96 hodin (2008)

Solidní film. Neesonovi vládního agenta v důchodu věřím, fyzicky na to pořád má. Prochází se po stupních zločinecké organizace jako tanečník v buldozeru a likviduje jednoho po druhém. Famke Janssenová hraje svůj standart a Maggie Grace pokračuje v rolích svéhlavých mladých žen a dívek. Má jediná výtka tak směřuje k ní, 17 let jsem ji nevěřil, osobně bych tipoval 12. No a ten její postoj k panenství... Ale no tak:-). Režie je slušná a v akčních scénách má patřičnou živelnost a drajv. Můžu doporučit.

Rallye smrti (2008)

Poctivé béčko, které se oproti názorům některých mých kolegů ani nesnaží o něco víc. Snaží se být tím největším béčkem mezi béčky a já musím říct, že se mu to s úspěchem daří. Anderson válí a rázem se ocitá na opačném konci autodráhy, než při ultratupém Žoldákovi. K dokonalému zážitku již chybí jen kousek, ale pokud bude pokračovat v trendu nastaveném Rallye smrti, možná se od něj dočkám i 5tihvězdičkového filmu. Jen tak dál, už se těším. P.S.: Záběry s kamionem-křižníkem si zaslouží tesat do kamene.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Nepřesvědčivá detektivní linie, poklidné tempo, u kterého jsem se musím říct až nudil. Chrise Cartera obdivuji, že dokázal děj, který by se dal smrsknout na jednu standartní epizodu seriálu dokázal roztáhnout do celovečerního filmu. S trochou nadsázky se dá říct, že to zase tolik není o záhadách a mystice, ale o vztazích. Nevědět, že je to film, věřil bych, že se jedná o standardní cliffhanger seriálu, on totiž nenabízí žádnou přidanou hodnotu. V prvním filmu odstřelili dům a přišli na stopu dalšího vládního spiknutí. Zde se jen chodí, povídá a postavy dělají , že vyšetřují. Ty agenty jim nejsem při sebevětší vůli schopen uvěřit. Ty dvě * jsou tak za jednu atmosférickou scénu (mám na mysli honičku při které zemře agent) a za sympatické gore scény. Poslední moje výtka míří na stranu překladatele. Hyperkorektní čeština zrovna nepřispívá k uvěřitelnosti postav a spíš z ní sálá barvostisk. Námitku, že agenti musí mít patřičné vzdělání a chovat se podle něj, nepřímám. P.S.: Dostavil se i záchvat smíchu, u zde již zmíněného záběru na George W. Bushe ml., podbarveného tématem Akt X.

Dračí války (2007)

Je to sice ptákovina, ale z každého filmového políčka stříká nadšení všech, kdo se na ní podíleli. Už jen kvůli tomu nemám to srdce jít pod tři hvězdy, přestože je to předvídatelné béčko až na půdu. Všechno, co se v Dračích válkách děje, jsme už někde viděli, ať už jsou to kamerové přelety nad desetitisícovou armádou á la Pán prstenů, nebo zkázu v podobě bojových helikoptér v Gojiře. Po trikové stránce to také není taková hrůza jakou jsem očekával, pixely z ní většinou netrčí a designově jsou hadi a draci taky hezcí. Že by v Jižní Koreji nenápadně rostla konkurence WETA Digital a ILM? Potěšilo mě, že se tvůrci nenechali svést evropským, potažmo americkým vzhledem draka á la Království ohně, ale zůstali u tradičního asijského. Vypněte mozek a nechte se bavit, tenhle film to bez problémů zvládne.

REC (2007)

No teda! Nechci tvrdit, že je to lepší než Blair witch project. rec (na ty hranatý uvozovky kašlu) je o dost akčnější a krvavější, první vstup do bytu má opravdu drajv a tah na branku. Kamera ví co má zabírat a scénář má hlavu a patu. V prostřední části začne tempo trochu skomírat, aby se znovu rozjelo do ďábelského tempa v závěru. Ta slečna na konci byla opravdu lahůdková, odpornější monstrum se jen tak nevidí. A finální záběr do výstřihu slečny Vidal jsem si opravdu vychutnal ;-). Variabilita doby proměny od několika hodin na začátku až po minuty ve finální úprkové scéně byla zajímavá. A přes občasnou předvídatelnost to má atmosféru a celkem slušné herecké výkony, jak ty živé, tak... Bylo to velmi příjemné překvapení.

Kurýr 3 (2008)

Poctivé řemeslo, nesené na vlně Bournea co se týče stylu akčních scén. To že je nereálná je jiná věc, podobné to bylo už u jeho starších bratříčků, to hlavní je, že je stále nápaditá a stále zábavná. Konečné zúčtování nepopírá fyzikální zákony, a celkově mám dobrý pocit ze zábavného filmu. Kromě už několikrát zmíněného charizmatu Jasona Stathama mu to pořád kope a to je dobře. Pokud někdy bude Kurýr 4 až X a bude vypadat takhle, rád se na něj zase podívám.

Quantum of Solace (2008)

Quantum of solace je přeplácaná bublina. Je zběsile rychlý a to v tomto případě není pozitivum, ubírá mu to jak na autentičnosti, tak na atmosféře. Během úvodních snad čtyřiceti minut vystřídá pět lokací a v každé z nich se odehraje honička a události důležité pro příběh. Na mě to působí uspěchaným dojmem, klidně bych absolvoval film o půl hodiny delší, kde by ale bylo vykresleno pozadí a ne jen vlnu adrenalinu při dramatické honičce, to je přinejmenším rušivé. Daniel Craig zde nemá moc co hrát, jeho Bond je chladný stroj bez špetky emocí, je to stroj na zabíjení a na (nejen) své oběti nebere sebemenší ohled. Je to krok zpět oproti Casinu royale, se kterým je tento film nevyhnutelně srovnáván. Musím říct, že u mě "první" díl vyhrává na celé čáře, ať už v komponování akčních scén nebo v druhé, dramatické rovině. Akce je vůbec kapitola sama pro sebe, zde se zase nabízí srovnání s Bourneovou sérií. Quantu chybí cit pro detail i pro celky, zmatený střih je zde jen pro efekt, stejně tak jako některé záběry nestačí předat informaci. Casino i Bourne jsou v tomhle skvěle vyvážené. Logia filmu si také vzala dovolenou a jela se opalovat někam do pouště. Mít stejné informace jako M, věřili byste Bondovi, že dělá správné věci? Já ne. Teď klady: patří mezi ně především herci. Craigovy toho zabijáka vážně věříte, Olga Kurylenko také není jen na okrasu a strach z ohně v jedné z pozdějších scén z ní přímo sálá. Musím říct, že jsem zklamaný, po restartu série, jsem čekal, že Bond půjde naznačenou cestou, ale udělal krok o deset let zpět. Nečekal jsem bombu, zázrak Casina se opakovat nemohl, přesto jsem z petardy, která se mi dostala, zklamaný. 2*

Tropická bouře (2008)

Tropické bouři ohromně škodí hype nejlepší válečné komedie všech dob. Pokud o ní nic nevíte, budete nadšeni, jinak ale převládá spíše zklamání z promarněné příležitosti. Po úvodní dvacetiminutovce bych ho nekompromisně usadil na pomyslný trůn, pak se ale film začíná zvrhávat v hodně bizarní vztahové drama (HODNĚ bizarní), většina vtipů vyzní do ztracena a těch pár geniálních na to nestačí. O vynikající technické stránce byla řeč v jiných komentech, já bych ale vyzdvihl nebývalou koncentraci hereckých hvězd. Cameo Jona Voighta na oscarech je sice jen vteřinový štěk, ale stojí za to. Naprostou nezbytností je znalost válečných filmů, jinak divák nedokáže ocenit spoustu scén, ať už běh před nepřáteli á la Četa, nebo Apokalypsoidní výbuch za 4 miliony dolarů:-). Přesto to není dokonalé, ode mě slabší 2*.

30 dní dlouhá noc (2007)

30 dní dlouhá noc v mých očích trpí stejným neduhem jako téměř všechny upírské horory (vlastně si nedokážu vzpomenout na jedinou vyjímku, takže možná všechny). Zobrazuje upíry jako nekulturní hovada (s prominutím), kteří, místo aby se kulturně najedli, rozházejí raději potravu kolem sebe. Ty obrovské louže krve sice na první pohled vypadají efektně, ale ve výsledku spíš ubírají na uvěřitelnosti snímku. Na nelogické chování postav jsem si už zvykl. Proč tedy tak relativně vysoké hodnocení? Za sympatickou brutalitu a těch několik eye-candy záběrů, například průlet nad městečkem za systematického vyvražďování jeho obyvatel. Navíc si film drží po celou stopáž příjemnou atmosféru a překvápko nakonec taky stojí za to. Snad jen trochu vypilovat akční scény, ale to už je jen poslední hnida.

Killer (1989)

Nemohu přehlédnout chyby tohoto filmu, scénář jakoby neexistoval, herci asijsky přehrávají a odříkávají neuvěřitelné dialogy neuvěřitelným způsobem. Ale to vůbec nevadí. Dialogy jsou jen vatou, scénář (pokud byl) slouží jen jako spojnice mezi přestřelkami. John Woo je (nebo spíš byl, než ho hollywood přiškrtil) bůh, pokud jde o komponování akčních scén. Když má ale vyvolat jakoukoliv emoci, tak tragicky selhává. Dokladem budiž to, že během ďábelského vyhrožování hlavního padoucha mě spíš popadaly záchvaty smíchu. Chow Yun-Fat na charizmatu utáhne třeba celou planetu, Danny Lee taky něco zmákne a Sally Yeh úúžo piští. Killer má pro mě tři vrcholy. Číslo jedna je první setkání inspektora a Mickey Mouse bez střelby v bytě slepé zpěvačky. Třebaže se celá odehraje bez jediného výstřelu má úžasný náboj (jakkoliv to zní paradoxně). Číslo dvě je pak druhé setkání výše zmíněných v domě u moře ("zatkneš mě pak, teď bojuj"). Třetím je pak adrenalinové akční peklo v poslední čtvrtině snímku. Jo, ještě něco: hudba je táákhle strašná. Přestože jsem spíše kritizoval, je to rozhodně film, který předstaavuje to nejryzejší z akčního žánru. Takže za 5*!P.S.: Někdo by mu měl říct, že do zásobníku Beretty se vejde jen 15 nábojů + jeden v komoře.