Matrix Reloaded (2003)

První díl Matrixu byl naprosto kultovní záležitostí, ale pro bystrého diváka nechal otevřeno obrovské množství otázek a nesrovnalostí. Matrix Reloaded naprostou většinu z nich zodpovídá a navíc s takovou lehkostí a grandiózností, že jsem se až divil...to všechno vrcholí famózním předfinále a finále s...raději nebudu spoilerovat. K tomu ještě přidal a hlavně vypiloval akční scény, které ovšem nejsou v takové převaze jak většina kolegů tvrdí. Podle mě přinesl druhý díl mnohem více filozofických a vědeckých úvah než první...a navíc to nejsou úvahy o ničem...všechny dialogy i monology vysvětlují, osvětlují a doplňují lehce zmatený svět z prvního dílu. Pro mě jednoznačně 5* a více než důstojný nástupce prvního Matrixu.

Matrix (1999)

Matrix je kult, ať si říká kdo chce co chce. Film, který se prezentoval snad nejlepším nápadem za posledních X let, ale to není všechno. Jeho svérázné zpracování se tak vrylo do povědomí diváků, že věty jako "Ta scéna je jak z Matrixu." nebo "Ten týpek vypadá jak z Matrixu." jsou používány tak běžně a samozřejmě, že je používají i lidé, co Matrix ani neviděli. To je známka toho, že Matrix kult je...i když si to určití lidé neuvědomují (že Jalu? :)

Veronica Guerin (2003)

Dle mého názoru hodně povedený film a další úspěšný zářez Joela Schumachera. Silný příběh o silné ženě, který nepostrádá napětí, atmosféru ani poselství...to vše podle reálné předlohy o skutečné osobě novinářky Veronicy Guerin, která byla pro Irsko spasitelkou. To vše podbarveno vhodně zvolenou a pestrou hudbou. Možná je trochu škoda, že je film tak krátký i přesto, že se v něm vystřídá opravdu velké množství postav mezi kterými jsem se docela ztrácel, takže vlastně jediná postava, která dostane dostatek prostoru se projevit je hlavní hrdinka v podání skvělé Cate Blanchett. Na druhou stranu je to důvod, proč se na film podívám ještě jednou.

Big Lebowski (1998)

Hodně pohodová komedie se snad nejpohodovějším a nejflegmatičtějším hlavním "hrdinou", co jsem kdy ve filmu viděl. Scénář je originální, herci skvělí, dialogy vtipné, hudba solidní atd. atd. atd....ale přesto mi na tomto snímku něco chybí. Nevím přesně, co to je, ale chvílemi mi připadalo, že celý film je stejně líný jako jeho hlavní hrdina. Chybí tomu takový ten šmrnc, který dokáže svým filmům s podobnou tématikou vdechnout například Guy Ritchie...ani nemluvě o tom, že závěrečná pointa je odbyta tak rychle a nevýrazně, že si jí pomalu ani nevšimnete. Možná to byl záměr tvůrců, ale pro mě možná malinko zklamání, i přesto, že jsem se dobře bavil.

Domino (2005)

U Muže v ohni jsem napsal, že je Tony Scott bůh a jsem rád, že to svým novým filmem potvrdil. Domino je prostě mazec...neuvěřitelná akční jízda pod vedením hodně svérázné režie, která nepostrádá skvělý příběh plný nečekaných zvratů, zakončený opravdu velkolepým finále. Trojlístek hlavních představitelů zaslouží velkou pochvalu, poněvadž odvedli vynikající práci a jejich role jim padli na míru. IMHO nejsvéráznější režisér současnosti opět plně zabodoval.

12 opic (1995)

Pravděpodobně jedno z nejlepších sci-fi všech dob, ne-li nejlepší. Je to až neuvěřitelné, jak může film s tak do nekonečna omílaným tématem, jako je cestování v čase, zaujmout i při opakovaném zhlédnutí, ba co víc, každé další zhlédnutí jen zlepšuje mé mínění o tomto skvostu. Škoda, že nemůžu dát 12 hvězdiček...:-)

Štěstí (2005)

Štěstí. Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá...ehm, pardon. Asi bych měl napsat něco o filmu. Štěstí je hodně smutný film, který musí na každého zapůsobit velice emotivně. Na můj vkus ale malinko postrádá vtip a nadhled, který je největší předností většiny českých novodobých filmů. Od začátku do konce budete smutně zírat na obrazovku a litovat hlavní představitele, ale to je asi tak všechno, nic vás po dobu sledování nepřekvapí, ale i přes tuto linearitu si dovoluji tvrdit, že se nudit nebudete. Z herců bych rád vyzdvihl hlavně Annu Geislerovou, která herecky zastiňuje zbylé herce asi i kvůli nejzajímavější roli. Ve výsledku mi vychází 70% a tím pádem zařazení v žebříčku českých filmů z roku 2005 až za Příběhy obyčejného šílenství.

Neprůstřelný mnich (2003)

Hodně slaboučký filmeček, při kterém víte, co se stane, už 10 minut předtím než se to stane. Po celých 100 minut si užijete fůru zábavy - boj, útěk, boj, útěk, boj, útěk.....zkráta trochu stereotyp bez jediného nápadu. Proč teda nakonec 2*? Odpověď je jednoduchá. V úplném závěru scénáristu tak trochu políbila můza a vymyslel něco, co jsem nečekal a což mě malinko překvapilo. Nebýt tohoto záchvěvu nápadu, pohyboval bych se asi na hranici odpadu a to i přesto, že Yun-Fat Chow je klasicky precizní.

V žáru slunce (2001)

"Brazílie 1910, rodina v hlavní roli drtí cukrovou třtinu a vyrábí cukr, děj se vleče jak hlen po stěně ráno po opici, hudba téměř nehraje, žádné monology, žádné dialogy...tak si říkám, jestli nemám vyplý zvuk...jeden stisk na ovladači mě ubezpečuje, že zvuk je zaplý...protírám si oči a snažím se neusnout..." Tak takhle by se dal charakterizovat můj pocit při sledování několika prvních minut tohoto snímku. Jak se později ukázalo, tak je to jen předehra k velice silnému emotivnímu zážitku. Film si sice udržuje své ultra pomalé tempo, ale postupem času, jak jsem se vžil do děje, jsem hltal každý detail....korunu tomu nasadil hodně silný konec, v ten okamžik bylo rozhodnuto-dalších pět hvězdiček k mým hodnocením.

Erik Viking (1989)

Dle mého názoru snad nejlepší Pythoni a to proto, že se nesnaží být vtipní nepřetržitě a tak najdete i scény, při kterých to vypadá, že sledujete klasický dobrodružný film (hlavně díky skvělému Robbinsovi)...a pak přijde nějaká "totální uzemňovačka" jako je píseň ostrovních lidí nebo hadr neviditelnosti, které vás složí na zem smíchy. Jednoznačně 5* a pro mě jasný pokořitel grálu a dokonce i Briana.