Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Fajn nápad(aj keď nie prvý), obstojné efekty, dokonca som sa občas aj bavil, ale ako celok ma to až tak veľmi neohúrilo. Asi som už z takýchto infantilností vyrástol. Ale prečo nie, cieľová skupina je určite spokojná, a to je dôležité.

Válka zítřka (2021)

Déjà vu hviezdna pechota.  Nemôžem si pomôcť, ale všetko mi pripadá, ako keby som to už všetko niekedy videl. Asi som tiež skočil v čase, tentokrát do roku 1997. Škoda len, že efekty, votrelci, logika je presne ako z roku 1997. Ešte aj tí herci sú takí podobní. Nepáčilo sa mi hlavne to, že bojujú "vzduchovkami" proti "tankom"...presne ako vo Hviezdnej pechote. Kým v roku 1997 to ešte šlo, v roku 2021 je to už trapošina na entú ! Takže nejako extra som sa nezabavil, skôr som sa hanbil v kúte za nich. Väčšinou hlavný hrdina je ten, ktorý zachráni svet, ale hlavný hrdina v tomto filme tu bol len piate koleso.... keby tam nebol, asi by sa toho veľa nezmenilo. Hlavná úloha- kecať, keby sa dalo, aj ukecať príšery k smrti, mať v rukáve každého odborníka na všetko, a preniesť toxín naspäť do minulosti, ale to predsa dokáže urobiť hocijaké degéčko, ktoré prežilo. A ten rýchloskvasený záver.....namiesto armády, sa partia ľudí rozhodne "nejako", a hlavne náhodne zlikvidovať zdroj budúcich problémov na vlastnú päsť, v nulovej viditeľnosti,  a na ľadovci, nevidel som ani jedno lano či mačky....asi v zmysle hesla "nejako bolo, nejako bude" 50%

Za každou cenu (2016)

Z počiatočných náhodných činov, sa nakoniec vykľul geniálne prepracovaný plán. Nebyť tej dlhotrvajúcej nudy, a toho, že nejako mi spolu nesedeli ceny pozemkov...nové autá....nevyťažená ropa na bežných pozemkoch...prepieranie peňazí cez kasína....a ďalších xy vecí. Takáto kombinácia v 21 storočí v Texase neexistuje. Možno, keby sa tam neobjavili tie nové autá, tak by mi to pasovalo tak na 90. roky minulého storočia.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Osobná vendeta sa tiahne celým filmom, ktorá je tu postavená nad zákon, a preto to bolo aj občas trochu drsné.....každopádne väčšinu času sa vo filme nič nedeje. Hlavná hrdinka tu hrá piate koleso vo voze, keby tu nebola, tak by sa nič nezmenilo.

Wind River (2017)

Pokiaľ sa táto dráma rozbehla, tak som 2x zaspal.  Ale potom sa to už viacmenej šlo....a záver skvelý. Najhorší bol ten český dabing...hlavne kvôli tomu človekovi, ktorý nadaboval hlavného herca. Veľmi nepríjemný hlas, ktorý daboval aj "Vteřiny pred katastrofou"....keď ten flegmoš rozpráva, to je akoby do mňa špendlíkom pichal.   Za mňa 80%

Kyslík (2021)

Už keď som tam videl "netflix", hneď som vedel, že to bude nejaká nízkorozpočtová číčovina, s hodnotením odpad až jedna hviezda. Ale nebolo to až tak zlé, aj keď 99% príbehu sa odohráva v miestnosti 1 meter kubický. Malé bezvýznamné plus za tie parádne sci-fi efekty, ktoré teda tvorili len pár minút filmu. Škoda no, keby ich bolo viac, tak by som dal určite vyššie hodnotenie.  Ale to by museli odhaliť pointu už o hodinu skôr, a potom by nemal film 2 hodiny... Atmosféra fajn, aj príbeh je uveriteľný, ale celkovo je to fakt nuda a neskutočné naťahovanie času. Čo by sme chtěli za 5 stovek, že...?

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Už dávno som sa tak dobre nezabavil na katastrofickom filme. Atmosféra bola strhujúca a efekty úplne dostatočné, miestami až výborné. Až na nejakú logiku, nemám filmu čo vytknúť. Ja som si tento snímok užil s pohľadu otca, preto dávam plný počet.  Ale chápem tých, ktorí nemajú deti, tiež by som tomu nedal také vysoké hodnotenie, keby som bol slobodný a bezdetný, skrátka a dobre...nevedel by som sa tak vžiť do ich kože, a tým pádom by som si tento katastrofický snímok tak skvele nevychutnal.

22. července (2018)

Pozrel som si to pri tej príležitosti, že ten čurák Brejvik práve teraz požiadal o podmienečné prepustenie. Nechápem, ako ho mohlo v tej jeho chorej hlave napadnúť, keď pred pár rokmi zavraždil 77 ľudí. Za toto mal dostať 77 doživotných trestov, nie 21 rokov, však je to výsmech rodinám obetí. V roku 2017 si dokonca zmenil meno na  Fjotolf Hansen, asi aby sa stratil v spleti zločincov, čo si myslel, že všetci naňho zabudnú?  Čo sa týka samotnej drámy, tak to bolo ťažké vôbec dopozerať, aj keď to v podstate urobili také znesiteľnejšie, najskôr kvôli pozostalým po obetiach.

Fukušima (2020)

Tento film je absolútny výsmech Japonska, a nemal byť vôbec vydaný. Nemám nič proti dramaturgii samotnej, ani proti filmu, ktorý sa snaží verne zobraziť realitu. Štve ma len to, že čo ukázali vo filme, sa skutočne aj udialo, a ukázalo to, akí sú Japonci v skutočnosti neschopní.  V krajine, kde majú zemetrasenia každý týždeň a tsunami minimálne raz za rok, si nedokázali projektanti predstaviť vlny vyššie ako 10 metrov....to čo je za nonsens. Pritom už v roku 2004 im príroda ukázala, aké vysoké a smrtonosné tsunami dokáže vytvoriť.....Tsunami v Indonézii, kde výška najväčších vĺn bola od 30 do 40m....Nepoučiť na tomto sa môžu len hlupáci. 6 rokov Japonci vedeli, že hocikedy môžu prísť aj 30 metrové tsunami, a nič proti tomu neurobili, čo je úplne nepochopiteľné.  Japonci sú skvelí v tom, že sa vedia rýchlo zorganizovať, a rýchlo vyriešiť veci...po incidente však zlyhali ešte aj druhýkrát, a to v jednom z najdôležitejších historických míľnikov svojej krajiny. V plnej miere ukázali svoju neschopnosť,  keď ani niekoľko desiatok hodín po havárii nedokázali zabezpečiť prostriedky, ktoré nevyhnutne potrebovali, napr. aj tie generátory, prívod elektriny a taktiež nedokázali ani schladiť reaktory. Tento film mi úplne zmenil pohľad na Japonsko, a tak ma to znechutilo, že som ho ani nedopozeral celý.

Dara z Jasenovce (2020)

Čo na to dodať, bolo to strašné. Najhoršie sa mi pozerá na to, keď zabíjajú deti, aj keď to bolo iba vo filme.  Čo sa týka samotného filmu, tak to sa mi zdalo dosť slabé.... oproti tomu, čo som čítal. Chýbalo tam veľmi veľa scén, rôzne ďalšie krutosti, hlavne na deťoch...teda nie že by to mne nejako chýbalo, mal som dosť aj z tejto drámy.  Srbskí režiséri to mohli aj zveličiť, ale podľa mňa by aj stačilo, keby to vernejšie zobrazili,  avšak už pravdepodobne nechceli zväčšovať tu srbsko-chorvátsku vzájomnú nevraživosť, preto tento film bol naschvál len slabý odvar skutočnosti. Chceli sa len pripomenúť, aby sa nezabudlo, takže svoj účel to splnilo. Bolo vskutku strašné, ako zabili tie choré deti plynom, ale podľa mňa to takto určite nebolo, zabíjali ich omnoho strašnejšie, ale divák, hlavne toho srbského pôvodu by už asi nezniesol pohľad na film, kde malé deti berú za nohy a obúchajú ich o stenu, a kde na ostatné choré deti zas použijú nejaké iné nástroje.....podobne ako na tých dospelých.