v sobě dost hlášek a destrukce na dva běžné filmy, a přitom se soustředí na postavy (ano, Edna Módní vládne ("nehraj si tady na Matrix, blbečku")). Pojišťovací epizodka a rodinné trable následované říznou a agresivní akcí. ZDALEKA nejlepší Pixar.

Templář (2011)

Ironclad je jednoduchý historický indie filmeček. Přesto má tahle koprodukční nezávislárna několik detailů,které ji odlišují. kupříkladu nečekaně kvalitní a renomované herce: Giamatti, Cox (s osudem podobným Williamu Wallaceovi), Jacobi, můj oblíbený Charles Dance a v neposlední řadě James Purefoy, který se s mečem v ruce snad narodil, a po Kaneovi si dělá další zářez. Chybičky se samozřejmě najdou, např. nefungující, zbytečná a nesmyslně naroubovaná romance (jakkoli se mi Kate Mara líbí). Scénář je sice ryzí béčko, občas nesmyslné (Isabell v boji o bránu krájející vycvičené žoldnéře, což po nedomrlé scéně s "výcvikem" trčí jak pěst na oko) ale rychle ubíhající, navzdory, ne zrovna krátké, stopáži. Velikým trumfem je patřičně špinavý středověk a ničím neředěná brutalita a šťavnaté gore. +Vladimír Kulich v roli libového badasse. Prasečí finta byla zajímavá a hroucení věže jsem s tímhle budgetem nečekal. Oscarovka to není, ale v rámci žánru nadprůměr. Sice jsem myslel, že to po první akční scéně vzdám, ale střih a přehlednost se postupně našly, takže za 4. EDIT: A jako bonus kvalitní překlad a slušný dabing.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Naivní horor, který nemá atmosféru, charismatické postavy, je předvídatelný a je v podstatě jedno, jak skončí. Jo a ještě: Gore = 0. Vlastně jediný důvod pro tu jednu hvězdu je za Megan. Jak vypadá, ne za to, jak hraje. BTW: Distributor, který zvolil titul "Bacha kouše", by se měl jít léčit. Víc vycucaný z prstu je snad jen "Počátek".

Vrtěti ženou (2011)

Popravdě řečeno jsem se jednou zasmál nahlas (ano, kachničky), ale po celou dobu jsem měl na tváři takový ten lehký úsměv. Komediální ladění je fajn, ale námět by se stejně tak osvědčil jako dobové drama á la Kinsey. Herci hrají úměrně žánru (Maggie po Sekretářce opět ne úplně normální postavu ve filmu zaměřeném na sexuální téma). Přesto mám pocit, jak to říct, že je Hysteria točená až příliš na jistotu. Malinko výraznější pojetí (možná trochu kontroverze), které by ji odlišilo od jiných komedií by neuškodilo. A taky je pravda, že jak je Maggie živelná, tak se Hugh Dancy moc nechytá a chemie mezi nimi moc nefunguje. A to finále, režisérka podle mého názoru nedokázala změnu v názorech jeden na druhého přesvědčivě prodat, takže se tomu klečení na sněhu (!) nedá moc věřit. Takže, jenom za ten dobrý pocit při sledování filmu, je to jedna hvězda nad průměr.

Sin City - město hříchu (2005)

Ano, jak už tu někdo napsal, emoce se tam nedají najít ani výkopovými pracemi. Forma povídek tomu taky moc nepomáhá, ale stejně si nemůžu pomoct, a ty tři hvězdy nenapálit. Drsný sbohem není špatné, Velká tučná zabijačka je asi nejslabší, naopak Ten žlutej parchant u mě jasně vede. Jo, mám rád Willisovi drsňácké postavy. Je asi chybou režiséra a stylizace, že přestože jde KAŽDÉ postavě v určité chvíli o život, jejich osud mě ani v nejmenším netrápí, dokonce jim ani nefandím. Ale za Hartigana (a Klumpa a Schlubba) to vytáhnu na ten průměr. Režiséři by si už měli uvědomit, že na tuhle stylizaci se sice možná hezky kouká, ale atmosféra jde do kelu. Nefunguje to tady, nefungovalo to ani u Spirita (i když tam to bylo jedno k druhému).

Skyfall (2012)

Výroční Bond. Podepíšu všechno, co napsal Ďuro. 100 minut je to precizně vystavěný techno thriller, s uvěřitelnými herci, dokonale padnoucími dialogy, vypiplanou akcí (což mě překvapilo nejvíc, přeci jen nemám Mendese zaškatulkovaného jako akčního režiséra), osudovým a přísně osobním dějem. Ale to finále je... prostě FINÁLE! Přestože tahání postav z klobouku v poslední pětině zrovna nemám rád, Kincade si mě okamžitě získal. Suma sumárum se Skyfall v mém osobním Bond-žebříčku dokonce dostalo před Casino Royale. Mimo jiné, je to po Casinu druhý Bond, kterého jsem viděl v kině. Jak se zdá, já opravdu chodím jen na výborné filmy (s bolestivou výjimkou animovaných kung-fu sov). Za tuhle misi dík, pane Bonde. Jo, a skutečně nemám rád Javiera Bardema. jeho herecký projev a vizáž, jsou mi odporné, ale stejně Skyfall napálím pět hvězd, prostě proto, že si je zaslouží.

Troja (2004)

Directors cut. Je to historický spektákl se vším, co k tomu patří. A v tomhle případě to není poklona. Úvodní souboj navnadí, pak už to ale jde do kelu. Romantická linka začíná od prostředka => prostě jí NELZE věřit. Vzápětí je stejně odsunuta do pozadí. Přichází na řadu politika a diplomacie. po několika větách je odsunuta do pozadí. Nastupuje válka, která končí po (sice velkolepé, ale jen po) jedné jediné bitvě, abychom se k ní už vrátili jen v několika střípcích. Noční přepad a Patroklova smrt. Z ničeho nic, bez jakéhokoli vysvětlení si budoucí Uživatel oblékne Achillovu zbroj a vyrazí do boje. Pak přijde jeden z mála světlých motivů: a znovu je to souboj. Ze školy by všichni měli vědět jak skončí. A znovu šeď. Petersenovi se absolutně nedaří vybudovat jakýkoli kladný vztah k postavám. Paris je zbabělá sketa. Achilles je ekvivalent rockové megastar. Řečtí královští bratři jsou proradní a zákeřní parchanti. Všichni jsou to jen herci, odříkávající text, neživotné postavy. Jeden z mála světlých momentů je Priamova návštěva v řeckém ležení. První věrohodné emoce po dvou a půl hodinách (!) herecké a režisérské bezradnosti. A finále. Postavené oproti Ílias úplně na hlavu. Nežádám doslovný přepis (to bych plakal už při absenci bohů), ale věštec měl být proti vtažení koně do města, ne pro. Zpracování je perfektní, boje správně naturalistické (zde bych rád vyzdvihl vylodění), byť takticky těžce odfláknuté. Petersen měl 201 minut k tomu, aby vytvořil k postavám jakýkoi vztah. Když ve filmu zemře hlavní hrdina a mě je to jedno, je něco špatně. Na to ani dobré triky a výborná choreografie nestačí. A ještě jedna věc. Začínám dostávat alergii na tvorbu Jamese Hornera. Jednak, až na jednu výjimku (ano, Achilles vs. Hector) nezapadá do děje a nefunguje, druhak se u ní objevuje starý neduh. Ano, jeho motiv z Enemy at the gates je i v Tróji, dokonce použitý ve stejném kontextu, jako osudové téma. Nedík. Tohle a ty ostatní nedostatky - suma sumárum - podprůměr.

Země bez zákona (2012)

Po dvou dnech si pamatuji jen hodně nepříjemnou scénu podřezávání Baneova hrdla. Jinak je to suché. Bod navíc za virální kampaň s českou prohibicí, i když to už bylo přes čáru.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Po dlouhé době časovková pecka. Styloví hrdinové, odvaha nevysvětlovat zákonitosti cestování v čase jako v jiném chrononautickém fláku s Willisem, parádní výprava. Protože jsem byl patřičně připraven, nezaskočila mě ani změna tempa ve druhé polovině. Nekompromisní nátěr. Snad jediná chybička na kráse je určitá předvídatelnost od zhruba třetí čtvrtiny. Může být špatný film kde Willis dvěma P90-kami vystřílí doupě záporáků?