První četa (2009)

Pokud někdy vznikne pokračování, kde si tvůrci uvědomí slabiny a napraví je, rád se na to podívám, ale tohle bylo velmi slabé. Jediné pochvaly jdou patří technické stránce, která je skutečně špičková a charakterům. Scénář jako takový je vyloženě na pěst, dlouho přešlapuje na místě, retrospektivní odklon je vyloženě zbytečný a má pramalý význam pro děj, první setkání s volchvem je krátké a chtělo by trochu rozvést. Druhá půle je svižnější, ale závěr je neuvěřitelně uspěchaný. Rytíři si v podstatě neškrtli a rozhodně nepůsobili jako důstojný soupeř, také to chtělo seznámení s bojujícími vojáky, takhle působí vyloženě jako maso do mlýnku. Ale největší WTF jsou mystifikační komenty ala Band of brothers. Jejich rozmístění je nahodilé a působí rušivě, obzvlášť během akce, přičemž jejich faktický informační obsah je nulový. takže v kostce se dá říct, že to dobré z First squad udělali japonci (mám na mysli technickou stránku a sympaticky nekorektní akční scény) a to ostatní zvorali ostatní koproducenti. Na to, jak je to krátké je tam spousta zbytečností a rušivých detailů, ovšem s lépe propracovaným scénářem a soudnými tvůrci by to mohlo být anime roku, potenciál tu je.

Solomon Kane (2009)

Ten film od prvních trailerů nevypadal příliš vábně. O to příjemnější překvapení to nakonec je. James Purefoy má dostatek charismatu a hereckého umění na to, aby utáhl celý film, na režisérsko-scénáristické sesli sedí člověk, který má koule na to, zabíjet klidně i děti, a dokonce i triky v tomhle v podstatě nízkorozpočtovém béčku nekazí atmosféru. Perfektní úvod, po kterém sice tempo lehce zakolísá, a Solomon se na chvíli vydá na cestu "man of the peace". O to větší nářez nastává potom, kdy nasadí klobouk, popadne do ruky mačetu a rapír a vydá se na krvavou stezku pomsty s lakonickou hláškou na rtech. Já chci hned teď dvojku, a milerád na to přispěji svými šesti dolary v kině.

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Na odpad to není, určité kvality to přeci jen má. Bohužel asi tkví jen v literární předloze, kterou jsem nezasažen, neboť scénárista očividně vybral jen to nejzajímavější, nikoli to nejpodstatnější. Chris Columbus dokazuje, že by mu nikdo neměl do ruky nikdo svěřovat kameru a už vůbec ne vyšší rozpočet, a že první dva Potteři byli spíš výjimka potvrzující pravidlo. Logika vzala za své už v konstrukci fikčního světa, proč ji tedy hledat v jednání hrdinů. Herci nehrají, režisér nerežíruje, scénáristou se může stát každý, kdo umí dát deset slov za sebou tak, aby tvořily větu, a to ani nemusí dávat smysl. Takže je z toho nakonec jen jedna hvězda za ztvárnění podsvětí. Na dvouhodinový film ovšem zatraceně málo. Navíc mě docela vytočilo, že takhle relativně zkušený režisér si není schopný pohlídat souboje tak,aby z nich netrčelo kašírování a nedostatečné nacvičení.

Alenka v říši divů (2010)

Těžko komentovat. Filmové ztvárnění je perfektní a i když tentokrát nemohu mluvit o 3D, tak myslím, že mohu prohlásit, že film je k tomu přímo stvořen. Mia Wasikowska NENÍ na ranu, což v tomhle ranku považuji za málem výkon na Oscara, Helena Bonham Carter je boží, její výkon je pro změnu téměř na Oscara, Johnny Depp svým civilním herectvím nevyčnívá, což já vnímám jako obrovský klad. Po průšvizích se Sweeneym Toddem a mrtvou nevěstou (aspoň v mých očích) se Tim Burton plně rehabilitoval a natočil parádní fantasy, která sice nedosahuje Střihorukému Edwardovi ani po pás, ale přesto je to v kontextu režisérovi tvorby to nejlepší, co stvořil za posledních sedm let. Dějové zákruty nehodlám komentovat, nevím do jaké míry je přisoudit přes stopadesát let staré předloze, snad jen že počátek je poněkud přepálený. Výsledkem je perfektní film, nepostrádající akci, napětí, dobrodružství, ale ani humor. Ve výsledku mě zatraceně mrzí, že jsem peníze věnoval Letterierově Souboji titánů (což je kousek, na který bych raději zapomněl) a ne vizuálně i jinak vymazlené verzi Alenky. Každopádně, je to jeden z filmů, který hned jak vyjde česky pustím svým neteřím. Každopádně je to ve výsledku spíš 4 a 1/2 hvězdy, nejsem si tak úplně jistý co to je, ale přeci jen několik maličkostí tomu chybí, například vyšší ambice a ne tak úplně odfláklý souboj s Tlachapoudem:-). P. S.: Ko by tušil, že se Avril dá na tvorbu filmových písní? Krutopřísné.

Castle na zabití (2009) (seriál)

Perfektní komedie s mrtvolami. Rick Castle má charismatu na rozdávání a hlášky trousí jak na běžícím pásu. Detektiv Beckettová je jeho skvělým proti/spoluhráčem. Případy mají svoji logiku i když se mi několikrát podařilo odhalit pachatele, vždy tvůrci o trochu změnili taktiku a šikovně mě zmátli, takže se z toho nestalo pravidlo. Ve druhé sezóně se trochu pohnul kupředu příběh vraždy kolem detektiva Beckettové a závěrečný cliffhangerový twist je perfektním zakončením. Castleova dcera je vážně zrzavý úkaz a do role jeho matky bych si spíš představoval Joan Collins, i když, těžko říct, jestli by zvládla tolik sebeironie. Řečeno v kostce je Castle spolu s Ment(a/á)listou jedinými krimiseriály, na které čekám.

Klaun (2005)

Aneb jak šla logika s fyzikou na pivo. Faktem asi je, že co se týče dravosti a razance akčních scén, se asi Němcům v Evropě nikdo nevyrovná. Ale rádoby dramatické a buddy prvky je stále táhnou k zemi jak kámen. Za koukatelnou akci a trochu epičtější (checht) dramatický oblouk to jsou tři hvězdy. Velitel, který povolil spolupráci s armádou se musel zastřelit, když viděl, jaké idioty z vojáků scénář a režisér udělali. Jinak, němečtí kaskadéři jsou borci.

Souboj Titánů (2010)

Provar obřích rozměrů. Mix několika filmů dopadl jako dort pejska a kočičky. Linie s Hádovou vzpourou zoufale kulhá na obě nohy, sovička Bubo leží odhozená ve starém šrotu, postavy jdou odnikud nikam a kdo si při příchodu spřátelených škorpionů nevzpomněl na Lotrovské olifanty, ten má asi krátkou paměť. Scénář buď psal někdo, komu jen vyprávěli o starém Souboji, nebo z filmu vystříhali snad půl hodiny děje. Těžko říct, co je pravda, ale každopádně se film režisérovi rozpadl pod rukama. Worthington si hraje na druhého Leonida a je mu úplně putna, že celou hodinu a třičtvrtě odehraje s jedním výrazem, 3D konverze taky nedopadla zrovna slavně. Takže jediné co lze vyzvednout je nástup, zdůrazňuji jen nástup krakena (za zákeřně zabitou hlášku Release the Kraken by měl někdo trpět) a relativně neškodnou hudbu (pokud se to dá brát jako plus, i když po soundtrackové katastrofě jménem Avatar...). Na jeden z blockbusteroých tahounů léta je to zatraceně málo.

Den trifidů (2009) (TV film)

Původní seriál jsem neviděl, ale četl jsem knížku. Obsazení sedí a záporáka, který během děje v podstatě nespáchal jediný akt násilí jsem opravdu nesnášel. Trifidi na televizní zpracování ujdou a tak i vzhledem k vražedné délce, která nenudí, je to za lepší 3.

Zakázaná planeta (1956)

Jedna z prvních klasických sci-fi, se kterými jsem měl tu čest. Výborný film, který nenudí a v každém okamžiku baví, ať už humorem, nebo napětím. Herci jsou až na pár výjimek dřeva a scéna Altaiřina údivu nad útočícím tygrem mě skoro svou vtipností poslala do kolen. Nicméně všechno ostatní je tam kde má být, napětí, romantika i úžas nad mimozemskými technologiemi, takže je to za velmi dobré čtyři a půl, vzhledem ke stáří snímku a k tomu, že za ta léta neztratil hodnotu zaokrouhluji nahoru.

Monstrum (2008)

Atmosféru v tom jde asi hledat těžko, snad kromě momentu v tunelu metra, stejně tak emoce, opět s výjimkou tentokrát ve stanici metra. Logika šla asi taky na čundr, ale na ten zbytek se hezky kouká a postavy se chovají relativně logicky. Neprotiřečím si, těmi výše zmíněnými nelogičnosti mám na mysli například to, že si to vypadá že monstrum po postavách vyloženě pase, jde po nich všude kam se hnou, asi si myslí, že natáčení a focení mu krade duši. zkrátka slušný katastrofický thriller.