• Fantasy

Neberte nám princeznu (1981) (TV film)

Není to bůhvíjaká perla, ale na druhou stranu s těmi možnostmi, které v tehdejší době měla bratislavská televize by podobně muselo dopadnout i CHicago nebo Moulin Rouge. Ta hvězda nad průměr je za muziku a krásnou Mariku.

Fontána (2006)

Spíš 3 a půl, ale hlavně za vizuální stránku filmu. Dějově slabé a i myšlenkově nijak objevné. I když na druhé straně, ne každý chlap pochopí, že s nevyhnutelnými věcmi nemá smysl bojovat a daleko víc osvobozující je jednoduše smrt, možná osud, ale i lásku přijmout a prožít právě tady a teď.

Ulovit miliardáře (2009) odpad!

Za tohle by se měl jednou Vorel smažit v pekle. Ne proto, že pořád ještě nepochopil, že co funguje na divadle, je prostě ve filmu úplně mimo. Ne za to, že mě chce přesvědčit, že příšerná Janečková může v někom vzbuzovat nějaký touhy. Ne za to, že mě trapnost fackovala, celou čtvrthodinu, kterou jsem se na to poprvé vydržel dívat. Ale za to, jak totálně zabil výbornou předlohu Martina Nezvala. Přiznávám, že po knížce jsem sáhnul proto, že jsem i z toho mála paskvilu, co jsem viděl, měl nejasnej pocit, že ten námět musí skýtat víc. Když jsem si knížku přečetl, tak se mi ten pocit potvrdil a já se přesvědčil, že na film kouknu ještě jednou. Bylo to utrpení a pořád mi není jasný, kolik musel Nezvalovi dát, aby mu dovolil to natočit. Nejen, že ve filmu je použit jen hodně zjednodušený příběh, ale závěr filmu jde navíc úplně proti vyznění předlohy. Knihu doporučuji, ale to co provedl Vorel, je ... nemorální. Pánbůh zaplať aspoň za Cardu a Mádla, který se nenchali úplně znásilnit a opravdu měli chuť hrát.

Dovidenia v pekle, priatelia (1970)

Není to úplně 100 %, ale i tak velice nadprůměrné. Je pravda, že ne všechno mi asi došlo, ale zase tu funguje to, co Jakubisko umí. Navodit atmosféru, nakreslit až surrealistické scény, které nejsou jednoznačné. Ohledně toho závěru. Nepřijde mi, že by k filmu byl nějak násilně přilepený. Je jasné, že vznikl až po revoluci, je pravda, že vyznívá trochu naivně optimisticky, ale nějak mi pořád nejde vyhnat z hlavy myšlenka, jestli on si Jakubisko tím závěrem z tehdejšího nadšení trochu nedělal srandu, trochu z něj měl obavy.

Peřinbaba (1985)

Jakubisko kdesi o sobě prohlásil, že je spíš malíř než vypravěč, ale tohle je krásná ukázka, že zvládá obojí. Je tady všechno, co si člověk může přát, namíchané přesně v tom správném poměru. Jedna z nejlepších pohádek, jaké jsem viděl.

Dr. House (2004) (seriál)

Stejně jako Galadriel jsem po určité době musel zvednout hodnocení, prostě House nemá konkurenci.

Noční hlídka (2004)

Na to, že to je ruský, tak je to hodně dobrý. Oproti předloze si film odpustil klasicky ruský mesianistický pocit, a poskládal příběh mírně jinak. Jeden z mála filmů, který není horší než předloha. Ale kdo nezná předlohu, ten se jen z filmu nechytne.

Duna (1984)

Osobně jsem přesvědčen, že Duna (cokoliv z ní) se zfilmovat nedá. Už jenom pro tu délku. Film se soustředí bohužel jen na dějovou linii knihy, která je ale v podstatě jenom předehrou k dalším (a ještě lepším) dílům ságy. V rámci daných možností jsou 3 hvězdy asi maximum. Víc psát nebudu, jen odkážu na Gemini a Idaho.

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Dovolím si kacířskou myšlenku Fire Walk With Me je ještě lepší než seriál. Je totiž daleko kompaktnější. Jen pořád nevím, jestli je Lynch ďábel a úchyl nebo nějaký prorok apokalypsy.

Vanilkové nebe (2001)

Neviděl jsem původní Otevři oči, ale tohle zpracování mě docela nadchlo. Možná proto, že jsem od filmu se svým "oblíbencem" Cruisem moc nečekal, ale každopádně to bylo velice příjemné překvapení. Dokonce jsem byl nucen uznat, že Cruise je herec, i když to bylo ve fázích filmu, kde vystupoval s maskou. Nenašel jsem nikde odkaz na to, že by příběh byl nějak spojen s Phillipem K. Dickem, což mě překvapilo, protože jinak bych film prohlásil za nejlepší dickovskou adaptaci včetně Temného obrazu. Je to trochu chaotické, ale určitě to nebylo na Malinu. Vřele doporučuji.