Insomnie (2002)

Znám, zatím, jen tuto Insomnii, původní norskou verzi jsem neviděla. Tahle Insomnie pro mě ale bude už navždy ta jediná (podle obsahu toho norského je jeho mladší verze poněkud něžnější). Byl to totiž snad můj úplně první film na DVD. Koupila jsem si před x lety na letišti časopis, jehož byl přílohou. Vláčela jsem ho s sebou k moři, kde jsem se na něj samozřejmě nepodívala a jen se modlila, aby to vedro přežil. Doma mě pak neskutečně okouzlil. Pokaždé, když se na tento film dívám, je mi pana Dormera strašně líto, nevím ani, kolikrát si řeknu pro sebe smutně "chudák malej". Přijde mi dokonalé, jak se všechen ten jeho splín a problémy prohlubují v souvislosti s neustálou přítomností světla, jakoby se před nimi nemohl schovat ... miluju scénu: "Well, it's so fucking bright in here." "No, it's dark in here." Strašně s hlavní postavou soucítím a trápím se s ní. Na druhou stranu, jak se tam Pacino s Williamsem kočkujou, je děsně legrační, Robin zkrátka nezapře svůj komediální talent ani v takové záporné roli: "Do you wanna talk about Hap?" Scénář i dialogy mi přijdou úžasné a ani nepočítám kolikrát jsem se na tento film už dívala, je svým způsobem až kouzelný. Všichni se vzájemně doplňují (Swank, Pacino, Williams), vůbec nic mě neruší, snad jen opravdu viditelný záběr dublera pod plovoucími kládami a Pacinův legrační běh. Teprve nedávno mně došlo, jak si tvůrci s divákem hrají. Příjmení Dormer jako "dormire/spát" u člověka, který trpí insomnií, říkala jsem si, že to snad navrhl sám Al Pacino, když je to italsky, ale kdo ví.

Nadechni se (2013)

Tohle je ten vůbec nejkrásnější film o splynutí duší. I o tom, že i takový vzácný okamžik může druhým ublížit, ale, když se kácí les, létají třísky. Pocit sounáležitosti s druhým člověkem zažijete jen párkrát za život a jestli vůbec. Já to štěstí měla, dokonce několikrát (naštěstí to nikomu neublížilo), a proto jsem si tento film zamilovala. Hlavní hrdina je někomu navíc děsně podobný a tak mi to spoustu věcí připomíná (bohužel i těch smutných). Vůbec bych neřekla, že je to ten "Guy Pearce z Mementa". Perfektně tento film okomentovala mat.ilda!

Niagara (1953)

Přijde mi, že to v Niagaře mojí oblíbenkyni MM úplně nejvíc kdy slušelo, je tam neskutečně svůdná. Scéna v růžových šatech je přenádherná! Jak tam tak stojí, opřená o dveře, v přiléhavých, sytě růžových šatech, přivřené oči s dlouhými, hustými, černými řasami, na rtech nejméně pět vrstev rtěnky s vysokým leskem, vítr si jemně pohrává s jejími zlatavě blond vlasy - tohle prostě byla, je a bude ta nejkrásnější ženská na světě! A vůbec je mi sympatické, že je to film-noir, navíc barevný!, moc pěkně se na to kouká.

Bouřlivé výšiny (1992)

Bez ohledu na moje průměrné hodnocení musím u tohoto filmu pochválit výborné obsazení. Ralph Fiennes ve své nejpřitažlivější roli (ach!) a Juliette Binoche něžná a nádherná. Překrásná hudba, nelze se divit, když ji má na svědomí můj oblíbenec Sakamoto. Nemůžu však říct, že se mi film líbil, že se mě nějak dotkl nebo že mně snad u něj bylo smutno, ale rozhodně jsem vyhověla požadavku v začátku filmu a dala si pozor, abych se ani jednou neusmála. Knižní předlohu neznám a ve filmu jsem nepochopila jednání nikoho z nich, ani jejich věčné trápení. Je mi smutno u filmů, kdy osud zamíchá kartami nebo to ten druhý cítí jinak a nejde s tím nic dělat. Tady se však rozhodovali sami a že se pak trápili, byl jen jejich problém, stačilo se rozhodnout jinak a všichni by byli spokojení (mám-li jistotu, že mě ten druhý chce a já nechci nikoho jiného než jeho, proč bych se vdávala za někoho jiného?)... Zaujaly mě některé dialogy a co si budu už vždycky pamatovat je " Myšlenky jsou tyrani, kteří se znovu a znovu vracejí, aby nás mučili." a "Nemohu žít, odešel mi život, nemohu žít, odešla mi duše."

Králík Fiala (2011) (seriál)

Tralala tralala, jméno mé je Fiala. Starosti si nedělám, že fialovou barvu mám. Jediný mezi králíky všemi, po celé Zemi. Po celé Zemi. Perfektní Večerníček. Mohu jen doporučit. Díky Jirko :)

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál)

Co si z tohoto seriálu pamatuji? Podívej, tančící brusinky! Koukej, Altisport, přes net si můžeš vybrat super kousky. Máš už kartičku od Dr. MAXE, je děsně výhodná! Víš co je to generická substituce, neboj, to Ti neublíží, důvěřuj svému lékárníkovi. Jakou si vezmeš vodu k večeři, malinovou nebo jahodovou? Co to máš? Ále, leták od RWE, mohli bychom mít výhodnější elektřinu. Máš ten super vysavač, co vysává úplně sám? Ten je děsně roztomilej. Podívej, jak mi jde práce od ruky, mám novej mop, žehlící prkno, popř. novou stěrku na okna. Avon, Relax atp. Product placement má tady prostor. A opravdu veliký. Ne, že by mi vadilo, že díky tomu přicházím o děj, přiznávám, že mě to někdy slušně pohltilo. To víte, máma na mateřské. Převážně to sleduji pozadím, jako kulisu, a tak vím o čem seriál je, ale můj oblíbený pořad to tedy vážně není.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013)

První německý film, který jsem si dobrovolně pustila a celý ho dokoukala. Příjemně mě překvapil. Dohnala mě k tomu zvědavost, protože mě příběh Nataschi Kampusch zaujal, hlavně tedy kvůli prezentaci samotné unesené dívky, pohledné, sebevědomé a sečtělé. Navíc nemůžu zapomenout, jak jsem v době, kdy se zveřejnil její návrat, právě dočítala knihu Sběratel od Johna Fowlese. Zvláštní náhoda. Film je velmi dobře natočený, herci odvedli skvělý výkon, skutečně působivý zážitek.

Krvavý příliv (1995)

Tento film dokázal přesně to, co zbožňuju u akčních filmů, nenechal mě skoro nadechnout, přikoval mě k sobě a nenechal mě myslet na nic jiného. Tak se pozná opravdu dobrý film. Překřikování Hackmana s Washingtonem nemělo chybu!

Zkažená úča (2011)

Cameron je neuvěřitelně vtipná v roli zpruzelé a hamižné učitelky. Připomnělo mi to film s Charlize Theron, Znovu a jinak. Tam byla Charlize podobně oprsklá a otrávená na celý svět, jenže to bylo spíš smutné. Tento film je hodně vtipný. Asi není pro každého, ale neříkejte, že neoceníte, jak to Cameron opravdu hodně sluší, mytí aut je bomba!

Miami Vice (2006)

Po jednačtyřicáté minutě tohoto filmu nastala scéna, na kterou v životě nezapomenu a protože film vlastním, mohu naplno využít své potřeby v tom, že si tuto leteckou scénu s dokonalou hudbou pouštím znova a znova a znova a znova a pořád a nikdy mě neomrzí. Navíc příběh je v jedné své rovině natolik absurdní, ale krásný a jedinečný, věřím jim to. Taková gangsterská romace. Paráda! A Jamie je v posteli velkej vtipálek :)