Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně (2010) (seriál)

Po třech dílech překvapivě solidní krimi. Případy prozatím fungují, titulní dvojice si sedí a je skutečně HOT! Takže doufám, že tvůrci budou v nastoleném duchu pokračovat a nezazdí to. Elitě žánru (ne, nemyslím CSI) se to nemůže rovnat, ale je zde obrovský příslib. Pokud tvůrci vloží do děje ještě nějakou déle probíhající zápletku jako např. Red John v Mentálistovi... Čert ví, kam až to může vystoupat. EDIT: Po zkouknutí celé první sezóny si to stále drží solidní čtyři hvězdy. Přestože zápletky měly kolísavou kvalitu, musím říct, že nenudila ani jedna. Špičkování Jane a Maury je skutečně vtipné a celé to má jaksi uvolněnou atmosféru. Např díl odehrávající se na bostonském maratónu je super. Co mi ale vadí jsou náhledy do života rodičů Rizzoliových. Hrubě nezapadají do děje a na mě působí jako pěst na oko. Finále je správně akční, přestože se nevyvaruje určitých kiksů( např. jak se ostřelovač dostal na pozici aby ho protivník nezaregistroval, a vůbec, kde má svého pozorovatele). Nakonec jedno velké WTF. TAKHLE se končí sezóna?????

Poldové (2010)

Když se u komedie zasmějete JEDNOU za celou stopáž, je něco špatně. V poldech nefunguje snad vůbec nic. Ústřední dvojice si vůbec nesedí, hlášky se omezí na citace z filmů, Willis vydělává na nájem a Smith? U všech svatých, ať zůstane u malých filmů podle vlastního scénáře a hlavně ať se vyhýbá akčním scénám. Neumí je. A to ještě ignoruju to, že celý film vypadá jakoby ho natočilo deset lidí během dovolené. Za co je ta jedna hvězda? Z úcty ke Smithovi scénáristovi a za sekvenci s mladistvým delikventem, ta má jako jediná říz.

Počátek (2010)

Mé nadšení nezná mezí. Doufal jsem, že Nolan zachrání prozatím víc než slabou letní sezonu, ale že to udělá v takovém stylu jsem ani já nečekal. Inception se nikde netáhne, a já jsem měl pocit, že jsem v kině proseděl sotva hodinu a půl. Vysvětlovací hodina zkraje je určená divákovi, aby se ve zběsile uhánějícím ději neztratil, protože momentem vstupu do první úrovně snu se děj ani na moment nezastaví. Herci se snaží, ale nejvíc pro mně vyčnívá Ellen Page a Joseph Gordon-Levitt. Především jejich scény pentlí Inception a přivádějí ho k dokonalosti. Nevěřil jsem, že JG-L může být akčním hercem. Ale žral jsem mu každý pohyb, když motal hlavu ochrance v hotelu. Ono vlastně celé, téměř hodinové finále je orgasmus, vrstvení jedné akce na druhou při zachování perfektní přehlednosti je ukázkou režisérské geniality. Viděno o půlnoci 22. 7. 2010. Určitě si za pár dní dám repete. Jen bych rád dostal do rukou toho, co takhle blbě přeložil název filmu.

Hard Boiled (1992)

Svého času jsem viděl Tváří v tvář a říkal jsem si ty vole. ale nevěřil jsem, že po jediném filmu bude mít John Woo statut génia, tak jsem si sehnal jeho starší filmy. Už Killer byl nářez. Příběh o skutečně nekompromisním policajtovi a gangsterovi, ze kterého se vyklube polda v přestrojení, aby se vzápětí stali přáteli na život a na smrt zrovna nevyniká originalitou, ale styl heroic bloodshed mu sedí, takže se kolem něj může rozehrát krvavý balet. A v něm je Woo opravdu těžkej řízek. Co úvod v čajovně a další akce jen naznačí, to definitivně potvrdí dobře čtyřicetiminutové finále. Stovky mrtvých a tisíce vystřílených nábojů v pravděpodobně největší řeži filmových dějin, kdy se nemocnice změní v regulerní bitevní pole. Nekompromisnost akce až zaráží ve srovnání s vypulírovanými akčňáky z hollywoodu. Takže už vím proč je Woo borec.

A-Team: Poslední mise (2010)

Prozatím nejlepší film letošního popcorn léta. Je vidět, že všichni zúčastnění si natáčení řádně užili. Tým cedí jednu hlašku a stíračku za druhou a díky perfektnímu castingu to zní tak, jak má, akce je parádně přemrštěná a režisér ví, co má točit. A teď k problémům. Scénář je zbytečně překombinovaný a jeho uvěřitelnost je takřka nulová. Dále každý, kdo trochu uvažuje najde řadu jak technických či logických, ale i filmařských chyb. za všechny například tyto: vrtulník rozhodně nezastaví rotor během několika okamžiků, ani ho během další chvíle neroztočí, mám heliport téměř pod oknem a vím, že start helikoptéry trvá několik minut, během okamžiků mezi vypnutím motoru a jeho opětovným spuštěním při volném pádu rozhodně nevychladne motor natolik, aby oklamal teplem naváděné střely. Každému, kdo měl na škole fyziku to musí dojít. Dále, všimněte si, jak se mění při útěku Murdocka ze špitálu jedna prostřelená zadní pneumatika za druhou. I přesto ale má a-tým několik momentů které stojí za to vidět ať už to jsou scény s 3d efektem, nebo let a přistání s c 130 Galaxy. I díky nim se pro mě stává filmem léta, zejména tváří v tvář nepovedeným Loosers. Nicméně píšu to přesně týden před českou premiérou Inception, takže... EDIT: Vzhledem k povětšinou tristním kvalitám českých překladů a dabingů působí česká verze A-týmu jako blesk z čistého nebe. Výborný casting a řízné hlášky. Pochvala distributorovi.

Na hraně temnoty (2010)

Na hraně temnoty stojí a padá s hlavní postavou. 117 minut chodí Mel Gibson po place a pátrá, případně střílí, případně mlátí lidi. Herci hrají víc než solidně, příběh je v podstatě zajímavý, ale neobsahuje žádný pořádný zvrat, scénář vykecá hlavního padoucha ještě před polovinou. Atmosféra se drží v temných tónech, celý film je napínavý a nechá vás oddechnout jen párkrát. Celé to ale táhnou k zemi nelogičnosti a přehmaty a to ani brutality a realizmus nemohou srovnat. Takže průměr, což u Gibsona a zejména Campbella zamrzí.

Speed Racer (2008)

I po několika projekcích maximálně pohodová věc. Sice jsem Speeda Racera měl už od počátku za otloukánka, zejména díky zatraceně přepálené stylizaci, nicméně se z něj vyvinul Pan film. Nadšení pro věc z něj prýští z každého políčka, herci hrají jako o život a i ona Nečekaná hvězda (Susan Sarandon) táhne film k hvězdným výšinám. Speed Racer má několik vrcholů, a oproti všem očekáváním to nejsou jen vrcholy technické. Přiznaný a hodně vpřed protlačovaný rodinný patos vůbec nepřebývá, dokonce se přiznám, že jsem několikrát uronil slzu (jo, já tvrďák, beze smíchu, prosím), takže Speed racer se bez debat stává filmem, který ty pravé z vás vezme za srdce, už jen proto, že je to splněný vlhký sen fanouška japonského anime, ať už to je vrstvená a dělená akce, nebo některé vyloženě oku lahodící scény. A klimax? To je prostě největší nářez široko daleko, napětím jsem ani nedýchal a opět a zase se ke slovu tlačily slzy (... a pak jsou chvíle, kdy mi dočista bereš dech.). takže závěrečné studené mlíko je víc než zasloužené.

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Tak konečně je to za čistých pět, beze všech obezliček, přehlížejících nedokonalosti technické, scénáristické nebo herecké. Zasl(r)aná pošta je jednoznačně dosud nejlepší adaptace opusu Terryho Pratchetta. Je vidět, že změna na postu režiséra se vyplatila, sky 1 vyslyšela (jistě nejen mé) volání a nahradila Jeana Vadima Panem režisérem Jonesem. Příběh má perfektní spád a poprvé je filmové finále snad ještě napínavější, než v předloze, která, přiznám se není z mých nejoblíbenějších, ale filmová se okamžitě řadí na špičku. Představitele Vlahoše von Rosreta neznám, ale Claire Foy ještě zvedla má očekávání fantasy Season of the Witch. Tak doufám že sky 1 bude v nastalém trendu pokračovat a tentokrát už se vrhne na některý z příběhů městské stráže, už jen proto, že Angua je vážně hot!:-)

14 ostří (2010)

Další akční drama - thriller, zkouknutý v krátké době. Znovu s Donnie Yenem a Wei Zhao, ale tentokrát o mnoho lépe. 14 čepelí má daleko víc akce, je o něco epičtější, krajinu jak z Tygra a draka a perfektní hlavní postavu. Činglong (snad je přepis správně) má za sebou temnou minulost a krátkou budoucnost, sám se zdánlivě proti všem chopí posledního úkolu. Atmosféra easternu cáká na všechny strany, kamera oproti většině zdejších komentů VÍ co zabírat, takže v šavlovačky jsou přehledné a střih na sebe navazuje. Akce je správně dynamická a dravá a chemie mezi hlavními představiteli docela funguje, takže nebýt těžce přehnaného finálního souboje, sahaly by čepele i po 5ti *. takhle za slušné 4.

Hua pi (2008)

Tohle že bylo akční drama, thriller? Spíš taková uletěná komedie. Potenciál té jedné akční scény, která tam je spolehlivě likvidují spojené síly režiséra, kameramana a střihače, vztahové drama vyvolává spíše potutelné úsměvy a thrillerovou linku jsem tam nikde nenašel, i když by zápletka s upíry sváděla spíše k hororu. A teď k pozitivům: navzdory přestřelené stopáži nenudí, herci, přestože hrají na úrovni Twilight, jsou vesměs sympatičtí a těch pár triků taky vypadá docela obstojně (myslím na asijskou produkci). Suma sumárum je to na tři hvězdy, ale mít v ansámblu Donnieho Yena a nevyužít ho v pořádné rubanici je samo o sobě za hvězdu dolů.