Otec prasátek (2006) (TV film)

Otec prasátek se mi jednoznačně líbil víc naž Barva magie. Je komornější, temnější a mimo jiné má jeden trumf v kapse a to zatraceně častější výskyt Smrtě. Netuším jak to dělá, ale svou přítomností dokáže rozzářit každou scénu. Jeho přímým protipólem je Časnačaj. Toho jsem vážně nesnášel. Jediná výtka směřuje k režisérovi. Ten spolehlivě sabotuje dynamiku každé scény. Krásně je to vidět například na honu na Otce prasátek. Scéna v knize je daleko akčnější a ve výsledku z vás vyrazí víc emocí. Proč je to tedy za 5*? Za předlohu, herce a nečekaně kvalitní vizuální efekty. Očekávám další díly, snad už s jiným jménem na režisérské sesli.

Kat: Válečná zóna (2008)

Třetí pokus o punishera. To opravdu musí přijít ženská(nic proti), aby nám chlapům (přeci jen, na tenhle kousek se asi holky moc nepohrnou) ukázala jak má vypadat? Na mstitele s Lundgrenem se už skoro zapomělo, Hensleigho kousek byl spíš stealth akce než Punisher, ale tohle je konečně pořádná eRková pecka. Příběh v podstatě neexistuje, a linie s rodinkou je tu v podstatě jako odůvodnění pro JATKA. Řeknu to bez obalu: Punisher je psychopat. Vrah, který si vybírá krvavou daň na té správně (tedy zlé) straně. Je téměř stejný jako v komixovém originále. Sice tu chybí hlášky, ale buďme rádi aspoň za tohle. WTF moment: Když Castle rozmázne obličej emařovi. Punisher je přeci pořád člověk, žádný superhrdina (checht!). Bez hvězdy dolů za absenci příběhu jsou to plně zasloužené (spíš vybojované) 4*. P.S.: Čím to, že si Julia Benz (Saw 5, Rambo 4) vybírá takovéhle filmy?

Max Payne (2008)

Filmu Max Payne paradoxně škodí jméno Max Payne, protože scénář evidentně psal někdo, kdo hru viděl jen z rychlíka, a řekl si, že by to nemuselo být špatné. Spojovat hru a film je tedy chyba. Přesto však nehodlám slepě pranýřovat a nevšímat si kvalit. Že se první přestřelka odehraje hodinu po začátku filmu? Postavit film jen na akci přeci nejde. První téměř hodina snímku je o představování hrdiny a jeho světa divákům. Jistě, je to zdlouhavé, ale funguje to a o to jde. A když přijde akce je správně dravá a úderná. Max je stylový a hlavní parchant je sice očekávaný, ale správně slizký a podlý. Mě se Max Payne líbil a příslib (PŘÍSLIB, ne vyhrožování) druhého dílu jeho křížové výpravy za pomstou dovětkem po titulkách příjmám s radostí v srdci. Snad bude o něco akčnější a scénář napíše někdo, kdo aspoň viděl někoho, jak hraje hru. P.S.: obsah tady na čsfd sedí spíš na hru, než na film.

Ip Man (2008)

Vynikající. Srovnání s Fearless se přímo vybízí, paralel je hned několik. Vyjmenovávat je však nebudu. Mistr Yip je klaďas k pohledání, přesto, když předstoupí před deset karatistů, je v jeho kamenné tváři znát, že je opravdu... ehm... nespokojený. Souboje. Všechny jsou perfektně zpracované, provedené a nasnímané, orientace v prostoru funguje a vy tak poznáte, co se děje. Boje jsou patřičně tvrdé a některé záběry jsou očividně dělané "natvrdo". Vyznění celého snímku je mírně depresivní a vyvolává ty správné emoce, dojetí, vztek i radost. Vyzdvihnu také hudební stránku, i když u tohohle druhu filmů je to jaksi nad plán. Všechny skladbyperfektně sedí a podkreslují atmosféru. Teď výtky. Generál je sice víceméně čestný muž, ale rád bych věděl, proč si za pobočníka vybral takového bastarda. Přál jsem mu jiný, výrazně delší konec. Samotný finální souboj mi také přijde u takhle dlouhého filmu krátký a useknutý. Nicméně jsou to jen hnidy. Yip man se hrdě staví po boku svého staršího kolegy Fearless a rozhodně mu nedělá ostudu. Netrpělivě čekám na dvd.

Barva kouzel (2008) (TV film)

Po pravdě u mě vládne trochu zklamání nad tímto snímkem (minisérií?). Možná je o tím, že znám předlohu, ale DRTIVÁ většina vtipů mě nerozesmála a tak jediný povedený vtip je pouze obava slečny, aby neztratila "kvalifikaci" protože kvůli ní zůstávala osm let každý pátek a sobotu doma. Po technické stránce lze barvě kouzel vytknout jen povážlivě digitální draky, jinak je vše více méně v pořádku. U herců se pozastavím jen u Mrakoplaše. Možná je to Kirbyho a Kidbyho ilustracemi, ale vždycky jsem si ho představval jako maximálně třicetiletého neduživého a slizkého zbabělce se zrzavou řídkou bradkou, proto mi do této role jejé aktér moc nepasuje. doslovností přepisu a talentem/netalentem se pozastavovat nebudu, kdyby tomu bylo naopak a barva kouzel byla zkrácena, případně jinak upravena, nebo to byla přehlídka nekonvenčních režijních nápadů, vždycky by se našla spousta lidí, kterým by se to nelíbilo. Za sebe jsem rád, že toto dílko vzniklo, třeba to o trochu zvedne zájem o fantastický žánr všeobecně.

Kronika mutantů (2008)

Stylové, nekompromisní, krvavé a hodně depresivní a špinavé. Kroniky mutantů i přes svůj nízký rozpočet zobrazují epickou bitvu dobra a zla. Tvůrci věděli, co si mohou dovolit, takže nedostatek peněz probleskne jen málokde. Hrdina je tak kladný až všechny kolem sebe málem oslepuje a atmosféra je strhující. V tomto žánru netradiční délka neruší a film nestačí nudit. Chtít po hercích ještě něco jiného, než aby se tvářili drsně, by bylo bláhové. Drsnost s přehledem zvládají (včetně ženské části osazenstva), režie je snaživá. TÉMĚŘ dokonalé. Prostřelit někomu hlavu je poměrně razantní způsob, jak mu říct "nezdržuj, moc kecáš a já nemám čas". P.S.: V popisku je chyba, je to 28. století

Město Ember (2008)

Dětská fantasy s lehce steampunkovým feelingem v produkci Toma Hankse. Na úplný vrchol áčkové produkce to sice nemá, ale ve vodách béčka jde o řádný nadprůměr. Sympatičtí představitelé v rolích klaďasů a patřičně úlisné bestie jako záporáci( nic proti nim, prostě mi tam sedí). Triky jsou přinejmenším diskutabilní a rozporuplné, ale když se necháte unést, vtáhne vás to. Absence patosu je taky potěšující, během filmu nevytryskne ani slza a obě úmrtí jsou zde ztvárněna vkusně a bez slzopudných výlevů na straně diváka. Konec je očekávaný, ale pokud vznikne pokračování, milerád se na něj podívám. Ty 4* jsou vlastně 4 a 1/2*. Příjemné. P.S.: Rád bych vyzdvihl hudební složku, ta je jednoznačně áčková a opravdu pasuje k filmu.

Dům loutek (2009) (seriál)

Prozatím zajímavé. Po dvou dílech těžko hodnotit, tedy bez hvězdiček, počkám si až kam se to vyvine.

Vikingové II (2008)

Mírný, ale stále nadprůměr. Na tento film jsem se těšil už od úvodního traileru. Očekával jsem béčko a také se mi ho dostalo. Navzdory přemrštěné délce jsem se ani chvíli nenudil. Zobrazení brutality je příjemně nekompromisní, chování postav občas nelogické, triky povedené, akční scény především zpočátku mírně nepřehledné. Producent prstenové trilogie se pozná, v jedné ze závěrečných scén na mě při příchodu Moorwena přátelsky zamrkal balrog ze Společenstva. Druhé zamrkání bych zařadil do kategorie WTF, co tam zatraceně dělal Boromir?!

10 000 př. n. l. (2008)

Těžko říct, co se vlastně na tomto filmu povedlo. Snad jako jediní si absolutorium zaslouží trikaři. Zbytek, ať už to je scénář, režie nebo herci si zaslouží proškrtat a možná i vymazat. Jsem toho názoru, že by možná bylo lepší to netočit a když, tak s jiným režijním vedením. Příběh se mému (kdysi) oblíbenci Emmerichovi dočista rozsypal pod rukama. Je až s podivem, jak lze scénář, který za moc nestojí ale něco do sebe má, poslat do kytek totálně nemožnou režií. Těžkopádná fantasy pohádka (odmítám to nazvat dramatem, nedejbohové historickým) má problémy s dýchavičností i v momentech, kde bych to u Emmericha nečekal, tedy v akčních pasážích. Chybí jim švih, napětí a schopnost vtáhnout vás do děje. Připadá mi, že Emmerich při natáčení tohohle snímku ani nebyl, že štáb úplně postrádal režiséra. Proti jakékoli logice jde i to, že když si do filmu obsadím krásnou slečnu (což Camilla Belle bezesporu je), budu ji tlačit když ne do každého, tak aspoň do každého druhého záběru. Emmerich ji téměř ignoruje a před kameru se Camille dostane jakoby mimochodem. Poslední možnost je, že je 10 000 př.n.l brutálně sestříhán. Podle mého názoru v něm chybí snad třičtvrtě hodiny děje. Naproti tomu scéna se pštrosy je naprosto samoúčelná a film by se bez ní v pohodě obešel. Vrcholem filmu by měla být bitva. Není! Jedna hvězda je za triky, a to ještě s ušima odřenýma až na lebku. Tomuhle filmu by slušelo eRko a Peter Jackson na režisérské sesli. Vtipný moment, který ale přímo s filmem moc nesouvisí, je když ten uhlazený agent FBI z Die hard 4.0 do sebe tlačí nalezené kořínky. Největší WTF moment? Zatraceně, který vybrat? Asi vede scéna se šavlozubákem. "Nesmíš mě sníst, když tě osvobodím!" P. S.:Korunu tomu všemu nasazuje český dabing, a jeho obsazení.