Zelená míle (1999)

U takových filmů jako je Zelená míle ani nevím, co tu mám psát, protože by to byly všechno jenom pětí ód od začátku do konce..neuvěřitelně silný film, jež se řadí k mým nejoblíbenějším vůbec...Ještě se mi nestalo, aby mě nedojal, je to naopak, čím jsem starší, tím víc scén dokáže rozbrečet - já už prostě nemám slov, stejně nedokážou dostatečně vyjádřit, co se tam všechno odehrává..je to hra emocí...:-)

Válka Roseových (1989)

Dámy a pánové (obzvláště ti mladší), pokud si sníte o tom, jak najdete vysněného partnera a budete s ním procházet životem šťastně a v lásce až do smrti, nedoporučuji...budete znechuceni - anebo že by to byla dobrá volba pro ztrátu iluzí? Každopádně je Válka Roseových ta nejkouzelnější ukázka toho, co může způsobit vztah bez silných kořenů vzniklým pouze na zamilování do ksichtíku..a taky ukázka toho, jak i pěkný vztah časem uvadá..o to víc uvadá, když jsou manželé na penízky a ksichtíček ztrácí na kráse..Někdo by mohl namítnout, že je to vlastně všechno smutný - ano, je..ale okořeněno tak dokonalýmu dialogy, že se musím smát, i když je to sladko-kyselé..No a jelikož nejsem žádný fanda manželství, ale skeptik, beru Válku Roseových za jednu z nejlepších tragikomedií vůbec..nehledě na to, že herecké výkony Douglase, Turnerové a samotného vypravěče Dannyho DeVita jsou perfektní..:-)

Thelma a Louise (1991)

Tenhle film už několik let patří mezi moje nejoblíbenější - a to nejen díky úžasným hereckým výkonům, ve vyjimečné situaci i dabérským výkonům: verze s Taťjánou Medveckou a Sabinou Laurinovou, ale hlavně díky pocitu, který po skouknutí zůstává - je to film především o svobodě, přátelství a vlastně i o samotném smyslu života..a k tomu je to celé okořeněno nádhernou scenérií kaňonů, opuštěných benzinek a liduprázdných silniček..Co musím taky vyzdvihnout, je naprosto kouzelná role manžela-debila, jež Christopher McDonald zahrál naprosto dokonale. Konec mě vždycky dojme, ale zároveň vyvolá pocit, že nežiju tak naplno, jak bych si přála...Krásná emotivní a tragikomedicky laděná road-movie, a to já můžu...:-))

Tanec s vlky (1990)

Nádherný film točený v krásné přírodě ukazující svět indiánů podle mne v nejjasnější podobě...příběh poručíka Dunbara je zkrátka úžasný, a rozvíjí se naprosto ideálně - délka filmu není překážkou, ale naopak přínosem..a konec vždycky šíleně prožívám - mísí se tu totiž krutost s láskou...a Kevin Costner se role ujal bravurně, naprosto mi tu sedí..prostě moje srdcovka:-)

Pink Floyd: The Wall (1982)

Dokonalost, která dovede o to víc nadchnout člověka, co si v životě už něco zažil...o depresivní a psycho scénky tu není nouze, všechno nutí k zamyšlení, bez toho vlastně film ani nejde pochopit..a to všechno doprovázeno geniální hudbou..nemám co vytknout, The Wall bude vždycky hluboko ve mně..:-)

Lepší už to nebude (1997)

Jedním slovem prostě dokonalost! Žeru úplně všechny výlevy, monology, dialogy, výrazy pana Udalla a opravdu klobouk dolů před Jackem Nicholsonem..nedovedu si v týhle roli nikoho jinýho představit..všechny postavy jsem si tak oblíbila, že i v běžným životě si na ně vzpomenu, přirovnávám a i dávám podle nich přezdívky..často používám hlášky, kterých je tady opravdu hromada..tohle je můj milovanej film a vždycky zlepšovák nálady - až z toho občas bolí koutky..:-)

Forrest Gump (1994)

Asi nikdy nezapomenu na ten pocit, jaký jsem měla poprvé - snad někdy okolo desátého roku - když jsem Forresta viděla poprvé. ..dávali ho v televizi a já se na něj dívala ještě dětskýma očima - ale už tehdy na mě tak neuvěřilteně silně zapůsobil, že jsem si ho naprosto přesně vybavovala ještě několik let potom..a pak přišla situace, kdy jsme dostali originálku Forresta Gumpa na videokazetě..tak jsem čekala, jaký to bude po těch letech, jaké pocitiy po těch letech budu mít..a ono to, přátelé, bylo ještě lepší! Zapadlo to, co bylo v dětským věku nezaklapnutelné, a já se jenom celou dobu rozplývala, chvílema dojatě žasla, chvílema se smála..tenhle film je prostě zázrak, dokonalost - jako sám Tom Hanks! Nevím vlastně, jak jinak bych tenhle film, jež řadim mezi absolutní špičku a svoje nejoblíbenější, popsala..ono to snad nejde jinak než: krásný, jedinečný, dokonalý, geniálný, dojemný a kouzelný...:-)))

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Tak excelentní sitcom, že je mi naprosto ukradený, že se odehrává ve vesmíru, navíc díky tomu, že je to všechno okolo nastíněný parodicky, možná o to líp:-) Všechny postavy jsou naprosto perfektní, hlášek je tak moc, až je člověku líto, že všechny neovládá (obzvlášť když se dostane mezi trpaslíkovský fanatiky) a humor je na takový úrovni, že se ani nemůžu smát tak dlouho, jak bych chtěla, protože bych propásla hromadu dalších vtipných průpovídek..já to prostě žeru!!:-))

Čas probuzení (1990)

Tady opět nastává situace, kdy ani moc nevím, co napsat (jako třeba u Zelené míle, Forresta Gumpa), jelikož a protože by se mockrát opakovalo slovíčko dokonalost v různým sklońovanání, a častý opakování stejných slov nepůsobí moc dobře a češtináři mě za to xkrát kárali:-D Když už jsem se do toho ale pustila, tak nejdřív velká poklona hereckému výkonu Roberta De Nira - obzvlášť v druhé polovině filmu je až neuvěřitelné, jak DOKONALE (pozor, už to začíná) se mu podařilo zahrát motorické problémy, tiky...další poklona rozhodně patří i Robinu Williamsovi, který zahrál trošku podivínského doktůrka s velkým zápalem do svojí práce, avšak s krásným lidským přístupem. Celý děj filmu je prostě úžasný - od prvotního šoku pana doktora při nástupu do nemocnice, nadšení, že může něco změnit, až po zásadní přelom a euforii, kterou způsobilo probuzení po dlouhých letech. Další fází je samozřejmě zklamání, že změna není natrvalo, ale stále zůstává dojem, že je lepší něco než nic...Je moc pěkná i proměna přístupu ostatních kolegů k Dr. Soyerovi a jeho postupné opadávání opatrnosti a uzavřenosti. Zkrátka tohle je DOKONALOST, stálice v nejoblíbenějších filmech:-)

Bezstarostná jízda (1969)

To je představa - projet si na motorce část Ameriky..zahodit všechny předsudky, mravní zásady a prostě si jenom užívat...ale každá mince má rub a líc, což je tady krásně vylíčený...no a samozřejmě úžasnej Jack Nicholson, i když ne v hlavní roli..tenhle film má zatraceně pěknou atmosféru:-))