Zmeškaný hovor (2008)

Veľmi slabý horor. Škoda. Väčšina amerických prerábok (Ring, Grudge) sa mi páčila viac, než ich janponský originál. Podobný výsledok som očakával aj od Zmeškaného hovoru, no bohužiaľ. Absolútne nulová atmosféra, nevýrazní herci a do toho všetkého smiešne cgi efekty. Koniec ma doslova rozosmial.

Jeepers Creepers 2 (2003)

Dvojka sa už nesie trošku v kŕčovitejšom duchu. Je tu až príliš veľa hercov na pokračovanie super "komornej" jednotky (vytráca sa dôležitá atmosféra). Tie deti veľmi nevedia hrať a do očí bije hlavne ich tupé chovanie, začo môže samozrejme hlúpy Salvov scenár. Z toho lietajúceho šarkana už tiež nejde až také napätie, ako minule, hlavne keď je tam dosť intenzívne cítiť čierny humor. Koniec to má ale zaujímavý. Už by niekto mohol Salvu poriadne prefackať a hodiť mu ho hlavy scenár s trojkou, keď sa nevie rozhýbať sám. Dokedy budeme čakať? 55%

Jeepers Creepers (2001)

Až trestuhodne podhodnotený film. Salva už tento počin pravdepodobne neprekoná nikdy (musel by veľmi chcieť, ale zjavne nechce). Tichý, atmosférou nabitý horor JEEPERS CREEPERS, v ktorom súrodenecké duo (výborný, vtedy začínajúci Long a sympatická Gina Philips) prenasleduje zvláštny cudzinec na obrnenom nákladiaku, túžiaci ich.. no, zjesť, asi. Pozerá a počúva sa to skvelo. Obzvlášť prvá polovica disponuje veľmi príjemným napätím z neznáma. Dialógy nenudia, všetko je maximálne prirodzené a chémia medzi bratom a sestričkou funguje maximálne na jednotku. Scény v opustenom kostole alebo s mačacou pani berú dych. Masky sú vydarené a stopáž je akurát. Chváliť treba aj ikonickú hudbu, ktorá je akousi predzvesťou.. niečoho. Za mňa dnes už kultová záležitosť, ktorá len tak neomrzí.

Halloween III (1982)

Neprávom (v našich "tupých" končinách) odcudzované Béčko od Tommyho Wallaca, ktorému so scenárom pomáhal sám John Carpenter. Miestami to má vážne skvelo pochmúrnu atmosféru. Samozrejme sa nejedná o najlepší film na svete, no hádzať tomu odpad len preto, že tam nebehá Myers s 85 centimetrovým nožom, je neskutočne primitívne. Stále je lepší film než H4,5,6 a Ressurection dokopy. 60%

Halloween: Prokletí Michaela Myerse (1995)

Najkontroverznejší, šiesty diel Halloweenskej ságy, ktorý paradoxne nie je najhorší (tam kraľuje piata časť) aj keď sa to o ňom často hovorí. Komplikovaný vznik filmu si vyžiadal krudú daň v podobe šialeného strihu, kde lieta jedna scéna za druhou, totálne bez pointy, či logiky. Joe Chappelle musel mať veru zlaté nervy, keď mu tí hlupáci strkali pod nos každý deň inú verziu scenára a on aj napriek tomu nerezignoval (čo urobiť mal). Do toho všetkého ešte smrť Donalda Pleasencea počas nakrúcania, aby toho nebolo málo.. Dej filmu sa uberá pomerne zvláštnym smerom. Michael je ovládaný podivnou sektou ľudí, ktorí ho niekoľko rokov spolu s Jamie ukrívali a čakali, pokial mladá porodí JEHO dieťa, ktoré plánovali použiť ako obeť akéhosi rituálu, ehm. S opäť otrasnou maskou behá kade tade a kosí hlava-nehlava jedného po druhom.. len tak, z nudy. Dopomáha si pravdepodobne nejakým teleportovacím zariadením, pretože jedine tak by sa dala vysvetliť jeho prítomnosť na 3 miestach v rovnakom čase. Možno má na tom zariadení aj tlačidlo, ktoré umožni zastaviť čas, kto vie, lebo inač by asi nemal ako v centre mesta, počas halloweenskej šou nepozorovane zavesiť vysoko na strom jednu zo svojich obetí (na ktorú čakal v ZAMKNUTOM aute, na zadnom sedadle!). Zvláštny film. Necítim však k nemu nejakú nenávisť, alebo niečo. Aj napriek kritike to chutí stále lepšie, než predošlá, uškriekaná telekinecká nuda či retardovaný Resurrection. Má to ozaj dobrú, temnú, dospelú atmosféru a to je v tejto sérii vzácne. 60%

Halloween (1978)

Asi neprekonateľná, minimalistická chuťovka re-definujúca žáner ako taký. John za pár drobných dokázal prakticky nemožné. Jednoduchý príbeh a zápletka, žiadne extra herecke výkony, mega hustá atmosféra a zrejme najznámejší ústredný motív všetkých čias. TO je Halloween. Kult. Film, ktorý poznajú aj ľudia, ktorí ho v živote nevideli. 100%.

Halloween II (1981)

Vynikajúce pokračovanie Carpenterovho originálu odohrávajúce sa v tú istú halloweensku noc. Postrelený Myers zmizol, Laurie je prevezená do špitálu a bezradný Loomis pobehuje po Haddonfielde a nevie, čo ďalej. Poloprázdna, klaustrofobicky pôsobiaca nemocnica sa teda stáva ústredným prostredím pre (takmer) celé dianie filmu. Po Michaelovej návšteve sa počet personálu zredukuje na nulu. Vrážd je viac a sú omnoho drsnejšie. Carpenterovi scenáre idú, o tom po tom. No čo ma prekvapuje, je réžia Ricka Rosenthala, nakoľko je Halloween 2 jeho celovečerný filmový debut (neskôr natočil aj hlúpy Ressurection), atmosféru vykreslil špičkovo. 75%

Halloween 5 (1989)

Opäť obrovská tuposť. Myers po vyše 50 zásahoch z rôznych strelných zbraní (prevažne z brokovnice!) "prekvapivo" vstáva z mŕtvych a vydáva sa opäť do Haddonfieldu po svoju neter. V tejto časti je Danielle Harris už ozaj neznesiteľná. Zjazvený Loomis nezostal nikomu nič dlžný a aj tu pobehuje ako splašený a vykrikuje tie svoje zaklínadlá. Čerešňou na torte je telekinecké spojenie medzi Myersom a Jamie, čo sa mi už ani nechce komentovať, otras. Celkovo sa jedná asi o najhoršiu časť celej série. Tu sa už nikto ani len neobťažoval brať celú záležitosť nejakým spôsobom vážne. Celé je to tak seba parodické (dvojica policajtov), že je to až neznesiteľné. Vraždy sú hlúpe, Myersova maska vyzerá ako kus hovna, a teatrálne herecké výkony sú na zaplakanie. 20%

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Neuveriteľne preceňovaný a hlúpy film. Hodnotenie 63% je výsmech. Mne v štvorke najviac vadia konkrétne tri veci. Prvou je Myersova maska, ktorá vyzerá jednoducho príšerne a komicky, rovnako ako jeho samotná postava (pod kombinézou nosí herec hokejovú výstroj, aby pôsobil väčšie, strašidelnejšie... nehovoriac o tom, že vyzerá a hýbe sa kvôli tomu ako totálny kretén..) Druhá vec je uškriekaná a skutočne nesympatická Danielle Harris, a tretia sú vraždy a ich prevedenie (brokovnica použitá ako bodná zbraň, palec v čele.... PALEC V ČELE?!) Celé to pôsobí strašne lacno, smiešne a chýba tomu atmosféra. Z Myersa sa stal úbohý panák, ktorý v každej scéne stojí jak blbec a Loomis s jeho žvástami paroduje sám seba. Proste typické "osemdesiatkové" tupé béčko. Tvorcovia absolútne nepochopili, o čom boli prvé dve časti, a hlavne v čom boli výnimočné.. a nepochopili to zrejme ani tunajší užívatelia.. Kto niekedy v živote videl Carpenterov original a cení ho, nemôže dať tomuto braku viac ako jednu hviezdu.. 30%

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Obrovský fľusanec do ksichtu každému fanúšikovi Halloweenu H20 a samozrejme aj jeho tvorcom. Bez pochýb najzbytočnejší prírastok do série (aj keď, o tom by sa dalo polemizovať). Oživenie Michaela je s prižmúrením všetkých očí ako tak logicky oddôvodnené, no totálne hlúpe zároveň (to, že niekomu Myers znemožní rozprávať ešte neznamená, že si dotyčný nemôže dať masku dole..). Ale od chlapíka, čo napísal odpadovú Vranu 4 by sme asi chceli príliš. Je až zarážajúce, že na toto kývol režisér Halloweenu 2, Rick Rosenthal. O Jamie Lee ani nehovorím (žeby tučný šek?). Mladí herci sú nesympatickí a nezaujímaví. Otrasný Busta Rhymes alias Bruce Lee je paródiou celého filmu, a dom, v ktorom sa všetko odohráva pôsobí skôr ako 68 izbový hotel, než malý 5-izbový domček. Nasilu uvarené pokračovanie, ktoré by bolo o chlp znesiteľnejšie, keby sa prezentovalo ako spin-off (bez Jamie Lee a bez skutočného Myersa) a nie ako priame nadviazanie na H20. 35%.